www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte/distorsii


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Sunt in cautarea unei pedale de efecte/distorsii sau ceva, poate chiar program de calculator ca sa reproduc sunetul de chitara de la nightwish, acea distorsie diferita si super tare. Pana acum am vazut ca Pod xT de la Line6 poate face asta dar e cam scump, sa platesc cat chitara numai pentru efecte e cam mult.

 

Spunetimi daca stiti de o pedala sau ceva ca sa reproduc distorsia aia superba. Mersi in avans :)

 

Apropo. Nu raspundeti daca habar n-aveti cum suna chitara de la Nightwish

Link to comment
Share on other sites

sa platesc cat chitara numai pentru efecte e cam mult.

 

:);):D :D :P:) :)

 

 

nici nu stiu de unde sa incep sa iti explic cate ceva. pe bune. sunt 1000 de threaduri cu ipuri de distors, de la cum functioneaza pana la ce variante pt un anumit tip de sunet. ce te faci cand o sa vrei si o statie buna sau cine stie,o chitara BUNA nu una de 400 de euro. si cica rgc.ro e mort. un topic de-asta face zece de acum 2-3 ani ;)

 

 

PS: stiu cum suna si chitara de la nightwish asa ca imi permit sa iti raspund

Link to comment
Share on other sites

:););):D:P:):)

 

 

nici nu stiu de unde sa incep sa iti explic cate ceva. pe bune. sunt 1000 de threaduri cu ipuri de distors, de la cum functioneaza pana la ce variante pt un anumit tip de sunet. ce te faci cand o sa vrei si o statie buna sau cine stie,o chitara BUNA nu una de 400 de euro. si cica rgc.ro e mort. un topic de-asta face zece de acum 2-3 ani

 

 

PS: stiu cum suna si chitara de la nightwish asa ca imi permit sa iti raspund

 

ciudat,as putea jura ca am auzit un rrom tipand in piata la unirea:Distors pe lampa,3 la 10 mii :D

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
nici nu stiu de unde sa incep sa iti explic cate ceva. pe bune. sunt 1000 de threaduri cu ipuri de distors, de la cum functioneaza pana la ce variante pt un anumit tip de sunet. ce te faci cand o sa vrei si o statie buna sau cine stie,o chitara BUNA nu una de 400 de euro. si cica rgc.ro e mort. un topic de-asta face zece de acum 2-3 ani :)

 

 

PS: stiu cum suna si chitara de la nightwish asa ca imi permit sa iti raspund

 

Eu nu prea am inteles nimic din raspunsul tau,dar cred ca din cauza ca am ceva febra. Sunt curios daca Radu a inteles ceva :) ?

Cred ca multa lume cunoaste sound-ul Nightwish,dar la ce scule au ei,nu cred ca ai sa-l obtii cu o simpla pedala de distors!

Link to comment
Share on other sites

asta vrei? http://www.uberproaudio.com/content/view/367/38/

 

scule scumpe si chestii custom.. probabil cel mai bine daca vrei sa imiti tonuri celebre e sa-ti iei un procesor bun dar recomandat e sa-ti iei un amp decent si sa cauti cateva variante bune care te satisfac si sa mergi pe ele.

 

mai mult de atat nu te pot ajuta.. eu personal am sculele din semnatura dar 9 din 10 cazuri ma bag cu chitara in amp si imi ajunge :)

 

btw.. lasati omul in pace ca nu e atat de absurd ce cere.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea am inteles nimic din raspunsul tau,dar cred ca din cauza ca am ceva febra. Sunt curios daca Radu a inteles ceva :) ?

Cred ca multa lume cunoaste sound-ul Nightwish,dar la ce scule au ei,nu cred ca ai sa-l obtii cu o simpla pedala de distors!

 

a inteles alex_omul foarte bine ce am vrut sa spun

 

Cu pedala asta poti obtine EXACT sunetul chitarelor auzite in Nightwish. Nici nu iti mai trebuie alt amplif, sau boxe de 1000w.

http://www.thomann.de/gb/behringer_tu300.htm

Link to comment
Share on other sites

Wow s-au facut ceva reply-uri intro noapte :)

 

Stiu ca pentru a avea exact sunetul ala la chitara imi trebuie exact echipamentul lui emppu dar eu vreau sa am ceva macar foarte asemanator. uite de la frozenblizzzard (

de exemplu) mi-a venit ideea.

 

Alexe, ai incercat pedala aia, adica stii din proprie experienta ca produce foarte bine sunetul de nightwish sau ai auzit de la altii? SI de unde l-as putea cumpara?

 

Symbolic, o chitara daca costa ma putin de 400 de euro nu inseamna ca e proasta...am exemple de trupe mari care folosesc chitari mai ieftine de 400 euro. La amplificator e alta problema, acolo da mi-ar trebui unul adevarat.

 

eadgbe si dani, ce e metal zone?

