www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Amon

Helloo........sunt de multisor.......si chiar am uitat sa ma prezint !!!

 

pai sa incep......so......ma numesc Andrei si resedinta undeva in onesti !!! sunt basist in formatia Nocturn,care o sa va incante zilele astea cu niste inregistrari pe acest forum :) !! oukey,timpul liber......hmm........ Drojdia De bere Live At Tzepi,pe romaneste...bass acustic,chitari si alte frumuseti,deci muzica in aer liber,ne simtim bine !! va salut pe toti si respect pt toti care au ceva habar sa cante la ceva de gen,placaj cu sarme(o chitara) sau niste castroane(tobe) !! glumeam......deci.......ma bucur cu alte cuvinte ca exista un forum pt oameni care au habar sa cante la ceva !!!

So....sa ne auzim de bine !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest in your face

Salut ! Sunt de cateva zile pe forum si n-am vazut acest subforum. Ma numesc Robert , sunt din bucuresti , sectorul 6 , militari si am 14 ani , fac 15 in septembrie 21.Cand eram mic tata vroia sa ma dea la lectii de chitara si n-am vrut si acum regret :) , dar o sa ma apuc acum , nu cred ca e prea tarziu.Momentan nu sunt chiar priceput la chitara , dar , cand imi gasesc profesor n-o s-o mai las din mana.Incep cu chitara clasica si dupa aceea pe electrica , am auzit ca e mai bine asa :) .Deci , bine v-am gasit !

Edited by in your face
Link to comment
Share on other sites

Guest Pisoiu

No, sa-mi fie rusine ca m-am pus pe scaun de o gramada de vreme si inca n-am dat cu buna in ziua.

 

Ma numesc Florian, 35 ani, de profesie suflet pustiu si singur, care vrea sa isi verse oful in chitara si nu stie cum. Incerc si pe un Ibanez GIO, si pe un Fender CD-60CE, si cu efecte, si fara, dar inca nu iese ce vreau eu. Noroc cu un mare domn profesor (Andrei Rosulescu) care se chinuie sa puna ordine in antitalentul meu muzical. Sper doar ca perseverenta mea si rabdarea lui vor da roade in timp.

Imi place muzica ce are continut, care spune ceva, imi place poezia cantata. Adrian Berinde e unul din preferatii mei, iar din cei de peste mari, granite si tari, ar fi Pink Floyd, Enya, Jarre, Oldfield, si altii. In rest imi mai place fotografia, cei ce vor, pot arunca un click la http://pisoiu.deviantart.com .

Ce pot sa spun despre acest forum e ca reflecta, cu mici exceptii, acel nivel de cultura si civilizatie pe care mi-l doresc de la oamenii cu care conversez. In general, pe majoritatea forumurilor din Ro, totul miroase a lauda, epatare, scandal din nimic, flame-uri fara rost, samd. Ma bucur ca exista si contraexemple, cum e cel de fata.

 

/pisoiu

Edited by Pisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

hey....m-am trezit cam tarziu sa postez aici....da se mai intampla:-j

cant la chitara de 1 an(azi fac un an yeeeeee) am inceput pe o clasica delson si acum am o acustica...m-am inregistrat pe rgc la sugestia unei prietene....si am inv multe de aici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metastaza

Hello everyone.

Ma numesc Alexandra, sunt din Cluj, varsta e relativa, cant la chitara de foarte putin timp (chiar imi caut un prof), imi place ciocolata, imi place literatura si ador muzica.

