www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Death Grunt


Guest Firebrand
 Share

Recommended Posts

Guest Firebrand

Am citit si eu pe net despre death grunt dupa ce am ascultat Arch Enemy si nu mi-a venit sa cred k e o tipa la voce. As vrea sa stiu daca poate careva de aici sa duca un concert intreg folosind "tehnica death metal" :) .As incerca singur dar am auzit k strigatul din toti rarunchii nu e death grunt.Ba chiar am citit ca e un fel de arta.Deci daca are cineva sfaturi la cum sa ajungi la un death grunt ca lumea astept reply-uri.

Edited by Firebrand
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

odata ce stapanesti tehnica, nu e greu sa 'duci' un intreg concert. printre altii, mikael de la opeth (care apropos are cel mai tare death growl imo) a spus ca ii e mult mai greu sa 'nail'-uiasca partile clean decat growl-ul. cantatul normal solicita mai mult vocea.

 

mhm ai dreptate..si e in general valabil..cu o tehnica buna, studiata n-ai probleme. mie cel mai dificil mi se pare acum sa cant plain, curat, ca la cor.

acum cineva caruia chiar ii iese death gruntu?....anyone..

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

de la gorefest vocea e cea mai misto pe Soul survivor desi nu e cel mai bun album al lor. la deicide it recomand serpents of the light si de la vital remains piesa dechristianize (cele mai rapide tobe posibil si niste faze dementiale pe chitara plus ca e tata Glenn Benton la voce). Six feet under orice dar de preferat ultimele albume - Chris Barnes e apreciat pt controlul pe care-l are asupra vocii. La quo vadis iti re4comand Silence calls the storm. :)

 

de la gorefest vocea e cea mai misto pe Soul survivor desi nu e cel mai bun album al lor. la deicide it recomand serpents of the light si de la vital remains piesa dechristianize (cele mai rapide tobe posibil si niste faze dementiale pe chitara plus ca e tata Glenn Benton la voce). Six feet under orice dar de preferat ultimele albume - Chris Barnes e apreciat pt controlul pe care-l are asupra vocii. La quo vadis iti re4comand Silence calls the storm. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

e fain si Lamb Of God.Eu nu ma prea pricep...admit sunt nou in domeniul asta cu death metal :) Eu am ascultat numa Arch Enemy , Dark Tranquillity , ceva Hypocrisy si Six Feet Under.Si Grimegod :) . Dar m-a captat vocea aia...o sa ascult si ce ati m-ai recomandat pe aici....Am fost sfatuit sa cant o data cu trupa (adica cu ce ascult si co solistu)sa vad daca merge asa.Mai e vreo alta metoda?(desi cred k si asta e bune)

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Atunci ce sa mai zicem de Six feet under , Canibal Corpse, Deicide...growling huh?? Ok dupa ceam citi topicu am si ascultat o piesa de la arch enemy, interesant , nasm stiut cai fata , iar dupa am cautat ceva informatii despre trupa.

Link to comment
Share on other sites

Six feet under si Canibal corpse sunt grindcore nu death :)

Six Feet Under si Cannibal Corpse se invart cam prin aceeasi zona pentru ca vocalul de la SFU a dat si pe la Cannibal Corpse insa NU canta grindcore. Chiar daca au versuri "Gore"-ish nu inseamna ca automat canta grind. Goregrind e undeva la limita insa nici una nici alta nu practica stilul asta.

Mai studiaza problema :

 

 

http://www.rockdetector.com/artist,8115.sm

 

http://www.rockdetector.com/artist,1533.sm

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_grindcore_bands

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cannibal_Corpse

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Goregrind

Link to comment
Share on other sites

Ok deci Six feet under e death... Atunci Death ce au fost? ca nu seamana cu Six Feet Under decat poate daca pui banda invers. Faptul ca folosesc pedale Digitech Death Metal inseamna oare ca ei canta death?

