www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Dureri Groaznice De Degete ;))


Guest dark_loving_heart
 Share

Recommended Posts

Guest dark_loving_heart

Am invatzat si io cateva acorduri si mi sa spus sa fac exercitzii cat mai des (era logik...lolz :)), sa incerc sa mut acordurile...dar frate...ma jur k nu mai pot de durere de degete,...cand apas corzile, nu pot sa tin apasat mai mult de 20 de secunde( cu aproximare va dati seama :))...nu credeam k o sa ma doara asha....voi astia chitaristii adevaratzi cum reusiti? :( k pe mine incepe sa ma streseze faza asta rau de tot..... credeti k o sa ma obisnuiesc vreodata?...............omfg :)

Link to comment
Share on other sites

eu foloseam o punga cu apa, pusa la congelator (actually, erau d-alea de perfuzie, dar ideea e aceeasi), si cum incepeam sa cant (i mean noise aronud) si ma usturau, puneam degetele pe chestia aia rece (poti sa incerci sa deschizi geamul, sau sa mergi 5 minute pe afara too :) - prima data cand mi-a iesit bareul a fost cand am venit de pe un frig groaznic si am pus mana pe chitara), si nu le mai simteam..

 

faza naspa e ca se oxideaza corzile mai repede.. daca sunt de metal, of course :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

lolz.... mc mult ptr. sfaturi, guys. Nu stiam k s-a mai discutat...poate o sa incerc faz cu punga de apa, suna interesant :)

Link to comment
Share on other sites

Hehe... fu buna asta cu chitaristi adevarati. Eu nu ma pot numi chitarist si nu am probleme cu degetele... trec intr-o luna-2 luni MAXIM. Pe urma nu o sa mai ai probleme. Incearca pana una alta cu niste pansamente prinse delicat cu niste leocoplast subtire fix pe buric si in jurul varfului degetului. Strage mai tare un pic dar nu prea prea (sa nu opresti circulatia or smth). Eu asa am facut si intr-o luna nu mai am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

invata sa apesi pe coarda exact atat cat este necesar .. nu trebuie sa fii incordat... sau sa apesi cu putere....

 

nu e o regula sa te doara buricele..... in cel mai rau caz mie-mi curgea sange de atata repetat...:) dar de durut nu ma durea prea tare...

 

-deci apasa pe coarda pana atinge coarda fretu (bara de metal verticala ) .. si apasa cat mai aproape de fret.. si cat mai delicat.. relaxeaza-te.. ...

 

ps: cumpara-ti un set de corzi mai putin tensionate. si mai subtiri...

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

well...H00k, ma refeream la cei care au trecut prin ce trec si eu :) ...nu neaparat la cei cu vechime :) da whatever...se simt ei...io`s deocamdata la inceput...nu am nici o luna :)...so, i`m dojng my best...sa vedem c iese...thanx again guys

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ce chitare aveti ca eu de 1 luna de cand am chitara am zdrancanti mult la ea si tot nu ma dor degetele...un pic incheietura stanga si faptul ca mi s-au intarit varfurile degetelor,but no pain :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

pai e o acustica, de hora... :) mai mult nu stiu sati spun ptr k sincera sa fiu nu am pricep...so, habar nam c fel de corzi are :) but i`m very serious, man...chiar ma dor degetele...oare o sami cada? lolz...

Link to comment
Share on other sites

Oricine repeta destul incat sa treaca peste limitele sale simte dureri de degete. Toti ce poti face e sa nu te apuci daca pur si simplu nu poti repeta 5 minute fara sa urli de durere. Stai si asteapta sa poti repeta 10-15 :) Oricum, asta e momentul de inceput n-ai ce-i face. Stiu de un tip care avea dureri enorme de degete si se gandisesa treaca la pian... dar a perseverat cu chitara si acum participa la concusuri de clasica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.