www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Volum


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Recent mi-am luat un Plexi si acum ca sa scot clean din el trebuie sa umblu la volumul de la chitara.Pe doza din bridge cand reduc volumul reduc si gainul, si suna normal, dar la cea din neck cand reduc volumul se reduce si din gain dar suna infundat.Ajutati-ma.Spuneti-mi care este problema.Sa fie de la potentiometru?Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

1. Pentru ultima oara, nu confundati gain-ul cu saturatia sau "drive" sau "overdrive", "dirt" sau tort de mamaliga, cum vreti sa-i ziceti. Cand reduci volumul dozei reduci semnalul care intra in amplificator si normal ca reduci si saturatia (se va auzi mai "curat").

Exemplu (foarte abstract dar asa sper sa fie clar): 100mV (semnal intrare) X 100 (gain) = 10000mV. Daca ai headroom doar pt. 5000mV evident se va auzi distorsionat.

20mV (semnal intrare) X 100 (gain) = 2000mV, care se incadreaza in headroom-ul tau deci se va auzi perfect curat. Observa cum gain-ul nu se modifica.

2. Presupunand ca ai chitara tip LP (cu control individual al volumului pt. ambele doze) poti pune un condensator in paralel cu pot-ul: treble bleed cap.

Link to comment
Share on other sites

1. Pentru ultima oara, nu confundati gain-ul cu saturatia sau "drive" sau "overdrive", "dirt" sau tort de mamaliga, cum vreti sa-i ziceti. Cand reduci volumul dozei reduci semnalul care intra in amplificator si normal ca reduci si saturatia (se va auzi mai "curat").

Exemplu (foarte abstract dar asa sper sa fie clar): 100mV (semnal intrare) X 100 (gain) = 10000mV. Daca ai headroom doar pt. 5000mV evident se va auzi distorsionat.

20mV (semnal intrare) X 100 (gain) = 2000mV, care se incadreaza in headroom-ul tau deci se va auzi perfect curat. Observa cum gain-ul nu se modifica.

2. Presupunand ca ai chitara tip LP (cu control individual al volumului pt. ambele doze) poti pune un condensator in paralel cu pot-ul: treble bleed cap.

 

Pai si unde gasesc un condensator din asta?Cum arata.Si daca il voi pune nu imi va afecta soundul cu volumul la maxim?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Poate fi de la cablul de chitara prea lung sau de proasta calitate, de la preamplificatorul din plexi de proasta calitate, sau cu impedanta neadaptata. Poate ajuta un buffer/preamp/pedala oarecare (od,compresor fara true bypass) pentru a adapta impedanta.

Sper ca nu zic aiureli!.

 

La o alta ascultare cred ca ar ajuta sa cobori un pic doza din neck, e de parca doza de bridge ar fi la un nivel optim, pe cand cea de neck are prea mult volum si pentru a aduce sunetul la un clean trebuie redus din potentiometrul chitarii foarte mult, ceea ce ar duce la o pierdere de inalte pe parcurs.

Iarasi, sper ca nu zic aiureli!

Link to comment
Share on other sites

Poate fi de la cablul de chitara prea lung sau de proasta calitate, de la preamplificatorul din plexi de proasta calitate, sau cu impedanta neadaptata. Poate ajuta un buffer/preamp/pedala oarecare (od,compresor fara true bypass) pentru a adapta impedanta.

Sper ca nu zic aiureli!.

 

La o alta ascultare cred ca ar ajuta sa cobori un pic doza din neck, e de parca doza de bridge ar fi la un nivel optim, pe cand cea de neck are prea mult volum si pentru a aduce sunetul la un clean trebuie redus din potentiometrul chitarii foarte mult, ceea ce ar duce la o pierdere de inalte pe parcurs.

Iarasi, sper ca nu zic aiureli!

 

La ce te referi cand spui sa o cobor?Sa micsorez distanta dintre ea si corzi?Am o distanta de 5 mm.Nu cred ca trebuie mai mult.Sa ii iau din volum?Volumul este la 1.

 

L.E.:Am incercat cu ceva pedale, defapt procesor, fara true bypass si face acelasi lucru.Pre ampul nu cred ca e devina ca e lucrat foarte bine plus ca e HandWired si nu e nici de la cablu.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Pai si unde gasesc un condensator din asta?Cum arata.Si daca il voi pune nu imi va afecta soundul cu volumul la maxim?

