www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Profesor Sau Fara?


Guest cancerul
 Share

Recommended Posts

Guest cancerul

ash vrea shi eo sa aflu cine a invatat sa cante la chitara fara profesor?eu am preferat fara profesor...shi acu ash vrea sa dau peste un teacher bun sa ma mai invete digitatie..shi cam de cat timp cantati?

post-98-1110390139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

//offtopic// pentru ce profesor ma.. acu depinde de fiecare om.. pun pariu ca daca ar vrea oricare dintre noi sa stea 2 zile numa cu chitara in mana... ar invata mult mai mult decat l-ar invata un profesor in 5 sedinte.. eu asa cred.. //offtopic//

ontopic.. eu am inceput fara profesor (desi a fost un pic, un coleg m-a invatat 2 chestii si apoi singurel ) .. cant de juma de an.. profesor sa-mi pun --- nici gand.. arunc banii pe fereastra.. eu astept vara sa am timp si sa exersez foarte mult.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Foarte prost ati facut...

in primul rand profesorul iti explica, si crede-ma ca stiu ce inseamna sa iei niste lucruri as they are fara sa ti le poti explica...

Deci...de cantat in parc si de zdranganit o sa invete oricine...

problema e ca nu vei cunoaste dedesubt-urile instrumentului singurel acasa...

Bine inteles ca asta e doar parerea mea...

Sa fim seriosi ...cati dintre noi au auzit de cercul gamelor, de faptul ca toate gamele au moduri pentru fiecare nota din gama ...etc ...

Unii care au avut prieteni ce au luat cursuri stiu chestiile astea, altii, care invata acasa singurei vor deprinde aceste chestii tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Proof,.... gresesti. De 3 luni meditez la chitara un pusti de clasa a V-a si vreau sa-ti zic ca habar nu avea ce e aia chitara si acum face bine toate acordurile primare pe o chitara reghin, cred ca 3/4 sau poate mai mica.

Eu am avut primul profesor cam la 7 ani dupa ce m-am apucat, si se numeste Adi Manolovici... dupa aia am mai stat la povesti cu Cristi Gram. De la Adi am invatzat sweep si de la Cristi o gramada de lucruri legate de sunet. Deci pe scurt, profesor + exercitiu = cheia succesului.

Link to comment
Share on other sites

Stefan (Packardb), chestiile de teorie de care vorbeai, sunt invatzate in scoala primara la orele de muzica, eu consider ca poti invatza foarte bine singur insa poti invatza gresit si atunci te vei lovi de unele intrebari pe care doar un experimentat ti le poate descoase. Eu am ales calea cea mai simpla si sigura: Profesorul si chiar unul foarte bun zic eu.... Adi Manolovici .... iar pana acum nu am de ce ma plange, atata doar ca duc mare lipsa de timp, asta insa tine strict de mine :).

Sfatul meu... nu invatati singuri, caci aveti toate sansele sa mergeti prost si apoi va, va fi foarte greu sa reveniti pe linie dreapta, fiindca un reflex odata format, greu se mai modeleaza :)

Link to comment
Share on other sites

Io fac cam 3 ani prin vara...si am invatat fara profesor ...( sa stiti se vede) ...adik scuze ...da daca aveam profesor 3 ani....eram meseriash ( sau aproape) ...da asa....dupa primul an jumate nu prea am mai evoluat....asa ca bagati cu profe sor ca e bine....

p..s. mergeti direct p stilu care vreti sa-l cantati .....nu faceti clasica daca vreti sa cantati blues si invers...parerea mea...( aici s-ar putea sa fiu contrazis..da asa cred)..

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

fara profesor!!! been ther, done that!!! daca are omu vointa, invata si singur orice!!! in 2 luni am invatat singur tap aproape perfect si cam de o luna fac shred. am avut si profesor, da la clape, si vreau sa zic ca ma simteam obligat, impins de la spate. +daca e vorba de teorie, se gasesc o gramada de manuale pe net :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

e mai bine sa ai profesor.asta am realizat in cele 6 luni de cand "m-am apukat de cantat" la chitara.caut un profesor.aku cateva luni mi se propuse sa iau lectii de la vlad de la bere gratis.sper sa nu fie prea scump! :)

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, eu studiez dupa manualul scos de manolovici dar tare mi-as dorii sa il am profesor pe el in persoana. Problema e ca eu sunt din provincie si m-ar interesa sa-mi spuneti mai multe amanunte despre cursurile care le organizeaza : durata, perioada, costuri, locatie etc, tot ce imi puteti spune ar fi binevenit.

 

Va Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cursul se tine o data pe saptamana, si tine 1 ora jumate. Costa 200.000 sedintza - chitara acustica, si 250.000 sedintza - chitara electrica. Cursurile se tin in Preoteasa (Casa de cultura a studentilor).

