www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara-efect Digital-lampi


Guest andrei260293
 Share

Recommended Posts

Guest andrei260293

Sau mai bine zis, ce se intampla daca folosim efecte digitale in fata unui amplificator pe lampi. Se va "digitaliza" sunetul dintr'un amplificator pe lampi daca folosim de exemplu un procesor de efecte cum ar fi RP250?

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei260293

Hai sa pun problema altfel. In ce mod va influenta sunetul din amplificator folosirea unui procesor de efecte de genul celui mai sus mentionat. Nu as fi pus intrebarea daca as fi putut testa de unul singur. Incerc sa aflu doar daca sunetul va fi afectat de folosirea unui astfel de dispozitiv comparativ cu folosirea efectelor onboard.

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei260293

Devine din ce in ce mai greu sa scoti un pic de intelegere din partea oamenilor... NU AM AVUT AMPLIFICATOR NICIODATA! Nu stiu in ce fel functioneaza (bine, in mare parte cunosc problema). Ma refeream la un amp pe lampi cu 2 canale, Clean si Gain. Folosind strict cele 2 canale presupun ca sunetul va fi cel specific de amp pe lampi. Incerc sa aflu daca folosind un procesor digital se poate obtine acel sunet caracteristic...

Edited by andrei260293
Link to comment
Share on other sites

"Sunetul specific de lampa" are mai multe componente pe care procesoarele reusesc sa le simuleze mai mult sau mai putin. In functie de cum iti configurezi lantul de efecte (vezi de exemplu "metoda celor 4 cabluri" si am mai scris ceva recent despre conectarea procesoarelor la amplificatoare) poti evita neajunsurile unei componente (sa obtii the best of both worlds, cum ar veni) sau poti strica ambele sunete.

Si ca sa fiu mai concret, sa nu zici ca nu-s "intelegator", sa-ti dau niste exemple:

Prophesy in Mesa 50-50 => sex

RP50 in Mesa 50-50 => caca

Prophesy in Valve Junior => caca

RP50 in Valve Junior => dublu caca

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Sau mai bine zis, ce se intampla daca folosim efecte digitale in fata unui amplificator pe lampi. Se va "digitaliza" sunetul dintr'un amplificator pe lampi daca folosim de exemplu un procesor de efecte cum ar fi RP250?

 

Ce conteaza ?Crezi ca conteaza sau de unde crezi ca ar conta ?

 

Prima data ar trebui sa canti la chitara la un nivel de foarte avansat altfel tot nu vei intelege nimic .Ptr incepatori absolut nu conteaza.

 

De fapt daca te intereseaza foarte mult treaba citeste topicurile in care s-a tot discutat si tragi concluziile .

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit asa sunt oamenii .

Un sfat pe viitor sa nu mai intrebi nimic pe acest forum deoarece tot felul de destepti trebuie sa se dea smecheri si atotstiutori inainte sa-ti raspunda. Mai bine te duci pe forumuri din alte tari unde oamenii nu sunt atat "romani".

Intrebare nu mi se pare deloc penibila cum ar crede unii. Chiar este o intrebare super ok Si eu ma aflu in aceeasi situatie sa luam exemple.

Boss gt10 in head fame pe tubui suna super super bine. Intrebarea este daca un asemenea procesor se aude mai bine in linie sau intr-un amplificator pe tuburi? sau orice alt procesor cu orice alt amplificator.

Depinde mult si de amplificatorul pe tuburi folosit. Sa nu crezi ca toate ampurile pe tuburi suna extraordinar (sunt multe care sunt numa de reclama)

Un lcru este sigur cu un procesor in fata sau in bucla ai multa mai multa versatilitate si exemplific. Cu un efect de distors in fata ampului vei avea un ton ca te mai joci cu corectorul de tot si alte efecte pre si post efect cam tot tonul ala il ai.Cu un procesor ai mai multe optiuni, sigur nu la acelasi nivel cu un setup profi, dar nici pretul nu este acelasi.

Cu siguranta nu vei suna ca o trupa anume unde soundul este specific si la acest sound contribuie TOTUL, doze chitara amplif difuzoare etc....

Iar cazul meu ca sa nu creada lumea ca vb aiurea. Am un fender basmann care ca si clean nu-l vei obtine simulat cu nimic, nu am auzit nicaieri. Pe partea de drive mai este de discutat dar nu asta e ideea, am sa incerc ambele variante si cu procesor si cu pedale , dar atentie mare pedalele bune nu sunt ieftine, chiar nu sunt. Procesorul e solutia de compromis care suna, FRATILOR SUNA.