 

Morala povestii e ca nu e absolut nici o problema, ce descrii tu e absolut normal. La dozele pasive, controlul de volum afecteaza si tonul - in sensul ca atunci cand dai mai incetul din potentiometrul de volum, reduci si din inalte.

 

Solutii ar fi mai multe - recomandarea mea personala ar fi sa-i pui un buffer activ.

Alta optiune ar fi ceva in genul asta (lucru de care ti-a zis si FiveseveN).

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Morala povestii e ca nu e absolut nici o problema, ce descrii tu e absolut normal. La dozele pasive, controlul de volum afecteaza si tonul - in sensul ca atunci cand dai mai incetul din potentiometrul de volum, reduci si din inalte.

 

Solutii ar fi mai multe - recomandarea mea personala ar fi sa-i pui un buffer activ.

Alta optiune ar fi ceva in genul asta (lucru de care ti-a zis si FiveseveN).

 

Nu vreau sa aud de nimic activ.E un fix de al meu.Si inca o data intreb.Nu imi afecteaza condensatorii soundul cu volumul la maxim?

 

Am sa incerc chestia din ultima schema cu condensatoru de .002 si rezistenta de 100k.Multumesc pe schema.Daca mai stiti si alte solutii nu ezitati. :)

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Nu vreau sa aud de nimic activ.E un fix de al meu.Si inca o data intreb.Nu imi afecteaza condensatorii soundul cu volumul la maxim?

 

Am sa incerc chestia din ultima schema cu condensatoru de .002 si rezistenta de 100k.Multumesc pe schema.Daca mai stiti si alte solutii nu ezitati. :)

 

Mda. Nici nu ma asteptam sa aprecieze cineva avantajele unui circuit activ.

 

Aici mai gasesti informatii utile pentru ce te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Se poate scoate ton de clean din Blackouts?

 

Nu am avut asa ceva dar mi-ar placea in cazul in care pot scoate ton de clean din Balckouts. As pune Blackouts 2 in bridge si Blackouts 1 de bridge in neck

 

1. Am zis "circuit activ", nu "doza activa". E o diferenta (destul de mare), in caz ca nu stii.

2. Nu stiam ca Blackouts sunt singurele modele de doze active.

3. Poti scoate ton de clean din orice, cata vreme stii sa invarti potentiometrul de volum si/sau gain :)

 

Alte intrebari ?

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba au dozele active cu circuitele active?

Intrebare de 1 000 000 lei...

Si tu, Legion, te rog explica care-i diferenta asta "destul de mare"? Ce inseamna termenul asta "activ" cu care tot jucati voi tenis?

 

Se poate canta clean si cu Blackouts si cu ce vreti voi, am zis, e o problema de headroom.

Nu l-am indrumat pe slash93 in directia "activa" (desi asta e solutia ideala) pentru ca mi-am dat seama din start ca e tehnofob.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Si tu, Legion, te rog explica care-i diferenta asta "destul de mare"? Ce inseamna termenul asta "activ" cu care tot jucati voi tenis?

 

Eu ti-am mai zis ca-s inginer si stiu despre ce vorbesc, dar vad ca nu te poti abtine sa nu incerci sa ma pui la punct.

 

Doza activa = doza cu preamp incorporat. Preamp-ul incorporat permite uzul unui magnet slab (deci unul care va "trage" mai putin de corzi), mai putine spire, etc.

 

Circuit activ = doza pasiva + un buffer/preamp/etc activ inaintea mufei de iesire. Ca exemplu - Fender Eric Clapton Stratocaster.

In opinia mea (strict personala), e combinatia optima.

 

Si daca pe viitor vei dori sa te angajezi intr-o discutie constructiva cu mine (in masura in care am ceva interesant de zis), te-as ruga sa folosesti un ton cu nitel mai mult bun-simt.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Morala povestii e ca nu e absolut nici o problema, ce descrii tu e absolut normal. La dozele pasive, controlul de volum afecteaza si tonul - in sensul ca atunci cand dai mai incetul din potentiometrul de volum, reduci si din inalte.

