www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson La 200 $ O Tzeapa,replici Sau Furate?


balu
 Share

Recommended Posts

Am gasit ieri pe un site un tip care vindea tot felul de gibsonuri custom cu 200 si cv de $...ce spuneti...chitarile is replici sau furate?Cand am intrebat daca sunt replici,tipul mi-a zis asa:

"This is a high quality guitar and as good as the real ones. You are satsifaction guaranteed at my store. If you do not think my guitar is good enough, you can get refund."

Aici este linkul la un exemplar la care am intrebat dak e ceva tzeapa:

http://www.ioffer.com/i/88517591

Aici este linkul la catalogul vanzatorului:

http://www.ioffer.com/selling/koeykoey

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Iti dai seama ca daca ar fi adevarate maine tot rgc-ul ar avea gibsoane,fiecare membru cel putin cate 3-4.Eu stiu sigur ca mi-as lua vreo 7-8 cel putin :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Iar un Gibson Zakk Wylde e aproape 4000 euro si asta il da cu 201 parca.Nu i-a zis nimeni ca 1 aprilie a fost acum 2-3 saptamani.Nici macar furate daca erau nu erau asa de ieftine.Poate sunt brelocuri.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Cred ca toata lumea stie cate ceva...dar Rares Totu(@midnightrider) s-ar putea sa fie cel despre care vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu daca Gibsonul acesta este original sau nu?In zilele noastre atatea copii si replici se fac ca un incepator ca mine nu poate face diferentza.

Gibson Les Paul-Ebay

 

Ai putea sa ceri seria chitarii si sa verifici daca este original sau nu.

Oricum este deja stiut ca atunci cand iti iei o chitara sa o probezi inainte indiferent ca este gibson si ai calitatea asigurata :)

 

Hmmm m-am uitat la pozele individului si are serialul ascuns.

Mie dupa cum este finisata nu pare a fi gibson.

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa ceri seria chitarii si sa verifici daca este original sau nu.

Oricum este deja stiut ca atunci cand iti iei o chitara sa o probezi inainte indiferent ca este gibson si ai calitatea asigurata :)

 

Hmmm m-am uitat la pozele individului si are serialul ascuns.

Mie dupa cum este finisata nu pare a fi gibson.

 

 

M-am gandit la asta numai ca nu stiu unde pot verifica...

Link to comment
Share on other sites

Gasesti aici un ghid Gibson oficial, si aici un ghid eBay despre cum poti detecta un Gibson fals. Mai cauta si in Google "how to spot a fake Gibson" si vei gasi destula informatie disponibila online.

 

Headstock-ul si coperta de plastic pentru truss-rod respecta forma Gibson (2 suruburi care prind plasticul si forma de lalea, headstock-ul in forma de "carte deschisa"). Nu imi sare in ochi nimic care sa sugereze ca nu ar fi un Gibson adevarat. Daca e un fals, e un fals facut atent.

 

E o practica comuna pe eBay sa se ascunda numarul serial, ca sa nu fie duplicat in Photoshop pe poze cu falsuri. Poate daca intrebi vanzatorul insistent iti va da totusi si numarul serial. Primele doua cifre care sunt vizibile verifica totusi informatia data de el cum ca ar fi o chitara din 2000.

 

Noroc la cumparaturi, si nu uita ca se plateste si vama in Romania pentru produse din afara UE.

 

Cine stie, cunoaste!

Link to comment
Share on other sites

Am gasit ieri pe un site un tip care vindea tot felul de gibsonuri custom cu 200 si cv de $...ce spuneti...chitarile is replici sau furate?Cand am intrebat daca sunt replici,tipul mi-a zis asa:

"This is a high quality guitar and as good as the real ones. You are satsifaction guaranteed at my store. If you do not think my guitar is good enough, you can get refund."

