www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Lampi Sa-mi Iau?


Guest
 Share

Recommended Posts

Am acel head Tone full tube...copie dupa dual rectifier si am 5 lampi ruby gen 12ax7 insa nu prea imi place distorsul,asa ca doresc sa aflu cam ce lampi de ton ati recomanda pt un distors mai co...os?Si daca tot am deschis topicul , pot face combinatii cu diferite lampi de ton ?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am acel head Tone full tube...copie dupa dual rectifier si am 5 lampi ruby gen 12ax7 insa nu prea imi place distorsul,asa ca doresc sa aflu cam ce lampi de ton ati recomanda pt un distors mai co...os?Si daca tot am deschis topicul , pot face combinatii cu diferite lampi de ton ?

Multumesc!

 

ceva pe baza de gaz :)

Link to comment
Share on other sites

Daca poti defini "coios" poate te putem ajuta, altfel n-ai decat sa iei toate lampile compatibile cu 12AX7 la rand. Sau poate cele de putere sunt problema...

PS: 12AX7 au cel mai mult gain din familia lor, deci daca vrei mai multa saturatie nu acolo e solutia.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Am acel head Tone full tube...copie dupa dual rectifier si am 5 lampi ruby gen 12ax7 insa nu prea imi place distorsul,asa ca doresc sa aflu cam ce lampi de ton ati recomanda pt un distors mai co...os?Si daca tot am deschis topicul , pot face combinatii cu diferite lampi de ton ?

Multumesc!

a good od pedal si ai rezolvat (eu am 5 x ecc 83 si 2 x el 34 in final, si nu am gain din amp, fac din pedale si e destul de ok). Faza cu copie dupa mesa ( :) barf) spune tot...poate nu in soundul gen mesa vrei tu sa te auzi, cum nici eu dealtfel nu vreau

Link to comment
Share on other sites

12ax7 nu sunt de mai multe feluri, ci sunt produse in diverse locuri (si cu diferentele la controlul calitatii aferente).

Si teoretic, n-ar trebui sa conteze producatorul - de oriunde le-ai lua, ar trebui sa aiba aceleasi caracteristici. Cel putin asa stiu eu, nu-mi dati in cap daca ma insel.

 

Dar acuma ma alatur si eu corului si spun ca nu prea inteleg cum 5 12ax7 nu distorsioneaza suficient. Pe bune ca problema s-ar putea sa fie in alta parte.

 

@Archangello - ce e asa amuzant la "faza cu copie dupa mesa" si de ce "spune tot" ?

Link to comment
Share on other sites

12ax7 nu sunt de mai multe feluri, ci sunt produse in diverse locuri (si cu diferentele la controlul calitatii aferente).

Si teoretic, n-ar trebui sa conteze producatorul - de oriunde le-ai lua, ar trebui sa aiba aceleasi caracteristici. Cel putin asa stiu eu, nu-mi dati in cap daca ma insel.

 

Dar acuma ma alatur si eu corului si spun ca nu prea inteleg cum 5 12ax7 nu distorsioneaza suficient. Pe bune ca problema s-ar putea sa fie in alta parte.

 

@Archangello - ce e asa amuzant la "faza cu copie dupa mesa" si de ce "spune tot" ?

era relevant din ce am scris...daca tie iti place mesa , nu ai decat sa canti pe mesa, exista ampuri mult superioare ca sunet at a lower price range(pe testate)

 

so da, e foarte amuzant, cel putin pt mine

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

incearca in final 6L6 cu 12ax7 mesa sunt echipate cu astea si mi se pare ca rupe

 

daca vrei un sunet rau dai gain maxim incontrolabil si eq-ul aproape de maxim sau daca nu mai baga pedale de overdrive :)

 

 

un peavy rage 258 rupe cu gain max si eq putin setat si o pedala de wah poate ai probleme la chitara:)) doze altceva poate nu sunt ele destul de coioase eu am un coi cu un peavy rage de mama mama si u nu ai cu amp pe lampa :))

Link to comment
Share on other sites

incearca in final 6L6 cu 12ax7 mesa sunt echipate cu astea si mi se pare ca rupe

 

daca vrei un sunet rau dai gain maxim incontrolabil si eq-ul aproape de maxim sau daca nu mai baga pedale de overdrive :)

 

 

un peavy rage 258 rupe cu gain max si eq putin setat si o pedala de wah poate ai probleme la chitara:)) doze altceva poate nu sunt ele destul de coioase eu am un coi cu un peavy rage de mama mama si u nu ai cu amp pe lampa :) )

 

de ce ai tu impresia ca the coi amount e direct proportional cu the gain amount...? :)

Link to comment
Share on other sites

ok multumesc pentru sfaturi...am sa vad ce si cum...iar la partea cu pedala m-am gandit si eu....si cred ca asta am sa fac....oricum multumesc pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

de ce ai tu impresia ca the coi amount e direct proportional cu the gain amount...? :)

exact...nu are nici o legatura.Gainu il reglezi facand mute p E gros una intruna si cu aialalta mana pe knobu de gain pana se aude cut...nu ,,dai sa puta" ca nu isi are rostul, e drept ca e putin mai cut tonul si greu de cantat, dar u get used to it :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

da voi astia destepti

depinde si de sunetul pe care il vrei vrei death baga gain cat cuprinde(on topic)

mie imi place cu gain mare mid mediu low mare si high mare care e problema voastra daca eu aici ma simt bine daca aici am eu coiul meu daca aici imi place sa cant aici e personalitatea mea? va doare undeva? nu imi place sa imi moara sunetul imi place sa fie mult gros si sa imi cuprinda tot, fiecare cu stilul lui frate

i-am dat un sfat referitor la ce vrea sa cante 6L6 cu 12ax7 sau/si gain max o pedala de overdrive sd-1 sau mai rau od-3 daca vrei chiar ds-1 daca vrea boost rau.

