www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Realitatea Pe Care O Stii Nu Exista


denis_symbiotic
 Share

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dupa descoperirile din fizica cuantica din ultimi ani s-a ajuns la concluzia urmatoare:

 

chestiile astea nu sunt chiar atat de noi, kant a fost cam primul care a ajuns la genu asta de idei si care, totusi le-a exprimat printr-un discurs rational, (si nu unu irational, ca asa ideile astea le inainteaza si aia prin tibet, dar ajung la ele prin alte cai :) ) ... din cate stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mysticism

 

/thread

 

Lumea ar trebui sa mai calce pe la orele de fizica si sa nu mai creada toate aberatiile. Colapsul functiei de unda e weird, dar nu inseamna ca e magie. Problema e ca fizica a ajuns la un nivel la care populatia de rand nu mai poate face analogii la fizica clasica, sau la lucruri de zi cu zi. Fizica cuanta e destul de ciudata ca lumea sa inceapa sa creada ca e ceva mistic, dar defapt este pur si simplu stiinta, nimic mai mult. Totul poate fi explicat.

 

Cum ii explici unui om care probabil a chiulit de la toate orele de la scoala in afara de sport ca atunci cand observi ceva, schimbi ceva (la nivel quantum), fara ca el sa creada ca e un efect spiritual/paranormal? ZOMG MIND OVER MATTERZ!!1

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mysticism

 

/thread

 

Lumea ar trebui sa mai calce pe la orele de fizica si sa nu mai creada toate aberatiile. Colapsul functiei de unda e weird, dar nu inseamna ca e magie. Problema e ca fizica a ajuns la un nivel la care populatia de rand nu mai poate face analogii la fizica clasica, sau la lucruri de zi cu zi. Fizica cuanta e destul de ciudata ca lumea sa inceapa sa creada ca e ceva mistic, dar defapt este pur si simplu stiinta, nimic mai mult. Totul poate fi explicat.

 

Cum ii explici unui om care probabil a chiulit de la toate orele de la scoala in afara de sport ca atunci cand observi ceva, schimbi ceva (la nivel quantum), fara ca el sa creada ca e un efect spiritual/paranormal? ZOMG MIND OVER MATTERZ!!1

 

Dupa parerea mea totul se rezuma la super unificare, la "The Unified Quantum Field", un camp in care traim cu totii care are o potentialitate infinita, din el iau nastere o infinitate de universuri, de forme si de fenomene, un camp al inteligentei absolute care creeaza existenta, timpul si spatiul.

Desigur toate acestea se intampla in a 10-a dimensiune a realitatii unde superstrings-urile vibreaza si astfel creeaza "realitatea", noi traim in a 3-a dimensiune plus o dimensiune a timpului :)

Deepak Chopra explica pe intelesul tuturor

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

omule...nu esti tot tu ala care a pus si cu invazia islamistilor?

ce pana me'...lasa youtube-ul si pc-ul si ia chitara in mana...nu esti cu nimic mai destept daca umbli pe youtube si te uiti la niste documentare expirate...daca vrei adevarul, cauta-l singur in carti si prin experienta, nu prin facilitatile google...

d'oh!

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea totul se rezuma la super unificare, la "The Unified Quantum Field", un camp in care traim cu totii care are o potentialitate infinita, din el iau nastere o infinitate de universuri, de forme si de fenomene, un camp al inteligentei absolute care creeaza existenta, timpul si spatiul.

Desigur toate acestea se intampla in a 10-a dimensiune a realitatii unde superstrings-urile vibreaza si astfel creeaza "realitatea", noi traim in a 3-a dimensiune plus o dimensiune a timpului :)

Deepak Chopra explica pe intelesul tuturor

 

De ce trebuie neaparat sa se invarta totul in jurul omului? Universul si caracteristicile lui nu sunt aici pentru noi, we're just here for the ride. Colapsul functiei de unda ar avea loc si fara observatorul "UMAN". "Observator" e ceva abstract. Noi existam aici ca si fiinte constiente(moderne) de cateva mii de ani. Nu poti sa spui ca inainte de noi sau dupa ce nu vor mai fi oameni universul va functiona diferit sau nu va functiona deloc. Mie asta nu-mi place la teoriile new-age sau ca alea din postul original. Efectele cuante sunt esentiale pentru existenta universului asa cum il stim. Daca spui ca ele sunt cauzate in exclusivitate de existenta omului si de abilitatea lui de a masura, atunci ar insemna ca universul nu este decat un rezultat al existentei noastre, ceea ce este un paradox pentru ca universul trebuie sa existe pentru ca noi sa traim in el. E ca si cand ai spune ca e nevoie de o inteligenta care sa reglementeze universul. Si de aici stim unde ajungem si de aici nu se poate continua o discutie corecta din pdv politic. :)

