www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Vs. Placa Audio


Guest Andriex
 Share

Recommended Posts

Guest Andriex

Salut. As vrea sa stiu care e diferenta intre conectarea unei chitari la un amplificator fata de conectarea la placa audio??

Edited by Andriex
Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul are preamplificator incorporat, si confera sunetul specific de chitara prin amplificator de chitara.

La placa audio, depinde de placa audio... poate sa aiba intrare speciala de instrument si atunci inregistrezi totul direct.

Avantajul la inregistrarea prin placa audio este ca ai acces direct la sunetul de chitara si il poti procesa cum vrei tu (poti sa faci si re-amping etc)

Link to comment
Share on other sites

eu cand folosesc placa de sunet, am un mic delay al sunetului daca folosesc efecte software... ceea ce mi se pare foarte enervant.

plus ca nu am gasit un soft care sa sune a overdrive :). tonurile mi se par 'digitizate'

 

mai exista si dezavantajul ca ai mult mai multe potentiale surse de interferente folosind un calculator pentru amplificare, deci implicit un sunet mai 'murdar'

 

care este, de fapt, dilema ta? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andriex
eu cand folosesc placa de sunet, am un mic delay al sunetului daca folosesc efecte software... ceea ce mi se pare foarte enervant.

plus ca nu am gasit un soft care sa sune a overdrive :) . tonurile mi se par 'digitizate'

 

mai exista si dezavantajul ca ai mult mai multe potentiale surse de interferente folosind un calculator pentru amplificare, deci implicit un sunet mai 'murdar'

 

care este, de fapt, dilema ta? :)

 

dilema mea...:). Cant cam de jumatate de an pe acustica si as vrea sa imi iua o chitara elecrtica. Si nu stiu ce sa imi iau un set cu chitara amp ... sau o chitara si imi iau mai incolo amp husa... si as vrea sa stiu daca ar suna cat ce cat bine pe placa audio(pe line in) pana mai strang bani sa imi iua si un amp :D

Link to comment
Share on other sites

iti recomand o chitara cat mai scumpa si un vox amplug :)... e ieftin si gasesti si second...

sau un amp mic pe care sa poti canta... suna mai bine decat "placa audio"...

 

despre inregistrat... te ocupi mai incolo cand incepi sa te acomodezi cu electrica...

 

si poti inregistrat si cu amplug... :) si ai si... sunet de chitara... fara sa fol software... doar pt reverb :)..

 

exista si varianta cu reverb/delay a lui amplug... cu aia nu mai ai nevoie de nada :D

Link to comment
Share on other sites

Acel decalaj (delay) e de la driveri. Ia-ti o placa de sunet decenta (onboard / creative nu intra in categoria asta) cu driveri ASIO.

 

Repet: prin placa de sunet nu obtii decat versatilitatea de a procesa chitara cum vrei tu (si aici nu ma refer la ampsim) si de a face reamping cand ai chef.

Dar cum tu vrei sa inlocuiesti amplificatorul cu un program (ampsim) nu rezolvi nimic. O placa de sunet de care vrei tu e minim 400 - 600 ron + inca vreo 1000 ron programul (ReValver MK3); ajungi la acelasi pret cu un amplificator bunicel.

 

Disclaimer: ReValver e acum facut de Peavey si mie imi suna cel mai aproape de realitate ampsim. Nu, nu te gandi ca il iei de pe torente si scapi mai ieftin :)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

dilema mea... :) . Cant cam de jumatate de an pe acustica si as vrea sa imi iua o chitara elecrtica. Si nu stiu ce sa imi iau un set cu chitara amp ... sau o chitara si imi iau mai incolo amp husa... si as vrea sa stiu daca ar suna cat ce cat bine pe placa audio(pe line in) pana mai strang bani sa imi iua si un amp :D

 

 

eu am avut dilema asta acum 1 an si am optat pentru chitara separat si amp dupa cateva luni :)

ce am gasit prin magaine ca si kituri mi s-au parut, la vremea aceea, urate. ulterior am descoperit ca sunt si slabe din punct de vedere al sunetului.

nu-ti fie teama sa testezi chitara cand o cumperi. daca iti place cum suna 'rece' sunt sanse mari sa iti placa si prin amp... acolo deja se mai pot schimba lucrurile prin diverse artificii

 

cati bani ai pentru chestia asta?

 

@susceptor: Acel decalaj (delay) e de la driveri. Ia-ti o placa de sunet decenta (onboard / creative nu intra in categoria asta) cu driveri ASIO.

