www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson La 200 $ O Tzeapa,replici Sau Furate?


balu
 Share

Recommended Posts

Guest JeeFo
daca va uitati la commurile lui , vedeti ca oamenii intreba din ce lemn e facuta chitara , ce hardware are , una alta , si omul care le vinde ocoleste subiectu .

zi mersi ca nu minte :). :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am subliniat mai sus acele cuvinte, ma referea ca nici macar nu poate vorbi corect engleza. Asta nu imi inspira incredere. Daca esti un lutier bun, si faci replici bune, ma gandesc ca iti poti permite sa dai niste bani la un translator sa iti faca site-ul bine.

Hã Hã Hã Hã Hã Hã

Lasa ca nici "lutierii" romani nu stau mai bine :)

 

Exista destule postari pe forumurile straine legate de copiile astea. Toata lumea se plange ca au hardware prost si ca nu au nici o legatura cu originalul dar altfel sunt instrumente oneste pentru pretul ala. Eu cred ca indivizii ce le negoteaza mai trag bani grei si din costul transportului care de obicei e jumatate din costul chitarei.

 

Luati aici sa va amuzati si voi: http://picasaweb.google.com/gejin99/GIBSON...590388996730242

 

La chitarele copii de super strat te prinzi cel mai repede privind puntea de tip floyd rose. Mirosul de aliaj de calitate indoielnica razbate chiar si prin poza

Link to comment
Share on other sites

Hã Hã Hã Hã Hã Hã

Lasa ca nici "lutierii" romani nu stau mai bine :)

 

Exista destule postari pe forumurile straine legate de copiile astea. Toata lumea se plange ca au hardware prost si ca nu au nici o legatura cu originalul dar altfel sunt instrumente oneste pentru pretul ala. Eu cred ca indivizii ce le negoteaza mai trag bani grei si din costul transportului care de obicei e jumatate din costul chitarei.

 

Luati aici sa va amuzati si voi: http://picasaweb.google.com/gejin99/GIBSON...590388996730242

 

La chitarele copii de super strat te prinzi cel mai repede privind puntea de tip floyd rose. Mirosul de aliaj de calitate indoielnica razbate chiar si prin poza

:)

Din ce am vazut la un anumit domn care acum are contul suspendat pe RGC, lutierii romani nu pot scrie corect nici romaneste. Dar engleza...

 

Si ca observatie personala, majoritatea colegilor de forum care insista sa vorbeasca romgleza n-au scule gramaticale mai performante in zona respectiva.

 

Pentru mine e foarte amuzant. Imi aduce aminte de Caragiale. Furculition.

 

In alta ordine de idei, lutierii chinezi par oameni cinstiti. Intradevar, in China nu e ilegal sa faci replici. Cel putin asa stiu si eu ca si red. Si vand un instrument care valoreaza 200$ cu pretul lui corect. Necinstiti sunt romanii astia care ar vrea sa cumpere o scula care valoreaza 2000$ cu 200$ :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Corect. Omul nu e un escroc, nu vinde falsuri ca fiind originale. Inca de la inceput spune ca e vorba de replici. "as good as the real ones" Desigur, asta daca ar exista cineva pe lume care crede ca poate lua un Gibson Les Paul cu 200$. Dar... uite ca exista :) Chiar initiatorul topicului, daca nu ma insel, s-a gandit ca ar putea fi originale furate. De parca un lot de Gibson Les Paul il furi intamplator si nu stii ce ai furat. :) China are o intreaga industrie care fabrica replici, de la ceasuri, chitari, pana la masini. Si ca replici le si vand, insa pe aici pe la noi (am vazut si pe RGC) exista unii care se cred foarte destepti, cumpara replici din China si le vand ca fiind originale. Din pacate, din ce am vazut eu, odata cu trecerea timpului replicile devin din ce in ce mai fidele originalului pana cand nu vom mai putea face diferenta. Toate tutorialele 'cum sa vezi daca un Les Paul e fake' mi se par puerile. In primul rand ca daca le citim noi le citesc si falsificatorii, iar in al doilea rand sunt lucruri foarte simple: sa stantezi o serie corecta sau sa pui 2 suruburi in loc de 3 peste truss rod. Dar sa zicem ca o ureche antrenata ar putea diferentia doua chitari, dar cand vine vorba de un ceas? Te poti tepui foarte usor. Am auzit profesionisti care s-au tepuit. Diferenta intre un fake si un original o va face numai timpul. Un original va tine multi ani, in timp ce un fake isi va pierde calitatile curand.

