www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acum, Ce Fac?


Guest kidutza
 Share

Recommended Posts

Guest kidutza

:) Am reusit sa tin pasul cu ritmul cand vine vorba de miscat "degetelele"...stiu un singur cantecel si p'ala-l cant cand vreau sa ma desmortesc "In padurea cu alune..."(dar piticii mei sunt un pic busy:))si iar iau exercitiile pt. digitatie....Daca vreau sa zdrangan si altceva care sa nu implice acorduri,k acelea sunt tari de tot cand vine vorba de mine, nu se lipesc,cum cand de unde???

Va implor ajutati o persoana plictisita de na-na-na-uri...Mii de multumiri

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza
:) Am m-ai luat niste "kestii" care sa ma tina barem azi ocupata..dar maine???un cantecel simplutz simplutz....??? Edited by kidutza
Link to comment
Share on other sites

o melodie "simplutza" ....recomand "Oda bucuriei" :)

e usurica intr-adevar,se canta folosind notele de pe primele 2 corzi(mi-ul subtire si urmatoarea coarda)...e un fel de basic song,foarte bun pt exersat notele pe corzile respective

Link to comment
Share on other sites

Daca doresti incearca Smoke on the water (Deep Purple)

 

Dai sol si re coada libera impreuna, apoi dai pe tasta 3 (aceleasi corzi), apoi tasta 5

Apoi iar sol si re liber, apoi iar tasta 3, apoi tasta 6, apoi tasta 5

Iar sol si re liber, iar tasta 3, iar tasta 5

Apoi tasta 3 si in final, iar sol si re coarda libera.

 

Deci retine, trebuie sa lovesti TOT TIMPUL 2 corzi, sol si re (adica a treia si a patra coarda)

 

Este un cantec simplu si foarte efectiv (si e mai rock decat ala cu casuta...)

 

Te rog mult sa-mi comunici rezultatul. Daca nu reusesti o sa incerc sa-ti explic mai clar.

 

Ar fi bine daca ai avea originalul, ca sa canti impreuna. Eu in locul tau as incerca.

Asa am invatat si eu sa cant.

 

Multe salutari si multa bafta Miruna

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai bine faci asa, suna mai bine:

 



-------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
------------3-----5------------3------6---5----------3----5----3------------
------5-----3-----5------5----3------6---5-----5----3----5----3-----5---------
------5-------------------5----------------------5---------------------5--------
---------------------------------------------------------------------------------

 

La fel cum a spus si Killahead, ambele corzi se ciupesc impreuna(cvarta), desi pe tab nu se observa foarte bine asta...

Link to comment
Share on other sites

Baumwolle, cu scuzele de rigoare, dar piesa asta chiar incepe pe corzile libere in original si cred ca e mai simplu si pentru kidutza sa cante asa! :)

 

Si inca ceva, te-ai gandit ca poate ea nu e asa de avansata ca si tine si nu stie sa citeasca acel tab?

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu e deloc mare filozofie.Si din moment ce a spus ca e in cautarea unor exercitii pentru digitatie, inseamna ca stie sa citeasca tabulaturi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest InFlames

Uite mai potzi incerca o melodie de la Anouk ...care suna kiar bine

 

intro

 

|------------0--------|

|--3-----3------3----| 4x intro-ul asta se canta de 4 ori

|-----2------------2-|

|---------------------|

|---------------------|

|---------------------|

 

tab 1

 

|-----------0----------------0-----------------0--------0-------0---|

|-------3----3-----------3-----3-----------3-----3-------3-------3-|

|----2----------2-----2-----------2------2---------2-------2-------2|

|--0------------------------------------------------------------------|

|--------------------0------------------------------------------------|

|--------------------------------------3------------------------------|

Edited by InFlames
Link to comment
Share on other sites

Destul de greu la inceput cand habar n-ai sa canti. Adica stii andri popa sau ceva de genul :). Mai bine asculti cat mai multa muzica, sa o intelegi, sa intelegi cum se aranjeaza etc si apoi te apuci de scos piese :)

Uite o idee e ca uneori cand te plictisesti pur si simplu sa te joci pe chitara. Sa vezi cum suna anumite note. Nu de putine ori am dat peste riffuri/teme/bucatele din melodii cunoscute de mine. Chiar daca nu e mare lucru pentru un incepator chestia asta da o satisfactie destul de mare.

Link to comment
Share on other sites

Dap, si eu am patit ceva de genul cand am dat intr-o pentatonica pana am realizat ca nu sunt bun de solo :)

Am adaugat un Do(Si, ca era in bemol) si a iesit asta.. nu stiu ce este, dar o poate recunoaste oricine.

 

 

e---3--------5---------

B---3--------5---------

G---2--------4---------

D---2--------5---------

A---2---3----5---------

E---3---------5---------

 

Incearca sa te joci si tu. Ce am folosit este marcat cu rosu, iar ce am adaugat este galben.

 

Have fun!

yo.mp3

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Dap, si eu am patit ceva de genul cand am dat intr-o pentatonica pana am realizat ca nu sunt bun de solo :)

Am adaugat un Do(Si, ca era in bemol) si a iesit asta.. nu stiu ce este, dar o poate recunoaste oricine.

e---3--------5---------

B---3--------5---------

G---2--------4---------

D---2--------5---------

A---2---3----5---------

E---3---------5---------

 

Incearca sa te joci si tu. Ce am folosit este marcat cu rosu, iar ce am adaugat este galben.

 

Have fun!

