www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Padurea Hoia-baciu Si Misterele Ei


Vladimir Tepes
 Share

Recommended Posts

Cred ca ati auzit despre misterul padurii Hoia-Baciu, conform acestui articol " Pãdurile Hoia-Baciu, o poartã spre lumi paralele? " se spune ca in anumite zone apare atemporalitatea, sau mai apar cutele in spatiu-timp, salturi temporale si vibratii magnetice. Din pacate nu am reusit sa ajung in acea padure dar as vrea sa stiu daca pe forum mai sunt persoane care stiu detalii despre aceste fenomene.

 

baciu-grid.jpg

 

ozn-baciu1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lmao.

 

Daca cineva patrunde intr-un univers paralel intr-o padure imputita din romania plina de pet-uri si pungi de plastic si caini, sa-mi spuna si mie. :)

 

Astfel de "fenomene" nu au loc. Imagineaza-ti Universul nostru intreg, de 93 de miliarde de ani lumina (cel vizibil). Si imagineaza-ti oamenii de stiinta care studiaza spatiu-timp-ul zilnic si se uita in spatiu dupa anomalii si fenomene prezise de fizica. Care sunt sansele ca exact pe pamant, exact intr-o padure din romania, sa aiba loc un fenomen care nu am ai fost observat nicaieri, niciodata?

 

Nu exista "porti" spre lumi paralele. In cel mai bun caz mai scapa cate o particula printre dimensiuni (cum s-ar zice ca scapa gravitonii, motiv pentru care forta gravitationala e atat de slaba), dar nu o sa mergi prin padure si o sa gasesti un stargate.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, despre padurea asta am auzit de multa vreme si am citit multe. Explicatia oficiala ar fi fenomene magnetice, probabil datorate unui depozit imens de minereu de fier sub padure. Dar cine stie. Momentan nu cunosc pe nimeni care sa fi fost acolo, doar pe multi care vor sa se duca. Poate stie cineva din Cluj?

Link to comment
Share on other sites

Lmao.

 

Astfel de "fenomene" nu au loc. Imagineaza-ti Universul nostru intreg, de 93 de miliarde de ani lumina (cel vizibil). Si imagineaza-ti oamenii de stiinta care studiaza spatiu-timp-ul zilnic si se uita in spatiu dupa anomalii si fenomene prezise de fizica. Care sunt sansele ca exact pe pamant, exact intr-o padure din romania, sa aiba loc un fenomen care nu am ai fost observat nicaieri, niciodata?

 

Nu exista "porti" spre lumi paralele. In cel mai bun caz mai scapa cate o particula printre dimensiuni (cum s-ar zice ca scapa gravitonii, motiv pentru care forta gravitationala e atat de slaba), dar nu o sa mergi prin padure si o sa gasesti un stargate.

 

opa e unu care le stie pe toate. este clar ca mai ai de invatat. daca vrei detalii ti le zic in prv. serios. :)

Link to comment
Share on other sites

savantii aia destepti au aflat de curand ca viteza luminii nu e constanta dupa ce mult timp crezusera invers. savantii aia care le stiu pe toate:)))) daca nu ai avut experiente asta nu inseamna ca ele nu exista. nu vbesc de padure acum ci generic....

 

Viteza luminii in vid este constanta. Este o constanta fundamentala. :)

Eu as avea mai degraba incredere in oamenii de stiinta decat in "mosu ala de la colt" care trecea prin padure noaptea (nu ma intreba de ce) si a descoperit un portal spre Narnia/Jesus-land.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

da , da , cred ca e "the zone where normal things don't happen very often" . sau altfel spus : a plane travelling from points A to B , and passing through points : CD , E , F , G , H , I , J and K . oznu' ala arata ca un pink bubbles go ape....

 

edit : daca mergeti pe acolo luati cu voi niste (multe) beri . sa vedeti atunci cum incep sa apara fenomenele paranormale :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
Lmao.

 

Daca cineva patrunde intr-un univers paralel intr-o padure imputita din romania plina de pet-uri si pungi de plastic si caini, sa-mi spuna si mie. :)

 

Tot in romania imputita de pet-uri si pungi de plastic mai gasim portalul din Bucegi sau necropolele gigantilor din Apuseni. Probabil un simplu "nu cred" ar fi fost deajuns.

