www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Les Paul - Epiphone Sau Gibson


ebh
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi iau un Les Paul si stau in dubii daca sa ma indrept catre varianta ieftina Epihone (un Standard sau Custom, care sunt pana in 600eur pe Thomann) sau sa fac un efort financiar si sa iau un Gibson Les Paul Studio (1000eur pe Thomann).

 

Daca ma hotarasc asupra unui Epiphone avantajul ar fi ca pot sa o iau de la noi si, deci, sa o si testez inainte.

 

Exista diferente majore de calitate intre cei doi producatori? Merita diferenta de 400eur si deranjul ca trebuie trimisa pentru Gibson? Este varianta "Studio" slaba calitativ? Ma intereseaza in principal calitatea constructiei si mai putin a dozelor care, la o adica, pot fi schimbate.

 

La Epiphone, care sunt diferentele intre Standard si Custom?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gibson este made in USA, iar asta presupune un control al calitatii mult mai riguros decat la Epiphone, care este facuta in China, iar hardware-ul este de o calitate mult superioara. Gibson Les Paul Studio este, in teorie, un model de sine statator, care isi justifica pretul mai redus prin faptul ca nu este atat de atragator vizual precum suratele sale mai scumpe.

 

Intre Epi LP Custom si Standard nu este, din cate stiu eu, nici o diferenta, difera doar din punct de vedere cosmetic si financiar.

 

Eu as merge pe Gibson, pentru hardware-ul (mult) mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi iau un Les Paul si stau in dubii daca sa ma indrept catre varianta ieftina Epihone (un Standard sau Custom, care sunt pana in 600eur pe Thomann) sau sa fac un efort financiar si sa iau un Gibson Les Paul Studio (1000eur pe Thomann).

 

Daca ma hotarasc asupra unui Epiphone avantajul ar fi ca pot sa o iau de la noi si, deci, sa o si testez inainte.

 

Exista diferente majore de calitate intre cei doi producatori? Merita diferenta de 400eur si deranjul ca trebuie trimisa pentru Gibson? Este varianta "Studio" slaba calitativ? Ma intereseaza in principal calitatea constructiei si mai putin a dozelor care, la o adica, pot fi schimbate.

 

La Epiphone, care sunt diferentele intre Standard si Custom?

 

Merci!

 

Mai cerceteaza putin problema asta pt ca sunt si alti producatori de chitare tip les paul in afara de epiphone, cum ar fi Tokai...dar mai sunt si altii. La un buget mai mic, m-as orienta mai degraba spre o chitara second mai buna, decat spre una noua dar mai slaba.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

gibson is for life, restul sunt pt moment. studio nu e standard. e mai subtire.

daca vrei second, tokai-ul lui dudu e ok.

problema e ca dintre toate chitarele lp doar gibson isi pastreaza valoarea, poate nu e cazul studio sau mai jos, dar oricum nu ca si la toti ceilalti producatori, unde intra, printre altii, epiphone, edwards, tokai, orville, greco, chiar si navigator as zice (bine aici e alta mancare de peste) in al caror caz in opinia mea iesi in pierdere la revanzare, sau pur si simplu nu reusesti sa o vinzi, asta in cazul in care la un moment dat te decizi sa o vinzi.

in pce priveste raportul calitate -pret cea mai buna alegere e edwards.

la epiphone china toate sunt aceeiasi poveste, de la syandard sau studio in sus, difera doar culoarea. cele signature or fi mai ok, nu pot sa ma pronunt. daca gasesti un epiphone elite japan (sau elitist - care au headstockul incredibil de urat si s-au gasit pe toate gardurile cat timp s-au produs) cum am avut eu de vanzare, go for it! sunt foarte misto pt pretul lor. ar mai fi si esp sau ltd, unde iar, nu pot sa ma pronunt.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mie marca de chitari Vintage mi-a facut o impresie destul de buna.Eu am un Vintage Lemon Drop, foarte misto chitara, daca sti sa ii faci un set-up corespunzator vei avea o chitara chiar mai buna decat un Epiphone.Am cantat chiar saptamana asta pe un Epi Custom si sincer nu mi-as fi dat chitara la schimb cu aia.Facand o comparatie am observat ca eu aveam actionul mult mai mic decat Epiphoneul acela care la actionul pe care il avea, avea si fret buzz.Facand o comparatie intre Epi si a mea ca aspect acea arata mai bine, deoarece Vintage-u meu e o chitara care are aspectul dupa nume :) , insa nu mi se pare o chitara care a fost lucrata prost.

Link to comment
Share on other sites

Asculta la mine...

Gibson e marca mare am auzit toti de ea ....DAR iti garantez cu mana pe inima ca nu merita sa dai 400 euro in plus numa ca sati scrie Gibson pe headstock.Am un Epiphone Standard Plain Top si suna extraordinar si arata superb...Nu merita si mai bune sunt Gold Top LP Ultra si Ultra II ...isi meerita toti banii niste chitari absolut geniale la pretul lor

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

la ce "sfaturi bune" (cu exceptii) a primit initiatorul threadului... l-as intelege perfect daca ar fi confuz .