Si ce se va intampla? Va muri piata de second hand, pentru ca nu stii ce cumperi, si se va cumpara direct de la sursa ca sa fii sigur.

cam asa este , dar l aunele chestii de moda chiar ca nu conteaza , nu trebuie sa tina o vesnicie.Nici chiar electronicele ce au un pret super gonflat ca si chitarele de fapt .e de rasul lumi sa dai pe o scandura cu niste metel pe ea si vopsea 4000-5000$

 

Ca sa ne ascundem nemultumirile si frustrarile dam vina pe scule. AAAA nu am statie si chitara ca si Vai ( de asta nu cant ca el !! ??hehehe ).

E o afarcere banoasa de pacalit fraierii.dar asta e.

 

Colegul de .la Turda sa se duc apana la Reghin si sa incerce sa-si faca o chitara la comanda.In cekl mai rau caz sa-si cumpere doze mai scumpe.

Pana la urma treaba e cam psycho , e o boala un fel de grandomanie treaba cu unele instrumente.

Link to comment
Share on other sites

cam asa este , dar l aunele chestii de moda chiar ca nu conteaza , nu trebuie sa tina o vesnicie.Nici chiar electronicele ce au un pret super gonflat ca si chitarele de fapt .e de rasul lumi sa dai pe o scandura cu niste metel pe ea si vopsea 4000-5000$

 

Ca sa ne ascundem nemultumirile si frustrarile dam vina pe scule. AAAA nu am statie si chitara ca si Vai ( de asta nu cant ca el !! ??hehehe ).

E o afarcere banoasa de pacalit fraierii.dar asta e.

 

Colegul de .la Turda sa se duc apana la Reghin si sa incerce sa-si faca o chitara la comanda.In cekl mai rau caz sa-si cumpere doze mai scumpe.

Pana la urma treaba e cam psycho , e o boala un fel de grandomanie treaba cu unele instrumente.

Pai nu stiu despre cele electronice dar bag mana in foc ca daca ma duc inReghin si comand de acolo voi primi un intreument 100% mai bun decat unul cumparat de la magazin construit de aceeasi firma(Hora).Stiu despre chitarile acustice ca daca te duci inReghin si comanzi acol si il iei de acolo sunt mult mai bune decat daca le iei dintr-un magazin.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

uitandu-ma asa mai atent am gasit si dovada ca e copie la chitara aia ESP KH2...se vede dupa semnatura..esta mai mica decat la originala...la cele LP nu am cautat :)..cred ca s-ar gasi si acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
cam asa este , dar l aunele chestii de moda chiar ca nu conteaza , nu trebuie sa tina o vesnicie.Nici chiar electronicele ce au un pret super gonflat ca si chitarele de fapt .e de rasul lumi sa dai pe o scandura cu niste metel pe ea si vopsea 4000-5000$

 

Ca sa ne ascundem nemultumirile si frustrarile dam vina pe scule. AAAA nu am statie si chitara ca si Vai ( de asta nu cant ca el !! ??hehehe ).

E o afarcere banoasa de pacalit fraierii.dar asta e.

 

Colegul de .la Turda sa se duc apana la Reghin si sa incerce sa-si faca o chitara la comanda.In cekl mai rau caz sa-si cumpere doze mai scumpe.

Pana la urma treaba e cam psycho , e o boala un fel de grandomanie treaba cu unele instrumente.

 

:) fuuny

 

Cat despre topic: Morala - nu va mai luati Gibsonuri ca poate sunt false :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e disponibil industrial acolo, dar nu ma refeream la China in general, ci la falsificatorii de chitari care le vand apoi cu $200 bucata, din China sau aiurea. Nu au in proprotie de 100% toate materialele, toate sabloanele, tipul de truss-rod corect, finisaj cu lac de nitroceluloza, sablon corect inclinat pentru logo, gat dintr-o singura bucata, etc.

 

A, normal, pai va iesi un rahat care doar va arata ca un Gibson. Si cum am zis si mai devreme azi, la o chitara sa zicem ca iti dai seama daca ai urechi antrenate, dar la un ceas, de exemplu? Chiar daca arata identic, alea din China sunt facute din niste aliaje de rahat, iti dai seama, care se vor uza rapid. Dar faza e ca arata identic, si se gasesc romanasi gen vomital (userul ce tocmai a fost exclus) care sa le vanda SH drept autentice. Si nu numai romanasi, am dat doar un exemplu cu vomital ca tocmai am citit ca l-au dat afara.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

Pentru felul in care sunt finisate, pretul e ok. Problema cred totusi ca e de natura juridica, si e in curte la Gibson, pentru ca cineva (de fapt foarte multi) face bani folosind logoul lor aiurea. Eu din cate stiu, surubelele de unde se regleaza intonatia corzilor, la Gibson sunt puse posterior, spre cordar. Astea toate vad ca le au puse spre grif.

