www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala De Volum Imi Recomandati?


Recommended Posts

salut,

 

vreau sa-mi cumpar o pedala de volum, dar pana acum nu am testat decat una singura, un ernie ball la grossman...insa mi se pare exagerat sa dau cateva milioane bune pentru asa ceva (parca erau intre 400 si 700 RON conform vechiului site), deci m-ar interesa una mai ieftina, dar care sa nu altereze tonul.

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cum exact vrei s-o folosesti?

Pe Thomann gasesti Visual Sound Visual Volume care-ti ofera cam tot ce-ai putea dori de la o pedala de volum, inclusiv optiunea de a o folosi in mod activ (plus boost reglabil) sau pasiv. In rest toate-s cam o apa si-un pamant, asa ca daca vrei doar una ieftina pasiva ia orice gasesti la "pretul corect".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

in primul rand va multumesc tuturor pentru bunavointa!

 

@FiveseveN: visual-ul este mult prea complicat pentru ceea ce vreau eu (si mult prea scump!)...pur si simplu vreau sa dau mai incet fara sa mai umblu la statie si/sau efecte (eu nu am decat un canal de clean, deci tonul il fac strict din pedale...si de foarte multe ori folosesc doar efecte de modulatie care nu au volum si atunci nu prea am cum sa-l reglez decat din statie)

 

@Blitz423: ernie ball as vrea eu, dar nu-s dispus sa dau mai mult de 150RON pentru asa ceva!

 

@Dani: multam nene, chiar dupa ce am vazut la tine mi s-a pus pata sa-mi iau si eu una...ce nu pricep: de ce se numeste "high gain" cand este pasiva?!!

 

ceea ce nu inteleg eu: o pedala de volum pasiva consta doar intr-un potentiometru de volum...deci cum ar putea sa afecteze sunetul??? modifica impedanta?

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

asha ziceam si eu(ca practic nu ar trebui sa influenteze tonul).Am desfacut pedala si pe langa potentiometrul de volum are si un mic circuit(despre care nu stiu ce face si de ce).Poate acela poate sau nu influenta ceva in ton:)

 

Cu 150 ron iti poti lua un BOSS FV-50L la mana a doua(parca se vindea una la mica publicitate nu mai stiu exact daca exact de asta)

 

mie imi este foarte folositoare pedala de volum si nu m-ash descurca intr-o situatie live fara ea(pusa dupa compresie distorsie etc si inainte de modulatie).

 

sper sa reushesti sa-ti cumperi una pe plac:)

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

asha ziceam si eu(ca practic nu ar trebui sa influenteze tonul).Am desfacut pedala si pe langa potentiometrul de volum are si un mic circuit(despre care nu stiu ce face si de ce).Poate acela poate sau nu influenta ceva in ton:)

 

Cu 150 ron iti poti lua un BOSS FV-50L la mana a doua(parca se vindea una la mica publicitate nu mai stiu exact daca exact de asta)

 

mie imi este foarte folositoare pedala de volum si nu m-ash descurca intr-o situatie live fara ea(pusa dupa compresie distorsie etc si inainte de modulatie).

 

sper sa reushesti sa-ti cumperi una pe plac:)

 

numai bine

 

 

multam nene...pai daca ai un circuit mic, atunci ce naiba face ala fara baterie?!!!

Link to comment
Share on other sites

Cu pedala de volum nu dai mai incet ampu ca si cum ai da din potentiometrul lui/:) Dai mai incet ca si cum ai da din potentiometrul chitarei. Probabil daca o pui in bucla de efecte ar face asta.

 

nu este adevarat:) daca pui pedala de volum inaintea distorsului sau a compressorului da, functioneaza ca buton de gain(ca si cum ai da mai incet din chitara, scazandu-se doar gainul nu si volumul) insa o data pusa dupa distorsie si celelalte ea functioneaza ca volumul de pe statie(poate o fi diferenta intre pedala de volum si volumul din statie, dar in principiu fac aceeashi chestie).

 

radu chiar ca m-ai facut curios:) o sa o redesfac sa mai studiez oleaca despre ce e vb in circuitul ala:)

Link to comment
Share on other sites

Cu pedala de volum nu dai mai incet ampu ca si cum ai da din potentiometrul lui/:) Dai mai incet ca si cum ai da din potentiometrul chitarei. Probabil daca o pui in bucla de efecte ar face asta.

 

am scris mai sus ca nu am bucla de efecte...doar un canal de clean (este o statie doina de 20w)...eu vreau sa pun pedala de volum ultima in lant (adica dupa delay, inainte de statie), deci va actiona ca un potentiometru de volum al statiei...daca o puneam inainte de distors-uri/fuzz-uri (cum zicea si nenea dani), atunci ar actiona ca un potentiometru de gain (ceea ce nu ma intereseaza deoarece asta pot sa o fac cu potentiometrul de volum al chitarei).

 

multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

am scris mai sus ca nu am bucla de efecte...doar un canal de clean (este o statie doina de 20w)...eu vreau sa pun pedala de volum ultima in lant (adica dupa delay, inainte de statie), deci va actiona ca un potentiometru de volum al statiei...daca o puneam inainte de distors-uri/fuzz-uri (cum zicea si nenea dani), atunci ar actiona ca un potentiometru de gain (ceea ce nu ma intereseaza deoarece asta pot sa o fac cu potentiometrul de volum al chitarei).

 

multumesc mult!

 

ai putea sa pui volumul inainte de delay si poti face niste chestii frumusele(cand tai incet volumul din pedala ramane coada delay-ului). Inainte sau dupa delay functioneaza la fel(adica tot volum ci nu gain)

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Atunci daca o folosesti dupa efecte unde ai impedanta mica poti folosi pedala pasiva fara grija. Singurul factor ar fi calitatea pot-ului, sa nu inceapa sa "fasaie".

In alta ordine de idei, de ce nu-ti faci tu una? Vezi cum iti vine mai usor, ori pasiva ori activa cu LED+fototranzistor sau fotorezistor.

 

multam de idee, dar am cam pus pistolu'n cui :)...iar eu sa stau de mesterit cu ciocan si cleste...nici gand!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.