www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exerciti Pentru Viteza...


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

iti dau un lick de pe speed kills de la michael angelo...asta e de facut cu alternate picking...deci ai mare grija..sus jos sus jos..

 

Sol |------------11-12-11-----------11-12-11--------------------------

Re |--11-12-14-----------11-12-14-----------------------------------

 

repeta chestia asta cu Alternate picking si cu metronomu, si o sa vezi ca te ajuta.si..daca vrei sa inchei lick-u cu ceva, incearca asta

 

mi |----------------------------------12-14-15-17(si aici faci un vibrato)--------- Si| -----------------------12-14-15--------------------------------------------

Sol |-------------11-12-14-----------------------------------------------------

Re |----11-12-14------------------------------------------------------------

La |---------------------------------------------------------------------

Mi |------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

iti dau un lick de pe speed kills de la michael angelo...asta e de facut cu alternate picking...deci ai mare grija..sus jos sus jos..

 

Sol |------------11-12-11-----------11-12-11--------------------------

Re |--11-12-14-----------11-12-14-----------------------------------

 

repeta chestia asta cu Alternate picking si cu metronomu, si o sa vezi ca te ajuta.si..daca vrei sa inchei lick-u cu ceva, incearca asta

 

mi |----------------------------------12-14-15-17(si aici faci un vibrato)--------- Si| -----------------------12-14-15--------------------------------------------

Sol |-------------11-12-14-----------------------------------------------------

Re |----11-12-14------------------------------------------------------------

La |---------------------------------------------------------------------

Mi |------------------------------------------------------------------------

is cele mai bune astea de la batio...aveam video cu ele facute fast, pentru scop pur viteza si liniar sound, nu melodie http://www.youtube.com/watch?v=5sI15SkZFFo Vezi spre sfarsit, este exact tabul de mai sus da rpd :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

is cele mai bune astea de la batio...aveam video cu ele facute fast, pentru scop pur viteza si liniar sound, nu melodie http://www.youtube.com/watch?v=5sI15SkZFFo Vezi spre sfarsit, este exact tabul de mai sus da rpd :)

 

 

asa off-topic:.tu deja esti la sectia speed freak(asta ii de luat ca pe un compliment :))..as fi multumit daca as putea sa fac la 3 sferturi din viteza aia(asa alternate picking ca, cu sweep il scot..cat de cat) :)

Edited by iKarus
Link to comment
Share on other sites

viteza e 1%, 99% e feel, total de acord....It was and is pointless, cel putin aia ce am facut recunosc, culmea e ca niste arpegii cu sweep suna mult mult mai frumos cand nu sunt grabite, grabite nu isi au rostul.Vezi solo-ul din Freight Train, de la Nitro....Chiar nu vad rostul arpegiilor ASA de fast, decat d show

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa invat sa cant heavy metal...nu-l suport, mai ales pe Batio, Vai, Statriani(scuze pentru fani).Eu pot canta la viteza cu care vreau, dar pt putin timp, deoarece intervin niste dureri de articulati, si nu nimeresc fiecare nota...eu ma bazez pe blues-rock.Nu vreau sa aud de mel de gen Batio, Satriani, etc..poate le-as putea canta, poate nu...nu ma intereseaza arpegi, progresi, alternative picking si alte cele, pentru mine sincer sunt niste chesti cu care inti incarci mintea si nu mi se par practice si mai mult mie mi se par mecanice, nu cred ca le-as putea invata in asa fel in cat atunci cand le cant sa vina din mine, din suflet, sa le cant relaxat...

Link to comment
Share on other sites

Dan, vezi ca exista un DVD de la Lick Library, cu Dave Kilminster,

intitulat "How To Play Fast". Mi se pare foarte fain, mai ales pentru

stilul pe care il ai tu (si care-mi place si mie). El e adeptul scolii mai

vechi, care produce multe note pe secunda din mina stinga, folosind

foarte mult legato, si mai putin din mina dreapta, din picking.

 

da...asta suna bine :) ...ms.

