www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ubuntu Studio


Recommended Posts

L-am incercat timp de o luna sau doua anul trecut. Ce mi-a placut e ca majoritatea programelor care le folosesc le avea deja instalate (LMMS, Ardour, etc ...), dar cam face figuri la updateuri, si nu mi s-a parut foarte rapid. Prefer sa stau jumate de ora in plus sa instalez programele si sa am rapiditatea si stabilitatea lui Slackware decat sa folosesc Ubuntu. E un sistem OK dar nu-i cine stie ce. Probabil l-au mai perfectionat de atunci ... incearca.

 

Era sa uit ... are si tot felul de programe pt. editare video, animatie si tot felul de chestii de genul asta, dar eu nu am treaba cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu e un OS foarte bun. Spre deosebire de Slackware e foarte simplist in operare. In slack daca nu stii linie de comanda esti cam mort si te blochezi. Pe langa faptul ca distributiile de Ubuntu sunt destul de user friendly vine si cu un repository foarte mare de programe si alte utilitati. Slack nu am pus pe memory stick pana acum, dar am ubuntu pe un flash de 8GB(nu ii ocupa pe toti) si se misca bine. Am si la munca ubuntu pe o partitie. Mie imi place. Acum depinde si la ce vrei sa il folosesti. Daca e pentru home usage/ Personal PC eu zic sa mergi pe solutia ubuntu. Daca vrei un server sau ceva de genul Mergi pe lack sau pe Fedora Core. Personal intre ultimele doua aleg oricand Slackware.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e mare branza. Acelasi pachete sunt si in distributa de Ubuntu. E foarte posibil sa aiba probleme cu update-uri pentru ca nu este o distributie foarte populara si nu stiu daca oamenii trag asa de tare sa-l perfectioneze.

 

Prefer o distributie populara ca Ubuntu sau Kubuntu (eu folosesc Kubuntu si la servici si acasa).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Leaveyou

Ubuntu studio este un ubuntu care arata foarte bine... ah, da.. si are niste aplicatii instalate by default... aplicatii pe care ti le poti instala si singur gratie sistemului aptitude. Cat priveste update-ul, ubuntu studio nu este un ubuntu separat, asa ca nu te lasa intimidat de snake intrucat ubuntu si ubuntu studio folosesc aceleasi repositories. Daca nu te deranjeaza sa ai zeci de programe pe care nu o sa le folosesti niciodata, poti sa incerci ubuntu studio. Ai grija ca programele nu sunt numai de sunet. Ubuntu studio este atat pentru compozitori cat si pentru graficieni. Din ce imi amintesc softul cuprinde (printre multe altele)

 

-Simulatoare de amplificare chitara (un fel de guitar rig, insa de sute de ori mai slab, cel putin la distors, comparabil poate cu un guitar fxbox vechi)

-rosegarden: un program ceva mai complex de compus muzica (am impresia ca, daca folosesti si wine, il poti folosi cu vst-uri native windows, insa citeste neaparat pe internet despre subiect intrucat trebuie sa faci foarte mult tweaking)

-volume metere

-jack audio connection kit (singurul atu pe care il are linux asupra windows la categoria audio). Iti permite sa conectezi aplicatiile linux una de alta, introducand outputul uneia in inputul alteia, sau combinand outputul mai multor placi de sunet, si totul cu latenta apropiata de 0. Defapt, latenta pe jack este foarte apropiata de latenta asio... in jur de 6-10 ms (reale), si banuiesc ca se poate spori daca recompilez kernelul ca "real-time".