Conditia primordiala este sa ai chitara :) cam atat. In rest ia leg cu el personal pt mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

ASA DE PUTIN?!!? :) ma asteptam la 500,000.ce bine,vad eu ce fac,poate iau lectii k el.ma bucur ca ati deschis topic-ul asta ca nu stiam ce sa fac si acu m-am lamurit. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest caracatita

tipic romanesc... cand eram in clasa a 8 a nu puteam sa suport profesori care-si bagau elevii cate 3-4 in grupa ca sa si satisfaca lacomia de bani... uita pt ce te-ai inscris acolo si pun bani pe primu loc. ii detest.

 

adi manolovici ... stiu ce elevi da la fel ca el, ca doar aschia nu sare departe... niste fitosi cu aere de malmsteen (daca se simte cineva ofensat, scuzati-ma) , mai stiu niste persoane care s-au inscris la el si mi au zis ca isi punea mainile la urechi si zicea faze de genu "aoleooooo andreea", adica nu are rabdare cu elevii si cine nu e "talent" inascut nu si bate capu .. chiar daca tu dai totul .. eu fac clasica si am ora mea separat si e 100 de mii la Cercu Militar de la univ (piata tricolorului) profu are rabdare cu tine chiar daca nu te -ai nascut cu chitara in mana ca manolovici

Link to comment
Share on other sites

mda....la manolovci de obicei nu se duc incepatori....trebuie sa stii ceva inainte si sa si te tii de chiatara aia...nu sa astepti sa iti dea el mura in gura....

si iti zic eu ca are rabdare...si nu il satisfac prea mult banii pentru ca are destui din alte surse...aici e problema de timp....e om in toata firea si mai are si altceva de facut...nu cred ca se bucura la 20 lei cat ii dai tu pe sedinta

 

zicea manu candva daca nu ma insel ca fiecare chitarist se exprima in felul lui...si eu zic ca are dreptate....la fel ca un pilot de formula 1...sa il pui pe shumacher sa iti dea lectii...ca iti zic eu ca o sa zici ca nu stie sa faca lucrul asta

omul iti explica cat se pricepe...restul depinde de tine

 

fitosi cu aere de malmsteen....daca , canta bine pot sa aiba si 1 tona de aere...pe mine nu ma deranjeaza...si daca stai sa te uiti majoritatea chitaristilor mari au aere....

 

aia din cercul militar canta cu "teoria"....adica fac totul ca la carte...asta e diferenta fata de manolovici

 

ma rog.....asta e sfatul meu....tu faci cum vrei

Link to comment
Share on other sites

Draga Caracatitza... te inseli amarnic, un curs cu un profesor nu inseamna a invatza intr-o ora jumate ce nu ai invatzat tu in 10 luni; intotdeauna m-am simtit nevoit sa spun asta... inca din liceu, cand unii colegi se duceau la meditatii pentru diferite discipline si apoi se plangeau ca nu evolueaza, dar fara sa lucreze acasa, doar cu ce li se preda acolo -> iar asta se numeste atitudine tipic romaneasca; Eu unul sunt la Manolovici din noiembrie 2004 si belive-me ca am evoluat foarte mult. Ceea ce nu inteleg unii e ca 1 ora jumate cu mano, cere 10 ore de studiu individual. Iar frazele de genul... "Aolllleeeeuuu Andreeeaaa" sunt glume care ar trebui sa schimbe putin atmosfera, insa probabil indivizii timorati de propia lor existentza le interpreteaza altfel. Nici eu nu is talent inascut, dar ma stradui sa lucrez cat de mult pot, chiar si in putinul timp liber pe care il am, iar rezultatele sunt puternic vizbile.

Link to comment
Share on other sites

hmm deja discutia evolueaza catre ceva de genul a mea e mai mare ca a ta :)

indubitabil profesorul te ajuta. daca aveti bani si timp testati cativa pana cand dati peste unul potrivit voua (atat ca stil cat si ca personalitate - sa nu fie un nesuferit).

eu ma retrag de aici . va recomand sa va calmati.

 

PS: mai are cineva senzatia ca "..." nu compenseaza pentru orice semn de punctuatie ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

dementhor fa un calcul. din cate clase are mano la activ x 4-5 insi ia vezi cat ii iese ,

 

si da aia de la cercu militar fac totu ca la carte, si asa tre si facut.

 

io fac de 2 ani clasica acolo si e bine oricum.

se stie ca la chitara trebuie studiat zilnic , altfel nu exista (cel putin eu asa fac)

Link to comment
Share on other sites

dementhor fa un calcul. din cate clase are mano la activ x 4-5 insi ia vezi cat ii iese

 

 

Hmm, tipic modul de observatie al romanului... la urma urmei asta e meseria lui, iar faptul ca are cat mai multi elevi nu poate fi decat o devada a calitatii lui de profesor :). Apoi, vino la Manolovici, fa cateva sedintze, si vei vedea daca esti ori nu multumit. E usor sa dai cu pietre... e mai greu sa gandesti inainte de a afirma ceva... toate cele bune!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

mda.. in fond totul se rezuma la bani asta o inveti pe pielea ta

eu am ieshit primu ca nota la examen din clasa mea detasat de ceilalti cu 20 sutimi si faceam meditatii la tot cu profesorul doar eu .. e o diferenta sesizabila

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.