www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupa Noua Sonichouse


stradivarius
 Share

Recommended Posts

As vrea sa aflu parerile voastre despre proiectul in care ma aflu Sonichouse.

 

www.myspace.com/ssonichouse

 

Multumesc mult celor care asculta si scriu aici ce piese le-au placut mai mult din cele pe care le-au ascultat. Parerile sunt importante pentru ca asa ne directionam si noi catre lansarea primului single. Auditie placuta:))

missin___you.mp3

hold_you.mp3

Feel_The_Rain_.mp3

Higher.mp3

beautiful_world.mp3

Edited by stradivarius
Link to comment
Share on other sites

Salut! Daca tot am ascultat oleaca, m-am gandit sa nu am de lucru si sa imi dau cu parerea :)

 

Fara indoiala, ati facut treaba buna, piesele au mult groove si chiar am ascultat cu placere, desi nu e deloc genul meu de muzica. Sunt insa si cateva lucruri care nu mi-au placut, in primul rand legate de voce. Timbrul e potrivit, dar per total suna cam "subtire" si nu foarte curat, mai ales pentru o varianta de studio. Ati putea eventual incerca sa dublati track-ul de voce sau sau sa folositi mai mult backing vocals. Pronuntia in engleza nu e cea mai buna.

 

Aspect subiectiv: textele. Cred ca puteau fi ceva mai bine gandite si mai originale, impresia mea e ca au fost scrise in jumatate de ora fiecare :) Am remarcat de vreo 2 ori chiar greseli de gramatica in text, asta nu da bine :)

 

Chitara e excelenta, am ascultat si restul pieselor pe myspace, mi-ar fi placut sa aud si acolo mai multa chitara!

 

Bafta multa in continuare,

Mihai

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Foarte frumos... mi-as dori si eu sa am o trupa care sa sune asa. Vocea chiar daca este mai fina, datorita liniilor melodice puternice devine si ea puternica.

 

Eu am o problema cu limba engleza dar eu traiesc intr-o alta lume (as evita tot ce este text englezesc inclusiv numele trupei. Gasesc cu atat mai interesanta o formatie care reuseste sa se impuna, pe plan national sau mondial, prin limba de sorginte. Raspunsul celor pe care ii abordez in directia asta este cam asa: " ok dar daca ascultatorul este nipon, va intelege si el despre ce e vorba in piesa mea"... Poate este si asta un rationament.)

 

Mult succes!

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
As vrea sa aflu parerile voastre despre proiectul in care ma aflu Sonichouse.

 

www.myspace.com/ssonichouse

 

Multumesc mult celor care asculta si scriu aici ce piese le-au placut mai mult din cele pe care le-au ascultat. Parerile sunt importante pentru ca asa ne directionam si noi catre lansarea primului single. Auditie placuta:))

 

 

Salut,

 

am ascultat piesele sunt super si retrimit una prelucrata de mine , am facut un track de bass

 

tineti-o tot asa!!! :)

a_01.mp3

Link to comment
Share on other sites

Daca lasam la o parte ca sunt metalist convins si dispretuiesc genul asta de r**** comercial...

 

Suna destul de bine! Mi se pare ca dictia mai ciudata ii ofera un oarecare caracter, dar in anumite locuri e de-a dreptul deranjanta.

 

Nu cred ca mai e mult de lucru pana la un produs finit. Spor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ce surpriza!!!Ce se aude mi-a captat imediat atentia si bineinteles ca mi-am pus intrebarea "de ce suna atat de bine???"

Chiar daca totul pare ca suna simplu, se canta cu multa maturitate si bineinteles ca aceasta concluzie ma duce indubitabil catre o alte intrebare : cine va aranjeaza piesele??? Si ideile dar si orchestratia sunt facute de cineva care,in opinia mea, stie foarte bine ce face . Plus ca exista si foarte mult bun simt in tot ce se aude.

Vocalul iti atrage atentia imediat pentru ca are un timbru deosebit dar si foarte studiat.Se simte in inflexiunile de care se face uz, cu acelasi mare bun simt.Dar totusi mi se pare ca foloseste prea mult ceea ce stiu ca se numeste "voce de cap".Probabil ca ar trebui gasita o tonalitate sau un mod in care poate fi exploata cu succes, pe toata intinderea ambitusului natural.

In a doua piesa,la solo, chitara mi se pare dezacordata cam cu o coma.Cel mai bine se simte la sfarsitul solo-ului (cu accent pe acordul de cvinta micsorata).Asta este parerea mea iar ,in rest ce sa mai zic!!! :)

In opinia mea, daca folositi website-urile de promovare , cel putin primele doua piese nu au cum sa ramana neobservate.

Succes!!!

 

P.S.Acum am vazut ca inregistrarile sunt de anul trecut dar mi-au placut atat de mult incat am dorit sa va aduc aprecierea mea.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Pro- suna bine, au groove, gen comercial, ascultabile de catre oricine, timbrul vocii de fata bun

insa

Cons-in majoritatea pieselor se simte nevoia de voce dublata si pe alocuri asezonata cu backing la terta sau cvinta, editarea e buna buna la majoritatea instrumentelor insa eu personal n-as lasa chitara cu pan left sau right pe toata piesa. Se simte nevoia pe pasaje mai in forta de un overdrive sau distortion (mai soft).

 

In rest mi se pare o initiativa excelenta. Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Apropo de ce a zis cineva mai sus...si eu sunt metalist aproape convins, dar nu dispretuiesc niciun alt gen de muzica. O fi varsta de vina.

 

On topic, felicitari pt o muzica de calitate, bine facuta si ingrijit cantata. Singurele scapari obervate asa la o prima trecere in revista a clipurilor de pe Youtube ar fi tot legate de voce, dar sunt absolut convins ca in scurt timp se va rezolva si acest aspect. Micile scapari, un accent anume etc. nu sunt decat amprenta personala si unica a solistului pana la urma. Am auzit multe influente, probabil muzicieni care va plac voua mult dar aveti un mod aerisit si melodios in care scrieti muzica si desi stiu ca esti un chitarist f tehnic si poti face multe scamatorii, apreciez faptul ca te-ai axat pe cu totul altceva. Bravo!

 

Top 3 (nu neaparat in ordinea asta): Come Home, Feel The Rain si Hold You.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.