 

Unii filozofi au zis ca atunci cand mori, Universul din experienta ta dispare definitiv, si toti care au trait in el si toate calitatile si experientele lor mor o data cu tine. Cu asta sunt de acord, pentru ca e vorba de interpretarea ta, dar Universul in sine, din pdv fizic, cosmologic, este de sine statator.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

omule...nu esti tot tu ala care a pus si cu invazia islamistilor?

ce pana me'...lasa youtube-ul si pc-ul si ia chitara in mana...nu esti cu nimic mai destept daca umbli pe youtube si te uiti la niste documentare expirate...daca vrei adevarul, cauta-l singur in carti si prin experienta, nu prin facilitatile google...

d'oh!

 

sper ca nu te referi la mine, la cei 16 ani ai tai in locul tau mi-as tine gura

 

De ce trebuie neaparat sa se invarta totul in jurul omului? Universul si caracteristicile lui nu sunt aici pentru noi, we're just here for the ride. Colapsul functiei de unda ar avea loc si fara observatorul "UMAN". "Observator" e ceva abstract. Noi existam aici ca si fiinte constiente(moderne) de cateva mii de ani. Nu poti sa spui ca inainte de noi sau dupa ce nu vor mai fi oameni universul va functiona diferit sau nu va functiona deloc. Mie asta nu-mi place la teoriile new-age sau ca alea din postul original. Efectele cuante sunt esentiale pentru existenta universului asa cum il stim. Daca spui ca ele sunt cauzate in exclusivitate de existenta omului si de abilitatea lui de a masura, atunci ar insemna ca universul nu este decat un rezultat al existentei noastre, ceea ce este un paradox pentru ca universul trebuie sa existe pentru ca noi sa traim in el. E ca si cand ai spune ca e nevoie de o inteligenta care sa reglementeze universul. Si de aici stim unde ajungem si de aici nu se poate continua o discutie corecta din pdv politic. :)

 

Unii filozofi au zis ca atunci cand mori, Universul din experienta ta dispare definitiv, si toti care au trait in el si toate calitatile si experientele lor mor o data cu tine. Cu asta sunt de acord, pentru ca e vorba de interpretarea ta, dar Universul in sine, din pdv fizic, cosmologic, este de sine statator.

 

nu am spus niciodata ca totul se rezuma in jurul omului, nici nu are cum.

universul asa cum il stim noi e un rezultat al perceptiilor noastre, dar asta nu inseamna ca existenta lui depinde de noi. Universul este non-fizic sau metafizic, tot ce vedem, simtim, auzim, gustam si mirosim este interpretarea creierului a impulsurilor electrice primite de la organele de simt.

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

imi pare rau pentru tine sa iti spun, dar nu imi tin gura...nu mi-am tinut-o niciodata...

crezi ca daca e diferenta de 4 ani intre noi, eu sunt mai prejos decat tine?

nici nu stii cate pot sa stiu si vad ca dintre cei care au dat reply la scrisul meu, niciunul nu a inteles aluzia...

nu imi plac certurile online, pentru ca sunt patetice...dar inca sunteti tineri (cei care au raspuns aiurea la scris, daca intelegeti aluzia)

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Apropos de "De ce trebuie neaparat sa se invarta totul in jurul omului?", trebuie sa intelegeti ca omul are nevoie de insemnatate, el trebuie sa creada ca exista o ordine in Univers, un scop suprem in care el are un rol important. Altfel ce sens are etica, estetica, religia, cultura si existenta lui in general? Darwin a demonstrat acum 150 de ani ca suntem doar animale, ca oricare altele, dar si azi exista atatia oameni care nu pot accepta asta.