 

-gimp : gnu image manipulation program

-blender: grafica 3d

-multe viewere de imagine

-programe pentru generat fractali

.etc

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler

mai e o distributie cica tot pt. audio, dyne:bolic - habar n-am pe ce e bazata, vine tot asa cu destul soft, booteaza si de pe cd.. si tot nu m-a impresionat :)

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Izzy Waan

eu am Creative E-MU 0404 si nu reusesc sa descarc alsa-driver-1.0.15rc3 ......asa ca no sound for me in Ubuntu..... ALSA asta e de fapt driverul pertu placa de sunet sub Ubuntu.... ma gandesc serios sa trec la STUDIO 64

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou
eu am Creative E-MU 0404 si nu reusesc sa descarc alsa-driver-1.0.15rc3 ......asa ca no sound for me in Ubuntu..... ALSA asta e de fapt driverul pertu placa de sunet sub Ubuntu.... ma gandesc serios sa trec la STUDIO 64

 

salut, eu am tot e-mu 0404 insa USB si am sunet sub ubuntu by default, desi destul de choppy, datorita faptului ca driverul pentru e-mu lucreaza doar la 48 khz si imi trebuie un engine de sunet precum jack audio connection kit sau pulseaudio ca sa faca conversia de sample rate.

Placa ta, daca este modelul pci (corecteaza-ma daca nu e asa) a avut parte de drivere integrate in kernelul linux cu mult inainte de varianta USB. Din aceasta cauza nu este nevoie sa descarci nici un driver de pe internet. singurul motiv pentru care ai vrea sa folosesti drivere separate de kernel si nu pe cele incluse este daca vrei sa testezi driverele beta si sa-i ajuti pe cei de la alsa cu debugging-ul. Insa ma indoiesc ca vrei sa faci asta.

 

Ubuntu studio este less supported, si in mare, este un Ubuntu care are niste programe instalate, programe pe care ti le poti instala singur in 30 minute. Iti recomand sa-ti instalezi ultimul Ubuntu sau kubuntu (daca te tine calculatorul) versiunea 9.04 care a aparut pe 23 aprilie 2009 (alaltaieri) dupa care instaleaza-ti pulseaudio si jack: pulseaudio trebuie sa aiba outputul in jack, astfel incat toate programele neprofesionale folosesc pulseaudio, in timp ce programele ce au neviie de latenta scazuta intra direct in jack. Au reusit sa fac schema asta cu ceva timp in urma si mergea perfect, insa alaltaieri am instalat versiunea asta noua de kubuntu si trebuie sa recunosc ca am niste probleme cu instalarea pulseaudio.

Poti sa-mi dai add daca vrei. id-ul meu este << e.leaveyou >>

Link to comment
Share on other sites

Guest nullbyte

Am de 6 luni Ubuntu ca singurul sistem de operare din calculator. Am fãcut joi upgrade la Jaunty (9.04). E o distribuție super, ºi o recomand. Pe de altã parte, nu recomand Ubuntu Studio, e bloated. Tot ce existã pe Ubuntu Studio se poate aduce pe cel original.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bai ce tare ar fi un DAW calumea pentru Linux cu ASIO si toate cele. :)

A incercat cineva Reaper? E un DAW open source cu de toate. E foarte bun.

 

http://www.cockos.com/reaper/download.php

 

Ubuntu studio este un ubuntu care arata foarte bine... ah, da.. si are niste aplicatii instalate by default... aplicatii pe care ti le poti instala si singur gratie sistemului aptitude. Cat priveste update-ul, ubuntu studio nu este un ubuntu separat, asa ca nu te lasa intimidat de snake intrucat ubuntu si ubuntu studio folosesc aceleasi repositories. Daca nu te deranjeaza sa ai zeci de programe pe care nu o sa le folosesti niciodata, poti sa incerci ubuntu studio. Ai grija ca programele nu sunt numai de sunet. Ubuntu studio este atat pentru compozitori cat si pentru graficieni. Din ce imi amintesc softul cuprinde (printre multe altele)

 

-Simulatoare de amplificare chitara (un fel de guitar rig, insa de sute de ori mai slab, cel putin la distors, comparabil poate cu un guitar fxbox vechi)

-rosegarden: un program ceva mai complex de compus muzica (am impresia ca, daca folosesti si wine, il poti folosi cu vst-uri native windows, insa citeste neaparat pe internet despre subiect intrucat trebuie sa faci foarte mult tweaking)

-volume metere

-jack audio connection kit (singurul atu pe care il are linux asupra windows la categoria audio). Iti permite sa conectezi aplicatiile linux una de alta, introducand outputul uneia in inputul alteia, sau combinand outputul mai multor placi de sunet, si totul cu latenta apropiata de 0. Defapt, latenta pe jack este foarte apropiata de latenta asio... in jur de 6-10 ms (reale), si banuiesc ca se poate spori daca recompilez kernelul ca "real-time".