 

aaa, maine am repetitie si facem whole lotta love...aveti ceva idei ce ar putea face claparu la mel asta :):D ...va astept parerile :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa invat sa cant heavy metal...nu-l suport, mai ales pe Batio, Vai, Statriani(scuze pentru fani).Eu pot canta la viteza cu care vreau, dar pt putin timp, deoarece intervin niste dureri de articulati, si nu nimeresc fiecare nota...eu ma bazez pe blues-rock.Nu vreau sa aud de mel de gen Batio, Satriani, etc..poate le-as putea canta, poate nu...nu ma intereseaza arpegi, progresi, alternative picking si alte cele, pentru mine sincer sunt niste chesti cu care inti incarci mintea si nu mi se par practice si mai mult mie mi se par mecanice, nu cred ca le-as putea invata in asa fel in cat atunci cand le cant sa vina din mine, din suflet, sa le cant relaxat...

 

ma omule, nu trebuie sa iti placa..pur si simplu iei niste exercitii de la el, pentru ca facute cu metronom si cum trebe iti cresc si rezistenta mainii(adica nu o sa te mai doara) si o sa vezi ca treptat iti creste si viteza...si, mi se pare stupid sa zici ca u faci blues rock si gata.invata si altceva, pentru ca asa devii un chitarist bun.chiar incearca sa studiezi si alti chitaristi.si ce-ai cu satriani?..ca el nu e shredder d-ala inrait ca michael angelo :)..satriani chiar are pasaje pline de feeling..si vai la fel

 

 

P.S.-si eu il uram pe malmsteen cu arpegiile lui si prostiile alea super rapide..da mi-a dat cineva de facut niste exercitii de la el..mai mult pentru independenta mainilor, si control...si uite ca treptat incepe chiar sa imi placa.(cred ca ziceam eu ca nu-mi place pentru ca atunci nu prea puteam sa cant absolut nimic de la el..:)) :))

Link to comment
Share on other sites

pentru viteza trebuie sa exersezi cat mai incet.

(alege o gama-chiar gama cromatica,oricare si loveste o nota pe secunda-intervalul dintre ele sa fie egal si degetul sa apese pe nota in pozitia cea mai perfecta.Fa asta in fiecare zi cel putin 10min si ai sa vezi in timp schimbarile)

Link to comment
Share on other sites

pentru viteza trebuie sa exersezi cat mai incet.

(alege o gama-chiar gama cromatica,oricare si loveste o nota pe secunda-intervalul dintre ele sa fie egal si degetul sa apese pe nota in pozitia cea mai perfecta.Fa asta in fiecare zi cel putin 10min si ai sa vezi in timp schimbarile)

 

EXACT

 

In sfarsit , a fost sfatul corect .

 

Asta vroiam sa scriu si eu dar mi-a luat-o inainte @Fictum

 

Deci in tempou foarte foarte rar faci orice exercitiu .cand mana ( muschi si creerul) se obisnueste si va "memora" pozitiile si miscarile pe care le faci si in vis mecanic doar atuncea poti sa maresti treptat viteza .

 

Dupa ce ai exersat sau chiar inainte in tempoul rar ai grije de accentuare ,de interpretare.

 

Sa te feresti de a canta numai "trioleti" cu pull and hammer , canta /exerseaza grupuri cate 4 tonuri cate 8 cand faci o gama intreaga pe o octava sau pe doua la fel sa inveti sa dai accentul pe timpi 1 ,3 , .. acest mod de a canta da greutate .Trioleti sunt mai usor de executat Dar daca se abuzeaza suna sa zic mai fin "neserios" nu are greutate suna a fluturasi.Bineinteles da impresia de viteza mai mare cand ai 3 note pe timp in loc de 2 DAR ia baga tu 4 note pe timp la un tempou doar un pic mai lent .

 

Majoritatea canta cu trioleti si li-se pare viteza ...deci atentie.

 

Si trioletii is OK dar folositi cu rezerve numai unde se potriveste daca nu poti inca sa faci numai trioleti macar accentueaza grupurile pe timpi 1 si 3 al ritmului.

 

Aici intervine sincronul amintit de @dudu

 

 

Asta ptr inceput.

 

Si rabdare multa .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pentru viteza trebuie sa exersezi cat mai incet.

(alege o gama-chiar gama cromatica,oricare si loveste o nota pe secunda-intervalul dintre ele sa fie egal si degetul sa apese pe nota in pozitia cea mai perfecta.Fa asta in fiecare zi cel putin 10min si ai sa vezi in timp schimbarile)

 

subscriu :)

Incearca si trioleti , cvintoleti , sextoleti , vei avea un control mai bun ( :) Demos)

Foarte utile sunt exercitiile lui Satriani , chiar pt. mana stanga , el canta mult cu legato . Nu stiu daca are instructional dvd , dar gasesti pe net tab-uri , filmulete....Chiar daca nu iti place ia ce e bun de la el :) .

