www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Imi Iau


Guest Andriex

Recommended Posts

Guest Andriex

Ce sa imi iau? un procesor pana in 3 milioane sau un amplificator tot pana in 3 milioane?

Edited by Andriex
Link to comment
Share on other sites

pai procesorul in ce-l auzi? cred ca un sunet autentic vine mai usor dintr-un amp da pierzi ceva versatilitate.

 

vezi voxurile.. orice e decent. apoi roland si restu gasca :)

 

In casti?! :)

 

Un procesor are mai multe efecte si ai sa poti canta cu el si la o sala de repetitie...cu un amp de 10-15W ce faci?

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

 

sau roland micro cube, sau line 6 (e un model si mai mic de 15w... cauta pe acolo)

 

modeling ampul poti sa-l iei si la sala sa-l bagi in mixer. (am incercat asta).

Link to comment
Share on other sites

da,bagi amp-ul in mixer...daca ai mixer :)

 

Pentru un incepator si pentru studiat eu tot pentru un procesor votez decat un amp.

Ai mai multe efecte,experimentezi, gasesti noi sunete...pentru un incepator e mai interesant...parerea mea.

Daca era...cu ani in spate de muzica... amp pe lampa,sau pedale :) ...procesorul e pentru incepatori si pentru acasa.

Link to comment
Share on other sites

 

Optez pentru ultima varianta pt ca e mai ieftina =).

 

Nu, serios si eu am avut dilema dintre "procesor si amp" si am ales procesorul. Bine, am noroc ca la sala de repetitii avem 4 difuzoare mari, iar acasa am sau boxele de la calculator (2.0 :) ), fie boxele de la combina.

 

Daca ai unde sa-ti bagi chitara, merita sa-ti iei un procesor.Eu as ramane la procesor...mi-as lua ceva boxe cheap ca sa aud ce cant,si n-as avea probleme ^^.

Link to comment
Share on other sites

Guest Monk90222

si totusi... am si eu o nelamurire...ce ar fi mai indicat sa-mi iau ca incepator? Un Procesor sau o pedala?

Link to comment
Share on other sites

si totusi... am si eu o nelamurire...ce ar fi mai indicat sa-mi iau ca incepator? Un Procesor sau o pedala?

 

eu zic ca un proceser... oricum... dak esti incepator nu iti dai seama de diferenta intre ceva mai ieftin si ceva mai bun... iti vei da seama dupa un timp... 1-2 ani... oricum, presupun k iti mai aduni bani in timpu asta si iti iei un amp bun ... si cv pedale daca vrei... si pe procesor ai mai multe efecte... pe o pedala.. ai doar unul(dar e mai de calitate)

pt inceput... procesor

Edited by Mr. Marmota
Link to comment
Share on other sites

Sistemele HI-FI sunt construite cu scopul de a reda cat mai fidel programul (fie ca-i muzica de la radio, MP3, CD, DVD, BluRay etc.).

Amplificatoarele de chitara in schimb "coloreaza" evident semnalul pe care-l introduci: difuzorul are raspuns limitat in frecventa, etajul de putere de obicei distorsioneaza destul de mult daca e pe lampa si se comporta la randul lui ca un filtru (caracteristica de obicei agreata) si preamplificatorul pe langa egalizare (controalele de ton) si gain "curat" de cele mai multe ori ofera si distorsiune, chiar dramatica.

Deci combinand acesti parametri alaturi de optiunile procesorului poti avea o serie de scenarii:

 

-procesor cu ampsim+cabsim in HI-FI => OK, pe scurt iti faci tot sunetul din procesor si cu cat e mai "transparent" sistemul cu atat mai bine, adica pe boxe "multimedia" la 10 lei tot ca un caca se va auzi, la fel ca orice ai baga in ele.

-procesor cu ampsim (fara cabsim) in amplificator de chitara (poweramp in/FX loop return) => OK daca-ti place sunetul respectivului cab; practic folosesti procesorul ca preamp.

-procesor cu ampsim (fara cabsim) in amplificator de chitara (instrument input/unde-ti bagi chitara de obicei) => bun daca lasi amplificatorul "pe clean", caz in care e aproximativ echivalent cu situatia precedenta numai ca intervine filtrarea implicita a preamp-ului si poti seta mai departe controalele de ton.