Si sper sa invat cat mai multe de pe acest forum :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest hermina

hello...sunt hermina...am 14 ani... cant vocal si la chitara de 2 ani...de curand am inceput sa studiez si chitara clasica...so...that's me :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut.. ma numesc Vlad, am 25 de ani (mult, fir-as) si imi plac chitarele de juma de viata. In mod ciudat, ideea ca as putea invata sa cant mi-a venit acum vreun an si cam de atunci si pe rgc. Am inceput cu o clasica Hora imprumutata de la un prieten dar mi-am cumparat la scurt timp o chitara, apoi inca una si inca una, pana au zis cei din jurul meu ca am luat-o razna; apoi am mai luat cateva.. si bune si lemne de foc, in functie de buget. Rezultatul este ca acum stiu ca-mi plac clasicele si hollow-bodyurile. Nu activez in nici o trupa dar incerc sa produc/compun muzica in stil home studio. Atat se poate acum si zic mersi si pt atat.. traiasca internetul, vst si made in china. Studiez in paralel pe o clapa midi. Lucrez cu aceeasi placere imagini (fotografie, design grafic). Ma gasiti la http://gadjox.deviantart.com/ si cand oi avea timp pe gadjo.ro

 

Asta sunt si ma bucur enorm ca exista un forum care functioneaza atat de bine aici la noi. Sa-mi traiti, ma duc fac o tura p'afara.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Ma numesc Petre , am 19 ani si ceva, sunt din Popesti Leordeni si sunt membru al acestui forum de ceva vreme dar nu am fost prea activ.

Zdragan la chitara cam de 2 anisori , find indrumat la inceput de un prieten, dupa un timp imi pierdusem interesul, temporar din fericire, am o chitara foarte veche care nu stiu ce marca e si o pastrez ca amintire, acum cant pe o hora acustica neagra , cumparata de la mosu'.

In ultima vreme am planuri mari cu muzica din viata mea si ma bucur ca am acest forum, comunitate, de chitaristi si muzicieni foarte prietenosi si experimentati.

 

Bafta si ne mai auzim.

Link to comment
Share on other sites

salut, io is Mihai. am pus prima data mana pe chitara prin clasa a 5-a cand faceam cu un profesor clasica. m-am lasat de chitara vreo cativa ani (destui, cat sa uit toata teoria pe care am invatat-o :) ) si m-am apucat iar acuma vreo 4-5 ani. Mi-e rusine sa zic ca dupa atatia ani stiu numa vreo 5 acorduri(pe bune) :) . deci is un om lenes care se da mare ca are si el chitara. ee cam atat.

Link to comment
Share on other sites

My turn now  :D

 

Eu sunt George, am 15 ani, si la chitara cant de 7 ani :) Am inceput sa cant in clasa a doua, insa mergea foarte greu, am cantat chitara clasica ca papagalul, iar teoria nu o stiam deloc, dupa 2 ani stiam sa cant notele pe chitara fara sa stiu cum se cheama defapt. Din clasa a cincea lucrurile mergeau mai bine, intelegeam si eu ceva, dar tot ca papagalul cantam, dar macar am cantat pe la vreo doua spectacole. Apoi m-am plictisit de clasica, vroiam rock, am pus corzi de otel pe chitara mea clasica si am inceput. Vara asta mi-a fost daruita prima chitara electrica, un ibanez gsa6, pentru ca am intrat unde am vrut la liceu. Cam asta sunt eu, pasiuni nu am prea multe, doar musica, riding my bike (btw: am renuntat la bike pentru chitara), si masinile de tot felul  :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest nODiscrit

Salut!

 

Sunt Tudor, am 12 ani si cant la chitara de 6 luni.Am o clasica, Orfeus si de 2 luni strang pentru un Squier Bullet.La inceput am cantat pe clasica actuala doar cu 3 corzi iar acum am invatat destule melodii de la Nirvana/Omul Cu Sobolani si Led Zeppelin.

 

Peace:)

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea. Ma numesc Jonathan (Jony) si cant la chitara de cam 8 luni. Vreo 2 luni pe o chitara clasica Snadana dupa aia am imprumutat o electrica de Hora pe care am continuat pana miam cumparat ceva asemanator cu un Ibanez (are doze IPS). Cant pe ea acuma cu un amp Squier SP 10 cu o pedala FAB Metal Distortion. Vreau sa fiu mare shredder :)

 

Despre site is cam frustrat. Ii plin de interpreti f putina lume avand vreo legatura cu muzica in sine iar cine are ii cam ocupat :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ma numesc Alin si sunt chitarist.

