www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Cablu Ptr Chiatara?


Recommended Posts

Guest abracadaver
iar pentru noi astia mai low budget ce ati recomanda intre :

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1589

 

si

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1352

 

?

 

 

daca pentru mine era intrebarea sincer sa fiu nu am incercat niciunul din cele doua dar banuiesc ca sunt in regula,adica firmele de care sunt facute sunt ok din punctul meu de vedere

Link to comment
Share on other sites

cablu bun poti sa iti faci .. sommer cable si neutrik plugs.. de pe thomann.

 

da nu ai posibilitatea e ok..din cat am citit si auzit..daca, cablul nu e cel mai ieftin sau cel mai scump..mare diferenta in ton intre firme nu este..doar estetice si legate de rezistenta, flexibilitate.

 

my 0.02c

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

exista si diferenta de sunet adica ma refer la zgomot si dinastea si daca te uiti pe pagina aia poti afla mai multe depsre ele--.

Link to comment
Share on other sites

Recomand Klotz LaGrange, tocmai mi-am luat 4 cabluri de 5m, mult mai bune decat fender, cordial, proel, ibanez si alte "gioarse". Uite un articol in care sunt testete 49 de cabluri, eu de acolo m-am inspirat :)

sau holy grail -> EVIDENCE :)

 

klotz gasesti aici

 

Retrage-ti cuvintele in ceea ce priveste cablul Cordial - in speta CGK 122. Prietenii stiu de ce.

Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea despre cabluri is usor filosofice. Mi-am luat un Evidence Lyric Hg de curios. Este un cablu bun, dar comparand de exemplu cu un Planet Waves Custom pro tot de 4,5 m , care am vazut ca are si el o constructie relativ similara, ma intreb unde-i diferenta intre 65 lei si 119 euro. Adica mici diferente sunt, dar nu mi se pare ca justifica diferenta de bani. Normal ca daca faci tot felul de teste elaborate si pui "o echipa de cercetatori" sa demonstreze stiintific, dai peste diferente, dar ala care le mai distinge dupa ce intra toba, merita niste beri :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Stimati tovarasi si pretini .

 

despre ce vorbiti ?????????????????

 

 

Totusi avem ceva pretentii de la un chitarist ca doar nu-i de la faculta de "ciobani" .

 

 

IN CE CONDITII A-TI TESTAT UN ANUME CABLU ??????

 

CE ?................

 

Chitara

 

Doze

 

Corzi

 

ce valoare de potmetre

 

impedante intrare preamp , buffer sau statie ,

 

statie /putere \

 

raportul semnal zgomot

 

plaja dinamica

 

difuzor/boxa /casti

 

in ce locatie /scena/studio/sala repetitie /acasa in bucatarie

 

impedante

 

tensiuni

 

 

FATA DE ............CABLU ............

 

diametru

 

, lungime

 

rigiditate

 

material

 

tipul de constructie

 

, rezistenta -impedanta specifica /m

 

capacitate parazitara /m

 

 

etc....

 

 

Altfel sunt povesti de copii de la grupa mare gradi de la colt cu birtu cartierului langa statia de tramvai ce se "discuta" imediat dupa concursul cu tema "bunica mea este cea mai mica ".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul meu problema sta in felul urmator: daca cu aceeasi mana, aceeasi pana, aceleasi corzi, chitara doze statie, si doua cabluri de aceeasi lungime, aceeasi ureche nu percepe diferente notabile, ele exista, doar ca pentru mine nu justifica o diferenta de 440 de lei. nu cred ca vine nimeni la cantare cu laboratoru mobil ca sa masoare ca ai pierdut 0,000001 % din inalte, iar daca eu nu percep ascultand chitarta singura, publicul nici atat n-o sa perceapa in mix.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul meu problema sta in felul urmator: daca cu aceeasi mana, aceeasi pana, aceleasi corzi, chitara doze statie, si doua cabluri de aceeasi lungime, aceeasi ureche nu percepe diferente notabile, ele exista, doar ca pentru mine nu justifica o diferenta de 440 de lei. nu cred ca vine nimeni la cantare cu laboratoru mobil ca sa masoare ca ai pierdut 0,000001 % din inalte, iar daca eu nu percep ascultand chitarta singura, publicul nici atat n-o sa perceapa in mix.

 

yes

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul meu problema sta in felul urmator: daca cu aceeasi mana, aceeasi pana, aceleasi corzi, chitara doze statie, si doua cabluri de aceeasi lungime, aceeasi ureche nu percepe diferente notabile, ele exista, doar ca pentru mine nu justifica o diferenta de 440 de lei. nu cred ca vine nimeni la cantare cu laboratoru mobil ca sa masoare ca ai pierdut 0,000001 % din inalte, iar daca eu nu percep ascultand chitarta singura, publicul nici atat n-o sa perceapa in mix.