 

O alta problema, care probabil este tot un feature si nu o problema, e ca volumul chitarii nu e liniar, mai ales cand folosesc un distors. Adica e aproape on/off, daca dau volumul in jos nu aud aproape nicio diferenta pana pe la 40%, dupa care nu mai aud nimic. Is it me, or? (Ibanez RG370DX)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
O alta problema, care probabil este tot un feature si nu o problema, e ca volumul chitarii nu e liniar, mai ales cand folosesc un distors. Adica e aproape on/off, daca dau volumul in jos nu aud aproape nicio diferenta pana pe la 40%, dupa care nu mai aud nimic. Is it me, or? (Ibanez RG370DX)

 

Cel mai probabil e din cauza potentiometrului de volum. In mod normal, ar trebuie sa fie logaritmic (asta deoarece urechea umana percepea variatia volumului sonor in mod logaritmic).

 

Numai ca potentiometrele cu adevarat logaritmice sunt (relativ) scumpe, asa ca in unele chitari mai ieftine gasesti potentiometre liniare ... care se comporta cum zici tu.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
O alta problema, care probabil este tot un feature si nu o problema, e ca volumul chitarii nu e liniar, mai ales cand folosesc un distors. Adica e aproape on/off, daca dau volumul in jos nu aud aproape nicio diferenta pana pe la 40%, dupa care nu mai aud nimic. Is it me, or? (Ibanez RG370DX)

 

presupun ca nu folosesti amplificator..aceeasi problema am avut-o si eu cand conectam chitara din procesor intr-o combina

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu potentiometrele.Potentiometrul din bridge l-am schimbat, deoarece cel original sa stricat, cu unul logaritmic gasit la un magazin oare care de electronice care a costat 60 de mii, iar in neck este tot cel original care a inceput sa caraie cand reduc din volum.Deci nu as crede ca sunt de vina neaparat potentiometrele si nici ca ar fi o avere un potentiometru "relativ logaritmic".

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
In legatura cu potentiometrele.Potentiometrul din bridge l-am schimbat, deoarece cel original sa stricat, cu unul logaritmic gasit la un magazin oare care de electronice care a costat 60 de mii, iar in neck este tot cel original care a inceput sa caraie cand reduc din volum.Deci nu as crede ca sunt de vina neaparat potentiometrele si nici ca ar fi o avere un potentiometru "relativ logaritmic".

 

Faptul ca scrie "logaritmic" pe el nu inseamna ca asa si este. Astea ieftine sunt de fapt liniare, numai ca au doua portiuni cu "pante" diferite. Chestie care e o aproximare FOARTE grosiera a unei curbe logaritmice.

 

Si oricum, ce-au a face potentiometrele tale cu problema omului ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Am facut rost de un condensator de .002 si de o rezistenta de 100k si leam lipit dupa schema Seymour Duncan dar nu am rezolvat foarte mult.S-a mai deschis tonul putin dar nu cat vroiam eu.Trebe un condensator mai mare???

 

Da, incearca cu valori mai mari (desi nu stiu ce-s aia condensatori de .002, capacitanta se masoara in Farazi).

Dar acuma intreb si eu - e asa greu de folosit Google ? Sau muieti is posmagii ?

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa aud de nimic activ.E un fix de al meu.Si inca o data intreb.Nu imi afecteaza condensatorii soundul cu volumul la maxim?

 

Am sa incerc chestia din ultima schema cu condensatoru de .002 si rezistenta de 100k.Multumesc pe schema.Daca mai stiti si alte solutii nu ezitati. :)

 

 

DACA TE UITI PE SCHEME I-TI DAI SEAMA ca la Maxim condensatorul nu mai are nici un efect caci este in scurt.

 

Valoarea acestui condensator trebuie aleasa experimental , ca sa nu afecteze prea tare efectul potmetrului de volum , doar sa compenseze un pic pierderea inaltelor.

 

Ideal este sa pui un comutator sa poti anula acest condensator , caci "live" ai nevoie de efectul de reducere al inaltelor , acel ton "taios " cu prea multe inalte este greu de sonorizat si murdareste tonul , se suprapune cu cinelele si suna o harmalaie ...

 

Reducand din volum usor "cureti" tonul , de fapt asta-i solutia .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.