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Alexe, ai incercat pedala aia, adica stii din proprie experienta ca produce foarte bine sunetul de nightwish sau ai auzit de la altii? SI de unde l-as putea cumpara?

 

Pedala pe care ti-am recomandat-o e doar un tunner. Te rog sa ma scuzi, am facut si eu o gluma proasta :). Dupa cum au spus si Symbolic, Squier, CernoBill... Iti trebuie scule adevarate, ca sa te poti apropia macar de tonul lor. Ce iti recomand eu e sa iti scoti de pe net (nu pot sa iti dau sursa) Guitar Rig 3 sau Amplitube (2, Metal), si sa incerci sa reproduci tonul (poate gasesti pe net un preset bun). Normal ca nu o sa sune ca si nightwish, (conteaza FOARTE mult si chitaristul, nu doar sculele), pentru ca nu poti inlocui niciodata um amplif de 1000 euro cu un soft pe care il gasesti crackuit pe net, dar ai un punct de plecare si eventual pe viitor o sa iti fie mai usor sa iti cumperi o pedala, un amp, un procesor...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti iei un procesor calumea...ceva de la Me-50 in sus. E bine sa ai mai multe optiuni de distors de metal, una va suna mai mult ca sigur similar cu cea de la nightwish in combinatie cu ampul si chitara ta. Apropo, daca nu are humbucker in bridge chitara ta, sansele tale sa reproduci decent tonul ala scad mult de tot. E un distors foarte saturat si relativ plat, nimic special, suna cam ca un Boss MT-2 daca ma intrebi pe mine...

Link to comment
Share on other sites

Asta ar fi recomandarea mea, fara sa dai 400 de euro. http://www.thomann.de/gb/zoom_g71ut.htm

Desi dupa cum vezi ai da oricum 250, dar l-ai putea folosi si la multe alte tonuri. Pana cand te hotarasti exact ce sound vrei sa ai, cel mai bine e sa ai un procesor bun, ca sa poti experimenta. Dupa ce stii sigur ca vrei sa suni exact in felul x, nu iti ramane decat sa investesti foarte multi ca sa suni asa.

Daca te-ai multumi cu o aproximare a sunetului nightwish fara versatilitatea unui proc, eu iti sugerasem un Boss MT-2

http://www.thomann.de/gb/boss_mt2_metal_zone.htm (parca s-a vorbit si mai sus de el)

Parca a mai zis cineva de el. Practic orice distors de metal saturat bine de tot va suna similar celui de la nightwish (probabil si un Boss DS-1)

Link to comment
Share on other sites

si ca sa fiu si un pic util: ia un procesor de generatie noua. eventual un zoom g7 sau g2 macar si un amp in toate mintile lui. poti incerca o varianta ieftina pe lampa de 5W si e suficient pentru inceput. apoi incepi si descarci de pe net preseturi care seamana cu soundul nightwish. dar, la fel cum auz is si baietii mai sus, e un distors saturat, fara nimic special in el. suna bine in combinatia lor de sunet (vezi si tobele ca sunt la fel de plate) dar cam atat.

 

 

sa incercam sa facem diferenta dintre "chitara pe care o am acum e ok pentru momentul asta" si "chitara mea e buna si nici nu am dat asa multi bani pe ea". nu cred ca o chitara suna bine daca e la 2000 de euro, dar undeva intre 700-1000 e un pret cinstit.

 

PS: sunt curios care-s trupele alea care canta pe chitari de 400 de euro (si nu-mi da nume de trupe de punk)

Link to comment
Share on other sites

Eu ma intreb daca un procesor e calea cea mai buna atata timp cat omu' nu stie ce e un tuner sau un Metal Zone.

Desi nu pentru asta au fost concepute, diferitele ampsim-uri mentionate pe aici (Guitar Rig, Amplitube, ReValver III etc.) iti dau ocazia de a incerca diferite combinatii de amplificatoare, efecte, boxe, microfoane s.a.m.d. Daca intelegi "cum functioneaza tonul" (vorba unui tanar forumist) poti decide singur care echipament ti se potriveste cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

ma refer la trupe de punk din topor, cu 5 fuzzuri date blana, puse in serie toate cu un noise supressor la coada. mai conteaza chitara? nu chiar. evident exagerez dar esti destul de destept sa veziasta, nu? la fel cum si replica ta a fost o glumitza menita de a face conversatie.