(Buna Alin)

Se implineste aproape o zi de cand nu am mai cantat la chitara.

(Mebrii asociatiei Chitaristilor Anonimi dar cu nume aplauda retinut)

Totul a inceput acum vreo 3 - 4 ani. Am descoeprit ca undeva prin casa ar fi un reghin pe care a cantat si tata. Am indepartat tona de praf si jeg si am trecut la intins corzi. Dupa ce, bineinteles, m-am prins ca din cauza lipsei de pricizie nu va fi niciodata folosibila ca un arc cu 6 sageti am decis sa aflu care ar fi acordajul chitarii. Aveam experienta de 8 ani cu notele si alte detalii muzicale nesemnificative chinuind o vioara intr-un liceu de arta. Trecand la acordaj am rupt primul meu sol (G) intamplator si prima coarda pe care vroiam sa o acordez. Eram absolut convins ca la-ul de pa spatiul 2 trebuia sa fie celebrul 440 Hz. Prima melodie invatata : californication .

Chitara a devenit un mod de a pierde o juma de ora pe zi, nu mai mult , deci situatia era sub control. Apoi m-am prins ca a bate acolo un numar finit de acorduri nu ma ajuta decat, eventual ,la impresionat vreo mandra. Dupa aia a tercut un gand electric .

A urmat Squier prin calculator , apoi la un an squier prin amplificator Fender Frontman 15R, dupa aia squier prin pedala Screaming Blues si acelasi amplificator .

Acuma imi iese mai bine californication :) .

Si cam atat...

Link to comment
Share on other sites

Ma numesc Alin si sunt chitarist.

(Buna Alin)

Se implineste aproape o zi de cand nu am mai cantat la chitara.

(Mebrii asociatiei Chitaristilor Anonimi dar cu nume aplauda retinut)

Totul a inceput acum vreo 3 - 4 ani. Am descoeprit ca undeva prin casa ar fi un reghin pe care a cantat si tata. Am indepartat tona de praf si jeg si am trecut la intins corzi. Dupa ce, bineinteles, m-am prins ca din cauza lipsei de pricizie nu va fi niciodata folosibila ca un arc cu 6 sageti am decis sa aflu care ar fi acordajul chitarii. Aveam experienta de 8 ani cu notele si alte detalii muzicale nesemnificative chinuind o vioara intr-un liceu de arta. Trecand la acordaj am rupt primul meu sol (G) intamplator si prima coarda pe care vroiam sa o acordez. Eram absolut convins ca la-ul de pa spatiul 2 trebuia sa fie celebrul 440 Hz. Prima melodie invatata : californication .

Chitara a devenit un mod de a pierde o juma de ora pe zi, nu mai mult , deci situatia era sub control. Apoi m-am prins ca a bate acolo un numar finit de acorduri nu ma ajuta decat, eventual ,la impresionat vreo mandra. Dupa aia a tercut un gand electric .

A urmat Squier prin calculator , apoi la un an squier prin amplificator Fender Frontman 15R, dupa aia squier prin pedala Screaming Blues si acelasi amplificator .

Acuma imi iese mai bine californication :) .

Si cam atat...

 

 

(Buna Alin)

Nice story :)

To be continued...! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest JackRider

Salut!

 

Numele meu este Jack. Am 21 de ani. Chitarist si basist amator. Neimplicat emotional cu nici o formatie momentan. Am o chitara electrica si o chitara bass, si gasesc irelevanta marca pentru definirea calitatii muzicale. De voi avea ceva util de spus, o voi face, de nu am sa stau tacut, dar nu absent, in banca mea.

 

 

Va salut pe toti!

 

 

Jack.

 

 

 

P.S. Daca cumva doriti a afla despre mai sus semnatul o puteti face pe http://jackrider.wordpress.com

Edited by JackRider
Link to comment
Share on other sites

Salut, chiar nu am stiut de topicul asta.

Sunt Ady si incerc sa cant la chitara de ceva vreme,asta nu inseamna ca imi si iese :)

Fan chitarile BC Rich si toti banii ii bag in scule.