 

-gimp : gnu image manipulation program

-blender: grafica 3d

-multe viewere de imagine

-programe pentru generat fractali

.etc

 

http://software.muzychenko.net/eng/vac.html

 

Bai suna cool, cred ca o sa incerc Ubuntu studio.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Matianu

Eu unu folosesc Kiwi Linux care este bazat tot pe Ubuntu 9.04...Oricum, pot sa spun ca imi place mai mult Kiwi Linux (chiar daca e cam acelasi lucru), are cateva efecte deja isntalate si altele, e destul de bun :)

Link to comment
Share on other sites

Bai ce tare ar fi un DAW calumea pentru Linux cu ASIO si toate cele. :)

A incercat cineva Reaper? E un DAW open source cu de toate. E foarte bun.

 

 

2 obiectii:

Prima, pe Linux nu ai ASIO pentru latenta mica, ai WineASIO, daca vrei sa rulezi programe de Windows sub Linux, sau ai ALSA / Jack & co. pentru Linux nativ.

A 2a, eu ti-am tot zis sa lasi PT in pace si sa incerci Reaper, pentru ca PT e scump, prost si e util numai daca vrei anumite pluginuri sau daca lucrezi si cu alte studiouri (PT e lingua franca intre studiourile mari). :)

Link to comment
Share on other sites

acum am facut upgrade la 9.04...nu-s chiar familiarizat cu el....cum fac sa deschid fisiere gp 3.4.5?

trebuie sa instalez vreun program...sau are deja integrat in el....???

adica...am cautat pe google...dguitar.....dar nu stiu sa-l instalez.. :)

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Programele tip "Linux" sunt interesante , daca peste vre-o 10 ani au si drivere ptr tot ce ar trebui este OK , deocamdata nu prea sunt compatibili.Plus nu ai "backward compatibility" mai cu nimic .Asa ca daca nu te faci special;ist si i-ti scrii programele singur le compilezi ptr kernel etc nu este interesant .daca nu canti la nimic nu inregistrezi si ai timp te apuci sa inveti sa programezi .

 

Am instalat un program DAW de linux mergea ca porcu ,acelasi program portabil versiunea windows functiona mai bine in Linux cu Wine de pe un SD Card decat cel de Linux de pe SSD direct .Asa ca am renuntat la sportul cu Linux si fratii sai .

 

Sunt exceptionale programele DAR ptr amatori de programare .Poate peste ani si ani vor avea tot ce trebuie dar atunci prbabil trec pe " Pay and Plug" ca si mai totii pana acum.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pentru toți cei într-adevãr interesați de audio profesional pe linux, vã rog frumos, nu mai întrebați pe forumuri românesti. Educația in aceastã direcție lipsește aproape cu desãvârșire în partea asta de lume, iar majoritatea rãspunsurilor nu vã vor îndrepta în direcția corespunzãtoare.

 

Da, e ca porcu' linux. Mulțumesc pentru lãmuriri Karpi.

 

Pentru restul omenirii - nu trebuie programat/compilat nimic. O bunã parte din afirmațiile din postul precedent sunt false. Nu știu ce înseamna "pay and plug" dar sunt convins cã vroiai sa spui altceva.

