www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Apel Catre Vanzatorii Mai Putin Norocosi


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Ma refer la cei care au de mult timp ceva la vanzare, dar nu reusesc sa scape de obiectul in cauza. Printre acestia ma regasesc si eu,recunosc :) Si asta nu se intampla pentru ca punem preturi nesimtite, e criza, lumea n-are bani, inteleg, dar nimeni nu cred ca e dispus sa dea pe nimica scule cumparate cu destule sacrificii. Asa ca decat sa se puna praful pe scule si sa dam up-uri cateva luni la rand in topicurile noastre cu mii de vizionari, haideti mai bine sa schimbam sculele intre noi. Cu ocazia asta, chiar daca nu facem rost de bani sa ne cumparam EXACT ce vrem, impuscam mai multi iepuri dintr-odata:

1. scapam de o scula de care ne-am plictisit sau nu ne place

2. savuram momentul (care mie mi se pare foarte fain) in care pui mana pe un instrument NOU

3. ne imbogatim cultura chitaristica/de ampuri/ efecte etc., experimentand noi sounduri si posibilitati tehnice.

 

Toate bune ! :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

subscriu :)

 

eu am un rocktron tri-wah

 

 

propun sa scriem fiecare ce avem... si in functie de categoria (sociala) sa ne schimbam... macar asa temporar... sa incercam cat mai multe scule... :) ca vorba aia.. GASu' cere ceva nou :)

desigur... persoanele sa aiba cat mai multe vanzari "perfecte" la activ... nu umblam cu tzepari si oameni care nu au grija de scule...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Varul' maftei! 15mil. nu este o oferta rea pentru o chitara pe care nu ai reusit s-o dai un an! Poate ar trebuii revizuite si ofertele si corelate la pretul pietei.

 

Ba e in conditiile in care eu am dat 2500 lei pe ea si chitara e ca noua. Daca as corela cu pretul pietei, deci si cu cursul euro de acum, ar iesi si mai mult. Dar n-am deschis topicul asta ca sa-mi rezolv mie vanzarile, asa ca polemica asta nu-si are rostul.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

...dar ar trebui ca fiecare dintre cei implicati in schimburi sa se poarte frumos cu sculele respective.

 

cred ca s-ar putea face o rubrica pe forum :SCHIMB...cu sub categorii...chitare...clape...etc

ps:alocatiile de stat pt minori nu scad

 

Cred ca rubrica s-ar intitula mai bine: RGC si criza financiara :)

Link to comment
Share on other sites

Pe cine dintre voi afecteaza asa zisa criza financiara. Daca este unu sa dea exemplu. Un exemplu decent nu in genul nu am bani ca noi n-am avut bani niciodata

 

Chiria si rata la masina is in Euro, atat timp cat eu is platit in lei, si euro creste ma afecteaza criza in mod DIRECT,si nu sunt singurul in situatia asta..

 

Nu mai punem la socoteala ca daca a crescut euro, creste si pretu la benzina implicit creste pretul la produsele de pe raftul magazinelor dar asta ne afecteaza cumva in mod indirect

Anyway scuzati de off-topic

 

@varu' maftei

initiativa super faina...multa bafta la schimburi :) in felu asta o sa testati mai multe scule decat va permiteti :)

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am referit la asta. E evident ca daca-i inflatie te va afecta atunci cand cumperi o chitara din afara, sau o rata la masina. Dar in rest de ce n-ai avea acum bani sa cumperi o chitara SH care e la acelasi pret sau mai mic decat acum 1 an cand nu era "criza". In afara de platile in euro nu vad cum te afecteaza.