Cant intr-o formatie pe nume Hathor,daca vreti sa ma vedeti cum ma sparg in figuri,ultimul video de la semnatura :)

Am inceput sa cant pe un Reghin (era cea mai tare chitara pe care o vazusem atunci in '87)-era a fratelui meu-vezi povestea mai jos. A urmat o copie fender dar foarte fatzoasa scria pe ea Gipson(da era cu "p" nu am scris gresit).

La ceva timp,drac fiind, eram fan Sepultura(si mai sunt) si aveam un concert Live in Barcelona pe caseta video, ma uitam la el in disperare,intamplarea face ca in momentul in care s-a rupt banda de atata vizionat,la propriu, a intrat pe usa tatal meu si cu fratele meu tinand in mana o chitara. Eu eram suparat ca s-a rupt banda la caseta si cand vad ce chitara e... am inebunit pe loc...era chitara lui Max Cavalera...soc total, jumatate de ora am stat cu tocul la ea desfacut si ma uitam la ea,in acea jumatate de ora nici macar nu am atins cutia(a fost deschisa de fratele meu)

Explicatie:Nu eram asa avuti pe vremea aia dar a fost o oportunitate ivita,tipul care avea chitara a facut anumite prostii in Elvetia si trebuia sa plateasca o amenda destul de mare la intoarcerea in tara

Chitara BC Rich Warlock USA o am din 1995.

Apoi au urmat si altele tot cu povesti la fel de ciudate am sa le insir pe scurt: Washburn DIme333-i-am luato unui lautar numai sa nu mai cante cu ea era blasfemie,m-am imprumutat de bani(sunt si fan Pantera),BC RIch speedloader VIrgin si BC Rich speedloader Beast-luate de la un tip care le avea de afara si au avut un pret bun.

 

Legat de cantat...

Povestea mea incepe pe langa fratele meu care deja canta si eu ii mai furam chitara si beleam ochii la ce facea el. Zdranganeala era la mine nici nu stiam cum se numesc acordurile dar eu le cantam(lautareala). Totul a culminat cu prima lectie de chitara la un mos Nea Lulu(R.I.P) chitara clasica...cu ce plateam lesctiile? cu bani pe care trebuia sa ii dau pentru pregatire la mate(ai mei asa stiau,ca eu fac pregatire la mate,asta in liceu).

Lectiile de chitara clasica au durat putin,8 luni de zile,atata scoala cu profesor am.Ce s-a intamplat? Au aflat ai mei ca eu nu faceam pregatire la mate :)

Aveam deja baza necesara si am inceput sa invat singur dupa partururi,tab-uri si mai incoace lectii video.

Cam asta e..nu vreau sa va plictisesc prea tare.

Incantat de cunostinta :D

Salutare

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello :P

 

Membru nou aici :-P :)

 

Deci,chitarist "fresh",fac chitara de vr'o 3-4 luni.Varsta: 15 ani :D

Am o chitara acustica Hohner,la care stiu cateva melodii (Andrii Popa,Eu Beu,Focul vanat(ducu bertzi),Wake me up when september ends,Boulevard of broken dreams,Time of your life(astea 3 de la GreenDay) viata complicata de la pasarea colibri,daca ploaia s'ar opri de la cargo,si inca cateva de la ada milea(oaia mica,colind horror2,mici si multi).

 

Sunt de pe langa constanta (navodari) si am gasit forumu' pe gogu' :)

 

Nu stiu prea multe,dar sper ca impreuna cu voi sa invat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello.

 

Eu sunt Dan, si continuand traditia de pe alte forumuri, postul de salutari nu e primul post :).

 

Am 17 ani, fac chitara de vreun an si un pic si am facut recent si o trupa (avem repetitie maine :)). Sunt din Bucuresti si am o electrica si o electro-acustica precum si o pedala ibanez. Electrica e praf, dar nu conteaza, I have distortion :D!

