www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Doze Humbucker Pentru Chitara Ibanez Grx70dx


Guest JeeFo
 Share

Recommended Posts

Guest JeeFo

Am un ibanez GRX70DX (pachet) si as vrea sa-i schimb o doza(humbucker)..numai ca am nelamuriri in legatura cu ce sa iau :)

 

As vrea sa iau Seymour Duncan sau EMG

 

1)Pot pune doza EMG ?avand in vedere ca ele sunt post-7690-1240328691_thumb.jpg iar eu am post-7690-1240328936_thumb.jpg

 

2)Care sunt mai bune?cele active sau pasive?mai e vreo diferenta exceptand output-ul care e mai mare la cele active?

 

3)De care-mi recomandati sa pun(Seymour sau EMG)?..as dori sa obtin un sunet cat mai cald si plin :)

 

4)Daca puteti sa-mi recomandati si vre-un model de la ele ar fi perfect :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Am un ibanez GRX70DX (pachet) si as vrea sa-i schimb o doza(humbucker)..numai ca am nelamuriri in legatura cu ce sa iau :)

 

As vrea sa iau Seymour Duncan sau EMG

 

1)Pot pune doza EMG ?avand in vedere ca ele sunt post-7690-1240328691_thumb.jpg iar eu am post-7690-1240328936_thumb.jpg

 

2)Care sunt mai bune?cele active sau pasive?mai e vreo diferenta exceptand output-ul care e mai mare la cele active?

 

3)De care-mi recomandati sa pun(Seymour sau EMG)?..as dori sa obtin un sunet cat mai cald si plin :)

 

4)Daca puteti sa-mi recomandati si vre-un model de la ele ar fi perfect :)

 

Seymour Duncan Alnico Pro 2 APH-1...astea le am eu si au un sunet extrem de bun, adica pot canta de la blues la heavy metal sunand pe amandoua la fel de bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Passive all the way ... Mai ales SD. Motive, motivele mele sunt personale ... sunt mai versatile ... canti de la blues la metal si suna bine. EMG, respectiv active, au output mare sunt bune de metale ...

Oricum pe forum detinatorii de EMG o sa zica sa iti iei EMG si cei de SD sa iti iei SD. Cheers !

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Poti pune doze emg fara nici o greata. Daca e vorba de doze active EMG (modelele 81,85,SA,60) e nevoie si de o baterie de 9v care de obicei se pune in una dintre cavitatile chitarei. Nu stiu exact cum e chitara asta a ta dar asigura-te ca ai unde sa pui si bateria aia. Altfel o sa fie nevoie sa ii faci loc scobind in corp (repet nu e neaparat asa, dar e o posibilitate).

Ca sunet fiecare are doza personalitatea ei si nu exista "mai bine" sau "mai rau" ci doar "altfel".

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

m-am hotarat..o sa iau SD...m-am uitat pe youtube..la ambele...si am facut o comparatie...multumesc tuturor pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest dead_man_walking
Si conteaza prin ce le pui tu lemnul chitarii + efectele tale + ampul respectiv etc

 

mahon cu EMG ...ce iese?

Link to comment
Share on other sites

Guest zzz
Lasagna.

 

Asta da raspuns :) Vai de capul nostru ce vremuri am ajuns sa traim! :)

 

Si ca sa fiu on-topic ... pune doze pasive si nu te mai chinui sa dai gaura in chitara pentru baterie. Eventual, poate reusesti sa o ingramadesti in cavitatea unde sunt potentiometrele, insa nu cred ca merita, deoarece sunt destule doze pasive care sa indeplineasca cerintele tale de sunet din primul post. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

OFF TOPIC :

Cat timp dureaza bateriile de la o pastila activa emg am auzit ca este de 9 si 18 volti insa cat dureaza ???

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC :

Cat timp dureaza bateriile de la o pastila activa emg am auzit ca este de 9 si 18 volti insa cat dureaza ???

Pastila?????

 

Am bateria pe chitara mea de 2 ani aproape si nu da semne de oboseala. Ce-i drept n-am folosit doar acea chitara. Dar nu cred sa fie o problema consumul bateriilor la dozele active (asta daca nu ramane chitara cu jackul in mufa).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.