 

de acord, dar ideea de a folosi compu era tocmai sa nu dau banii pe amp. decat sa ii dau pe placa de sunet &co, prefer amp :) d'aia l-am intrebat de dilema... :D

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Guest Andriex

k si bani am 800-900 ron (8-9 mil:)) mai simplu asha). chitara inca nu is sigur.. mai caut :),, la set as fi luat cv d la ibanez cu 8 mil Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack

 

iar chitara separat.... probabil tot cv ibanez , fender sau ESP :) si as vrea sa cheltui toti bani at numai pe chitara :)

si... nu stiti care ar fi difetenta intre http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 si chitara de la Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack :D

Edited by Andriex
Link to comment
Share on other sites

ESP nu gasesti sub 1000 coco.

Mai vb cu altii, dar pentru ce vrei tu, placa de sunet e exclusa.

 

@onrewind: in functie de ce esti dispus, placa de sunet + ampsim e cam acelasi lucru cu procesor de efect, doar ca ai avantajul de sunet bun la orice (doar e placa de sunet) si poti procesa mai bine chitara in continuare.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu care e diferenta intre conectarea unei chitari la un amplificator fata de conectarea la placa audio??

 

Nu este mare diferenta , cablu jack-jack si te conectezi la fel .Depinde de placa ai jack de 6,3mm sau de 3mm.Plus trebuie sa ai un sumator L-+R caci intrarea de la placa este stereo.Daca folosesti cablu simplu mono se va auzi doar intr-unul dintre canalele stereo ( stanga sau dreapta)

 

 

 

 

 

Creative seria E-MU foarte calitative , cu efecte pe placa ce nu folosesc resurse CPU .Sunt si externe pe USB daca e vorba de laptop .Teoretic latenza ZERO . In Cubase i-mi afiseaza 2ms max. ( 2ms face sunetul pe distanta de 88cm ) asa ca nu sesizezi .Pe scena de la basisit pana la tine ai aprox 3-4 metri deci decalaj de aprox 10-12 ms.

 

Daca vrei sa folosesti efecte soft trebuie un super computer . Pe un PC performant prietenul meu a obtinut 7ms latenza.Daca am cantat singur simteam ca intarzie dupa cateva minute de cantat cu trupa m-am acomodat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

k si bani am 800-900 ron (8-9 mil:)) mai simplu asha). chitara inca nu is sigur.. mai caut :) ,, la set as fi luat cv d la ibanez cu 8 mil Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack

 

iar chitara separat.... probabil tot cv ibanez , fender sau ESP :) si as vrea sa cheltui toti bani at numai pe chitara :)

si... nu stiti care ar fi difetenta intre http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 si chitara de la Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack :D

 

eu zic sa iti iei ceva de la squire. gen http://guitarshop.ro/produs.php?pid=40 sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=39 sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=38 in functie de preferinte . sunt mai mult decat decente, mai ales pentru inceput. si iti recomand sa iti cumperi un amp din acesta http://www.and-roll.ro/product.php?&productId=15907 . care este excelent pentru acasa. are si un distors bunicel... merge. pentru inceput combinatia de scule care ti-am propus-o e f buna. Terminati fratilor cu vox amplug. mie mi se pare o aberatie sa dai 150 ron pe un rahat...cand poti sa dai 180 pe un amp behringer, care macar e amp...nu amp de casti, si are un distors chiar ok.

 

l.e. in banii astia nu iti iei nici fender nici esp...poate squire, si oricum de inceput nu e combinatie sa iti iei scule de mii de euro, ca poate dupa vreo luna iti dai seama ca nu esti facut pt asa ceva...

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

Guest Andriex

Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack

 

s-a scumpit de la o zi la alta cu 250 lei...asta stiu exact cu cat... in rest aproape toate produsele (mi se pare ca aria nu) de pe M&C s-au scumpit.. Criza financiara? :) :|

Edited by Andriex
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit inainte sa-mi iau o interfata calumea de studio, Creative X-Fi Fatal1ty, si avea latenta foarte buna (pana la 1ms). Am inregistrat albumul Purity pe ea, deci din partea mea e mai mult decat buna pentru incepatori, si foarte ieftina.

 

Acum am un Tascam US-1641 si sincer am intalnit mai multe probleme cu ea, iar calitatea este cam aceeasi, doar ca are mai multe inputuri, phantom power, etc (well... sa nu exageram, e mult mai buna decat aia de la creative, dar pentru un incepator care vrea sa inregistreze, e ok X-Fi).