 

 

RAduxxxxx: pune mana si citestetopicurile de la incepatori si echipament in special cel cu lant de efecte analog si cel legat de ton. cauta alte topicuri similare cu al tau si vezi ce replici au primit alti incepatori. nu de-alta dar sunt convins ca daca ai avea exact sculele lui, nu ar suna la fel cu mana ta. usurel ca e timp destul sa inveti sa nu ai nevoiede soundul cuiva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

cu o simpla pedala deabia daka o sa te aproprii de tonul nightwish , ei au riguri interminabile gramezi de ampuri full tube pedale etc. + masterizarea care schimba total povestea ! deci poti incerca un procesor ,

Link to comment
Share on other sites

pana la urma tot la pod xt o sa ajung in viitor (indepartat), ca are multe efecte si distorsii si am vazut de vanzare la guitarshop. credeam ca pot gasi ceva ieftin doar pentru efectul ala de nightwish.

 

exemple de formatii metal si NU de punk, ca nu ascult asa ceva: Metallica si Hammerfall. Mai precis am un ESP F-50 care l-am vazut la hetfield in mai multe concerte iar la hammerfall chitaristul vechi folosea un fender sau squier care e mai scump, dar nu de 2000 euro...

 

mdea o sa mai caut si pe alte topicuri, ma rog.

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

A cantat hetfield pe Esp F-50 ?:)) In fine ... pedalele de genul Metal Zone au distorsiunea mult prea deschise si panoramica, pentru nightwish ai nevoie de o distorsiune compresata cumva si articulata, vezi un Box of metal ca cica al ar trebui sa sune oarecum apropiat de un rectifier care ar putea sa-ti dea sunetul de care ai nevoie, e cam scumpa dar isi face treaba

Link to comment
Share on other sites

Radu, esti FOARTE incepator. Am sa-ti dau vestea proasta ca o mare parte din ton e mana celui care canta. Ai sa auzi multi chitaristi mari spunand, eu pe orice as canta, tot ca mine suna. Ceea ce e foarte adevarat. Tu, sau eu, sau oricine altcineva, daca am canta pe acelasi setup ca Nightwish, tot nu am suna ca ei.

 

Eu nu cred ca ai inteles nici 50% din cuvintele pe care le-au spus oamenii astia aici. E foarte important pentru niste oameni ca sa poata comunica sa aiba un limbaj comun. Dar nu dispera, si noi am fost la fel, cu timpul vei invata. Problema e ca pasiunea pe care ti-ai ales-o e foarte costisitoare, asta ar trebui sa stii de la inceput, ca sa stii pe ce drum mergi. Iar pe efecte si amp vei plati MUUULT mai mult decat pe chitara.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

atunci asta ce-i?

 

fratimiu a avut ca prima chitara... un jackson js1. arata din intamplare ca o chitara de a lui kirk hammet. un esp. dar arata exact la fel. neagra, forma gen strat, headstock ascutit.

fratimiu a fost vreun an, daca nu chiar mai mult timp, ferm convins de faptul ca are chitara exact ca a lui kirk hammet.

 

ce are acolo james e un esp. dar te asigur ca nu e un f-50 , care btw, nici macar esp nu e, e ltd.

 

ok. hai sa-ti zic mai simplu....sa intelegi. cand un chitarist smecher....vrea un instrument se duce la o firma mare de chitari. gen Carlos Santana la PRS, Jim Root la Fender, Slash la Gibson, Steve Vai la Ibanez, Kirk Hammet si James Hetfield la ESP si zice bah voi imi dati mie o carca de bani, si imi faceti o chitara smechera.

apoi puteti sa legati chitara aia de numele meu si sa o comercializati.

 

si chitaristul respectiv isi alege o forma de chitara, dar facuta cu lemn de care zice el, doze de care zice el etc, sau in unele cazuri ia o forma si o modifica dupa piticii lui.

exemplu: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=500 uite aici Jim Root Telecaster. are forma de Telecaster, dar nu are nici cea mai mica legatura cu orice telecaster de serie.

sau mai e James Hetfield cu jucariile astea http://www.espguitars.com/guitars_james.html . au forma de Gibson Les Paul, desi nu au absolut nici o legatura cu vreun Gibson.

 

acu ai inteles?

 

nici un chitarist care se respecta nu va folosi chitari de serie, pe care le are tot poporu'. va folosi signature models sau customuri.

 

sunt si mici exceptii...

 

 

de ce m-am deranjat sa scriu atat?

esti incepator. tre sa inveti anumite chestii...cum ar fi sa te documentezi inainte sa vorbesti aiurea. asta nu numai legat de chitari. oricand.

e ca si cum ai zice ca Titi Aur are sub capota un motor stock de Evo. :)

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

Raduxxx cred ca a crezut ca e f5o pentru ca f50 era singura de pe situ actual ESP care seamana oarecum cu chitara din clip.

 

Chitara pe care canta Hetfield acolo e un ESP LTD F300 care nu cred ca se mai fabrica

 

http://www.freewebs.com/montyjay/blackespf300.html

 

@Raduxxxx: F50 e cea mai ieftina din seria F( e facuta din lemn mai slab, cu doze mai slabe, are gatu prins in suruburi etc.), pe cand F300 e dintre cele mai bune (si mai scumpe) .

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.