 

Ma rog lamuriti-ma si pe mine ce intelegeti voi prin death metal (linkurile alea nu-mi merg)

Link to comment
Share on other sites

Ok deci Six feet under e death... Atunci Death ce au fost? ca nu seamana cu Six Feet Under decat poate daca pui banda invers. Faptul ca folosesc pedale Digitech Death Metal inseamna oare ca ei canta death?

 

Ma rog lamuriti-ma si pe mine ce intelegeti voi prin death metal (linkurile alea nu-mi merg)

Wikipedia to the rescue

http://en.wikipedia.org/wiki/Death_metal

 

 

Death metal is a sub-genre of Heavy Metal that evolved out of Thrash Metal during the early 1980s. Commonly recognized characteristics include rhythmic, chromatic progressions and a narrative or "story telling" song structure such that there is not a verse-chorus cycle as much as an ongoing development of themes and motifs. Aesthetically, it is usually identified by violent rhythm guitar, fast percussion and dynamic intensity. "Blast beats" are frequently used to add to the ferocity of the music. The vocals are commonly low gurgles named growl, death growl, or death grunt. This kind of vocalising is distorted by use of the throat, unlike traditional singing technique which discourages it. Music journalist Chad Bowar notes that, due to the similarity of the vocals to "unintelligible yelling", the style is sometimes described as "Cookie monster vocals"[1]. Also, those not familiar with the genre sometimes confuse it with "Deathrock".

 

Death metal's subject matter usually addresses more nihilistic themes than any other genre (except maybe black metal), usually using metaphors of a gruesome nature to represent a larger concept. The focus on mortality along with the extreme nature of the music (as well as the name of Death, one of the genre's pioneers) likely inspired the naming of this genre as "death" metal.

 

Death metal is commonly known for abrupt tempo and count/time signature changes, and extremely fast and complex guitar and drumwork, although this is not always the case. Bands of this genre frequently utilize downtuned and distorted guitars, a downtuned, sometimes distorted bass guitar, a drum set (almost universally using two bass drums). Although this is the standard setup, bands have been known to incorporate other instruments such as keyboards. Death metal is very physically demanding of its musicians, especially in its more "technical" forms.

 

 

Acum n-am sa stau sa fac copy paste pe forum.

Vezi ca te intreci cu gluma cand aduci aminte de pedala aia :)

 

Death presta un death tehnic insa spre finalul activitatii lor au cotit putin si s-au dus si catre progresiv. http://www.emptywords.org/

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ala practica tot soiu de procedee sinucigase cu chitara :)

 

Serios acum asculta Death - Individual Thought Patterns sau Symbolic(astea's 2 albume) si o sa vezi ca solourile nu sunt tocmai floare la ureche. Zi-i tehnic sau virtuos sau cum vrei tu.

Din garda "noua" (post 90) vezi Meshuggah sau Necrophagist. E extrem de complicat ce canta aia acolo.

Link to comment
Share on other sites

... si o sa vezi ca solourile nu sunt tocmai floare la ureche.

solourile nu spun nimic adica poti avea death tehnic fara solouri si poti avea solouri fara death tehnic:)

 

...mda, nici io nu ma omor dupa termen, dar decat tehno death ...:)

 

...cu vocea... cauta tutoriale pe net :)

 

...iaca ce am salvat io de pe forumu opeth parca acu ceva vreme, pe tema asta._growl.zip

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Nightwach

o trupa d kre nu vad k ati adus vorba la death este in flames .... dupa mine e un vocal foarte bun .. cu toate k i'au tot schimbat cu cei de la dark tranquillity...dar .. au o voce f buna .. si knd knta ... death grunt .. si k clean .... si .. is si melodici :) ... revenind la topic.. pt k intrebarea initiala in topic nu era de trupe... stie cineva tehnici de imbunatatire a death grunt'ului?