 

Absolut de acord ca pretul de 4000-5000$ pentru o chitara este prea mare. La urma urmei, cum in automobilism intotdeauna problema este intre volan si scaun, asa este si la cantat.

 

Legat de ceasuri false, s-ar putea ca cineva cu ureche antrenata sa detecteze si un ceas fals, ca si ala ticaie :)

Edited by TheFly
Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute un membru al forumului imi spunea: "Am testat o chitara marca X (nu e important care). Suna foarte prost. Inseamna ca ori era fake (ceea ce e foarte putin probabil), ori au scazut calitatea in ultimul hal (ceea ce e foarte probabil).".

 

Problema era ca respectiva chitara costa peste 1.500 de Euro.

 

Pentru cine cumpara o chitara proasta la 200 de Euro, deja nu mai conteaza ce scrie pe headstock sau unde a fost produsa.

 

Offtopic:

 

Ghiciti care e intrusul in imaginea de mai jos.

Pacat ca nu am imaginea la o rezolutie care sa permita sa vedeti detaliile mai bine.

 

Pe headstock scrie cu carioca "Fender". Chitara e un no name facut din bucati, insa cu doze foarte bune (DiMarzio ToneZone la bridge, Fender Vintage 57/62 la middle si neck).

Insa macar suna mult mai bine ca troacele alea la 200 E.

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sincer ... am vazut ca multi ati spus ca sunteti de acord cu preturile de la Gibson (4000 - 5000 $). Ok, sincer asi fi de acord daca asi sti ca baga in ele cel putin jumatate din valoarea lor. Iar acuma sa fim seriosi, firma costa cel mai mult, stiu ca au si calitate de nota 10 dar cat poate sa coste o bucata de lemn si putina sarma pentru doze? Sa zicem MAXIM 2000$ ... apoi ceilalt 3000 = moft, firma, megaprofit.

Ca si cei de la WOW ... cei mai mari idioti din lume ... ganditi-va cata lume joaca WOW si ei iau cate 12 euro / luna (sau cv de genul) + ca mai baga cate un update fara de care nu poti sa joci si si ala costa de iti pica ....

Oamenii in ziua de azi cauta sa te jupoaie de bani. Si nu ma refer la cei de la Gibson, pentru ei tot respectul, au chitari nu gluma dar daca lasam mandria de o parte sunt sigur ca o sa fiti de acord cu mine ca preturile sunt "putin" mari :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer ... am vazut ca multi ati spus ca sunteti de acord cu preturile de la Gibson (4000 - 5000 $). Ok, sincer asi fi de acord daca asi sti ca baga in ele cel putin jumatate din valoarea lor. Iar acuma sa fim seriosi, firma costa cel mai mult, stiu ca au si calitate de nota 10 dar cat poate sa coste o bucata de lemn si putina sarma pentru doze? Sa zicem MAXIM 2000$ ... apoi ceilalt 3000 = moft, firma, megaprofit.

Ca si cei de la WOW ... cei mai mari idioti din lume ... ganditi-va cata lume joaca WOW si ei iau cate 12 euro / luna (sau cv de genul) + ca mai baga cate un update fara de care nu poti sa joci si si ala costa de iti pica ....

Oamenii in ziua de azi cauta sa te jupoaie de bani. Si nu ma refer la cei de la Gibson, pentru ei tot respectul, au chitari nu gluma dar daca lasam mandria de o parte sunt sigur ca o sa fiti de acord cu mine ca preturile sunt "putin" mari :)

 

Bun venit in economia capitalista cu adaosuri de 600%

Link to comment
Share on other sites

Nu mai are rost sa ne batem capul

 

Times

December 3, 2007

 

Secrets of Shell and Rolls-Royce come under attack from China’s spies............

 

Aprilie 22,2009

 

Acum am vazut la TV la stiri

 

 

Chinezi au copiat 99% un RoysRolls si l-au expus lla acelasi targ de automobile !!!!

 

sub numele de

 

Geely GE

http://wheels.blogs.nytimes.com/2009/04/21...off-from-china/

 

asa simpu cu tupeu , cica-i conceptia lor ....hhaha

 

Asa ca treaba cu chitarele este un mizilic..