 

Hydrogen pentru tobe, ardour pentru multitrack recording, rosegarden, muse, zynsubaddfx synth + plugins, samplere sunt multe, încarcã direct gig-urile. Kernelul realtime + jackd = love. În principiu, vã trebuie colecții de sample-uri - depinde evident despre ce tip de proiect este vorba. Astea sunt singurele lucruri pentru care se plãtește - și este firesc. Se gãsesc și multe sample-uri gratuite - dar aici nu e nicio diferențã între win si linux.

 

Pentru mine trebuie sã am facilitãți de multitrack recording, ceva pluginuri, drum machine, facilitãți de editare midi/partituri. Este doar o unealtã, nimic mai mult. Și îți faci treaba cu ea.

 

A se vedea ca exemplu muse receptor de la museresearch.

 

Karpi, nu înțeleg, eu nu am reușit sã gãsesc nici mãcar o singurã înregistrare de a ta care sã imi placã referitor la calitatea mixului/inregistrãrii. Nu vorbesc de masterizare, cã nu are rost. Mai mult, am vãzut un post de alt tãu mai vechi - nu cred cã mã înșel - în care sugerai cã o placa de sunet on-board este mai mult decat suficienta (ceva legat de signal to noise ratio).

 

Asio nu este necesar pe linux.

 

Domnilor, vã rog frumos. Dacã nu sunteți familiari cu subiectul, nu încercați sa pãreti o autoritate în domeniu. Cunoștințele mele sunt foarte limitate aici, dar iatã cã aparent alții sunt deja experți.

 

Nu dezinformați.

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

De acord, insa acum sunt 2 probleme mari...

1. calitatea softurilor (nu zic de Muse / Rosegarden), ci de synthuri si efecte in general

2. cat de mult se compara cele de pe Linux cu cele "serioase" de pe Windows sau Mac.

 

Nu exista prea multi dezvoltatori care sa scoata pluginuri in format LADSPA / DSSI alaturi de VST, AU si/sau RTAS/TDM, dupa caz.

Cand vine vorba de inregistrat si mixaj nu prea exista multe optiuni la nivelul asta (eq, comp, transient designer, limiter, reverb & co.) Poate nu stiu eu destul de multe efecte.

Iar despre compus si produs muzica, nu te baza pe "colectii de sampleuri" - asta e poate la nivel de amator, dar exista mult mai multe chestii decat lucrurile astea.

Fara WINE nu am gasit solutie pentru a rula Kontakt si Absynth, 2 softuri destul de puternice.

Link to comment
Share on other sites

Colecțiile alea de amatori de sample-uri au și sute de giga de inregistrãri de orchestre simfonice și se fac soundtrackuri de filme cu ele :)

 

Dacã vorbim strict despre formaturi de pluginuri - desi la eq, compresor, nu e nicio magie și exista optiuni, atât soft cãt si hardware - ar fi ideal sã se potriveascã toate formatele de pluginuri cu toate dawurile. Dar exact cum ai spus și tu, astea nu sunt fãcute de comunitatea linux/open source. Sunt fãcute de cãtre dezvoltatorii de soluții, e treaba lor.

 

La punctul 2, dacã nu cumva ai studio în care sã se justifice protools sau mai știu eu ce... nu știu ce sã îți zic. Wine e și nu e o soluție în același timp. Dãdeam exemplu de muse reasearch - muse receptor in postul anterior, ție cred cã o sã ți se parã interesant <====

 

Eu sunt home-user. Nu am studio profi. Dar știu cã orice tool trebuie învãțat ca sã faci ceva cu el.

 

La partea de compus, îmi trebuie editor de partitura + midi input. Midi-ul mai departe se duce în synth/sampler.

Marele avantaj la un setup cu alsa/jack este cã semnalul audio si cel midi poate sã circule destul de liber între mai multe programe - scoate un track midi din rosegarden de exemplu din trackurile demo in synth - zynsubaddfx pe instrumentul ala cu 'ioioioioioioio'. Eu am stat juma' de orã pe jos de râs.