 

 

Referitor la subiect, propun intr-un viitor nu foarte indeparat o expeditie in aceste locuri (poate kiar si in Bucegi, insa mi-e teama ca la acel portal -daca exista- nimeni dintre oamenii de rand nu va ajunge prea curand). Oricum in apuseni planuiesc demult sa merg, iar acum mi-ai starnit interesul si cu aceasata padure. :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Cind eram mic si citeam Anticipatia era un subiect foarte la moda. Ani mai tirziu am fost de mai multe

ori la picnic in padurea cu pricina si n-am intilnit nici o atemporalitate :)

 

Pai asta e doar pentru ca n-ai crezut cu adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Da? :) Sa-mi bag ...

 

 

OFFFFF.. poai n-ai vazut harry potter... piatra filosofala aparea numai aluia care nu intentiona sa o foloseasca.. DOH... chestia asta cu padurile magice si cu atemporalitatea nu apare asa.. oricum...

 

dupa ce mergeti prin padure.,.. aia de vreti sa mergeti... sa imi spuneti si mie daca ati gasit dragoni, in special oua de dragoni... as face o crescatorie.

 

dar... sunt curios... daca dai peste atemporalitate, cum naiba iti dai seama ca e atemporalitate? adica.. nu ti se mai face somn, sau ce?

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Totusi sa fim realisti acea bucla din imaginea 2 nu este nici pe departe un obiect zburator neidentificat, poate face parte din categoria celebrelor sfere de antimaterie care apar in locuri sacre sau ultrapopulate de oameni diversi.

Daca reusesti sa mergi acolo anunta-ma te rog cand te vei intoarce, deoarece sunt foarte curios ce experienta vei avea in misterioasa padure.

 

spirit-grindina1.jpg

 

cat de bizar, tocmai planuiam saptamana asta o drumetie acolo :) dar detaliile de pe net sunt cam ambigue, tre sa intri adanc in ea, sa stai.. (daca poti). Referitor la ozn and stuff, prefer sa privesc totul mai sceptic, nu ca as fi unul, dar pt ca nu sunt dovezi. intr-adevar, copacii aia arata bizar.
Link to comment
Share on other sites

Totusi sa fim realisti acea bucla din imaginea 2 nu este nici pe departe un obiect zburator neidentificat, poate face parte din categoria celebrelor sfere de antimaterie care apar in locuri sacre sau ultrapopulate de oameni diversi.

Daca reusesti sa mergi acolo anunta-ma te rog cand te vei intoarce, deoarece sunt foarte curios ce experienta vei avea in misterioasa padure.

 

spirit-grindina1.jpg

 

Sunt particule de apa, a.k.a. ceata.

Am studiat fotografie, si "fenomenul" din imagine nu e nimic special...

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Totusi sa fim realisti acea bucla din imaginea 2 nu este nici pe departe un obiect zburator neidentificat, poate face parte din categoria celebrelor sfere de antimaterie care apar in locuri sacre sau ultrapopulate de oameni diversi.

Daca reusesti sa mergi acolo anunta-ma te rog cand te vei intoarce, deoarece sunt foarte curios ce experienta vei avea in misterioasa padure.

 

Zi-mi ca e o gluma, te rog zi-mi ca e o gluma. Pentru ca nu se poate sa spui asa ceva in mod serios.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Pai na, ia-o cum vrei, are cam doua intelesuri replica mea, alegi ce poftesti: gluma sau seriozitate

 

Congrats ! You just made my ignore list !

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

foarte interesant . mai este un loc , Terra ii zice . acolo ploua tot timpul cu ozn-uri de astea . iarna este un fenomen paranormal si mai interesant : zapada , nea , omat-ul .

 

acum revenind la lucruri mai serioase , e o farsa toata ziua , padurea respectiva ar trebui sa fie de forma triunghiulara pt. a se petrece fenomene paranormale acolo si nicidecum neregulata .

Link to comment
Share on other sites

acum revenind la lucruri mai serioase , e o farsa toata ziua , padurea respectiva ar trebui sa fie de forma triunghiulara pt. a se petrece fenomene paranormale acolo si nicidecum neregulata .

 

 

corect, teoretic!

pentru ca practic. forma aceea neregulata pe care tu o vezi, este o sfera. raza ei este infinit, asa ca orice punct de pe suprafata sferei este egal departat de oricare alt punct, asadar poate fi considerat centrul sferei. de acolo si iluzia de suprafata neregulata.. you only see what your eyes want to see...

 

in alta ordine de idei... chestiile alea din poza sunt particule de antimaterie?.. ca atunci e naspa rau.. ca am auzit ca antimateria manca din materie si cand cad alea pe mine, inseamna ca incep sa dispar, sau ca incepe sa ma manance?... ca eu credeam ca de la altceva ma mananca...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.