www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strat Facelift...help


Guest HektorBud
 Share

Recommended Posts

Guest HektorBud

E cumva complicatie prea mare daca as incerca sa transform un strat standard 3 single coiled intr-unul cu dual humbuckers ? Sau nu se merita ?

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma, dar vreau sa fiu sigur si de aceea intreb: este american standard stratocaster sau standard stratocaster? La american, este suficient sa schimbi placa si sa pui dozele humbucker, pentru ca este sapat deja in corp, sub placa si ai loc sa montezi ce combinatie de doze doresti. La standard, nu stiu, da placa la o parte si vezi daca e loc! Daca nu e, este mai dificil pentru ca trebuie sa sapi in corp si nu e chiar asa simplu! Oricum nu costa putin placa si cu dozele!

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

O singura data am scos pickguardul dar nu m-a interesat lucrul asta. A fost demult... oricum n-as vrea sa raman H-S-H. Nu vreau sa un pickguard cu un spatiu middle

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Nu stiu sigur ce configuratie are corpul din punctul asta de vedere. Ma gandeam ca nu e ieftin... Cat daca e American Standard sau doar Standard... Ma abtin sa spun ce marca lame e asa ca... Trebuie sa mai scot pickguardul odata... dar daca nu ma inseala memoria mi se pare ca era humbucker la bridge

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Daca era Fender imi placea crede-ma ...nu asta e problema dozele nu-mi plac si nu mai vreau single coil... Si nici n-are legatura...

 

In orice caz, vreau niste doze agresive cu un ton bun pe overdrive

 

And single coils just won't do the trick... As far as I know. Vroiam sa-mi iau niste doze active si de-aia

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Ms dar nu prea imi vine sa ma bag la comenzi si la proguitar nu prea am vazut decat switchuri si knobs. Vorbind de knobs, stie cineva unde as putea gasi unele dome ?M ai bine chiar H-/-H, un switch in 3 pozitii, knobs-urile si nu-mi mai trebuie decat dozele :):):( Acum serios, un pickguard H-/-H ar fi mana cereasca, numai ca nu prea se gasesc separat de chitari :)

Link to comment
Share on other sites

2 poze

Prima - August 2004

A 2a - Februarie 2006

Mai trebuie sa ii schimb poturile cu unele tip cilindru si ma declar momentan multumit.

 

Configuratie :

Neck Dimarzio YJM

Middle SD Alnico II Pro for Strat

Brige un Humbucker

 

Imbunatatirile au fost facute pe parcurs. Pickguardul il am de la Ninja.

inainte_dupa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Tare... Am vazut ca nu prea se gasesc poturi decat alea standard de la strat... si nu pe grossman.ro

Oricum... Cred ca o sa dau in cap cuiva si o sa-i iau pickguardul. Frumoasa chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Sincer, m-ar interesa un set sa-sa-81. Eu nu prea le am cu montatul dozelor. Stiu ca dozele EMG in sine se monteaza usor cu firul ala QuickConnect, dar sa le leg la potentiometre si la switch... n-am nici o treaba si nici nu vreau sa-mi prind urechile :) Nu stiu nici daca m-ar duce mai ieftin dozele separate (desi nu cred) sau direct setul. Stratul vreau sa mi-l fac la fel ca al lui cosu de mai sus. Ma gandesc doar ca in set mai vin si 3 potentiometre, switchul, toate prewired... In orice caz, tu cat vrei pe doza ?

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Da, stiu, m-am gandit si la asta... Oricum, asta o rezolv eu intr-un fel sau altul. De chestia cu setul sau separat ce parere ai ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cosu ti-ar mai trebui un scalop :) eu am terminat-o pe a mea.. si a iesit bine.. mai trebuie sa-i dau cu ulei de lamaie..

intreaba-l pe cearny cum a iesit ca el a vazut-o.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.