www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi Home-Made


Variant
 Share

Recommended Posts

Sunt bucuros ca lumea e multumita de amplificatoarele mele.

Si incerc ca urmatorul sa fie si mai bun, de fiecare data.

 

De aceea, "black mamba", desi a durat ceva mai mult (zic ca c-a meritat, totusi), este "in cusca" acum, si arata destul de profesional ... parerea mea ... oricum, eu sunt multumit de rezultat, desi a fost ceva de munca sa iasa asa. Primul amplificator sub sigla "Variant" :) , ca TS808 am facut cu noul meu "brand".

Here we go:

post-3928-1253214611_thumb.jpgpost-3928-1253214650_thumb.jpg

post-3928-1253214668_thumb.jpgpost-3928-1253214688_thumb.jpg

Date tehnice si ce e cu el pe lume, am spus in postul de mai sus in care l-am prezentat, pe sasiu.

E de vanzare, desi m-as desparti cu greu de el, la pretul de 450 lei, fix si care nu va suferi reducere.

 

Uau, asta arata chiar fain. Am niste intrebari:

1. Cati watti are?

2. Iesire de cati Ohmi?

3. Esti din Bucuresti ? Daca da, as putea sa-ti fac o vizita, sa-l vad. Nu stiu inca daca vreau sa il cumpar ... Dar as avea banii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Incepusem odata un amplificator, e mai sus in topic ... ok, n-am mai zis nimic de el pentru ca a suferit ceva transformari, din mai multe motive, dar, in principal, pentru ca lampa finala era mai "neobisnuita" pentru chitara, desi e o lampa care suna foarte bine in unele amplificatoare hi-fi pe lampi.

Am pastrat ideea, preamplificatorul de JCM800, am adaugat o bucla de efecte cu 1/2 ECC83, si ca finala, posibilitatea de a pune EL84 sau 6V6, 6L6, EL34 etc., dupa gust :). Binenteles, nu simultan.

Cutia pentru head era facuta mai demult, si cum ramasese ceva material de la AC4, l-am folosit ...

Pics:

post-3928-1255282845_thumb.jpgpost-3928-1255282860_thumb.jpgpost-3928-1255282877_thumb.jpg

Marshall la volum de 7-8W ... ultra gain ... nebunie :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest calduramare

Salut !! Ma intereseaza un preamplificator bun pe lampa, dar si un final de putere mai mare, 70-100w.

dar deocamdata pre-ul. nu ma grabesc, vreau ceva sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

Orice amp in combinatie cu una (sau mai multe) din pedalele de la topicul "pedale homemade" inseamna REDUCERE in plus :)

 

Nu ezitati, n-o sa va para rau cum nu le-a parut nici celor care au cumparat pana acum de la mine si au fost multumiti, dupa cum ati vazut in cuprinsul acestui topic. Trebuie loc pentru urmatoarele ... :)

Oferta de 1 sapt. perioada de proba este valabila in continuare. Detalii oferta pe PM sau mess.

Multumesc de interes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Cristi_mihalcea
Well, amplificatorul Black mamba a ajuns la d-l Cristian Mihalcea, caruia tin sa-i multumesc pentru incredere, si sper c-o sa povesteasca si aici, cum mi-a spus si mie, gradul lui de satisfactie cu privire la amplificator.

A ramas, momentan, cel "galben". :)

 

Trebuie sa recunosc ca e unul dintre cele mai bune amplificatoare pe care am cantat vreodata. Eu in general cant blues rock si jazz, clasica si ambiental cand si cand. Black mamba este un amp foarte versatil, se pot face reglari foarte ushor si suna foarte tare, cam la acelashi volum ca un Kustom Contender care are 18 watti(insa numai preampul este pe lampa).

Eu la sala am mai cantat pe Bugera 333-2x12, Marshall DSL100, Fender Band Master, si multe alte ampuri solidstate; Black Mamba,cu toate k este foarte mic, are un ton special, comparabil cu ampurile de care vorbeam, suna cum trebuie sa sune un amp bun pe lampi.(pentru ce cant eu acum este mai bun decat orice amp de pe piata romaneasca in jur de 800-1200 ron si nu exagerez).

Am probat ampul cu un Squier Statocaster Standard Black&Chrome, mxr Dynacomp(tot d la iulian), SIlver Dragon, Ibanez De7(modul echo-reverb) si m-am jucat un pic si cu un wah(Dunlop GCB95 Original Crybaby). Mi-a fos greu sa ma dezlipesc de el, e k un magnet. Sper sa-shi pastreze calitatea tonului si dupa cativa ani.(ii mai schimb eu lampile dak trebuie)

II multumesc lui Iulian pentru acest amp si apelati cu incredere pt k se pricepe cu adevarat.

Edited by Cristi_mihalcea
Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi_mihalcea

Un mare 'up' pentru Iulian, un profesionst al ampurilor pe lampi, si al pedalelor true bypass.

Am inregistrat cateva pasaje cu ampul Black Mamba, folosind un Squier Stratocaster Standard Black&Chrome(HSS) prin mai multe pedale printre care Rocktron Silver Dragon, si o copie Mxr Dynacomp facuta tot de Iulian.

Pe viitor cred k o sa apelez iar pentru un amp mai mare probabil tot ceva gen Black Mamba, pt k suna demential.

Black_Mamba_reverb_Silver_Dragon.mp3

Black_Mamba_reverb_tremolo_SilverDragon.mp3

Edited by Cristi_mihalcea
Link to comment
Share on other sites

Un mare 'up' pentru Iulian, un profesionst al ampurilor pe lampi, si al pedalelor true bypass.