 

 

Carcotasii vor sari si vor spuna ca mana este totul, este foarte adevarat dar daca toti am fi ca marii chitaristi cine ar mai mai asculta . Cred ca a canta la chitara nu este interzis nimanui mai slab sau mai puternic.

Iar la intrebarea ta un lucru este bine de stiut. Traim in Romania!!! Oameni buni va dati seama ca multi dintre noi nu-si permit sa faca experimente pe propriul buzunar? Va dati seama ca un sfat bun face poate cat 100 de experimente nereusite? Spun din proprie experienta pt ca am incercat multe setupuri si inca caut acel ceva. Recunoasteti si voi dintre carcotasi, cati dintre voi ati reusit sa obtineti acel ceva? Va rog sa fiti sinceri!!!

Calitatea acestui forum este dat nu de intrebarile puse mai bune sau mai rele ci de raspunsuri, sincer eu unul m-am saturat sa vad toti smecherii care se dau crocanti, dar nu pot sa raspunda la o intrebare simpla!

Sa nu incepeti cu replici ieftine si de prost gust.

Link to comment
Share on other sites

Pt bau-bau : Problema e ca tanarul specimen de mai sus habar nu are ce vrea.

 

Semi-on-topic : Orice procesor de generatie noua [exemple : rocktron prophesy, Boss GT10, ZOOM seria G, Digitech PR250 si mai sus, etc.] suna foarte bine si sunt foarte versatile. Iar daca stii la ce e bun, cum sa il reglezi si sa il folosesti, vor suna si mai bine pe un amp bun.

 

Cat despre "ampuri pe lampi" la modul general, tot ce scrie pe net = caca paros. Despre ampuri pe lampi vorbesti specific, si cand ajungi sa simti nevoia de unul, deja stii ce vrei de la chitara si rig-ul propriu.

 

So cut the friggin crap [and that holier-than-thou attitude].

Link to comment
Share on other sites

man cel mai bine ar fi ca posesorii de line6 sa ne dea specificatiile exacte.

Eu am folosit mai mult procesoarele de la boss.

Daca citesti manualul imposibil sa nu-i dai de cap.

De la line 6 am avut doar pod2 asa ca no comment.....

Eu am vazut acum aprox 2 ani line6 pod xt live la userul varu maftei care a spus ca nu suna bine in amplificator dar in linie a spus ca rupe, mi-a si facut o demonstratie si sincer am ramas super placut surprins. Dar la bennediction in brasov au cantat baietanii pe procesoare pod xt live pe amplificatoare crate si au sunat exceptional, pacat de acustica salii :)) asa ca trebuie sa sune bine in ambele situatii...poate un Variax :)

Asa ca mai mult pot sa vb despre boss, dar sunt sigur ca sunt oameni mai experimentati ca mine care pot sa dea indicatii in aceasta privinta. De sunat trebuie sa-l pigulesti putin si va suna. Cred ca e o optiune si la line6 asa cum este la boss referitoare la iesire " line out/half stack/combo...etc...

 

Daca am spus prostii rog pe cei mai experimentati sa ne aduca pe calea cea buna.

 

De la mine chiar nu poti sa ceri sfaturi mai am mult de experimentat si orice sfat este binevenit. Sunt oameni care pot sa dea aceste solutii dar care prefera in lolcul unui raspuns sa vorbeasca despre orice altceva!!!

 

P.S ahhh rocktron prophecy!!! si pretul este juma din salariun unui occidental, pielea mea chiar ii invidiez

P.S2 chiar nu sunt experimentat doar daca vrei sa-ti spun cate ceva despre distorsurile obtinute din capul de citire de la "walkman" ehh ce vremuri...cand prindeai un metalzone erai zeul intruchipat!!!!

Edited by bau_bau
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit asa sunt oamenii .

Un sfat pe viitor sa nu mai intrebi nimic pe acest forum deoarece tot felul de destepti trebuie sa se dea smecheri si atotstiutori inainte sa-ti raspunda. Mai bine te duci pe forumuri din alte tari unde oamenii nu sunt atat "romani".

Intrebare nu mi se pare deloc penibila cum ar crede unii. Chiar este o intrebare super ok Si eu ma aflu in aceeasi situatie sa luam exemple.

