www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degete Prea Mici?


Guest Cron0s
 Share

Recommended Posts

Guest Cron0s

Ok, nustiu cat de stupida o sa fie intrebarea asta dar o s-o pun oricum

Am mainile destul de mici, si destul de inghesuite din cate observ.Adica foarte dificil si pe un plan oarecum inclinat deabia pot sa tin cate un deget pe tastiera incepand cu fretul 5(fara sa ridic degetele). De pe fretul 1 imi e imposibil sa ating cu degetul mic fretul 4, nici nu are sens sa zic ca daca totusi dezlipesc usor degetul 1 de pe primul fret cat sa ating cu degetul mic fretul 4, nu am pic de forta sa apas. Iar asta vine dupa ce vad o gramada de persoane care nu au nici o problema in a atinge primele 4 taste fara sa incline deloc degetul.

Am inteles ca mai creste din flexibilitate si forta degetelor, dar am 21 de ani, nu e ca si cum m-as apuca de mic . Iar un exercitiu gasit pe net pe siteul lui justin, imi e aproape imposibil.

So....trec la metode chinezesti ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu e nici o problema daca ai degetele mici. de multe ori chiar e un avantaj: te obliga sa gandesti ce si cum canti. exista aproape mereu o "scurtatura" ca sa canti altfel ceea ce nu iti iese pentru ca ai degetele mici.

 

intre fretul 1 si 4 nu e chiar asa de mult, sigur o sa reusesti cu timpul daca exersezi, iar mai mult nici nu iti trebuie. django reinhardt canta cu 2 degete (aratator si mijlociu), deci in mod cert nu reusea sa le intinda intre fretii 1 si 4. conteaza? nu. daca nici tu nu reusesti, atunci trebuie sa sari intre fretii 1 si 4. sau sa canti altceva ce iti iese mai bine, chitara nu e limitata la primii 4 freti.

 

si eu am degetele mici si nu reusesc sa le intind prea mult. cu cativa ani in urma recunosc ca ma frustra oleaca comparatia cu alti chitaristi care prindeau 5-6 freti cu mana lejer. spre norocul meu mi-am dat seama ca asta nu inseamna nimic si nici nu te ajuta sa canti mai bine.

 

bafta la cantat si la facut muzica! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
nimeni nu are degete prea mici. tot timpul exista degete mai mici.

 

numai Steve Vai ce incalca proverbul tau :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Cron0s
numai Steve Vai ce incalca proverbul tau :) )

 

Multumesc mult pentru sfaturi si sustinere. O sa continui sa exersez si cu timpul o sa simt diferenta :)

Ms inca odata

Link to comment
Share on other sites

Guest pinguin

am avut problema ta la inceput de tot chiar daca am degetele relativ lungi. pur si simplu nu puteam sa le intind la o distanta mai mare de 2 freturi, iar acum le intind si de la 1 la 6 daca ma straduiesc. daca ti se pare greu sa exersezi asta pe o melodie la inceput incearca niste hammer-onuri pe aceeasi coarda la o distanta din ce in ce mai mare. multa bafta...

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca indexul il pui pe tasta 1 si mijlociul pe 6? omfg cred ca e uimitor :)

am avut problema ta la inceput de tot chiar daca am degetele relativ lungi. pur si simplu nu puteam sa le intind la o distanta mai mare de 2 freturi, iar acum le intind si de la 1 la 6 daca ma straduiesc. daca ti se pare greu sa exersezi asta pe o melodie la inceput incearca niste hammer-onuri pe aceeasi coarda la o distanta din ce in ce mai mare. multa bafta...
Link to comment
Share on other sites

Guest pinguin

am exagerat. nu verificasem pe chitara inainte sa scriu. daca am indexul pe tasta 1 pot duce aratatorul pana pe 5. inelarul pana pe 6 doar. :)

Link to comment
Share on other sites

am avut problema ta la inceput de tot chiar daca am degetele relativ lungi. pur si simplu nu puteam sa le intind la o distanta mai mare de 2 freturi, iar acum le intind si de la 1 la 6 daca ma straduiesc. daca ti se pare greu sa exersezi asta pe o melodie la inceput incearca niste hammer-onuri pe aceeasi coarda la o distanta din ce in ce mai mare. multa bafta...

 

 

Sa inteleg ca indexul il pui pe tasta 1 si mijlociul pe 6? omfg cred ca e uimitor :D

 

De unde oi fi inteles asta? :)

 

am exagerat. nu verificasem pe chitara inainte sa scriu. daca am indexul pe tasta 1 pot duce aratatorul pana pe 5. inelarul pana pe 6 doar. :)

 

1. Index = aratator. :D

2. Voi nu folositi si degetul mic? :)

Link to comment
Share on other sites

am exagerat. nu verificasem pe chitara inainte sa scriu. daca am indexul pe tasta 1 pot duce aratatorul pana pe 5. inelarul pana pe 6 doar. :)

 

Foarte grav daca ai un deget in plus . Mutatie la indexul aratator?