 

karpi: nu-i chiar adevarat, eu am avut o gramada de efecte foarte CPU-intensive, si inca folosesc multe, alaturi de vst-uri ca Minimoog V si librarii gigantice de sample-uri si tot stau cu latenta la 3ms. Nu-ti trebuie super computer, un dual core cu 2-3gb de ok. E vorba de setari, la facultate e un Mac in studio cu 8gb de RAM si procesor quad-core, si incepe sa se tarasca cum incarci doua instante de kontakt in Pro-Tools, iar la mine pe laptop cu 3Gb si un quad-core destul de mediocru incarc cate vreau, si cant si in real time.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Eu merg pe metoda veche: chitara+efect+amplif. Sa presupunem ca mergi la o sala sa repeti, nu iti pica mai usor sa cari dupa tine o chitara un efect si un amp decat un monitor un mouse, tastatura, unitate si chitara? In plus amplful compact pentru chitara este usor de manevrat datorita manierului situat ori deasupra ori pe margini. Daca tot vrei sa treci chitara printr-un PC ia-ti un laptop cu o placa de sunet externa "sound creation - placi de sunet externe" , totusi e mai practic decat un desktop cu monitor separat. (daca mai e si cu tub catodic chiar esti "norocos" :) )

Link to comment
Share on other sites

Buna. Am un amplificator vox ad 30 si o placa audio toneport ux2... referitor la problema ta ti-as sugera in felul urmator. Daca stii ca, canti acasa e ok sa iti iei placa audio pentru chitara ai o gramada de efecte si tot ce vrei pe ea dar trebuie sa iei in considerare faptul ca trebuie sa ai si ceva boxe mai ok altfel e degeaba, nu o sa iti placa cum suna. Amplificatorul e ok poti sa canti pe el ... e greu de carat de colo colo are vre-o 13 14 kg..(eu ma gandesc sa imi iau un procesor) dar nu mai trebuie sa investesi in boxe insa in schimb e aiurea daca, canti pe un baking track spre exemplu.. pentru ca iar o sa te lovesti de problema cu boxele. Iar cat despre chitara... e in felul urmator: ideal ar fii sa iti iei o chitara scumpa asa o sa iti zica toata lumea dar e irational sa faci sacrificii sa iti iei o chitara scumpa pentru ca daca esti incepator pana o sa exploatezi o chitara scumpa la max dureaza ceva. Eu consider ca poti sa iti iei ceva in 1000 1500 de ron sa te satisfaca pentru un an 2 si dupaia vezi tu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Sa fiu ontopic, pot spune ca nu au legatura una cu cealalta, decat ca ambele opereaza cu...sunete :)

Placa de sunet e o interfata a unui calculator pt procesarea de sunete, inregistrare, transmiterea lor, etc, iar amplificatorul este un...amplificator de sunet...Cum majoritatea placilor de sunet din comert(astea de pe toate drumurile, nu sculele profi) nu am amplificare, e musai si amplificator la calculator sa poti sa auzi sunetele emise de acesta(fie ca-s filme, muzica, sunete de chitara/pian, sau erori de vindous :D )

 

Dar in general sunt folosite impreuna, si asta se intampla mai mereu, pt ca atunci cand legam niste boxe active, fie ele si ordinare, la un calculator, inseamna ca am amplificat sunetul placii :)

 

Exista cum s-a mai zis si placi de sunet profi si destul de ciumece, dar pt mine unu alea-s vise erotice...La o placa vai steaua ei, sa legi chitara si sa te joci cu softuri de efecte e asa mai mult pt amuzament.Mi-am facut singur un distors(asa, de proba, mai mult pe genunchi, cum se zice) si tot suna mai bine decat niste softuri cu presetari de matallici si scorpionsi :) (parerea mea), asa ca varianta cu placa de sunet de doi lei, merge daca vrei sa inregistrezi ce canti.

 

Pt zanga zanga acasa merg si softurile cu efecte, sunt interesante, dar cum zicea cineva mai sus, trebuie amplif si niste boxe mai decente, ca altfel se aude ca o cizma :D Boxele alea ordinare de calculator, cu doua potentiometre si buton de power, au amplificator, dar e mic, e bun sa canti cand dorm ai tai in camera alaturata :D

 

PS: am pe acasa inca, un calculator mai antic, cu o placa ordinara de sunet, Yamaha, cu amplificator incorporat...chiar o sa incerc sa montez chitara pe aia sa vad cum se aude fata de placa de sunet onboard de pe calculator ;)

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Exista cum s-a mai zis si placi de sunet profi si destul de ciumece, dar pt mine unu alea-s vise erotice...La o placa vai steaua ei, sa legi chitara si sa te joci cu softuri de efecte e asa mai mult pt amuzament.Mi-am facut singur un distors(asa, de proba, mai mult pe genunchi, cum se zice) si tot suna mai bine decat niste softuri cu presetari de matallici si scorpionsi :) (parerea mea), asa ca varianta cu placa de sunet de doi lei, merge daca vrei sa inregistrezi ce canti.

 

Pt zanga zanga acasa merg si softurile cu efecte, sunt interesante, dar cum zicea cineva mai sus, trebuie amplif si niste boxe mai decente, ca altfel se aude ca o cizma :) Boxele alea ordinare de calculator, cu doua potentiometre si buton de power, au amplificator, dar e mic, e bun sa canti cand dorm ai tai in camera alaturata :)

 

In primul rand nu se face asta pe o placa de sunet incorporata sau mai stiu eu ce.