Link to comment
Share on other sites

@SKU: te-ai gandit mult la intrebarea asta, amice...? "asa-zisa" criza financiara ne afecteaza pe toti...fie ca ne dm seama sau nu :D

si mi s-ar parea destul de greu sa nu ne dam seama...eu, sincer, ma ingrozesc cand vad ca toate preturile cresc peste noapte...arunca un ochi pe orice site cu instrumente, sa vezi ce diferente sunt, fata de preturile de acu' o luna, sa zicem...

si cel mai nasol e ca urca absolut toate preturile, in orice domeniu...si am inceput sa fiu atent la chestia asta, spre rusinea mea, doar de vreo cateva luni, de cand sunt student...e foarte aiurea sa iesi sa-ti iei doo ridichi si-o bere, si sa constati dupa ca s-au dus dracu' mai multi bani decat te asteptai :)

da' ce zic eu aici...nu e cine stie ce filozofie cu crizda asta financiara...

pan' la urma, vorba aia...eu sunt fericit ca am ce canta :)

 

si acum on topic: ar fi o idee foarte buna, treaba cu schimburile...doar ca ar cam trebui sa ne cunoastem mai bine, ca sa nu existe suspiciuni :) eventual sa organizam un meeting de bere, ceva :D

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Rezultatul va fi o mare

masa de candidati datori bancilor care nu vor avea de lucru.

 

which is the reason this whole mess started anyway...

 

 

Eu nu m-am referit la asta. E evident ca daca-i inflatie te va afecta atunci cand cumperi o chitara din afara, sau o rata la masina. Dar in rest de ce n-ai avea acum bani sa cumperi o chitara SH care e la acelasi pret sau mai mic decat acum 1 an cand nu era "criza". In afara de platile in euro nu vad cum te afecteaza.

 

pai te cred si eu ca tu stai acasa la tine si-ti face mama/tata de mancare iti cumpara din careffour de toate si gata... si daca parintii au probleme financiare nu ti le-ar spune tie, si oricum nu ti-ai da seama de ele ca ai avea aceeasi casa si aceeasi mancare pe masa... nu ai chirie asa ca nu poti sa spui ca se scumpeste si aia... mind your own beezwax

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am referit la asta. E evident ca daca-i inflatie te va afecta atunci cand cumperi o chitara din afara, sau o rata la masina. Dar in rest de ce n-ai avea acum bani sa cumperi o chitara SH care e la acelasi pret sau mai mic decat acum 1 an cand nu era "criza". In afara de platile in euro nu vad cum te afecteaza.

500 eur in martie 2008 faceau 1846

acum, in 2009 fac 2145

 

diferenta de 299 erau bani de scule... :) ...sa zicem

este doar un exemplu.

 

cei care au rate, leasinguri...inteleg mai bine.

 

si mai si faza ca (Doamne fereste) maine poti sa nu mai ai serviciu.

 

 

deci adio scule...pastrezi banii (care/daca-ti raman)...pt zile negre.

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Ma refer la cei care au de mult timp ceva la vanzare, dar nu reusesc sa scape de obiectul in cauza. Printre acestia ma regasesc si eu,recunosc :) Si asta nu se intampla pentru ca punem preturi nesimtite, e criza, lumea n-are bani, inteleg, dar nimeni nu cred ca e dispus sa dea pe nimica scule cumparate cu destule sacrificii. Asa ca decat sa se puna praful pe scule si sa dam up-uri cateva luni la rand in topicurile noastre cu mii de vizionari, haideti mai bine sa schimbam sculele intre noi. Cu ocazia asta, chiar daca nu facem rost de bani sa ne cumparam EXACT ce vrem, impuscam mai multi iepuri dintr-odata:

1. scapam de o scula de care ne-am plictisit sau nu ne place

2. savuram momentul (care mie mi se pare foarte fain) in care pui mana pe un instrument NOU

3. ne imbogatim cultura chitaristica/de ampuri/ efecte etc., experimentand noi sounduri si posibilitati tehnice.

 

Toate bune ! :)

 

eu tiam dat ideea? :)) :D

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

alt caz in care ma afecteaza in mod indirect : parinti mei au o firma de constructii , deci construiesc case blocuri ceo fi .... de cand criza nu se mai dau credite si clienti nu mai au bani de case si mama nu mai construieste nimic ,,, dak mama si tata raman fara munca :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.