 

Stiu destul de multe piese (zic eu, vreo 20-25) printre care Sweet Dreams (Are Made of This) de Mansonica, For Whom The Bell Tolls de 'Tallica, Herzeleid, Rammstein si Asche Zu Asche de Rammstein, Afraid to Shoot Strangers de Maiden (desi inca nu toata, ii grea >.<) si... ma rog, altele, nu stau acum sa le enumar pe toate, dar majoritatea sunt foarte simple desigur.

 

Am gasit siteul de la bassistul meu si m-am inregistrat pentru ca sigur o sa invat multe de la chitaristii mai experimentati de aici :).

 

Ma rog, nush ce sa mai zic si am intarziat la scoala... Later...

Link to comment
Share on other sites

pai.... cant la chitara de 6 luni, sunt elev in clasa a 10a :) , am o trupa ii zice Judecata de Apoi, deocamdata nu am facut decat niste jam-uri :) pe piese dl metallica, One,Welcome Home Sanitarium, Am I evil?(bn asta e de la Diamond HEad). Treaba e ca fostu tobosar si'a rupt tobele :) si am gasit un preten care trebuie sa isi cumpere unele (Pearl), asa... bassistu are o Aria, io am un washburn wi 14, procesor grunge digitech si amp washburn bad dog de 25w. Cautam sponsorizare... desi nu o sa se ofere nimeni ca noi suntem incepatori si alea alea.... :D deci... asta e tot

Link to comment
Share on other sites

Guest andy_yo

salutare lume

ma cheama andy bucruestean, am si eu 13 anisori cant de vreo 4 luni pe chitara acustica(nu va steptati la Malmsteem) am si un prieten tobosar,n-avem cine stie ce scule(mai deloc)dar alea sunt facute sa reziste,sa reziste,sa reziste(bine nu si corzile saracele)cautam un solist de 13-14 hai 15 ani nu trebuie sa fii in Coru Mondial Al Solistilor ,daca stii sa canti cat de cat e de bine,invatam na;ne straduim si noi care va bagati?

P.S.

sunt nou pe site nu ma injurati daca am postat unde nu trebuie

pace

Link to comment
Share on other sites

salutari tuturor !

si eu sunt nou ...

atat pe forum cat si in ce priveste chitara ...

de fapt am avut in trecut vreo cateva tentative de a invata sa cant la chitara ...

sper ca de data asta sa nu ma mai dezlipesc vreodata de ea :)

inainte de a mi face cont am citit cateva lucruri interesante scrise aici ...

cred ca e un lucru foarte bun, acest forum, si sper sa avem cu totii de castigat din asta ...

so

discutii si sunete cat mai placute ...

 

ps: eu am o chitara clasica facuta la Reghin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut ! Ma numesc Alex, cant pe acustica de 8-9 luni si pe electrica de 2 luni si pe bass de 2 saptamani rulez.gif, am 2 chitari electrice o copie de Fender stratocaster [romaneasca daca nu ma insel], si inca o copie de fender telecaster [de la reghin, veche de 30 de ani], procesor KORG AX5G, acustica nu am, trebuie sa imi cumpar cat de curand, si cant pe un Bass Stagg 4 corzi. M-am inregistrat pe acest forum ca sa invat unele chestii despre chitara si bass laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, sunt Ioan, nu am invatat sa cant la chitara (la 28 de ani.. slabe sperante sa am cheful si timpul necesar) si m-am inscris pe-aici ca sa-mi cumpar vreo doua-trei pedale sh :) (ca produc zgomote la butoane).

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare !

Ma numesc Alex Man ,am 39 ani (din care vreo 27 chitaristici)si sunt din Tg Mures .Am cantat cam de toate ....de la hard rock prin adolescenta ....mai apoi....am cantat prin crasme o vreme...mde prostitutie muzicala ...banii bata-i vina .. De vreo 6 ani nu mai traiesc din cantat si imi pot permite sa cant doar ce imi place ....jazz . mainstream (a la Wes Montgomery Grant Green Barney Kessel George Benson etc etc)

scule ....am avut destule... se schimbau precum camasile .. acum imi este de ajuns un "archtop" un cablu si un amp

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.