Daca nu Israelul e centrul Universului, tre' sa fie Pamantul. Nu? Atunci macar Sol. Nu? Atunci e omul ca fiinta cosmica! Da, sigur asta tre' sa fie! Bill Hicks o fi fost un umorist destept dar fizician in nici un caz.

Link to comment
Share on other sites

sper ca nu te referi la mine, la cei 16 ani ai tai in locul tau mi-as tine gura

 

 

 

nu am spus niciodata ca totul se rezuma in jurul omului, nici nu are cum.

universul asa cum il stim noi e un rezultat al perceptiilor noastre, dar asta nu inseamna ca existenta lui depinde de noi. Universul este non-fizic sau metafizic, tot ce vedem, simtim, auzim, gustam si mirosim este interpretarea creierului a impulsurilor electrice primite de la organele de simt.

 

Daca vrei sa vorbesti de universul metafizic, atunci nu stiu de ce aduci vorba de fizica cuanta, pentru ca este bazat adanc in filozofie, nu fizica. Cele doua nu se impaca foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
De ce trebuie neaparat sa se invarta totul in jurul omului? Universul si caracteristicile lui nu sunt aici pentru noi, we're just here for the ride. Colapsul functiei de unda ar avea loc si fara observatorul "UMAN". "Observator" e ceva abstract. Noi existam aici ca si fiinte constiente(moderne) de cateva mii de ani. Nu poti sa spui ca inainte de noi sau dupa ce nu vor mai fi oameni universul va functiona diferit sau nu va functiona deloc. Mie asta nu-mi place la teoriile new-age sau ca alea din postul original. Efectele cuante sunt esentiale pentru existenta universului asa cum il stim. Daca spui ca ele sunt cauzate in exclusivitate de existenta omului si de abilitatea lui de a masura, atunci ar insemna ca universul nu este decat un rezultat al existentei noastre, ceea ce este un paradox pentru ca universul trebuie sa existe pentru ca noi sa traim in el. E ca si cand ai spune ca e nevoie de o inteligenta care sa reglementeze universul. Si de aici stim unde ajungem si de aici nu se poate continua o discutie corecta din pdv politic. :)

 

Unii filozofi au zis ca atunci cand mori, Universul din experienta ta dispare definitiv, si toti care au trait in el si toate calitatile si experientele lor mor o data cu tine. Cu asta sunt de acord, pentru ca e vorba de interpretarea ta, dar Universul in sine, din pdv fizic, cosmologic, este de sine statator.

 

tu studiezi la ceva care are legatura, sau pur-si-simplu stii tu chestiile astea? (off-topic)

Link to comment
Share on other sites

tu studiezi la ceva care are legatura, sau pur-si-simplu stii tu chestiile astea? (off-topic)

 

Eh. :) Nu studiez ceva anume oficial legat de asta, dar citesc mult si sunt pasionat de fizica. Mi-ar fi placut sa studiez, dar daca folosesti logica poti sa intelegi mult mai usor, mai ales daca nu te lasi condus de "cum ar fi marfa sa fie", gen wow fizica zice ca asta sau ailalta => ZOMG MIND CONTROL AWESOMEE!!1, ma duc sa postez pe RGC. Problema e ca fizica cuanta e foarte complicata si e greu de explicat corect pentru ca sunt fenomene care nu par sa aiba sens in fizica clasica pe care o intelege toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

stiu cum e....si mie imi place se citesc mult si...eh..fizica pana la un anumit punct...conteaza cum vezi tu lucrurile si cum le intelegi tu... de restul nu conteaza cum asimileaza informatia

 

lucrurile stiute imposibile pana acum, poate, pana la urma, sunt posibile...

Link to comment
Share on other sites

Cum adica "pur si simplu stii"? Adica s-a nascut invatat?

Anul 1000 AD: majoritatea "intelepciunii" umane (cel putin occidentale) era pastrata in institutii precum manastirea din Cluny si servita cu portia.

Anul 2009 AD: dupa ce vine de la pascut vaca, Mariuca se duce in odaia mare sa vorbeasca "pe mess" cu Ghita din vale. Cu alte cuvinte, are acces la aceasta minunata (dar prost folosita) resursa numita Internet. Cursuri de la MIT si Yale: fizica fundamentala, mecanica newtoniana, electromagnetism si oscilatii.

