www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Mare La Chitara!


Guest EldesT
 Share

Recommended Posts

Guest EldesT

Salutare!

Aveti mai jos cateva poze cu problema. Ce pot face sa repar treaba acolo?

Neckul nu este desprins de tot, dar face joc mare.

post-6790-1244647915_thumb.jpg

post-6790-1244647993_thumb.jpg

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
e harley benton cumva? :)

 

Mai rau!

Firma se cheama Parrot! cred ca e singurul exemplar existent :))

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Vezi daca n-are si niste suruburi (unul sau mai multe) pe interior.

 

Ar trebui sa il desprinzi complet sa cureti bine resturile de lipic si sa lipesti la loc cu clei de oase sau alt adeziv reversibil.

Sau mai bine la lutier, dar costa.

 

Eu nu vad deloc suruburi acolo.

Clei de oase? Geez de unde iau asa ceva?

 

L.E: cam cat ar costa sa o duc la lutier?

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

clei de oase gasesti pe la atelierele de tamplarii.de asemenea poti vb cu vre-un pictor,ma rpg, toti cei ce lucreaza cu lemnul te pot ajuta.este periculos cu gaurile sa crape materialul ala din care-i facut spatele(plastic?carbon?fibra?)

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

@hippiehop

E din fibra de carbon sau ceva in genul asta.

 

L.E: Nu e este gaurit/rupt materialul ala

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Ai grija cum lipesti neck-ul la loc, sa nu te trezesti cu surpriza neplacuta ca trebuie sa repozitionezi bridge-ul sau sa nu fie drept sau la unghiul potrivit. Dezlipeste griful (la aburi/mecanic), curata bine atat griful cat si socket-ul, fa niste striatii pe lemn (cu un kutter) sa prinda bine viitorul adeziv. Ungi, pozitionezi si lipesti. Griful poti sa-l prinzi in vre-o 2 menghine... sau iti faci un sistem care sa distribuie presiunea uniform. Ti-ar trebui si o menghina lunga ca sa se poata lipi si pe orizontala (un cleste vine pe headstock, celalalt pe baza chitarii). Evident protejezi finiishul cu carpe, material cat mai soft. Dupa ce se usuca cureti locul si cu asta basta.

 

Setezi intonatia si vezi daca totul e bine, daca nu, repozitionezi bridge-ul dupa noua pozitie a bridge-ului (cel mai probabil mai in fata cu cativa mm 0.5-1?) sau il pilesti, vezi tu.

 

Clei de oase gasesti la Cupola/Picasso. Lutieri de chitari nu stiu. Am o vaga impresie ca la Muzica sunt lutieri de viori, poate ei te pot ajuta. :). Lutierii de viori is my best bet.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Aoleu... usor de zis. Dar daca asta e solutia inseamna ca trebuie sa ma apuc serios de treaba. Nu aveti un videoclip sau cv cum se scoate neckul de la o chitara fara suruburi(glued).

 

P.s: mi-e cam sila sa dezlipesc si partea de fretboard de la fretul 15th in jos pt ca partea aia nu are nimic, doar zona aia (in care am pus pozele de mai sus) e cu problema.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Nu am gasit mai deloc clei de oase.....Altceva bun stiti? Picatura sau Poxipol is bune?

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Eldest, nu degeaba ti-am zis sa te duci la magazinele de materiale de pictura, pentru ca sigur au clei de oase :) (+pentru ca sunt tot din Iasi si ii le vizitez destul de des pentru creioane, acuarele :)). Cred ca trebuie mers pe o idee de genul "cel mai bun material pentru o sarcina specifica" ca pan la urma poti sa dai si cateva gauri in gat si sa-l prinzi cu suruburi, nu? Daca nu gasesti pan la urma clei de oase, poti incerca cu aracet (are avantajul de a ceda in timp si la caldura/aburi). Poxipol mi se pare ca se intareste prea repede si nu prea ai control asupra lipiturii, daca tot iti iei poxipol, i-ati cu actiune indelungata (poate gasesti care se intareste in 15-30 de minute. In fine, do as you please.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Eldest, nu degeaba ti-am zis sa te duci la magazinele de materiale de pictura, pentru ca sigur au clei de oase :) (+pentru ca sunt tot din Iasi si ii le vizitez destul de des pentru creioane, acuarele :) ). Cred ca trebuie mers pe o idee de genul "cel mai bun material pentru o sarcina specifica" ca pan la urma poti sa dai si cateva gauri in gat si sa-l prinzi cu suruburi, nu? Daca nu gasesti pan la urma clei de oase, poti incerca cu aracet (are avantajul de a ceda in timp si la caldura/aburi). Poxipol mi se pare ca se intareste prea repede si nu prea ai control asupra lipiturii, daca tot iti iei poxipol, i-ati cu actiune indelungata (poate gasesti care se intareste in 15-30 de minute. In fine, do as you please.

 

Bafta!

 

Bun, am fost la Picasso astazi si am gasit pana la urma :) clei de oase, pf trebuie tinut cica o zi in apa rece apoi fiert inainte de aplicare.

 

E: Am inteles ca miroase rau, ceva observatii mai sunt in legatura cu aplicarea ceva?

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Daca poti sa faci asta cat mai departe de vecini si intr-o zona manele-free ar fi super. :), cand il fierbi sa ai hota deschisa la maxim. Inainte de aplicare curata putin suprafetele ce erau inainte in contact si smirgheluieste foarte putin baza neck-ului cu ~180, doar cat sa fie putin abraziv (daca vrei). You could skip that and see what happens.

Despre aplicare nu, sa ai si niste menghine pregatite ca nu se usuca instant doar. E posibil ca in timp (ani) sa cedeze din nou, dar e mai bine asa :).

 

Bafta

 

ps. sper ca nu stai in bloc cu mine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

OFF: De 8 ore am pus la inmuiat ala si pute mai rau ca un cadavru, [doar in suport(pfiu) ma duc sa-l sigilez in debara sa nu ma trezesc maine in graveyard

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest malakian

am o problema cu chitara....mi s'a rupt cãluºul (asa am auzit k s numeste)

post-10049-1246534047_thumb.png

 

ce pot sa fac? se gaseste in magazine sa imi iau unul nou?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.