Am inregistrat cateva pasaje cu ampul Black Mamba, folosind un Squier Stratocaster Standard Black&Chrome(HSS) prin mai multe pedale printre care Rocktron Silver Dragon, si o copie Mxr Dynacomp facuta tot de Iulian.

Pe viitor cred k o sa apelez iar pentru un amp mai mare probabil tot ceva gen Black Mamba, pt k suna demential.

 

Interesant sunet.

 

Nu ar fi rau daca ai putea pune si ceva mostre cu ampul insusi (fara nicio pedala fie ea si de modulatie) : canal clean si respectiv canal drive. Cred ca intereseaza pe toata lumea cum suna distorsionat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi_mihalcea

Interesant sunet.

 

Nu ar fi rau daca ai putea pune si ceva mostre cu ampul insusi (fara nicio pedala fie ea si de modulatie) : canal clean si respectiv canal drive. Cred ca intereseaza pe toata lumea cum suna distorsionat. :)

[/quote:

Pt drive cred k imi trebuie un microfon mai bun k sa se auda asha cum trebuie. Dar iata cateva samples:

Black_Mamba_Stratocaster_01.mp3

Black_Mamba_Stratocaster_02.mp3

Black_Mamba_Stratocaster_03.mp3

Black_Mamba_Stratocaster_04.mp3

Black_Mamba_Stratocaster_Wah.mp3

Black_Mamba_Les_Paul.mp3

Black_Mamba_Les_Paul_02.mp3

Link to comment
Share on other sites

Bravo, interpretare excelenta! :)

Ma bucur c-a ajuns la un om care e si foarte talentat, sa-l canti cu placere in continuare!

Multumesc de sample-uri, mai ales ca au fost din propria ta initiativa. Acum cred ca lumea poate sa-si faca idee si de sunetul amplificatoarelor mele, nu numai de design si constructie..

Desi am vandut ceva pedale si amp-uri pe aici, esti singurul care a avut bunavointa si si-a facut timp sa inregistreze ceva cu sculele de la mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi_mihalcea
Bravo, interpretare excelenta! :)

Ma bucur c-a ajuns la un om care e si foarte talentat, sa-l canti cu placere in continuare!

Multumesc de sample-uri, mai ales ca au fost din propria ta initiativa. Acum cred ca lumea poate sa-si faca idee si de sunetul amplificatoarelor mele, nu numai de design si constructie..

Desi am vandut ceva pedale si amp-uri pe aici, esti singurul care a avut bunavointa si si-a facut timp sa inregistreze ceva cu sculele de la mine. :)

Multumesc si eu, fiind primul posesor al unui amp cu sigla Variant, am zis sa auda si lumea ce e de el.

Inca 3 inregistrari mai bune un pic (ultimele). Numai bine

Les_Paul_Drive_High_Gain.mp3

Les_Paul_Drive_Low_Gain.mp3

Les_Paul_Clean_High_Gain.mp3

Link to comment
Share on other sites

Cleanurile si medium gain suna frumos, cald. Pe hi gain mi s-a parut cam neconturat, fara basi, putin imprastiat. Acum depinde si de pozitia microfonului, de difuzor...de multi factori. Oricum, 100 de mostre nu fac cat o proba fata in fata cu ampul.

 

Si mai interesant va fi modul in care vei descoperi si alte sunete,pe masura ce ajungi sa cunosti statia. Si poate ne mai impartasesti din experienta!

 

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte frumos Black Mamba, mie chiar mi-a placut. Se vede ca nu a fost de la bun inceput conceput pentru high gain, mai degraba pentru clean si crunch.

 

As fi interesat sa stiu mai multe detalii constructive, respectiv puterea in regim de clean, lampi de final folosite, bucla de efecte, cum se realizeaza comutarea intre canale etc. E foarte posibil sa fiu si eu interesat de ceva de genul asta, poate doar putin adaptat necesitatilor mele.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc si eu, fiind primul posesor al unui amp cu sigla Variant, am zis sa auda si lumea ce e de el.

Inca 3 inregistrari mai bune un pic (ultimele). Numai bine

 

Foarte foarte tare interpretarea Bohemian Rhapsody. :)

Scrie clean high gain. Asta inseamna ca e ampul setat high gain, dar cu volumul din chitara lasat jos?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi_mihalcea
Foarte foarte tare interpretarea Bohemian Rhapsody. :)

Scrie clean high gain. Asta inseamna ca e ampul setat high gain, dar cu volumul din chitara lasat jos?

Multumesc mult

Asta inseamna k e masteru tare, pe canalu high gain dar gainu cam la 30% :).

 

Cabinetul este facut de mine si difuzorul pe care il am acum e un SHARK 12G100A.

Edited by Cristi_mihalcea
Link to comment
Share on other sites

Suna foarte frumos Black Mamba, mie chiar mi-a placut. Se vede ca nu a fost de la bun inceput conceput pentru high gain, mai degraba pentru clean si crunch.

 

As fi interesat sa stiu mai multe detalii constructive, respectiv puterea in regim de clean, lampi de final folosite, bucla de efecte, cum se realizeaza comutarea intre canale etc. E foarte posibil sa fiu si eu interesat de ceva de genul asta, poate doar putin adaptat necesitatilor mele.

 

Normal ca nu e high gain, am zis in prezentare ce e cu el ... daca vreti high gain, asta e cel ramas, galben, cu pre de JCM800.

Este un amp SE cu o lampa EL84 in final.

Canalele sunt mixabile prin cele doua potentiometre si, de asemenea, pot fi taiate independent, din aceleasi potentiometre, care au si switch on/off. Astfel se obtin multe combinatii de gain. Nu are footswitch sau bucla de efecte. Are bucla cel galben.

Daca doresti ceva particular, putem discuta pe PM si vedem daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.