 

 

Nu spun ca un setup cu linux este cea mai bunã chestie de pe planetã. Dar doar pentru ca se poate instala un cubase si un reason pe windows, nu înseamnã cã automat o sã iasã ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Pentru toți cei într-adevãr interesați de audio profesional pe linux, vã rog frumos, nu mai întrebați pe forumuri românesti. Educația in aceastã direcție lipsește aproape cu desãvârșire în partea asta de lume, iar majoritatea rãspunsurilor nu vã vor îndrepta în direcția corespunzãtoare.

 

Da, e ca porcu' linux. Mulțumesc pentru lãmuriri Karpi.

 

Pentru restul omenirii - nu trebuie programat/compilat nimic. O bunã parte din afirmațiile din postul precedent sunt false. Nu știu ce înseamna "pay and plug" dar sunt convins cã vroiai sa spui altceva.

 

Hydrogen pentru tobe, ardour pentru multitrack recording, rosegarden, muse, zynsubaddfx synth + plugins, samplere sunt multe, încarcã direct gig-urile. Kernelul realtime + jackd = love. În principiu, vã trebuie colecții de sample-uri - depinde evident despre ce tip de proiect este vorba. Astea sunt singurele lucruri pentru care se plãtește - și este firesc. Se gãsesc și multe sample-uri gratuite - dar aici nu e nicio diferențã între win si linux.

 

Pentru mine trebuie sã am facilitãți de multitrack recording, ceva pluginuri, drum machine, facilitãți de editare midi/partituri. Este doar o unealtã, nimic mai mult. Și îți faci treaba cu ea.

 

A se vedea ca exemplu muse receptor de la museresearch.

 

Karpi, nu înțeleg, eu nu am reușit sã gãsesc nici mãcar o singurã înregistrare de a ta care sã imi placã referitor la calitatea mixului/inregistrãrii. Nu vorbesc de masterizare, cã nu are rost. Mai mult, am vãzut un post de alt tãu mai vechi - nu cred cã mã înșel - în care sugerai cã o placa de sunet on-board este mai mult decat suficienta (ceva legat de signal to noise ratio).

 

Asio nu este necesar pe linux.

 

Domnilor, vã rog frumos. Dacã nu sunteți familiari cu subiectul, nu încercați sa pãreti o autoritate în domeniu. Cunoștințele mele sunt foarte limitate aici, dar iatã cã aparent alții sunt deja experți.

 

Nu dezinformați.

 

Cred ca-ti dai seama ca nu am avut nici ce nici cum sa caut pe site-uri romanesti despre programe profi .

 

Linux et company cum am spus are probleme foarte mari in compatibilitate .Nu am gasit nici macar trei drivere ptr webcam ce se gasesc pe la noi .Nu se gaseste driver de USB-audio Zoom , si multe altele.

 

In rest totul ce a venit instalat de la firma functiona perfect mi-a placut mult dar , nu puteam sa instalez mai nimic.

A, studiat si cautat de toate cam doua luni ,dar nu ma apuc sa invat sa programez Linux sa compilez tot felul de programe semiprerparate si sa am in aer tot PC-ul .

Chiar asta am spus NU VREAU SA DEVIN EXPERT IN LINUX vreau sa folosesc PC-ul si programele bune ca sa inregistrez si sa fac muzica .Deocamdata numai ptr Windows exista asa ceva , nu suport XP dar altceva nu am mai bun.Sunt de acord sa se termine cu monopolul Microsoft dar pana atunci asta avem.

 

Cum am spus este extraordinar ptr cei care se joaca cu programarea caci la cei profi nu mai e loc de la Pentium incoace .

 

In cea ce priveste inregistrarile mele observatie este corecta , eu caut un sound , in nici un caz acel sunet de conserva ce-l produc mai toti si cu care sunt obisnuiti toti. Acest lucru inseamna ca nu suna la mine doua piese la fel fiecare este cate o experienta pe un site unde mai toata lumea face experiente Dupa cum am observat le place foarte mult pe cele doua site-uri pline de profesionisti unde am postat .Vele mai multe pe AP une nu am limita la upload sau pe Jamwave unde este limita de 20 piese si unde 90% din membri au CD-uri inregistrate in studiouri de profesionisti etc....nici nu am cum sa concurez cu studiouri de sute de mii de dollari nici macar cu home-studiourile unora cu softuri de zexi de mii de dollari.