Boss gt10 in head fame pe tubui suna super super bine. Intrebarea este daca un asemenea procesor se aude mai bine in linie sau intr-un amplificator pe tuburi? sau orice alt procesor cu orice alt amplificator.

Depinde mult si de amplificatorul pe tuburi folosit. Sa nu crezi ca toate ampurile pe tuburi suna extraordinar (sunt multe care sunt numa de reclama)

Un lcru este sigur cu un procesor in fata sau in bucla ai multa mai multa versatilitate si exemplific. Cu un efect de distors in fata ampului vei avea un ton ca te mai joci cu corectorul de tot si alte efecte pre si post efect cam tot tonul ala il ai.Cu un procesor ai mai multe optiuni, sigur nu la acelasi nivel cu un setup profi, dar nici pretul nu este acelasi.

Cu siguranta nu vei suna ca o trupa anume unde soundul este specific si la acest sound contribuie TOTUL, doze chitara amplif difuzoare etc....

Iar cazul meu ca sa nu creada lumea ca vb aiurea. Am un fender basmann care ca si clean nu-l vei obtine simulat cu nimic, nu am auzit nicaieri. Pe partea de drive mai este de discutat dar nu asta e ideea, am sa incerc ambele variante si cu procesor si cu pedale , dar atentie mare pedalele bune nu sunt ieftine, chiar nu sunt. Procesorul e solutia de compromis care suna, FRATILOR SUNA.

 

 

Carcotasii vor sari si vor spuna ca mana este totul, este foarte adevarat dar daca toti am fi ca marii chitaristi cine ar mai mai asculta . Cred ca a canta la chitara nu este interzis nimanui mai slab sau mai puternic.

Iar la intrebarea ta un lucru este bine de stiut. Traim in Romania!!! Oameni buni va dati seama ca multi dintre noi nu-si permit sa faca experimente pe propriul buzunar? Va dati seama ca un sfat bun face poate cat 100 de experimente nereusite? Spun din proprie experienta pt ca am incercat multe setupuri si inca caut acel ceva. Recunoasteti si voi dintre carcotasi, cati dintre voi ati reusit sa obtineti acel ceva? Va rog sa fiti sinceri!!!

Calitatea acestui forum este dat nu de intrebarile puse mai bune sau mai rele ci de raspunsuri, sincer eu unul m-am saturat sa vad toti smecherii care se dau crocanti, dar nu pot sa raspunda la o intrebare simpla!

Sa nu incepeti cu replici ieftine si de prost gust.

 

Cand dai de un forum prima data te pui sa citesti totul in legatura cu problema ta.

 

Apoi incerciu sa intelegi despre ce este vorba NU STA NIMENI SA RASPUNDA SI SA DEA SFATURI !!!! pe alte forum-uri .

 

Daca un user face un topic cu sfaturi etc este altceva omul are chef sa dea consultanta .Daca are un topc personal alti useri vor gasi usor sfaturile /discutiile toate grupate .

 

In acest forum s-a discutat pana-n panzele albe problema tranzistor-tube- efecte analogice sau digitale amanuntit .

 

Ia mai treaca lumea sa si citeasca ca nu-i birou platit de informatii .

 

Pe toate forumurile serioase daca deschizi un topic ptr. o intrebare ce a mai fost pusa si discutata anteior intr-un topic deja existent , efectiv se STERGE !!!!

 

Numai pr rgc.ro vine fiecare lenes si vrea explicati si raspunsuri prompte la nici el nu stie ce in NN topicuri deschise pe aceiasi tema .

 

Acest lucru contribuie si la dezordinea de pe forum pe care nu gasesti grupate informatiile despre cate o problema.

 

Ia sa treaca sa citeasca .

 

Eventualele lucruri prea complicate pentru el ce nu le intelege nici dupa ce a citit juma de internet poate sa intrebe dupa ce are idee despre ce este vorba.

 

Pe alte forumuri se deschide un topic numai daca nu a gasit in toata arhiva forumului un topic cu tema dorita unde sa intrebe!!sau sa citeasca.

