www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Veche


the outsider
 Share

Recommended Posts

Daca vrei sa ai efectul ala de satin intre fibrele colorate diferit smirgheluieste dealungul fibrei, mai da odata cu bait pana cand lemnul il suge mult mai putin si pana cand totul e nivelat bine (nu se mai ridica fibrele). Apoi poti sa incepi sa dai cu lac si faci la fel. Uita-te pe www.projectguitar.com

Link to comment
Share on other sites

Salut,imi cer scuze ca nu prea am mai postat,dar ca sa continui lucrarile la chitara,am nevoie de bani,si sincer sunt cam in pana de asa ceva,sper ca in cel mai scurt timp sa pot relua lucrarile la ea,caut un squire sau orice care e copie de strat,ceva ieftin de pe care sa pot scoate electrica,daca ma poate ajuta cineva sa la se un reply aici.multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si eu restaurez o chitara reghin,de prin 70 a fost bass la inceput, dar cineva mi-a dat-o cu griful rupt si eu iam lipit un grif tip strat altul nu am gasit si eu mai caut doze si poturi.
post-10272-1254157880_thumb.jpgpost-10272-1254157956_thumb.jpg

 

 

 

 

man,eu am luat un strat aseara,si crek ii bag grif de strat ca ala care il are ea original ,cand il lovesc de palma suna a lemn crapat,si tot de pe stratul ala scot si dozele si poturile,tu la doze nu ai carcase ca la mine,ca asa poti sa bagi orice fel de doze vrei.si inca ceva tu aifacut sunburstul ala,si daca da,cum lai facut.bafta.chitara arata super

Link to comment
Share on other sites

Mercy,poti cauta pe youtube tutoriale despre tipuri de finish,sunburstul nu l-am facut eu doar am completat portiunile lipsa sunbust se poate face in doua sau trei tonuri si iti trebuie airbrush ori un aparat de pulverizar vopsea sau mai simplu cu trei sprayuri. dai intai un strat transparent galbui apoi revii cu rosu pulverizezi de la 30 40 cm acolind marginile cu jetul inclinat la 45 grade daca vrei mai transparent indepartezi sprayul mai dens apropii dupa uscare revii cu maro inchis sau umbra arsa sienna etc fara sa depasesti 4 5 cm de margine astfel incat sa-ti ramana un degrade de galbui rosu maro sau poate ramane in doua tonuri galben rosu si mai dai un strat mai dens de rosu numai pe margine,daca vrei si lateralele maschezi fata spatele cu hartie si banda adeziva si dai inchis pe partile concave si deschis pe cele convexe.Antreneazate mai intai pe niste cartoane chiar cu forma chitarei si cand esti multumit apucate de ea.regret ca nu am poze de la alt proiect pe care l-am facut de la zero.multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stiu ca nu am mai postat de ceva vreme,dar dpa cum am zis ultima oara cand am postat eram in criza de fonduri.:)

 

 

sa incep cu inceputul

 

1.am achizitionat un strat,de pe care am scos toata partea electrica,doze.poturi,mufa,switch.tot ca sa le pun pe chitara veche.

 

2 am scos griful si l am schimbat cu ala vechi care era defect tija din interior se plimba prin grif si nu am putut sa o scot.

 

3 cheitele si noburile le am folosit tot la chitara veche nu le ma pus darpe ea o sa vina in final

 

4 si aici e important, m am razgandit in privinta culori,am facut eu ceva eu zic ca a iesit foarte tare,adik mie imi place,e o chestie de 2 culori alb si negru.

 

urmeaza sa o lacuiesc si apoi sa montez toate piesele pe ea.

 

pun acum niste poze cu ceea ce am facut,imi cer scuze de calitatea pozelor dar etlefonul meu e cam varza:D.

 

si inca ceva am pus si pickguard.o sa vedeti in poze,astept pareri.multumesc

post-11546-1255950939_thumb.jpg

post-11546-1255950943_thumb.jpg

post-11546-1255950946_thumb.jpg

post-11546-1255950956_thumb.jpg

post-11546-1255950960_thumb.jpg

post-11546-1255950963_thumb.jpg

post-11546-1255950967_thumb.jpg

post-11546-1255950970_thumb.jpg

post-11546-1255950974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

culoarea e foarte misto.per ansamblu arata foarte fain.da totusi e ceva ce nu-mi place la ea.parca nu se potriveste headstock-ul ala.:-?...grif-ul l-ai cumparat tu sau e tot cel de la inceput?...

ar fi mers bine cu un headstock de gibson...ar fi semanat cu Lucille a lui BB King.Oricum s-o canti sanatos.strasnica treaba ai facut.

Link to comment
Share on other sites

culoarea e foarte misto.per ansamblu arata foarte fain.da totusi e ceva ce nu-mi place la ea.parca nu se potriveste headstock-ul ala.:-?...grif-ul l-ai cumparat tu sau e tot cel de la inceput?...

ar fi mers bine cu un headstock de gibson...ar fi semanat cu Lucille a lui BB King.Oricum s-o canti sanatos.strasnica treaba ai facut.

man griful e de la un strat care l am cumparat pt piese si partea electronica,eu zic ca arata bine

Link to comment
Share on other sites

ar fi mers bine cu un headstock de gibson...ar fi semanat cu Lucille a lui BB King.

 

... eu zic ca arata mai original asa, am si eu un reghin in "atelier" si unele aspecte le-am pastrat altele le-am sters de tot.

 

totusi e interesanta combinatia, ceea ce o face sa para ciudat e imbinarea dintre corp si grif, corpul e facut pentru un grif mai lat, ar merge taiat/pilit/slefuit corpul la dimensiunea grifului, dar trebuie sa vopsesti iar :) .

 

NOTA: Parere personala

Link to comment
Share on other sites

doar informativ.

 

griful vechi era mai ingust cu 6 mm

 

a trebuit sa largesc poketul pt griff

 

deci cel vechi era mai ingust si avea headstokul mult mai lat,ceea ce parea mai aiurea zic eu.

 

doar pt cei care cred ca griful e aiurea.

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.