Bineinteles ca nu sunt inca multumit de anumite probleme dar mai studiez.Acu trec inapoi la Buzz Machine versiunea 2000 ce se gaseste si free am avut Buzz104 acum am mult de studiat cu modulele noi .

Nu am auzit pe nici un muzicant sau mixerist din studiouri pro sa aminteasca de Linux , poate sunt dar eu nu am auzit .

 

"pay and plug" inseamna ca platesti si dupa aia va functiona ca si "plug and play".

 

Daca nu ai platit nu ai cum sa tragi la raspundere pe nimeni de ce nu functioneaza , nici cand cumperi programe nu-i 100% OK totul dar mai cand primesti pe gratis .

In orice caz inainte de a va aventura sa instalati ceva tip Linux este bine sa va interesati ce drivere exista ptr sculele ce se pot cumpara la noi. Placi de toate felurire ,USB,Firewire.

Nu stiu unde am salvat dar am o lista mare cu ce este compatibil doar ca nu am prea gasit pe la noi in magazine , plus nu o sa dau bani sa schimb placi de sunet sau video , scule USB , firewire , ca sa fac vanzare la prieteni Linux !

 

Ca sa vezi cat de gratis este !!! Deci atentie la pacaleala !!

 

Si fiti linistiti foarte multe programe trebuie compilate respectiv mai toate dar unele ce nu le gasesti altfel numai din acelea de pe siteuri "depozite neoficiale" care musai downloadate compilate manual caci altceva nu gasesti si trebuie sa te pricepi ca sa nu strici kernel-ul .Si, Nu-i precis ca este OK softul .Problema mare este cu driverele fara care nu functioneaza sculele cumparate .

 

Asa ca prima data sa va interesati ce aveti si daca functioneaza ca linux , daca au support /drivere.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@geneza:

 

Nu ma refeream la sample libraries precum EWQL sau VSL. Oricum pentru ele ai nevoie de Kontakt, sau host care sa suporte VST si AU.

Sau, daca vrei, poti sa incepi sa iei fiecare patch si sa il refaci manual dupa ce extragi sampleurile cu unnks din fisiere. Acum insa EWQL si-au facut samplerul propriu.

Oricum, pica ce ziceai tu cu librarii de sute de giga pe Linux pentru ca nu ai cum sa le folosesti.

Cat despre software, nu am gasit inca synthuri sau efecte open source care sa se compare in nivel cu cele de la NI, Schwa, Camel Audio, IKM, PSP, Sonnnox (si lista e luuuuuunga) de exemplu.

 

Receptor mi se pare un calculator ieftin si slab cu un sistem custom made la un pret prea mare.

 

Nu spun ca un setup cu linux este cea mai bunã chestie de pe planetã. Dar doar pentru ca se poate instala un cubase si un reason pe windows, nu înseamnã cã automat o sã iasã ceva mai bun.

 

Linux e bun pentru servere, sau un sistem office (nu numai), dar la nivel de muzica e foarte slabut. Problema nu consta in faptul ca ai mai multe optiuni pe Windows sau Mac, ci in faptul ca pe Linux ai una sau 2 optiuni de host (care sa fie si bun), iar calitatea pluginurilor este sub nivelul chiar si celor freeware de pe Win/Mac. Daca nu o sa iasa ceva bun pe Win/Mac nu o sa iasa nici pe Linux. Insa pe Linux e mai greu si mai multa munca, iar daca nu iese ceva bun pe Linux s-ar putea ca lucrand cu alte instrumente si scule (software) sa iasa ceva foarte bun pe Win/Mac.

Cei care sunt interesati de muzica si sunet vor alege varianta care permite un "workflow" bun si un sunet de calitate. La nivel de hobby oricum nu prea conteaza.