 

+1 

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul meu problema sta in felul urmator: daca cu aceeasi mana, aceeasi pana, aceleasi corzi, chitara doze statie, si doua cabluri de aceeasi lungime, aceeasi ureche nu percepe diferente notabile, ele exista, doar ca pentru mine nu justifica o diferenta de 440 de lei. nu cred ca vine nimeni la cantare cu laboratoru mobil ca sa masoare ca ai pierdut 0,000001 % din inalte, iar daca eu nu percep ascultand chitarta singura, publicul nici atat n-o sa perceapa in mix.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Apropo, am masurat de curiozitate capacitanta unui lyric hg si a unui planet waves custom pro ambele de 15 feet(4.75m)

Rezultat: Lyric HG 450 pf, PW 461pf, adica 30 pf/foot si respectiv 30,73 pf/foot, Dragutz, adica diferenta doar pe hartie. O alta masuratoare a fost intre un patch cable fender tonemaster si unul ssnake de-ala colorat si naspa, ambele la 6 inch. fender=22pf, ssnake=54pf foarte tare:))

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

eu recomand cablul cel mai scump si de firma...(pentru cine are posibilitati)

Eu folosesc Cort 3m la 20euro/bucata.

 

Am cumparat 4 cabluri(o firma mai dubioasa) de pe thoman...si sunt bulite de noi...am zis ca unu...se mai intampla dar toate...

(am verificat lipiturile...cablurile sunt intrerupte pe parcurs)m-a incantat pretul, e adevarat...

 

Legat de stiinta asta a inaltelor si ce se pierde...daca chitara imi suna,cablul nu e intrerupt(daca sunt rupte numai cateva litze iti scade din distorsiune,am aflat pe pielea mea :) )...pentru mine e un cablu ok.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

eu recomand cablul cel mai scump si de firma...

Eu folosesc Cort 3m la 20euro/bucata.

 

Am cumparat 4 cabluri(o firma mai dubioasa) de pe thoman...si sunt bulite de noi...am zis ca unu...se mai intampla dar toate...

(am verificat lipiturile...cablurile sunt intrerupte pe parcurs)

 

nasoala treaba.... da vezi ca ala la 20 e 3m nu-i nici pe departe cel mai scump, din pacate...traim in lumea adaosurilor nesimtite: 2 mufe doua sarme si un tub de cauciuc X 700% = sute de euro :)

Link to comment
Share on other sites

nasoala treaba.... da vezi ca ala la 20 e 3m nu-i nici pe departe cel mai scump, din pacate...traim in lumea adaosurilor nesimtite: 2 mufe doua sarme si un tub de cauciuc X 700% = sute de euro :)

 

Eu recomand la altii...asta nu inseamna ca eu am cablu de sute de euro :D

Dar astea Cort au o viata de 10ani...din experienta proprie...dupa 10 ani parca sunt bomba cu ceas,pica la ora exacta :)

(folosesc Cort de aproape 14 ani...in al 10-lea an au inceput sa imi pice aproape toate cablurile si am reinoit stocul)

Depiunde si de tine cata grija ai de ele...felul cum il strangi,sa nu calci pe el,etc)

 

Nu e vorba de 2 mufe si sarma....ca si alea daca sunt ieftine,crapa,pica etc...o mufa buna e undeva pe la 20-30lei(cu sistem de oprire sa nu iti zboare din chitara si te tine legat de amp cand vrei sa sari de pe scena :)...

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Eu recomand la altii...asta nu inseamna ca eu am cablu de sute de euro :)

Dar astea Cort au o viata de 10ani...din experienta proprie...dupa 10 ani parca sunt bomba cu ceas,pica la ora exacta :)

(folosesc Cort de aproape 14 ani...in al 10-lea an au inceput sa imi pice aproape toate cablurile si am reinoit stocul)

Depiunde si de tine cata grija ai de ele...felul cum il strangi,sa nu calci pe el,etc)

 

corect.

 

btw...cred ca s-au intzepat cei de la magazin cand mi-au vandut cablurile planet waves...am platit 65 lei pe un cablu de 4,75m....acuma am vazut ca pe thomann acelasi tip de cablu la 3m e 19,90 , la 6m e 29,90...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu pot spune ca in 40 de lei am luat un cablu excelent la metru!!!am mers(la DIODA), am simtit in mana care este mai bun,la flexiune,grosime,textura cauciucului si am comandat sapte metri,dupa care le-am zis ca le mai dau 5 lei daca imi si lipesc ei doua jackuri proel(altele nu aveau)mai profi asa!cablul il folosesc si acum,este in stare excelenta dupa ce a fost cantat la maxim,calcat in nesimtire si multe altele.absolut nimic de reprosat!am mers la rsc putin dar a meritat!a doua oara nu a mai meritat,cel de-al doilea cablu "la metru" a fost un dezastru,(de la alta DIODA),l-am dat pe 3 metri de cablu de plastic cu conectorii turnati care zace aruncat in cine mai stie ce ungher din casa!este o metoda super buna pentru buzunarul celor multi cumparatul la metru;tot ce treuie sa faci este sa verifici structura carefully(calitatea cauciucului,flexibilitate,grosime)si mai ales ce are "inauntru"(adica tipul de ecranare,calitatea lui...)daca trece testul pana aici mai ramane sa pui ochii pe doua jackuri mai de firma (aci chiar conteaza;durabilitatea este your prime concern)si o lipitura mai profi(si de asta este nevoie!!).daca ma gandesc bine nici nu a costat 40 de lei;30 si ceva cu totul,si nu pot fi mai fericit despre el,trust me!

vorbesc din pozitia omului care are in configuratia de sunet un cablu MONSTER ROCK(conectori placat cu aur de 24k)la vreo 60 euro http://www.thomann.de/de/monster_cable_rock_21a.htm si un proel Stage series!le-am vazut pe toate aproape.....