 

 

Iata numai cateva linkuri conexe de pe rgc.ro

 

Overdrive In Fata Amplificatorului/preamplificatorului?, Ce brand de overdrive folositi in felul asta si de ce?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=31633

Solid State Sau Valve/tube ?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=32064

Gt8, cat de rezistent in timp e gt8-ul?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17336

 

si se mai gasesc multe

 

Inca un aspect ,cine stie cate teme bune sunt ascunse sub titlurile super utile de tip :

 

Help , Ajutor , Sa ma ajute cineva , Vreau un raspuns , si altele pe care nu le va mai deschide nimeni nestiind ce contin.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

... ce se intampla daca folosim efecte digitale in fata unui amplificator pe lampi. Se va "digitaliza" sunetul dintr'un amplificator pe lampi daca folosim de exemplu un procesor de efecte cum ar fi RP250?

Da, putem spune cã are loc o pierdere a sunetului curat al chitarei, care altfel e pus bine în evidențã de amplificatorul cu lãmpi. Mai ales cã vorbim de RP250, care este un multi-efect slãbuț (unde conversia analog-digital-analogic este mediocrã, în principal din cauza ratei insuficiente de eºantionare, de 44KHz).

 

Hai sa pun problema altfel. In ce mod va influenta sunetul din amplificator folosirea unui procesor de efecte de genul celui mai sus mentionat. Nu as fi pus intrebarea daca as fi putut testa de unul singur. Incerc sa aflu doar daca sunetul va fi afectat de folosirea unui astfel de dispozitiv comparativ cu folosirea efectelor onboard.

Ce înțelegi prin "efecte onboard"? Efectele pe care eventual le conține amplificatorul cu lãmpi?

Aici e mai complicat, dar încerc sã punctez câte ceva:

- overdrive-ul amplificatorului pe lãmpi este foarte diferit de cel din procesorul de efecte, însã aspectul depinde mult ºi de stilul muzicii/interpretãrii (la muzicã pop s-ar putea preta mai bine distorsiunea digitalã din multi-efect, pe când la hard-rock merge mai bine efectul de suprasaturație naturalã a amplificatorului cu lãmpi);

- reverb: efectul depinde de calitatea designului amplificatorului cu lãmpi (majoritatea amplificatoarelor - cu lãmpi sau fãrã - au inclus acest efect, fiind un efect de bazã);

- efectele de modulație (chorus, flanger, phaser, vibe, delay, etc): existã amplificatoare cu lãmpi care au încorporate/adãugate din construcție astfel de efecte, dar acestea nu strãlucesc decât dacã vorbim de amplificatoare de nivel înalt (scumpe), mai ales cã astfel de efecte se obțin tot prin circuite electronice digitale.

 

Dacã mai sunt întrebãri concrete voi încerca sã ajut mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate si totusi...

 

Sunt membru pe jemsite, pe Petrucciforum si pe sevenstring plus multe alte forumuri din strainatate.

 

Acolo daca pui o intrebare stupida nu rade nimeni de tine si nu esti luat la misto. Ti se raspunde foarte serios, ti se da un link si apoi esti lasat in pace.

 

Acolo nu se bat Fenderistii cu Ibanistii, acolo nu are nimeni un avatar precum felix sau alte chestii care ar putea deranja alti forumisti.

 

Lumea e cu MULT MULT MULT mai civilizata. Ma gandesc sa-mi inchid contul la rgc pentru ca m-am plctisit de tiganiile de pe forumul asta.

Si eu sunt membru pe mai multe forumuri , se intreaba si pe forumuri straine "cum se tine pana " DAR intr-un singur topic.

Cum ai deschis inca unul pe o tema existenta se sterge , eventual i-ti scrie ca de ce si unde a fost mutat daca userul a mentionat ca nu a gasit in temele existente ceva asemanator si adminul hotareste daca e ok sau nu.

Daca intrebi prostii te trimite sa citesti pe internet .

Bineinteles ca se tine cont de "newby" si te lasa in pace un timp .

In plus perioada de "intrare" este de obicei mai lunga pe unele forumuri si te sfatieste in instructiuni/regulement sa citesti prima data tot ce te intereseaza in arhiva nu sa intri in polemici cand nici intelegi despre ce se discuta.

 

Daca nu se mentine un anumit nivel al unui forum nu mai este util si se autolimiteaza.

Un forum nu este birou de informatii cum cred uni .

Am vazut si pe forum strain cum un "intrebator" era nervos ca nu i sa mai raspunde , a primit raspunsa sa astepte pana cand cineva are chef sa ii raspunda si pana atunci sa treaca la studiat arhiva forumului ca precis gaseste raspunsuri .Dar ptr uni este greu pana si sa foloseasca GOOGLE si sa citeasca singuri .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.