www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Romani Care Pot Canta Yngwie Malmsteen


lightfrets
 Share

Recommended Posts

Salutare chitaristilor, am intrebarea asta de foarte mult timp. Aceasta intrebare se adreseaza in special metalistilor si adminilor, moderatorilor, boarvipurile si persoanelor care se cred importante pe acest forum, care nu pot respira de aroganta lor. In fine. Eu am incercat doar si pot spune ca-mi rup degetele pe melodia, degetele mele ajungand intr-un nord gordian. Daca exista cineva pe tot forumul asta care poate sa cante aceasta melodie are tot respectul meu.

 

Nu vreau sa creez revolte, nu vreau sa creez dispute, nu vreau sa ma urati din cauza asta, doar ca vreau sa vad si eu daca poate cineva, pentru ca nu am vazut pe nimeni din Romania facand asta.

 

Deci intrebarea mea este urmatoarea:

Cine poate sa faca un cover la melodia Far beyond the sun de la Yngwei Malmsteen sau melodia Evil Eye?

:):):):D:D

 

Astept pareri...

 

Thank you! :D

 

scuzati greseala din titlu. lol

Edited by Cosu
modificat titlul
Link to comment
Share on other sites

Cred ca singurul care poate sa o cante foarte bine este Yngwie Malmsteen. Din pacate i-au sters adminii contul si nu mai poate intra :)

 

Era un tip (calin grigoriu) pe aici care canta bine alte melodii ale lui Yngwie. Daca esti curios poti sa ii cauti userul pe forum si sa il intrebi personal.

Link to comment
Share on other sites

Pfoai eram sigur ca ma luati la misto hai sa va arat cativa care pot :)

 

 

Gustavo Guerra

 

 

Na. Eu zic cine poate sa faca un cover, nu sa cante nota cu nota. Bine nici zdranganeala ...

primele 2 videoclipuri sunt editate....so...

japo cu baticul...merge

 

...a...cel mai aproape (ca feeling) e Manu Savu...respecte

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Prietenul lightfrets ne-a parasit.

 

S-a suparat pe noi ?

 

Malmsteen este foarte bun si cam atat , din pacate si-a irosit talentul pe demonstratii tehnice.

 

Poate la batranete ii vin si ceva idei si poate compune si ceva piese .

]

Singura piesa buna a lui sus amintitu' este Spanish Castle Magic a lu Hendrix .

 

Dar cum el e mandru ca n-a folsit lickuri de la Hendrix a ramas la cateva paternuri de exercitii de vioara pe care le executa frumos si atat.

E bie de exersat exercitii de Malmsteen dar sa nu se uite de cantat .

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
I-ai dat ban? :)

Sper ca nu. Ar fi chiar culmea. N-am vazut nimic suparator in text chiar daca e "mai" adresat unora decat celorlalti. Si vad ca au raspuns destui useri on topic.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu. Ar fi chiar culmea. N-am vazut nimic suparator in text chiar daca e "mai" adresat unora decat celorlalti. Si vad ca au raspuns destui useri on topic.

Am eliminat o buna parte din discutia initiala. Se ajunsese la un vocabular (mult) suburban. Daca vrei bucatele din discutie pot sa iti trimit pe PM sa te lamuresti...

 

Da a luat ban.

 

 

@karpi chiar mai era nevoie sa ne mai zici inca o data ca malmsteen se repeta? Nu cred ca exista artist perfect ...

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Am eliminat o buna parte din discutia initiala. Se ajunsese la un vocabular (mult) suburban. Daca vrei bucatele din discutie pot sa iti trimit pe PM sa te lamuresti...

 

Da a luat ban.

 

 

@karpi chiar mai era nevoie sa ne mai zici inca o data ca malmsteen se repeta? Nu cred ca exista artist perfect ...

Nu, nu e nevoie, te cred pe cuvant. Discutia, in termenii in care se desfasoara acum, pare cat se poate de decenta. Multa lume vrea sa vada "Malmsteens" in Romania. Manu Savu a cantat si cu IRIS prin '90, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest iKarus

eu cunosc un tip din cluj care poate canta malmsteen..desi cred ca isi iroseste talentul....poate sa cante...nu o sa-i dau numele aici, insa va sigur ca poate canta(m-a innebunit 2 ani cu malmsteen, ajungand intr-o faza in care faceam cu nervii cand il auzeam....desi acuma a inceput sa-mi placa..si incetu cu incetu fac si eu far beyond the sun)

Link to comment
Share on other sites

Am eliminat o buna parte din discutia initiala. Se ajunsese la un vocabular (mult) suburban. Daca vrei bucatele din discutie pot sa iti trimit pe PM sa te lamuresti...