Si nu in ultimul rand exerseaza cat mai mult legato , in formule cat mai diverse .

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
pentru viteza trebuie sa exersezi cat mai incet.

(alege o gama-chiar gama cromatica,oricare si loveste o nota pe secunda-intervalul dintre ele sa fie egal si degetul sa apese pe nota in pozitia cea mai perfecta.Fa asta in fiecare zi cel putin 10min si ai sa vezi in timp schimbarile)

 

cea mai perfecta? :)

Sorry, couldn't help myself

Link to comment
Share on other sites

subscriu :)

Incearca si trioleti , cvintoleti , sextoleti , vei avea un control mai bun ( :) Demos)

Foarte utile sunt exercitiile lui Satriani , chiar pt. mana stanga , el canta mult cu legato . Nu stiu daca are instructional dvd , dar gasesti pe net tab-uri , filmulete....Chiar daca nu iti place ia ce e bun de la el :) .

Si nu in ultimul rand exerseaza cat mai mult legato , in formule cat mai diverse .

Bafta!

 

este corect ce scrii , , altfel poti in timp sa ai deprinderi gresite ce nu mai pot fi corectate .

 

Eu am inceput cu alternate picking caci asa m-a pus profu apoi am zis " ma ce inapoiat e profu " nu aude ca Hendrix "trage cu degetu " si nu da cu pana in fiecare ton ...haha.Si cine era super starul EU , dai cu viteze in trioleti .Cand am ajuns sa cant cu un jazzist extraordinar care era pianist , ma intreaba" stii sa mergi in 4 " eu ?????? si dus am fost cand am vazut ca nu se prea potrivesc in frazele propuse trioleti mei .

 

A inceput chinul de pe lume !!! ..."cum mi-a zis profu acum cativa ani ?" parca asa...si am pus un burete sub corzi la calus sa fie estompate !!! sa nu se auda daca trag cu degetul cu chitara electrica la rece !!! si dai nopii intregi luni intregi ca sa ma dezobisnuiesc de a canta doar cu pull and hammer.

 

A fost o perioada de groaza dar mi-a prins bine .Trebuie cunoscute toate tehnicile dar in primul rand cea de baza.

.

Link to comment
Share on other sites

este corect ce scrii , , altfel poti in timp sa ai deprinderi gresite ce nu mai pot fi corectate .

 

Eu am inceput cu alternate picking caci asa m-a pus profu apoi am zis " ma ce inapoiat e profu " nu aude ca Hendrix "trage cu degetu " si nu da cu pana in fiecare ton ...haha.Si cine era super starul EU , dai cu viteze in trioleti .Cand am ajuns sa cant cu un jazzist extraordinar care era pianist , ma intreaba" stii sa mergi in 4 " eu ?????? si dus am fost cand am vazut ca nu se prea potrivesc in frazele propuse trioleti mei .

 

A inceput chinul de pe lume !!! ..."cum mi-a zis profu acum cativa ani ?" parca asa...si am pus un burete sub corzi la calus sa fie estompate !!! sa nu se auda daca trag cu degetul cu chitara electrica la rece !!! si dai nopii intregi luni intregi ca sa ma dezobisnuiesc de a canta doar cu pull and hammer.

 

A fost o perioada de groaza dar mi-a prins bine .Trebuie cunoscute toate tehnicile dar in primul rand cea de baza.

.

 

:)

 

Eu la inceput cantam ca un soi de staccato si exersand la viteza mica mi-am dezvoltat o cursivitate a notelor .

 

Sunt destui chitaristi in trupe cunoscute (bine nu Petrucci sau Frank Marino sau....) ce nu pun accentele cum trebuie , asa ca sunt lucruri foarte importante .

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
se referea ca degetul sa apese perpendicular coarda , sau cum ii vine lui mai bine , dar cel putin sa apese corect .

 

in acest caz se folosea exprimarea "cea mai buna", nu "cea mai perfecta". Anw, nu-s eu Pruteanu reincarnat, da' ma distrat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.