www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Emg Hz H4


Guest Sharky
 Share

Recommended Posts

Guest Sharky

Nume echipament - EMG HZ H4, 1 an vechime

 

- Pret - 250 de lei, second hand, ambele doze

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - cumparat de la un domn din cluj prin intermediul unui prieten de-al lui care are cont aici

 

- Caracteristici - Cred ca toata lumea stie despre ce e vorba aici..sunt celebrele EMG HZ H4, cunoscute ca si versiunea pasiva a dozelor EMG 81

 

- Cum suna / Cum se comporta - Suna foarte crunchy si badass!

 

- Parti bune / Parti rele - Super doze achizitionate la pret de criza! :) / nimic.

 

- Impresie generala - 9

 

Poze soon.

Edited by Sharky
Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky

nu prea se observa o mare diferenta cand canti pe neck sau pe bridge la h4, si asta ma cam enerveaza...si nici clean`ul nu e foarte stralucit , dar pe distors suna decent

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Dragi "degustatori" de doze .

 

Care ar fi punctul de reper ??????

 

Fata de ce? Fata de cine ?

 

Pe ce instalatie

 

Ce impedanta de intrara

 

Cat castig in dB al "gain" .

 

Ce sensibilitate ,ce banda de frecvente , ce tip de EQ /Tone Stack

 

Cu statie /preamp pe tuburi , pe tranzistor , pe FET pe MOSFET ,Cu FET numai pe intrare , aperiodic sau simetric , pe amplif diferential cu FET sau cu tranzist ,Tuburi in cascoda ...????.

 

Dozele la ce distanta de corzi in diferite pozitii ,ce grosime de corzi , se tip de chitara...

 

etc....inca 100 de caracteristici ......si la urma CE BOXA cu inca zeci de specificatii...conditii,spatiu...etc.

 

Sau macar sa se scrie:

 

Pe instalatia mea ce consta din A+B+C+D cu manuta mea suna ASA si ASA .

 

Pe instalatia prietenului la sala ce consta din A+A+C+D+ X nu suna "ASA" ci "altfel" chiar si cu manuta mea...

Link to comment
Share on other sites

Karpi, gresit. O minciuna de la un capat la altul.

Io am zdranganit, spre exemplu, cu chitara X pe ampu' Y si dozele Z. Dupa ce am pus dozele M in loc de Z, pe aceeasi chitara X si acelasi amp Y, sunau mai bine sau mai rau decat dozele Z. Avand restul constante, imi fac o parere despre SINGURA variabila. Are coi, n-are coi, samd. Indidferent de parerea altora, fiecare isi face ideea lui. Ma 3.14 3.14 pe cum suna pe instalatia altuia, pentru ca nu fac comparatii despre cum suna la altu'. Important e cum suna la mine.

Ramurel, ai cuvantu'.

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Karpi, gresit. O minciuna de la un capat la altul.

Io am zdranganit, spre exemplu, cu chitara X pe ampu' Y si dozele Z. Dupa ce am pus dozele M in loc de Z, pe aceeasi chitara X si acelasi amp Y, sunau mai bine sau mai rau decat dozele Z. Avand restul constante, imi fac o parere despre SINGURA variabila. Are coi, n-are coi, samd. Indidferent de parerea altora, fiecare isi face ideea lui. Ma 3.14 3.14 pe cum suna pe instalatia altuia, pentru ca nu fac comparatii despre cum suna la altu'. Important e cum suna la mine.

Ramurel, ai cuvantu'.

face pe desteptu ca de obicei

in plus chiar daca am specifica exact pe ce scule si absolut toate detalile tehnice intr-un final trebuie sa spunem cum le auzim si aia difera in mare parte

eu pot spune de exemplu ca se aud foarte tare si ca sunt cele mai bune doze daca mie asa mi se par si poate unu zice ca dozele is cele mai proaste pentru ca aia crede el, intr-un final cu toate detalile din lume tot nu o sa stii cum suna dintr-un review

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E complicata rau viata asta... sunetul unei doze poate fi influentat de urmatoarele:

- Chitara, corzi, pana.

- Amplificator, pedale.

- Difuzor, incinta.

- Etajul la care locuiesti. Recomand la 2 pentru blues, la 3 pentru jazz si la subsol pentru metal.

- Camera (fereastra inchisa/deschisa).

- Locul in care se afla ciinele in timpul testului.

- Pleata (desfacuta sau prinsa in coada).

- Ceara din urechi.

- Norii din Islanda.

- Cutremurul din 1977.

...si lista poate continua.

 

Pe bune, treaba e foarte simpla: iti place, bine, nu-ti place... tot bine. Chestiile cu difuzoare, decibeli, bla bla bla, sint ridicole. O doza o cumperi si-o folosesti ca-ti place cum suna, nu ca are nu'sh citi db de gain pe difuzoru' x in incinta y la parter, la 739m de armata poporului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.