www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

1st Pedal


MardukGX
 Share

Recommended Posts

Ok, dupa ce mi-am foit amplificatorul in toate partile (Vox AD15VT XL) am ajuns sa nu imi mai placa distorsia. Ce pedala imi recomandati? Am auzit lucruri bune despre Marshall Jackhammer, personal.

 

Mentionez ca am un Ibanez GRG 170 DX cu un GFS Crunchy PAF in bridge, si imi place sa cant chestii de la Zeppelin pana la Metallica (Old School Metallica). Mai mentionez ca am un buget de in jur de 300 RON.

Link to comment
Share on other sites

Ia in considerare si Rocktron Metal Planet si Boss Metal Zone. Astea sunt distoarsele mele preferate pentru metale. poti scoate din ele si ton similar cu AC/DC, dar la astea nu raspunde asa de bine ca de ex un TubeScreamer (cu care insa nu se pot canta metale :)). Digitech DF7 are simulare pentru ambele, dar nu stiu cum suna comparativ cu cele originale.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

eu iti recomand de la Boss DS-2, are doua tipuri de distors incorporate si mi se pare ca se preteaza foarte bine pe ce iti propui tu sa canti

 

eu am avut initial un MD-2 (distorsul cu cele mai mari cojones de la boss, parerea mea) si simteam nevoia de ceva mai light din cand in cand. mi-am luat un DS-2 SH (de pe rgc) si sunt super multumit de el

 

uita-te si in poza si vezi pe acolo cam ce ai putea scoate dintr-un efect (din alea de la Boss)

post-10988-1249985004_thumb.jpg

Edited by AndreiM
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca distorsiunea nu-ti place si nu cabsim-urile si filtrajul pre- si post-distorsiune?

Eu iti recomand nu o pedala de distorsiune ci un egalizator, eventual doua, sa pui unul inainte si unul dupa preamp (daca ai FX loop). O alta scula de "tone shaping" ceva mai subtila e compresorul, pe care presupun ca-l ai implementat deja in domeniul digital in amplificatorul tau. Incearca sa folosesti compresorul ala impreuna cu mai putin gain pe partea de ampsim si diferite simulatoare de cab (daca sunt).

Cu amplificatorul cum canti? E indreptat spre urechi sau spre glezne?

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca distorsiunea nu-ti place si nu cabsim-urile si filtrajul pre- si post-distorsiune?

Eu iti recomand nu o pedala de distorsiune ci un egalizator, eventual doua, sa pui unul inainte si unul dupa preamp (daca ai FX loop). O alta scula de "tone shaping" ceva mai subtila e compresorul, pe care presupun ca-l ai implementat deja in domeniul digital in amplificatorul tau. Incearca sa folosesti compresorul ala impreuna cu mai putin gain pe partea de ampsim si diferite simulatoare de cab (daca sunt).

Cu amplificatorul cum canti? E indreptat spre urechi sau spre glezne?

 

Compresorul din amp il folosesc tot timpul. Si la chestii heavy gainul e tot timpul peste ora 12. Sculele pe care mi le-ai recomandat sunt in afara ariei mele de cunoastere, asa ca poate am sa inregistrez ceva ca sa intelegeti mai bine ce caut eu mai exact sa imbunatatesc. Amplificatorul e la nivelul gleznelor.

 

Mersi de reply-uri guys :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc un Vox AD15VT si am obtinut un sunet destul de ok, fara nici o pedala conectata.

Uite aici niste preset-uri pentru amp-uri VOX:

http://www.valvetronix.net/valvetronix/ad1...l_1_name_1.html

 

Oricum pentru un ton mai de metal, trebuie sa dai volum mai mult din master. Degeaba ai gain-ul la ora 12, daca volumul de master e la ora 9.

 

Si eu tot pe boss as merge. Am un boss DS1 si se impaca foarte bine, trebuie doar sa te joci cu reglajele pana ajungi unde vrei si cum zicea si FiveseveN incearca si un egalizator.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu ti-as recomanda sa mergi pe DigiTech.Am avut eu o pedala care era de toata jena.Cel mai bine pe BOSS.

 

 

Nu stiu ce pedala ai avut tu de la DigiTech, dar DF-7 simuleaza foarte bine pedalele originale. Eu am asa ceva si sunt chiar multumit de felul in care suna. Cu putin noroc se poate gasi de cumparat si pe forum la un pret mult mai mic decat in magazin (appx. 200 RON).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.