Edited by Nightwach
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest diogrey

un death grunt care sa tina tot concertul nu e fortat deloc ...gajaiala se face la nivelul gatului si respiratia se face ca la canto (adica din diafragma) ...vocea suna diferit de la om la om daca esti mare si ai vocea groasa o sa sune gros daca nu ..nu ..fumatul nu ajuta dar bautura cred ca ajuta...mai ales berea acest stil de a cant este foarte ditructiv ....am cantat ca vocal intro trupa de death black ...si credema e mai greu de cat pare si mai obositor

Link to comment
Share on other sites

o trupa d kre nu vad k ati adus vorba la death este in flames .... dupa mine e un vocal foarte bun .. cu toate k i'au tot schimbat cu cei de la dark tranquillity...dar .. au o voce f buna .. si knd knta ... death grunt .. si k clean .... si .. is si melodici :) ... revenind la topic.. pt k intrebarea initiala in topic nu era de trupe... stie cineva tehnici de imbunatatire a death grunt'ului?

 

faci o mare gresheala prietene anders vocalu actual in flames.... are o voce de clean de mai bine nu o are.... asculta live sa vezi ce misto suna... nu are omu` pic de voce... vechiul lor vocal ca au avut 2 ... are un growl mai bun ca anders.... anders are sintetizatoare pe voce si alte abureli cel mai bine se simte pe melodia Ordinary Story asculta... suna prea digital

 

respiratzia zic eu... si pozitzionarea limbii cand practici growluri... daca ajungi sa constrolezi astea... o sa potzi face de la high pitch growls la low pitch si ce vrei ... oricum e destul de multa munca

 

am atasat si o melodie de la o trupa de death/grind care zic eu ca au un vocal adevarat rau

06_Android__120_ampere_opiate.mp3

Edited by ThrashDeath
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

faci o mare gresheala prietene anders vocalu actual in flames.... are o voce de clean de mai bine nu o are.... asculta live sa vezi ce misto suna... nu are omu` pic de voce... vechiul lor vocal ca au avut 2 ... are un growl mai bun ca anders.... anders are sintetizatoare pe voce si alte abureli cel mai bine se simte pe melodia Ordinary Story asculta... suna prea digital

 

 

ma ... tu cum te referi ca are sintetizatoare? ... adica ... mie ca growl mi se pare ok ... kt despre clean ..si acolo mi se pare ok ... intr'adevar... nu am ascultat in flames live k sa imi dau seama sigur.... dar ...

Link to comment
Share on other sites

un death grunt care sa tina tot concertul nu e fortat deloc ...gajaiala se face la nivelul gatului si respiratia se face ca la canto (adica din diafragma) ...vocea suna diferit de la om la om daca esti mare si ai vocea groasa o sa sune gros daca nu ..nu ..fumatul nu ajuta dar bautura cred ca ajuta...mai ales berea acest stil de a cant este foarte ditructiv ....am cantat ca vocal intro trupa de death black ...si credema e mai greu de cat pare si mai obositor

 

Si eu am ceva tentative de growl&grunt ... cam ai dreptate :)

Controlul "vocii" se face la nivelul gatului, dar iti trebuie o capacitate pulmonara mare si o respiratie contolata ... Nu e greu dupa ce te obisnuiesti dar e foarte solicitant fizic ( in special datorita faptului ca nu prea poti sta nemiscat in timpul unei melodii/concert ).

 

Fumatul nu ajuta, si nici bautura nu prea e buna ... preferabil e sa nu iti fie foame si nici sete. Ajuta orice iti mentine un anumit nivel de vascozitate si umiditate in gat (solutii populate - oua si miere in diferite combinatii).

 

Cel mai mare dusman al unui vocal death (si black uneori) este gatul uscat ... cantand numai cateva minute cu gatul uscat produce senzatii dureroase si posibile iritari, si lipsa vocii pentru mai multe zile ...

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

ma ... tu cum te referi ca are sintetizatoare? ... adica ... mie ca growl mi se pare ok ... kt despre clean ..si acolo mi se pare ok ... intr'adevar... nu am ascultat in flames live k sa imi dau seama sigur.... dar ...

 

pey aia nu e vocea lui normala niciodata... asculta atent ... are un procesor de voce acolo are ceva... ca nu suna "pur", live e total alta poveste, nu ma intzelege greshit imi place mult in flames...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.