Aici este linkul la un exemplar la care am intrebat dak e ceva tzeapa:

http://www.ioffer.com/i/88517591

Aici este linkul la catalogul vanzatorului:

http://www.ioffer.com/selling/koeykoey

 

Avand in vedere ca nu toti oamenii cumpara chitari ca sa cante la ele, mi se par numai bune de pus pe pereti in Hard Rock Cafe (sau alt bar), de spart pe scena, sau de facut cadou primarului pe scena, dupa concert :)

Link to comment
Share on other sites

china toata ziua, da poti sa'ti iei, poate e buna macar cat un stagg sau reghin

 

edit: m-am uitat la zakk wyldeu' ala ca la ala ma pricep cel mai bine, la ce au ei pe site e gresit fata de modelul originala urmatoarele:

 

- forma potentiometrelor si modelul lor ( la original nu e cu argintiu ci pur si simplu negre drepte)

- gatul de pe spate e lacuit ( la original nu e lacuit tocmai dupa specificatiile lui zakk )

- dozele ( din poza pare sa fie niste copii lamentabile de EMG hz nu DE EMG 81 si 85 )

- gat din rosewood nu din ebony

- switch cu placuta pe cand la modelul original e fara

etc.

 

ce sa zic, o sa sune ca orice alta chiatra chinezeasca facuta de chinezi

 

oricum sunt trupe cunoscute in RRomania care au luat o asemenea tzapa si cred ca au gibson :)

Edited by Dicu
Link to comment
Share on other sites

Cei care stiu ceva engleza o sa inteleaga de ce am ingrosat cuvintele de mai sus :) Asta imi cam da de gandit.

Pai io nu prea cred ca o chitara dinaia ar satisface un canatret care stie cum trebuie sa sune un Gibson...sunt numai fan la Gibsonuri da stiu cum suna desi n-am cantat la ele...am auzit in School of Rock :).

Link to comment
Share on other sites

Mie in locul tau mi-ar fi dat de gandit "as good as the real ones".

 

Corect. Omul nu e un escroc, nu vinde falsuri ca fiind originale. Inca de la inceput spune ca e vorba de replici. "as good as the real ones" Desigur, asta daca ar exista cineva pe lume care crede ca poate lua un Gibson Les Paul cu 200$. Dar... uite ca exista :) Chiar initiatorul topicului, daca nu ma insel, s-a gandit ca ar putea fi originale furate. De parca un lot de Gibson Les Paul il furi intamplator si nu stii ce ai furat. :) China are o intreaga industrie care fabrica replici, de la ceasuri, chitari, pana la masini. Si ca replici le si vand, insa pe aici pe la noi (am vazut si pe RGC) exista unii care se cred foarte destepti, cumpara replici din China si le vand ca fiind originale. Din pacate, din ce am vazut eu, odata cu trecerea timpului replicile devin din ce in ce mai fidele originalului pana cand nu vom mai putea face diferenta. Toate tutorialele 'cum sa vezi daca un Les Paul e fake' mi se par puerile. In primul rand ca daca le citim noi le citesc si falsificatorii, iar in al doilea rand sunt lucruri foarte simple: sa stantezi o serie corecta sau sa pui 2 suruburi in loc de 3 peste truss rod. Dar sa zicem ca o ureche antrenata ar putea diferentia doua chitari, dar cand vine vorba de un ceas? Te poti tepui foarte usor. Am auzit profesionisti care s-au tepuit. Diferenta intre un fake si un original o va face numai timpul. Un original va tine multi ani, in timp ce un fake isi va pierde calitatile curand.

Si ce se va intampla? Va muri piata de second hand, pentru ca nu stii ce cumperi, si se va cumpara direct de la sursa ca sa fii sigur.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest vladislav

daca va uitati la commurile lui , vedeti ca oamenii intreba din ce lemn e facuta chitara , ce hardware are , una alta , si omul care le vinde ocoleste subiectu . acesta este doar unul dintre motivele evidente care face toata afacerea asta sa fie o Teapa . si cu toate acestea , oamenii cumpara :| , am vazut vreo 3 vandute . ignorance is blessed

Edited by vladislav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.