 

O exceptie ar fi PD (puredata), dar aia e cu totul altceva.

 

LE:

 

Alta problema la Linux tine de compatibilitate software-hardware; cine vrea sa faca muzica sau sa inregistreze nu are timp de pierdut cu cautat pe forumuri despre compatibilitate, compilat driveri, instalat si configurat diverse aplicatii. Momentan eu vad chestia asta ca un ajutor adus initiativei open-source ca se poate audio si pe Linux. Da, se poate, dar in ce conditii?

 

In schimb... audio si Linux se gasesc in Korg OASYS, insa acela e facut special pentru acel sintetizator / workstation.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Unele articole sunt mai vechi, dar lectura merita oricum.

Uitasem ca Ardour a evoluat, din pacate tot duce lipsa de MIDI.

Poate daca ar exista mai multe optiuni cross platform lumea ar folosi mai des Linux, dar cum la nivel de pluginuri cei cu Linux inca stau prost (ok, exista DSSI-VST, dar pluginuri native bune nu am vazut).

 

In cativa ani e o sansa (mica ce-i drept) sa devina un sistem convenabil pentru sistem dedicat audio, la fel cum e acum pentru video (GIMP, Blender si o alternativa la Premiere/AfterEffects, dar imi scapa numele).

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce unii trec pe Linux si apoi se plang ca nu sunt compatibile programele (sau hardware-ul) pentru Windows. :)

 

S-au pus in vanzare ASUS notebook-uri cu Xandros , dupa cee instalezi X serverul si ai desktop normal este minunat , ai de toate dar ptr elevi /copii sau utilizatrori de programe utilitare "normale" .

 

1.Totul functioneaza perfect foarte bine.

2. Linux nu are nevoie de "swap file" cea ce distruge SSD- ul ce are viata cam scurta cica 100000 de scrieri citiri cele super bune.

 

Asa ca dupa ec am studiat amanuntit totul am fost nevoit sa mai studiez cateva nopti ca sa instalez de pe USB stick Windows XP deoarece nu se poate instala numai de pe DVD extern un sistem de operareasa ca am dat de programe care convertsec /pacalesc sistemul si USB stick -ul sau DSD Cardreader-USB 2.0 se poate face sa apare ca si CD/DVD drive, plus alte aiureli ca sa apare partitia radacina C:/ si nu "U:/" sau ce are USB -ul respectiv alocat. ( nu am vrut sa mai dau 300-400 Ron ptr un DVD extern.Mai bine am cumparat SD Kingston si USB Stick Corsair de cate 8 G .Plus un HDD extern de 150G la acelasi pret.

 

Acu am swap file la minim posibil ,sunt curios cat tine SSD-ul ,nu folosesc zilnic si incontinuu asa ca o sa tina mai mult decat sistemul de operare asa ca nu mai conteaza.Din pacate SSD-urile sunt scumpe deocamdata.

 

Am cumparat si HDD extern tot de nevoie , SD Card si USB-Stick nu au "flash memory" dupa transfer de 20MB se incetinesc groaznic degeaba -i USB 2.0 , la file scurte sunt OK.

 

Eu am cumparat notebook-ul ptr ca sa -l folosesc ca si analizator de spectru portabil si ptr aceasta aveam nevoie sa pot adapta microfon extern de calitate pe USB plus sunet extern si efecte USB de calitate.Nici prin gand nu mi-a trecut ca Zoom o firma recunoscuta si raspandita sa nu aiba suport USB pe Linux.

Adevarul este ca 99% din utilizatori se ocupa de jocuri si nu au nimic cu calitatea audio , eventual ii intereseaza 5+1 ptr jocuri si eventual ptr filme.Asta am vazut in peste 3000 de posturi din care vre-o 1000 cu titlul apropiat de cea ce cautam am si citit si am urmarit si linkurile.