 

Da a luat ban.

 

 

@karpi chiar mai era nevoie sa ne mai zici inca o data ca malmsteen se repeta? Nu cred ca exista artist perfect ...

 

Pai sa vedem .

 

suntem in :

 

Romanian Guitarist Community Forums > Chitara & Co. > Cantatul la chitara

 

Romani Care Pot Canta Yngwie Malmsteen

 

lightfrets

 

Membru

 

Group: Active Members

Posts: 27

 

 

Am "raspuns" acestui user care a initiat topicul.

 

Dupa logica mea de chitarist.

 

Este un user care cred ca nu a ajuns sa citeasca nici structura forumului dar mai cea ce s-a scris despre Malmsteen pe rgc.ro .Doar s-a grabit sa faca pe suparatul .I s-au imbarligat degetele s-a enervat a baut 5 beri a descalcit dejtele si repede a initiat un topic super inteligent cu care sa dea gata tot "rgc"-ul . Sau se voia un sondaj IRSOP - cine stie?.

 

Crezi ca a citit macar 27 de postari ? Si daca a citit precis era interesat de cum se tine pana sau ce efect trebuie la care chitara cu ce corzi.

 

Mai bine intreba " Cum se descalcesc degetele?"

 

Nu trebuia sa stergi ce a scris ca sa vedem si noi de ce este "banat". Altfel ?? Daca citeam si noi eventual puteam sa-i sugeram cate ceva despre conduita intr-o societate artistica chiar si virtuala sau mai bine zis "via internet".

Acum nici nu stiim daca trebuie sa fim suparati pe el sau nu .LOL.

 

 

In orice caz sunt multi romani care canta"Malmsteen" .Cum canta este alta poveste unul mai bine altul mai slab dar canta.

Probabil sunt si pe rgc.ro dar poate incearca sa faca muzica proprie si nu vor sa fie considerati doar o umbra stearsa a lui Malmsteen.

 

Prin postul meu anterior doar am vrut sa atrag atentia ( in speranta ca usereul poate prelucra , nu pe moment dar poate in timp) ca Malmsteen nu inseamna prea mult in "istoria" cantatului la chitara Nu este un inovator , nu este un intemeietor de stil sau gen nou .Este un foarte bun chitarist si canta foarte bine ca multi altii .

 

 

Nu am spus ca se repeta ci ca-si face exercitiile sale tehnice , demonstratii de virtuozitate ce dau bine in concerte .Nu prea am observat sa improvizeze , doar paternurile "standard " sunt integrate in cate un solo invatat -compus dinainte.

Chiar ieri noaptea am urmarit pe youtube pe Michelangelo Batio ( a pus Razvan un link la "chat" ) ...Malmsteen canta muuult mai bine nici nu se compara din punct de vedere artistic .Dar.Arta nu se masoara cu metrul .Dar, nici cu vitezometrul.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu discutia asta mi se pare irelevanta si aproape inutila.Pentru mine de ex nu ar insemna o realizare personala sa pot canta cum sau ce canta Malmsteen (nu mi'am dat si nici nu'mi dau interesul asta).Consider ca sunt destui chitaristi mai completi decat el de la care am sau avem destule de invatat (asta nu cred ca'i afecteaza in vreun fel meritele;realizarile sau faima sa de muzician);oricum probabil l'ar durea la basca de ce zic eu;unii sau altii...In rest de acord cu ce a scris @Karpi.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Eh, toate fiind zise...eu nu spun decat ca ma pun sa invat mai mult d primele 1.30-2.00 minute :) , am simtit topicul ca o provocare si incurajare indirecta :)

Felicitari skarbule pt the right attitude!

Malmsteen e mai mult decat acorduri si arpegii si tehnica. Urmariti G3-ul cu Malmsteen/Satriani/Vai, sa vedeti cum le arata ce e aia "ROCK". Big Time!

Link to comment
Share on other sites

Felicitari skarbule pt the right attitude!

Malmsteen e mai mult decat acorduri si arpegii si tehnica. Urmariti G3-ul cu Malmsteen/Satriani/Vai, sa vedeti cum le arata ce e aia "ROCK". Big Time!