In al 2lea rand cand iti iei procesor nu il iei neaparat ca sa canti prin "amplif si boxe decente" pentru ca nu se aude ca o cizma. Acelasi lucru e valabil si pentru ampsim de chitara care suna mai bine. In fond chit ca e DSP fizic, chit ca e cod soft rulat pe un suport e aceeasi chestie in mare (difera doar algoritmul si calitatea ADC/DAC din proc vs placa de sunet)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
In primul rand nu se face asta pe o placa de sunet incorporata sau mai stiu eu ce.

Pai despre acest caz vorbeam si eu :)

In rest, de acord :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Oricum, din lipsa de bani am lucrat cu placa incorporata o vreme buna acum 2-3 ani - deh, romanu' e iscusit si descurcaret :)

 

:) Pai nu esti singurul...si eu am lucrat, si cred ca si daca ai mama amplificatorului de chitara, si un amarat de calculator acolo, tot infigi macar odata chitara in placa de sunet sa inregistrezi asa macar de amuzament :D Si pt inregistrare, e buna si o placa mai amarasteana, daca se foloseste un soft decent pt inregistrare, si nu recorderu' de windows, evident :)

Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat :

 

 

Salut. As vrea sa stiu care e diferenta intre conectarea unei chitari la un amplificator fata de conectarea la placa audio??

 

 

Diferenta poate fi numai intre tipul conectorului folosit .

 

Statiile au conector coaxial (jack) de 6mm .

 

De obicei placile audio ( presupun de PC) au conectoare coaxiale de 3mm .

Ptr conectarea chitarei ai nevoie de un cablu cu jack de 6mm ptr chitara si unul de 3mm la celalalt capat ptr conectarea la placa de sunet.

Numai placile audio mai performante au jack de 6mm ptr chitara.In ultimul caz nu-i nici o diferenta , se conecteaza exact la fel.

In cazul placilor multimedia de obicei trebuie sa folosesti si un adaptor Sterea->Mono ca sa auzi chitara in ambele canale.

La placile mai speciale ai fiecare intrare panoramabila.

 

Ca acestea ar fi diferentele de conectare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, karpi, am clarificat si eu si mai multi pe la inceputul topicului si diferentele de genul asta, si ceea ce voia omul sa afle (dar nu a stiut exact ce sa intrebe)

De asemenea, chiar si tu ai zis acelasi lucru mai sus.

 

Am scris acest al doilea post doar ca sa vada userul ca trebuie sa formuleze mai clar ce doreste ,altfel noi fabulam si tot dam cu presupusu'.

Si se repeta cea ce s-a mai disscutat.

Una din problemele multora este ca nu citesc , nu cauta pe forum inainte de a formula o intrebare .

 

Eu zic ca un preamp/dist cu JFET sau cu tuburi este suficient ptr inregistrare , nu trebuie sa ai sunetul de concert pe inregistrare.Orice sunet am inregistrat daca sunt mai multe instrumente acesta trebuie "post -filtrat" drastic .Ce rost mai are sunetul in detaliu de 100% cand eu il limitez la 25% ca si continutul de armonice .Deci nu mai am nimic cu sunetul original.

Sunetul "original" ma bine-dispune pe mine ma inspira , are "playability" , apoi la mixat incurca daca doresti sa-l pastrezi "intact" .

 

Am inregistrat de cateva ori cu microfon printr-un aparat de radio pe intrarea de line-in , pe diful acela mic de cativa W , la putere mica cu distors etc...suna pe inregistrare de parca-i o scula de putere forjata in concert .

Dar a trebuit sa renunt ca este prea tare in casa.Singurul lucru ce nu-mi place este chitara bas inregistrata "direct".

 

Am acasa o statie de bas cu un dif de 15" chiar si la volum minim suna mai bine decat orice-fel de procesare electronica.DAR bubuie casa .La volum ca lumea suna fantastic. Chiar daca se canta l avolum minim cine rezista din familie sa auda ore in sir aceleasi teme paternuri cantate pana consider eu ca e perfect sau pana ma plictisesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Am scris acest al doilea post doar ca sa vada userul ca trebuie sa formuleze mai clar ce doreste ,altfel noi fabulam si tot dam cu presupusu'.

Da, si eu m-am mirat cand am citit topicul, dar se mai intampla, poate sa fie o formulare gresita, sau poate chiar omul intreba de diferenta dintre mediile de conectare :) Oricum, a primit atat solutia pt conectare, cat si diferente si diferite aspecte dintre cele doua echipemente...s-a fabulat bine, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.