 

chiar nu va inteleg de ce ma atacati intruna cand postez ceva orice chestie atac la persoana!

 

la multi ani!

 

omule sper sa reusesti cu ampul imi plac gainurile mari cant cu gain mare sper sa iti fie de folos sfatul meu.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
Noroc. Nu stiu alte lampi cum sunt, dar mie JJ mi-au placut foarte mult.

Nu sint VOS, dar suna rotund, grasut si bine definit. Nu stiu cum e facut

preampul din statia ta, dar aproape sigur te va interesa sa schimbi in

primul rind lampa din pozitia V1 (intreaba-l pe Andrei Tone care este,

sau cauta schema originalului a carui copie e headul). Cind esti multumit

de noul sunet, treci la urmatoarele pozitii din preamp - V2, V3, etc.

 

Cum headul, daca tin eu bine minte, are 100W, este FOARTE PUTIN

probabil sa-l folosesti de asa maniera incit semnatura drive-ului tau sa

fie data de lampile de putere. Ca regula in general valabila, lampile 6L6

si derivatele lor ofera un headroom mai larg decit EL34, care incep sa

distorsioneze la volum mai mic. In functie de stilul pe care doresti sa-l

abordezi, te poti hotari la un tip de lampi. Numai tu poti sti cit de tare

vrei sa cinti.

 

Cit despre "coi", pentru mine, personal, el se defineste ca un quantum

bogat de armonici medii-joase si o definitie foarte buna a inaltelor. Insa

asta e valabil doar pentru stilul in care imi place mie sa cint. Tie s-ar

putea sa ti se para ca o saturatie in joase si inalte inseamna coi. Asadar,

depinde de configuratia EQ-ului si a presence-ului (daca ai un control

pentru asta). Eu zic, inainte sa te alarmezi, sa testezi toate combinatiile

dintre aceste potentiometre, sa vezi ce rezultate atingi.

 

Desigur, cel mai important rol il au chitara si dozele (un aspect des sarit

cind e vorba de aplicatii high-gain). Iti sugerez sa incerci mai multe chitare

inainte sa te sperii.

 

Pentru informatii legate de lampi, ti-i recomand cu caldura pe domnii

dark_rain si midnight rider.

Desigur, cea mai buna resursa ramine tot constructorul headului :)

 

Noroc, sper ca te-am ajutat mai mult decit te-am incurcat.

canta death metal.. ma indoiesc ca o sa ii dea atat de multa atentie tonului.. din acea perspectiva

 

are head pe lampa la 100 de W. cred ca primul lucru care l-ar putea incerca e sa ii dea ceva volum, daca il tine la 0.5 normal ca ii suna fizzy si thin

 

iar daca nu ii place sub nicio forma caracterul distorsului... nu ar fi o solutie mai buna schimbarea ampului?

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

canta death metal.. ma indoiesc ca o sa ii dea atat de multa atentie tonului.. din acea perspectiva

 

are head pe lampa la 100 de W. cred ca primul lucru care l-ar putea incerca e sa ii dea ceva volum, daca il tine la 0.5 normal ca ii suna fizzy si thin

 

iar daca nu ii place sub nicio forma caracterul distorsului... nu ar fi o solutie mai buna schimbarea ampului?

eu de aia ziceam sa ia o pedala d od...da ampu foarte tare si face volumul incet din pedala...ca un fel de powerbreak...it works very well,eu asa fac

Link to comment
Share on other sites

decat sa schimbe ampul mai bine isi cumpara o pedala buna de dstors(eu stiu...un uber metal line 6) si rezolva treaba:)

 

PS : nu e asha ushor sa vinzi un amp si asta doar fiindca nu-ti place distorsul:)parerea mea

 

PS2: poate ar fi cel mai bine...dar repet...nu este ushor

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

decat sa schimbe ampul mai bine isi cumpara o pedala buna de dstors(eu stiu...un uber metal line 6) si rezolva treaba:)

 

PS : nu e asha ushor sa vinzi un amp si asta doar fiindca nu-ti place distorsul:)parerea mea

 

PS2: poate ar fi cel mai bine...dar repet...nu este ushor

ampul ala e foarte ok , ar fi chiar o mre prostie...recomand sa ia mai mult un metal master sau ceva, e d vanzare un tech 21 xxl, foarte ok ar fi pentru ampu asta...Is multi care folosesc mesa pe clean cu TS9 pentru riff, solo etc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.