Amen brotha`.Ironia face ca...ieri ma uitam pe youtube la Evil Eye din G3 si far Beyondu din concertul cu filarmonica japoneza :)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari skarbule pt the right attitude!

Malmsteen e mai mult decat acorduri si arpegii si tehnica. Urmariti G3-ul cu Malmsteen/Satriani/Vai, sa vedeti cum le arata ce e aia "ROCK". Big Time!

Si mie-mi place cel mai mult performanta de la acel G3 , Malmsteen a fost cel mai OK.Pe langa arpegii care aici au fost foarte la locul lor a si demonstrat ca e tare de tot a si cantat exceptional. SI !!! a cantat in stil "universal" de R&B sau bluesrock !! Poate ar avea nevoie de "motivatie" .Daca ar canta intotdeauna asa si s-ar pune pe aceasta directie ar putea sa ajunga cel mai mare .Dar faima/imaginea asteptarile publiclui il cam obliga sa faca numa show , plus se tot cramponeaza de acele "exercitii" ce intradevar il caracterizeaza dar il si trec la ctegoria de simplu exedcutant.

Am colegi care traiesc in germania si au fost la "n" concerte , mai toti au fost dezamagiti de concertele Malmsteen , se rezuma numai la show , putere foarte mare etc ..fara prea multa conceptie.Au fost uni care au si plecat dupa a treia piesa.

In rest tot respectul ptr ce a realizat chiar daca eu tot astept ca poate poate scoate ceva epocal.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si mie-mi place cel mai mult performanta de la acel G3 , Malmsteen a fost cel mai OK.Pe langa arpegii care aici au fost foarte la locul lor a si demonstrat ca e tare de tot a si cantat exceptional. SI !!! a cantat in stil "universal" de R&B sau bluesrock !! Poate ar avea nevoie de "motivatie" .Daca ar canta intotdeauna asa si s-ar pune pe aceasta directie ar putea sa ajunga cel mai mare .Dar faima/imaginea asteptarile publiclui il cam obliga sa faca numa show , plus se tot cramponeaza de acele "exercitii" ce intradevar il caracterizeaza dar il si trec la ctegoria de simplu exedcutant.

Am colegi care traiesc in germania si au fost la "n" concerte , mai toti au fost dezamagiti de concertele Malmsteen , se rezuma numai la show , putere foarte mare etc ..fara prea multa conceptie.Au fost uni care au si plecat dupa a treia piesa.

In rest tot respectul ptr ce a realizat chiar daca eu tot astept ca poate poate scoate ceva epocal.

 

daca ar canta intotdeauna asa nu ar mai fi malmsteen

ar fi ceva ce ti-ai dori tu sa vezi de la el

malmsteen canta ca malmsteen :) ..de ce ?pai sa vedem:

pt ca asa vrea

asa-i place...etc etc

fiecare artist are(?cel putin ar trebui)'' ceva al lui ''.daca la malmsteen asta inseamna acei carnati interminabili in harmonic minor..si aceleasi arpegii frecate jdemii de ori..asta e.cui nu-i place sa nu asculte.

exista insa multi carora le place..mult.

tind sa cred ca merita sa canti pt ei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fretless

V-a fost dor de mine dragilor? :) Ehhh... am citit eu ce s-a scris pe topicul asta, mai sunt unii care cred ca malmsteen se inspira din Hendrix. Dar cine nu se inspira din Hendrix? Malmsteen este fan hendrix, face si el unele procedee mai putin obisnuite cum ar fi cantatul cu dintii, dar din punct de vedere artistic,Yngwei a declarat ca asculta foarte mult concerte de viori, nu stiu daca ati observat ca playngul lui suna a vioara mai mult, de aceea are scaloped strat si foloseste doze dimarzio sa dea sunetul acela de vioara. Oricum nu asta era important, ce vroiam sa spun este ca acum sunt si eu multumit ca am primit un raspuns cand am deschis topicul asta. Deci exista romani care pot canta melodia Far Beyond the Sun cum ar fi Manu Savu.

 

Daca voi mai primi ban va salut de pe acum. A... si atunci cand am vorbit indecent cu acele persoane sa stiti ca nu imi cer iertare si imi mentin punctul de vedere. Pentru ca o merita din plin, ele stiu mai bine.

 

Va multumesc. Cu :) Lightfrets.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.