 

Da' cate degete poti sa inghesui in intervalul XXII pe coarda G ?

 

 

 

De unde oi fi inteles asta? :)

 

 

 

1. Index = aratator. :D

2. Voi nu folositi si degetul mic? :)

 

poate nu are deget mic dar are separat un index si separat un aratator (?)

Link to comment
Share on other sites

Guest pinguin
De unde oi fi inteles asta? :)

 

 

 

1. Index = aratator. :D

2. Voi nu folositi si degetul mic? :)

 

Ok, scuze. reformulez complet atunci. am scris aratator din greseala. pot duce mijlociul pe tasta 5 daca am indexul pe tasta 1. scuze inca o data, mi-era somn rau. :)

Si da, folosesc si degetul mic

Link to comment
Share on other sites

Ok, scuze. reformulez complet atunci. am scris aratator din greseala. pot duce mijlociul pe tasta 5 daca am indexul pe tasta 1. scuze inca o data, mi-era somn rau. :)

Si da, folosesc si degetul mic

Remarcabil si asa! :)

Daca mijlociul ajunge pe tasta 5 si inelarul ajunge pe 6, ala micu' ajunge cel putin pe 7?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Ok, scuze. reformulez complet atunci. am scris aratator din greseala. pot duce mijlociul pe tasta 5 daca am indexul pe tasta 1. scuze inca o data, mi-era somn rau. :)

Si da, folosesc si degetul mic

 

Ok, dar intrebarea e daca te ajuta la vreo cantare faptul ca iti ajunge dejtul mijlociu la tasta 5? Si eu daca pun dejtul aratator pe tasta 1 ajung cu dejtul mijlociu la tasta 5, cu dejtul inelar la tasta 6 si cu dejtul mic la tasta 7, dar asta nu inseamna ca stiu sa cant mai bine. Oare Vai pana unde ajunge cu degetul mic daca pune degetul aratator pe tasta 1?

 

inseamna ca ce poate face tipul asta e lejer :)

johnpetruccileger1.jpg

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest pinguin
Ok, dar intrebarea e daca te ajuta la vreo cantare faptul ca iti ajunge dejtul mijlociu la tasta 5? Si eu daca pun dejtul aratator pe tasta 1 ajung cu dejtul mijlociu la tasta 5, cu dejtul inelar la tasta 6 si cu dejtul mic la tasta 7, dar asta nu inseamna ca stiu sa cant mai bine. Oare Vai pana unde ajunge cu degetul mic daca pune degetul aratator pe tasta 1?

 

Pai nu am zis eu ca este un lucru esential. Dar cel care a postat topicul de asta se plange. Am vrut doar sa evidentiez ca se pot face progrese mari prin exercitiu. :)

 

Pe baietii de la Fingering Joanna nu i-ati intrebat cum se descurca?

 

nu ar trebui sa aiba probleme in general. you know what they say...

5k20zb.jpg

Edited by pinguin
Link to comment
Share on other sites

eu is de ala ce prinde 6 freturi :) ))

la inceput ma scremeam de la 1 la 3. totul tine de exercitiu.

 

ha ha..eu pot mult mai mult daca incep din tasta 12 (duc chiar 12 freturi :))...dublu fata de tine) :)))

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Ok, scuze. reformulez complet atunci. am scris aratator din greseala. pot duce mijlociul pe tasta 5 daca am indexul pe tasta 1. scuze inca o data, mi-era somn rau. :)

Si da, folosesc si degetul mic

 

Eu am mana mare si cant de ....................anii ,

 

NU POT SA CUPRIND cu indexul si degetul mijlociu spatiiul ...I---V !

 

 

Sau tu ai o chitara 1/8 .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

In concluzie> Baga mare cu studiul !

 

Ai doua motive care se te impulsioneze:

 

a) vei ajunge intr-o zi sa-ti intinzi "crengile" de pe fretul I pana la Constanta

 

(sau daca asta te plictiseste mai ai o varianta)

 

:) o sa faci o "degetica" mai buna pretenei tale

 

PS> grija mare la inelar. De obicei cand te pregatesti sa pui un inel pe el, aduci o concurenta MARE la .... chitara. Serios!

Link to comment
Share on other sites

Eu am mana mare si cant de ....................anii ,

 

NU POT SA CUPRIND cu indexul si degetul mijlociu spatiiul ...I---V !

 

 

Sau tu ai o chitara 1/8 .

 

eu pot :)))

 

post-7690-1251323287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In schimb pot sa apas pe I si XXII concomitent , dar si pe rand in interval de timp chiar si sub 0,1ms.

 

si eu daca folosesc ambele maini(tap) :>

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.