www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Action Setup


Guest xcess
 Share

Recommended Posts

Nu merge chiar asa cum zice Radu. In primul rand el a omis sa iti spuna ca la nut, apasand corzile la tasta 3, intre prima bara de fier si coarda trebuie sa fie grosimea unei foi sau putin mai mult. Asa pileti din nut in adancime dupa cat vrei sa ajunga la acea masura la toate.

A doua chestie ar fi, iti ajustezi saddle-urile din bridge sa fie corzile mai joase si masori ca in poza;pe langa asta sigurat vei avea fretbuzz daca e prea low, sau ai sa ai fretbuzz in anumite locuri, eu dupa un timp de cantat am invatat sa fac vibrato-uri largi si asa uzez uniform griful, si am zis ca ar fi fain sa nivelez fretwirerurile(am si scallop deci oricat de flat ar fi, nu ajung sa ating lemnul), like so:

 

s_011.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu merge chiar asa cum zice Radu. In primul rand el a omis sa iti spuna ca la nut, apasand corzile la tasta 3, intre prima bara de fier si coarda trebuie sa fie grosimea unei foi sau putin mai mult. Asa pileti din nut in adancime dupa cat vrei sa ajunga la acea masura la toate.

A doua chestie ar fi, iti ajustezi saddle-urile din bridge sa fie corzile mai joase si masori ca in poza;pe langa asta sigurat vei avea fretbuzz daca e prea low, sau ai sa ai fretbuzz in anumite locuri, eu dupa un timp de cantat am invatat sa fac vibrato-uri largi si asa uzez uniform griful, si am zis ca ar fi fain sa nivelez fretwirerurile(am si scallop deci oricat de flat ar fi, nu ajung sa ating lemnul), like so:

 

post-2645-1253447910_thumb.jpg

tu nu ai fretbuzz cu corzile lasate asa jos? :)

 

trebuie facut ceva cu chestia aia alba din bridge... ia sa caut pe iutub...

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Nu merge chiar asa cum zice Radu. In primul rand el a omis sa iti spuna ca la nut, apasand corzile la tasta 3, intre prima bara de fier si coarda trebuie sa fie grosimea unei foi sau putin mai mult. Asa pileti din nut in adancime dupa cat vrei sa ajunga la acea masura la toate.

A doua chestie ar fi, iti ajustezi saddle-urile din bridge sa fie corzile mai joase si masori ca in poza;pe langa asta sigurat vei avea fretbuzz daca e prea low, sau ai sa ai fretbuzz in anumite locuri, eu dupa un timp de cantat am invatat sa fac vibrato-uri largi si asa uzez uniform griful, si am zis ca ar fi fain sa nivelez fretwirerurile(am si scallop deci oricat de flat ar fi, nu ajung sa ating lemnul), like so:

 

post-2645-1253447910_thumb.jpg

 

scuze ca nu am dat o explicatie prea complexa.cand ziceam prag ziceam saddle.eu stiu ca pragus inseamna nut.bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

da, asa am si eu putin fretbuzz dar la el zici ca e asa de jos ca as zice ca ii taie din vibratia corzii :) ma rog daca lui ii convine asa..

 

cam la fel am si eu actiunea..si am fretbuzz cam pe primele 3 taste putin(se aude doar la rece...nu se aude deloc cand este amplificata chitara)...si faza ca taie din vibratia corzii..nu intampin asfel de probleme

Link to comment
Share on other sites

bridge =calus

 

nut = pragus

 

cred ca are trus rod si aceasta chitara , prima data trebuie vazuta cum sta .

 

La chitarele acustice nu intotdeauna poti sa setezi o actiune cum arata Razvan.

 

La chitarele acustice actiunea se seteaza mai inalta si se folosesc corzi de 0,11 ca sa aiba sunet bun.

 

Se lovesc/ ciupesc mai tare corzile decat la electrica din aceasta cauza amplitudinea oscilatiilor este mai mare deci frett buzz apare daca nu ai actionea destul de inalta.

 

La unele chit acustice am vazut cum de la tasta 15-16 freatboardul coboara in jos intr-un arc de cerc lin .asa ca este greu la cestea sa reglezi actiune foarte joasa la ultimA tasta, si nici nu prea are sens,

 

 

Se poate slefui din acel plastic si poate trebuie slefuit si din corpul cordarului in fata plasticului daca acesta ajunge foarte jos so se ating corzile de corpul cordarului.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

la chitara electrica fretbuzul se aude foarte putin cand e amplificata .

+1 cine stie , stie :D

 

@DarkForestOfEvil:

Toata chestia e urmatoarea, la BEND la tastele 17-21 daca nu se ineaca(presupunand ca ai 22 sau 24), e ok. Acum le am cu nush 0.2 milimetri mai sus, dar si asa am facut comparatie intre 1.5 mm si 2 mm si e foarte foarte vaga diferenta, nu afecteaza deloc playingu, sincer parca ies sweepurile mai bine pentru ca, isi da drumu coarda mai repede ca e mai mare distanta so... Ma rog, pot face asa jos tot doar pentru ca am finisat flat fretwire-u, altfel canci :) :). Eu si la 2 mm action am fretbuzz d la lovituri mai energice asa ca(cine n-are? cu 9-46 in Eb corzi d 5 luni :) ), dar daca se poate mai jos, si nu se ineaca e perfect!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.