Link to comment
Share on other sites

eu pot spune ca in 40 de lei am luat un cablu excelent la metru!!!am mers(la DIODA), am simtit in mana care este mai bun,la flexiune,grosime,textura cauciucului si am comandat sapte metri,dupa care le-am zis ca le mai dau 5 lei daca imi si lipesc ei doua jackuri proel(altele nu aveau)mai profi asa!cablul il folosesc si acum,este in stare excelenta dupa ce a fost cantat la maxim,calcat in nesimtire si multe altele.absolut nimic de reprosat!am mers la rsc putin dar a meritat!a doua oara nu a mai meritat,cel de-al doilea cablu "la metru" a fost un dezastru,(de la alta DIODA),l-am dat pe 3 metri de cablu de plastic cu conectorii turnati care zace aruncat in cine mai stie ce ungher din casa!este o metoda super buna pentru buzunarul celor multi cumparatul la metru;tot ce treuie sa faci este sa verifici structura carefully(calitatea cauciucului,flexibilitate,grosime)si mai ales ce are "inauntru"(adica tipul de ecranare,calitatea lui...)daca trece testul pana aici mai ramane sa pui ochii pe doua jackuri mai de firma (aci chiar conteaza;durabilitatea este your prime concern)si o lipitura mai profi(si de asta este nevoie!!).daca ma gandesc bine nici nu a costat 40 de lei;30 si ceva cu totul,si nu pot fi mai fericit despre el,trust me!

vorbesc din pozitia omului care are in configuratia de sunet un cablu MONSTER ROCK(conectori placat cu aur de 24k)la vreo 60 euro http://www.thomann.de/de/monster_cable_rock_21a.htm si un proel Stage series!le-am vazut pe toate aproape.....

 

Omule felicitari, ce sa zic, am facut si eu cabluri la metru cu care nu imi este rusine, doar ca am folosit cablu Klotz de cea mai buna calitate si mufe Neutrik (prietenii stiu de ce). Cu Monster Rock te cred ca esti multumit, cam toata lumea este, cu Proel Stage Series cred ca glumesti, nu?

Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN :) mersi pt clip, nu ca n-as sti cum se face un cablu, dar nu stiam cu ii zice la mansonul ala de protectie(tech-flex), ma dureau mainile cand explicam in magazine despre ce-i vorba si se uitau aia la mine ca la urs :)

 

Stie cineva unde se gaseste asa ceva in romania in afara de: http://www.techflex.ro/Techflex/TECHFLEX_Romania.html adica un magazin online?

Link to comment
Share on other sites

Tot legat de cabluri mai este o polemica interesanta legata de utilizarea mufelor cu conexiune "solderless" , adica cu surub care strange firul in loc de cositor (tip George L's). Unii sustin ca e naspa si ca pierzi ton...etc. Nu am avut niciodata asemenea mufe, dar o logica de bun simt ma duce la o concluzie de forma urmatoare : daca ai o chitara cu 2 doze, un 3-way pickup selector sa zicem, si o folosesti cu un cablu bagata direct in amp deja ai 3 conexiuni "solderless" doar intre chitara si amp (adica conexiunea din pickup selector, conexiunea intre jack-ul chitarei si jack-ul cablului, si intre celalalt jack al cablului si intrarea de la amp). Daca mai folosesti si pedale, numarul lor creste considerabil (adica +2 la fiecare pedala). Daca nu scartaie logica de mai sus nu stiu ce argumente "contra" ar putea fi aduse.

Link to comment
Share on other sites

Tot legat de cabluri mai este o polemica interesanta legata de utilizarea mufelor cu conexiune "solderless" , adica cu surub care strange firul in loc de cositor (tip George L's). Unii sustin ca e naspa si ca pierzi ton...etc. Nu am avut niciodata asemenea mufe, dar o logica de bun simt ma duce la o concluzie de forma urmatoare : daca ai o chitara cu 2 doze, un 3-way pickup selector sa zicem, si o folosesti cu un cablu bagata direct in amp deja ai 3 conexiuni "solderless" doar intre chitara si amp (adica conexiunea din pickup selector, conexiunea intre jack-ul chitarei si jack-ul cablului, si intre celalalt jack al cablului si intrarea de la amp). Daca mai folosesti si pedale, numarul lor creste considerabil (adica +2 la fiecare pedala). Daca nu scartaie logica de mai sus nu stiu ce argumente "contra" ar putea fi aduse.

Am io solderless Planet Waves intre pedale. N-am observat vreo diferenta fata de cele cu lipitura pe care le-am folosit anterior. Deh, am si urechi de lemn...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.