 

 

sau 2007 Frankfurt Motor Show: BMW vs. Shuanghuan Automobile

 

http://wheels.blogs.nytimes.com/2007/09/12...uan-automobile/

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa se numeasca "Gibons (modelul Leng Bau Kastom)". Asa nu am mai sta pe ganduri in evaluarea acestor adevarate "kitaisky original". Pt 100 de Yuani in plus probabil ca iti dau cutie "Dolce & Gabana" la ea.

Sugerez sa iti cumperi din RO din magazin un Vintage sau un Epiphone - nu sunt chitari rele - si iesi cam la acelasi pret. Macar le incerci inainte sa le cumperi. Un actibild cu Gibson s-o gasi de cumparat.

(si-asa RO e prea "far away" - mult mai departe de ei, saracutii, decat Spania :)). Probabil le e frica sa nu isi ia vreo teapa de la o tara din lumea a 3-a ca a noastra.

Ciaules bahtalo ! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai are rost sa ne batem capul

 

Times

December 3, 2007

 

Secrets of Shell and Rolls-Royce come under attack from China’s spies............

 

Aprilie 22,2009

 

Acum am vazut la TV la stiri

 

 

Chinezi au copiat 99% un RoysRolls si l-au expus lla acelasi targ de automobile !!!!

 

sub numele de

 

Geely GE

http://wheels.blogs.nytimes.com/2009/04/21...off-from-china/

 

asa simpu cu tupeu , cica-i conceptia lor ....hhaha

 

Asa ca treaba cu chitarele este un mizilic..

 

 

sau 2007 Frankfurt Motor Show: BMW vs. Shuanghuan Automobile

 

http://wheels.blogs.nytimes.com/2007/09/12...uan-automobile/

Daca copia Rolls Royce s-a numit Geely GE atunci nu inteleg tipuț ala dc nu recunoaste ca chitarele vandute de el sunt dinalea Hong-Ching-Chon-Chung si sa puna aia si nu sigla Gibson.

 

PS.Sunt la ora de tic:D

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

 

Ghiciti care e intrusul in imaginea de mai jos.

Pacat ca nu am imaginea la o rezolutie care sa permita sa vedeti detaliile mai bine.

 

Pe headstock scrie cu carioca "Fender". Chitara e un no name facut din bucati, insa cu doze foarte bune (DiMarzio ToneZone la bridge, Fender Vintage 57/62 la middle si neck).

Insa macar suna mult mai bine ca troacele alea la 200 E.

 

Banuiesc ca e vorba de stratul alb dupa tele.E un reghin asai? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca copia Rolls Royce s-a numit Geely GE atunci nu inteleg tipuț ala dc nu recunoaste ca chitarele vandute de el sunt dinalea Hong-Ching-Chon-Chung si sa puna aia si nu sigla Gibson.

 

PS.Sunt la ora de tic:D

 

Ei pun pe chitara ce vrei tu , daca vrei logoul "rgc.ro" asta vor scrie , serii stantate , tiparite , imprimate si semnatura lui Picasso sau Che Guevara ...numai bani sa dai.

 

Deci marea porcarie o fac acestia care comanda si le vand ca si originale .

 

Nu am nici o problema cu copiile dar de ce sa platesc "faima" unei chitare originale produse de un lutier celebru intr-o fabricuta mica care sa zicem poate construi 1000 chitare intr- un an si se sta la rand cu comenzile pe 10 ani inainte , si sa primesc un fals facut in serie mare pe banda rulanta si in plus si din materiale dubioase ?.

 

 

Ca si exemplu daca vine Eric Clapton dai pe un bilet 200 RON daca cant eu cover Clapton 1:1 de ce sa dai tot 200 RON ...dai 20 RON si zici mai ce frumos imita Karpi pe marele artist ..DAR.. as vrea sa-l vad pe pe Clapton si as da si 300 RON.Apoi dai si 500 RON caci nu mai sunt bilete si se tine doar un concert iar a doua oara nu mai ajunge Clapton in zona cat mai traieste caci nu mai e tanar.

 

Valoarea ar fi ca si in cazul aurului , un metal pretios ( greu de gasit sau extras ) asa ca prezinta o valoare prin faptul ca nu se gaseste la fiecare colt de strada daca ar fi din belsug ca si tot felul de roci am pava soselele cu aur si s-ar folosi ca si material de constructii..

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca e vorba de stratul alb dupa tele.E un reghin asai? :)

 

Clar, e a treia chitara de la stanga la dreapta.

Stiu sigur ca e facuta din bucati, dar nu retin provenienta lor.

 

Chitara e a unui prieten, si daca tot a ajuns pe la mine am facut o poza de grup.

 

Pana la urma important e ca omul e multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.