www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imposibil?


NimVind
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Exista vreo sansa sa scot dintr-o chitara de metal, mai exact un Ibanez RG270, si un amp pe tranzistori Vester un sunet de blues? 

 

Am facut asa insa nu sunt prea multumit de rezultat:

 

Chitara in Toneport UX1 iar de aici in mufa de analog out intra amplificatorul. Am incercat cu GearBox-ul insa nu-mi place nimic, iar cu GuitarRig 3 obtin un sunet decent, destul de clar, insa nici pe departe ceea ce caut.

 

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Marian

Edited by NimVind
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Sunetul pe care il vrei tu probabil e un clean putin murdar si un compersor

incearca sa umbli la gain-ul ampului si la volumul chitarii

+1 la amandoua

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Exista vreo sansa sa scot dintr-o chitara de metal, mai exact un Ibanez RG270, si un amp pe tranzistori Vester un sunet de blues? 

 

Am facut asa insa nu sunt prea multumit de rezultat:

 

Chitara in Toneport UX1 iar de aici in mufa de analog out intra amplificatorul. Am incercat cu GearBox-ul insa nu-mi place nimic, iar cu GuitarRig 3 obtin un sunet decent, destul de clar, insa nici pe departe ceea ce caut.

 

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Marian

 

Suna apropiat cam orice chitara cu humbucker , dar trebuie sa gasesti reglajul de ton corect .

 

Nu timbrul ci "comportarea " dinamica al tonului sa fie la fel atat in armonice cat in amplitudine .

 

Cel mai mult conteaza MAINILE , atacul din pana , vibrato etc, maniera de cantat.

Link to comment
Share on other sites

E o aberatie sa zici ca o chitara e de vre-un gen anume, asta e o chestie de marketing si nici nu e vorba de tranzitori. Sunetul pe care il vrei tu probabil e un clean putin murdar si un compersor. :)

 

 

da e un clean murdar dar FARA compresor ... nu cred ca o sa vedeti vreodata vreun chitarist de feeling gen BB King , Jeff Beck , Peter Green ca sa foloseaca compressor . Astia au nevoie de dinamica , sa se simta cand dau tare cu pana si cand abia le ating , compresoru nu ar face bine deloc , e pentru altceva ( metal de exemplu , sa iti sune totu egal si coios ) !!!

deci , NO COMPRESSION la bluz ...

Link to comment
Share on other sites

da e un clean murdar dar FARA compresor ... nu cred ca o sa vedeti vreodata vreun chitarist de feeling gen BB King , Jeff Beck , Peter Green ca sa foloseaca compressor . Astia au nevoie de dinamica , sa se simta cand dau tare cu pana si cand abia le ating , compresoru nu ar face bine deloc , e pentru altceva ( metal de exemplu , sa iti sune totu egal si coios ) !!!

deci , NO COMPRESSION la bluz ...

 

 

compresorul se poate folosi si in alta varianta decat cu toate butoanele la maxim, si poti avea dinamica cata vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitara Behringer El Torro, si un procesor Krog Ax5g, si pe el am un efect de blues, suna foarte bine, incearca sa iti iei un procesor si gasesti pe net cum sa iti faci efectul cu tare de la artistu cu tare :), si asa nu mai ai bataie de cap, si chitara mea are un humbucker, dar folosesc single-coil pentru blues :)

 

Bafta la gasirea tonului de blues :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit ceva. O sa fac un track si-l ridic sa-mi spuneti cum vi se pare.

Multumesc mult pentru raspunsuri desi treaba cu compresorul m-a bagat in ceata rau. Unii zic ca trebuie, altii ca nu. De descurcat ne descurcam noi ca suntem baieti mari, nu?

Multumesc inca o data!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Compresorul se seteaza ca sa imite functionarea unei statii pe tuburi in jurul volumului maxim , cu sensibilitate mare dar sa limiteze varfurile prea mari .

 

Ae fi nevioe de un compresor bun care are setabil timp de reactie , atac . realise ,corectie de timbru,gain, treshold , compression ratio , expand level....,plus daca este DSP acesta sa fie foarte rapid .

Altfel unul simplu se seteaza sa expandeze semnalele mici si sa comprime cele prea mari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.