 

Nu am gasit numai un tutorial ptr .cum as putea sa scriu eu un program ca sa vada Linux/xandros USB-audio a lui Zoom-H4 ca sa am captare ca lumea .Audio onboard este OK ptr ascultat muzica si inregistrat mesaje sau ptr audio-messenger dar ptr muzica este cam limitat.Si acel program era de fapt ptr un microfon USB dar poate putem sa il fac sa merga si cu USB audio a lui Zoom-H4.Dar cine stie de ce ma loveam si ca acel program.Bineinteles trebuia sa invat limbajul de programare si sa fiu sigur pe ce fac daca ma pun sa compilez.Program care de fapt este doar ca sa se recunoasca pe portul USB tipul de audio si sa porneasca din bios programul de USB-audio ce exista in kernel der trebuia sa apatra din lista sa un USB-audio device cunoscut.

Am cautat simulatoare ptr kompilare si Linux ca sa nu stric setarea calculatorului cu exprriente.Pana la urma poate gaseam , dar aceasta treaba costa foarte mult timo si cum am scris mai am si alte treaba nu mai am chef de experiente de cate 10 ani ce nu duc absolut niciunde si doar esti ocupat ,nu te plisctisesti.

Cate programe , sisteme am studiat invatat nu mai trebuie la nimeni si sunt depasite de mult nu are rost sa inveti cea ce nu-i necesar si nu duce nicaieri.

Dar ca si hobby si exercitiu de programare dezvoltare este OK ptr palcerea de a crea cate ceva functional .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi, astea cu compilarea, programarea te duc pe un drum greșit care îți va mânca foarte mult timp. Sunt convins cã nu ai așa de mult timp liber, niciunul dintre noi nu are. Nu este trivial sã faci un driver și nici mãcar nu ai nevoie.

 

Uite aici niște bãieți care zic exact despre ãla cã merge:

 

http://www.oreillynet.com/cs/user/view/cs_msg/89011

 

Probabil trebuie selectatã a doua placã de sunet ca cea default - prima placã o sa fie cea detectatã prima la boot, dupã care apar in ordine probabil. Dacã softul pe care îl folosești nu îți permite sã îți alegi altã placã de sunet ca input, poți sã o selectezi din alsa - ori din alsa conf, ori blacklist la driverul de placã onboard - sau îi dai disable din bios. Din experiența mea, decât sã te lovesti de 10 device-uri de input-output, mai bine disable la placa pe care nu o folosești - așa fac si pe win.

 

Din ce am citit, Zoom-ul ala apare ca un device audio normal si ca mass storage, accesabil ca orice placã de sunet. Dacã nu apare, vezi ubuntu studio, despre asta este threadul și pe o'reilly, și chiar citesc oameni care folosesc EXACT acea sculã pe Ubuntu Studio, nu știu ce oferã Xandros, dar e foarte posibil sã nu ofere aceleași drivere sau sistem de detecție hardware ca alte distribuții. Cu fiecare versiune ALSA vin drivere pentru scule mai noi. La fel, în funcție de distribuție diferã si încarcarea driverelor (modulelor). Poate pe distribuția pe care o folosești nu încarcã automat driverul dupã ce o detecteazã pe usb.

 

Ssd-urile se distrug pur si simplu, prețul este prohibitiv, eu nu m-am jucat cu ele - am încercat în schimb Western Digital Raptor - alea de 10.000 rpm.

 

Oricum, dacã discutãm despre eeepc - astea sunt scule low-end, multe nu o sã meargã pe ele, au aplicațiile lor, dar în general, pentru aplicații pro sunt de evitat. În niciun caz nu le vãd aplicabilitatea in audio recording.

 

Și pânã la urmã, uite un om care folosește exact Asus eeepc cu zoom h4.

 

http://www.bradlinder.net/2007/11/eee-pc-z...ing-studio.html

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Nu ma vrut sa deschid alt topic. Intrebarea este daca e greu sa inveti pe linux a doua e pe care sal folosesc si a treia merita sami bag linux cand am 4 gb ram 512 placa video si proc dual core?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.