 

Parca "when the saints go marching in" se chema. Ce ai folosit nu e pentatonica cu o aditie, e gama sol major. ( Fa# major ca erai in bemol :) )

Link to comment
Share on other sites

:) Am reusit sa tin pasul cu ritmul cand vine vorba de miscat "degetelele"...stiu un singur cantecel si p'ala-l cant cand vreau sa ma desmortesc "In padurea cu alune..."(dar piticii mei sunt un pic busy:))si iar iau exercitiile pt. digitatie....Daca vreau sa zdrangan si altceva care sa nu implice acorduri,k acelea sunt tari de tot cand vine vorba de mine, nu se lipesc,cum cand de unde???

Va implor ajutati o persoana plictisita de na-na-na-uri...Mii de multumiri

Sfatul meu e sa mergi la cineva care canta mai de mult si o sa-ti arate multe chestii (mai mult practice) ca din discutii eu cred ca nu poti invata prea multe. Sa te-nvete de la cum tii mana pe grif (in diferite cazuri) cum apesi pe corzi, cum sa-ti incalzesti mainile (e f. important) cum sa panezi sau cum sa ciupesti, cate degete sa folosesti (funct. de nivelul la care esti) si cand o sa vezi practic ai sa te descurci mult mai bine dar trebuie sa exersezi serios.. :) Cu timpul inveti sa canti si ce-ti place.Cand o sa-ti placa tie ce canti, poti progresa si singura si nu o sa mai lasi chitara 4 life! :).

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

:)

Baieti, sfaturile bune vin din toate partile...Abia am akizitionat minunatia cu coarde si sunt tare incantata!!! Am zis ca dupa atatia ani de cantat (doar voce)merit sa incerc ceva nou...P.S. tab-urile au fost prima kestie deslusita...si nu ma las una cu doua nici cu notele,ce mama vantului!!!

Internetul la tine aksa aduce multe info-uri utile si va spun sincer nu e atat de greu...dar...marele dar...imi trebuie o mica provocare...vorbind de cantecele fara acorduri (am de gand sa le invat live,de la cineva care se pricepe)care sa poata in acelasi timp sa-mi imprime ritm dar si viteza cand vine vorba de digitatie...Momentan sunt cu intro-ul de la AC/DC si merge k uns...

Toate cele mai bune salutari si multe rezultate pozitive

 

 

killahead: asta era ceva de genul:

e -------------------------0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------

B -0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------------------------------

????

 

sau

 

||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

B||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

G||-------3----5---------|----3----6--5--------|-------3----5------3--|-------------------|

D||--5----------------5--|---------------------|--5-------------------|----5--------------|

A||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

E||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

Problema e ca nu stiu cum sa le ciupesc pe amandoua in acelasi timp...imi lipseste expliktia...(suna k la tampiti dar kiar nu stiu,se poate mura-n gura???)

mercic

 

P.S. cui trebuie sa-i multumesc pt.mp3-ul: Bestial!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Problema e ca nu stiu cum sa le ciupesc pe amandoua in acelasi timp...imi lipseste expliktia...(suna k la tampiti dar kiar nu stiu,se poate mura-n gura???)

mercic

 

P.S. cui trebuie sa-i multumesc pt.mp3-ul: Bestial!!!!

 

Eu stiu asa: cu degetul mare se ciupesc corzile mai groase adica MI(E), LA(A), RE(D) iar cu urmatoarele 3 degete urmatoarele 3 corzi adica: aratatorul ciupeste SOL(G), mijlociul ciupeste SI(:) iar inelarul ciupeste MI(e). Asadar ai 4 degete pentru 6 corzi, in majoritatea cazurilor ciupesti 2 corzi simultan folosind regula de mai sus. Regula se schimba un pic atunci cand trebuie sa ciupesti 2 corzi groase: atunci urci aratatorul sus si ciupesti o coarda cu degetul mare si una cu el.

 

Am pus si un mic demo de ciupire simultana, sorry pentru calitate da' si eu sunt incepator ba mai rau, sunt si lenes :)

simultan.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sylviu

ia-ti guitar pro de pe net.. ai acolo toate taburile care le vrei..

 

fie vorba intre noi tre sa fii un pic inapoiat sa nu inveti de pe guitar pro.. iti parata partitura cu taburi si note.. ai o bulina de se plimba pe fiecare nota ca la caraoke.. iti arata si grifu kitarii si cu bulinute unde sa pui degetele si mai zice si ce nota e si iti mai si canta in timpu asta.. pai ce mai vrei ?

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Poti sa faci tot felul de exercitii. Unul foarte plictisitor, dar care da rezultate uimitoare e urmatorul:

setezi metronomul la 40bpm sa spunem. Iti alegi o nota, sa zicem mi. Si incerci sa canti nota pe toate pozitiile ei odata cu bataia metronomului. Incepi cu mi coarda libera, apoi pozitia 12 pe aceeasi coarda, te muti o coarda mai jos, pe tasta 7, etc. Si faci asa cu fiecare nota in parte. Astfel inveti pozitia notelor pe griff si te descurci mai bine in a-ti da seama cum se formeaza acordurile.

Ca piesa, incearca tot pe acorduri pentru inceput. Adica nu scapi de acorduri. De obicei cele folk sunt cele mai simple. Amintire cu haiduci, Vremuri de la Phoenix, etc.

http://www.justinguitar.com/en/BC-006-BasicRhythmGuitar.php

uite un link. Ai si video mai jos in care explica tot ce scrie pe-acolo. Inveti cum sa citesti ritmuri, si cum sa executi corect bataile.

 

Ideea e sa canti ce iti place tie. Asculti o piesa si ti se pare partea de chitara simpluta, da un search dupa tab. Consulta mai multe tab-uri. Exista transpuneri diferite, unele mai simple decat altele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.