Cu alte cuvinte, acum nu avem nici o scuza pentru a nu sti. N-are nici o relevanta ce ni se baga pe gat in scoli, vorba bardului, "o tarfa didactica".

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau pentru tine sa iti spun, dar nu imi tin gura...nu mi-am tinut-o niciodata...

crezi ca daca e diferenta de 4 ani intre noi, eu sunt mai prejos decat tine?

nici nu stii cate pot sa stiu si vad ca dintre cei care au dat reply la scrisul meu, niciunul nu a inteles aluzia...

nu imi plac certurile online, pentru ca sunt patetice...dar inca sunteti tineri (cei care au raspuns aiurea la scris, daca intelegeti aluzia)

 

diferenta de 4 ani intre noi consta in faptul ca tu te bagi aiurea in seama si ma acuzi ca ma dau mai destept ca altii si sa iau ghitara in mana si faze dinastea penale

Concluzia e ca vreu doar sa purtam o discutie interesanta cu colegii de forum despre existenta si tu te bagi ampulea in seama total offtopic si tragi concluzii total nefondate despre mine, de aia iti zic sa iti tii clontzu inchis si deschide-l cand ai ceva ontopic de spus sau macar ceva interesant

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
diferenta de 4 ani intre noi consta in faptul ca tu te bagi aiurea in seama si ma acuzi ca ma dau mai destept ca altii si sa iau ghitara in mana si faze dinastea penale

Concluzia e ca vreu doar sa purtam o discutie interesanta cu colegii de forum despre existenta si tu te bagi ampulea in seama total offtopic si tragi concluzii total nefondate despre mine, de aia iti zic sa iti tii clontzu inchis si deschide-l cand ai ceva ontopic de spus sau macar ceva interesant

 

ok...in primul rand: nu ai in....neahh..nu mai conteaza...vad ca mai ai oleaca si mai iei la bataie...lasa

Link to comment
Share on other sites

Cum adica "pur si simplu stii"? Adica s-a nascut invatat?

Anul 1000 AD: majoritatea "intelepciunii" umane (cel putin occidentale) era pastrata in institutii precum manastirea din Cluny si servita cu portia.

Anul 2009 AD: dupa ce vine de la pascut vaca, Mariuca se duce in odaia mare sa vorbeasca "pe mess" cu Ghita din vale. Cu alte cuvinte, are acces la aceasta minunata (dar prost folosita) resursa numita Internet. Cursuri de la MIT si Yale: fizica fundamentala, mecanica newtoniana, electromagnetism si oscilatii.

Cu alte cuvinte, acum nu avem nici o scuza pentru a nu sti. N-are nici o relevanta ce ni se baga pe gat in scoli, vorba bardului, "o tarfa didactica".

 

Sunt si cursuri de la Stanford free, daca vrei. Facultatea le are online, inclusiv lectii video din clasa propriuzisa (quantum entaglement de exemplu).

 

ZOMG!!1 Colapsul functiei de unda is awesome!1!! LOL!!

 

LOL. Noua ne-a aratat video-ul asta in liceu proful de fizica. E atat de "child friendly" ca e infricosator, mai ales avand in vedere ce alte chestii mai zice in acelasi documentar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
va sunt cunoscuti urmatorii termeni si sintagme : "truism", "diletantism", "popularizarea stiintei" ? :)

 

doar ultima sintagma (era o intrebare retorica?)

Link to comment
Share on other sites

eu tot nu inteleg de c omu comun are nevoie de spoiala asta de "stiinta", ce,se schimba viata lui cu ceva, tot asa traieste mai departe. personal i-mi repugna ideea de "cultura generala", idee promovata chiar si la televizor (te pui cu blondele, robingo si alte prrostii deastea :) ) , is considerati de "inalta tinuta" cei cu o vasta"cultura generala", dar unii autori cei care critica societatea de consum (critica nu inseamna aici a vorbi de rau) au conturat tipul omului obez, care aduna tot ce gaseste fara nicimacar sa-si puna problema daca intr-adevar are nevoie. de asta au asa mare succes cartuliile astea de "stiinta" si filmuletele astea. asta se numeste popularizarea stiintei. stiinta ca mod de distractie, ca nu cumva omu comun (ca mine si ca voi ) sa se plictiseasca, si sa nu mai consume :)

Edited by ivan ivanovici
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.