-procesor fara ampsim sau cabsim inaintea amplificatorului sau in FX loop => excelent daca scopul tau e sa folosesti un multiefect propriu-zis, nu un ampsim.

-procesor cu ampsim+cabsim in amplificator de chitara (instrument input) => de obicei o mare varza.

 

Incerc mereu sa nu generalizez si toti trebuie sa fie constienti ca unele sunete "bune" pot fi rezultatul unei combinatii iesite din comun, dar pentru cele mai multe cazuri scenariile de mai sus sunt valabile si manualul procesorului si amplificatorului va va spune acelasi lucru.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti amp ! Asa o sa inveti sa canti ,sa te auzi in loc sa butonezi tot timpul nefiind satisfacut cu sunetul!!

 

Cu alte cuvinte, cu cat ai mai putin control cu atat vei putea fi dezamagit mai repede :) Dar nu-i nimic, te vei impaca cu gandul si-ti vei indrepta atentia spre lucruri mai importante precum cantatul.

 

Apropos de asta, uitati-va la

Link to comment
Share on other sites

Guest Andriex

ok.... si.. pentru chesti mai metal e bun un amplificator solid-state sau unul tube?

seria trans tube de la peavey cum e?

Link to comment
Share on other sites

ok.... si.. pentru chesti mai metal e bun un amplificator solid-state sau unul tube?

seria trans tube de la peavey cum e?

 

Pentru heavy-metal merg ambele tipuri de amplificatoare. (Mãrturie stã ºi linia Spider de la "Line 6".)

Genurile muzicale unde se foloseºte sunetul "clean" al chitarei (precum blues-ul ºi jazz-ul) necesitã imperativ amplificatoare cu tuburi.

Tonurile overdrive-distors - ce se pot obține atât din amplificator cât ºi din dispozitive auxiliare - depind mult de gusturile subiective, ºi de genurile/subgenurile muzicii.

 

Seria TransTube de la Peavey este OK (un emulator de lampã bunicel). Mie mi-a plãcut mult "Envoy 110".

Link to comment
Share on other sites

Desi algoritmii COSM (de la Roland/BOSS) sunt exaltati, Spider III e cu mai multe generatii mai nou si as spune ca-ti ofera mai multe optiuni pe partea de metal. Insa ambele au difuzoare de jucarie si vor suna mai bine la casti sau din iesirea de casti/linie in niste boxe active bune. Dar personal le-as recomanda in favoarea unui Peavey Trans Tube la acelasi pret oricum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest cormoran
Pai.. metale... maiden, metallica , slayer etc.

 

Pentru metale nu prea vad cum ai putea sa te incadrezi in 300 RON.

Din punctul meu de vedere o minima investitie ar fi spre ex. un Metal Zone de la Boss care e vreo 350 RON si o statie de min.15W care e tot cam asa la pret.

Altfel o sa te oftici curand cand o sa constati ca nu suna cum ai vrea tu.

Mai stai un pic si mai strange ceva bani si ia-ti ceva ok.

Despre statie cu overdrive pe ea .... poti sa uiti. Nu o sa scoti niciodata sunet pt metale cu ea :)

Poate doar asta de la Marshall cu semnatura Kerry King (Slayer) despre care zic ei ca ar fi ok pt metale. Nu stiu ce sa zic, nu am probat-o, merita sa incerci. E cam mica (10W).

Prin Austria era 99 Euro. La noi nu stiu cat e.

E vb. de modelul Marshall MG 10CDKK Kerry King.

 

 

 

si totusi... am si eu o nelamurire...ce ar fi mai indicat sa-mi iau ca incepator? Un Procesor sau o pedala?

 

Depinde ce intentionezi sa folosesti.

Daca vrei doar distors si clean atunci nu are sens sa iti iei procesor pentru ca sunt o gramada de pedale dedicate doar pt. asta.

Pe de alta parte daca intentionezi pe viitor sa utilizezi alte efecte (chorus, delay, reverb, harmonizer wah etc.) atunci e bine sa iti iei un procesor. Depinde de tine, si de suma de care dispui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.