www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Corzi!


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ernie Ball - gasesti la Muzica, la Zapada, sau vorbesti cu cineva care aduce din afara.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Legat de corzi ..mi-am luat azi niste D'Addario Extra Light pt. acustica si cand le faceam lock-ul ...m-am chinuit la Mi-ul gros de vreo 5 ori si tot nu iesea..si pana la urma SNAP.s-a rupt......draci uriasi .. Inainte aveam niste Martins-uri tot cu Mi-ul gros de 0.52 cred (la fel ca D'Addario-urile) la care s-a rupt SOL-ul cand il acordam mai jos in Solb si a trebuit sa-l prin pe primul tuner pana mi-am luat corzi. Am luat Mi-ul vechi (de 3-4 luni) si l-am pus in locul corzii noi.. M-a stresat rau asta.. Credeti ca ma stresez aiurea si nu afecteaza sunetu sau va fi o diferenta ? In afara de faptul ca alea noi suna mai metalic(normal pana se uzeaza putin) eu nu sesizez alta...

Link to comment
Share on other sites

Eu am urmatoarea ordine de preferintze:DR strings,care nu se prea gasesc,nici la Budapesta,Ernie Ball super slynkys,care le folosesc mai tot timpul,GHS,care le gasesti la MC ,la muzica tot timpul,apoi SIT,care sunt chiar mai ieftine ca GHS,si le gasesti tot la Muzica ,la parter,linga standul Fender,adica cum stai cu fatza la Fender,pe dreapta imediat.Daca vrei Fender,le gasesti,evident,la parter la Fender,dar mie nu-mi plac,si nici d.Addario

Link to comment
Share on other sites

Legat de corzi ..mi-am luat azi niste D'Addario Extra Light pt. acustica si cand le faceam lock-ul ...m-am chinuit la Mi-ul gros de vreo 5 ori si tot nu iesea..si pana la urma SNAP.s-a rupt......draci uriasi .. Inainte aveam niste Martins-uri tot cu Mi-ul gros de 0.52 cred (la fel ca D'Addario-urile) la care s-a rupt SOL-ul cand il acordam mai jos in Solb si a trebuit sa-l prin pe primul tuner pana mi-am luat corzi. Am luat Mi-ul vechi (de 3-4 luni) si l-am pus in locul corzii noi.. M-a stresat rau asta.. Credeti ca ma stresez aiurea si nu afecteaza sunetu sau va fi o diferenta ? In afara de faptul ca alea noi suna mai metalic(normal pana se uzeaza putin) eu nu sesizez alta...

 

:) la D`Addario tot timpu se rupe Mi`u(am patit-o cu vreo 3 seturi) tre sa ai noroc sa prinzi un set cu Mi`u bun shi sa ai mare grija cand il instalezi :)

Link to comment
Share on other sites

^merci oricum... deci nimeni nu stie unde as putea gasi?? ... macar 10-49 :)

 

10-49 ai putea gasi la fender(muzica)(io mi-am luat demult un set dimensiunea asta de la ei..). dar de earnie ball nu stiu nimik.aia de la mcmusic, aveau set de 7(ghs) dar banuiesc ca e prea gros 58 pt ce iti trebuie...10-52 la noi nu se gaseste, poate doar la guitarissimo prin comanda, dar le aduc la pretzuri uriashe, gen 600.000 pt un dean markley blue steel.

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu desi nu prea am experienta!

am avut corzi fender,d'adarrio,GHS infinity,intr-o luna maxim trebuiau schimbate(ghs infinity au tinut mai mult)

Acum,am de vreo trei luni dean markley(10-46) pe chitara second hand cu care au venit(deci folosite),si sunt ca noi.

nu oxideaza(desi imi mai transpira mana),nu falaseaza(desi trag de ele fara jena)

io zic ca dean markley sunt beton,nu mai zic ca suna intr-un fel...

fender cel putin astea de pe la noi(dupa parerea mea) sunt panarame panarame.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare: pentru chitara cu floating bridge cam ce fel de corzi ar trebui folosite? ca am luat niste fender de 0.8 si parca au pleznit, au aparut niste puncte pe ele, si au inceput sa sune ca dracu, de parca n-ar fi facut fata la un tremolo mai energic.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare: pentru chitara cu floating bridge cam ce fel de corzi ar trebui folosite? ca am luat niste fender de 0.8 si parca au pleznit, au aparut niste puncte pe ele, si au inceput sa sune ca dracu, de parca n-ar fi facut fata la un tremolo mai energic.

Nu ar trebui sa fie diferente intre corzile pentru floating / non floating sau fixed.

Sigur exista la GHS de ex corzi pentru floyd rose dar singura diferenta dintre astea si unele normale e ca nu au biluta aia in capat si unul dintre capetele corzii e putin mai lat ca sa fie mai bine prins in punte. E mai mult de moft chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.