 

ebh te-as sfatui sa incerci sa cauti persoane care au both Gibson si Epiphone si sa ii rogi sa te lase sa le incerci. urechile si mainile tale sunt cel mai bun sfatuitor .

daca te iei dupa sfaturile persoanelor de aici , care probabil spun numai din citite..sau mai rau, numai din auzite, probabil sfaturi auzite de la persoane care le-au trecut numai stagg-uri sau alti brazi prin mana...

 

a nu se interpreta reply-ul meu ca fiind ofensator... asta e doar parerea mea, iar din cate stiu si stiu sigur, toti avem dreptul la libera exprimare

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

ebh te-as sfatui sa incerci sa cauti persoane care au both Gibson si Epiphone si sa ii rogi sa te lase sa le incerci.

 

Ideea ta e corecta, in principiu. Mai greu ar fi cu punerea in practica.

 

Ceva detinatori de unul din modelele sus-numite disponibil pt un mic test-drive pe forum? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as sfatui sa incerci Tokai sau Edwards, probabil ca nu o sa mai vrei sa iti iei Gibson Studio. Si printre Epiphone poti gasi ceva bun, ideea e ca din 10 bucati identice vei gasi una care sa iti placa, la Gibson probabil va fi 1 din 3. Eu am un Epi Custom de care sunt inca multumit, daca e sa il schimb il schimb pe un Gibson de la Standard in sus sau, mai degraba pe un Epiphone Elitist.

Link to comment
Share on other sites

vezi, pana la urma tot acolo ajungi...:), daca nu ai gibson visezi la el si nu te calmezi pana nu il iei.

din punctul meu de vedere problema vizavi de edwards, tokai si celelalte marci consacrate de copii lp este ca daca le iei din europa ajung la un pret prea mare. ele sunt ok daca reusesti sa le iei de la ei. la tokai citisem parca, ca numarul modelului, de exemplu ls60 reprezinta valoarea de catalog in mii de yeni, adica 60,000 yeni, care s-ar traduce intr-un pret in magazin de undeva la 45,000-50,000 dar in europa ajunge la mult mai mult...la modelele hi-end intradevar pe hartie par foarte ok dar si pretul e mare, mai ales in europa (vorbesc de tokai si navigator) si in caz ca vrei sa o vinzi sunt destul de sigur ca pierzi mult la revanzare, pt ca nu e gibson, e copie.

referitor la studio, am avut pt o scurta vreme, nu am masurat si nu am comparat cu standard pt ca nu am avut posibilitatea la vremea aia. s-a mai discutat, sunt si linkuri la discutii de pe alte forumuri unde persoane care detin cele doua modele afirma acest lucru. poate ca asa a fost la modele mai vechi, poate nu, cine are concret poate sa ne lamureasca, cu poze. eu personal nu cred acele mituri cu privire la studio care e acelasi lucru cu standard care e acelasi lucru cu custom si care negru fiind e acelasi lucru cu sunburst sau cu goldtop, urmand a se stabili la sfarsitul zilei titulatura :)

si ca adagiu, stiu ca din specs exista diferente intre standard si custom :)

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit prin alte parti se pare ca dpdv al calitatii singurul Epiphone care e comparabil cu Gibson Studio e Elitist (poate chiar un pic mai bun). Din pacate e discontinued... Momentat ramane ca optiune Gibson Studio - Alpine White.

 

Cu privire la propunerile de a cumpara ceva SH, nu sunt impotriva acestei idei, dar un Gibson adevarat e (mult) peste 1000eur, chiar SH, iar la noi nu am vazut prea multe la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sigur ca la Gibson exista o diferenta clara intre Standard si Custom, si anume existenta maple top-lui la primul, insa, la Epiphone, aceasta diferenta nu exista.

Link to comment
Share on other sites

Daca te gindesti la viitor, la valoarea de revinzare, in banii pe care ii ai tu cea mai buna optiune este Gibson Studio. Strict din pct de vedere calitativ, la aceeasi bani un Tokai cum are de vinzare Dudu iti ofera cea mai buna optiune. Am cintat pe ele, nu vorbesc doar dupa specificatii tehnice. Ambele sint chitari excelente, care isi merita banii din plin. Nu sint fan Gibson, asa ca pentru mine ideea de a avea Gibson nu reperezinta mare lucru in sine. Daca pentru tine conteaza, e simplu, nu vei fi multumit decit cu Gibson, deci ia-ti un Studio.

Link to comment
Share on other sites

Ideea ta e corecta, in principiu. Mai greu ar fi cu punerea in practica.

 

Ceva detinatori de unul din modelele sus-numite disponibil pt un mic test-drive pe forum? :)

 

Am un Gibson Les Paul Studio daca vrei sa-l incerci. Sunt din Bucuresti.

 

Sigur ca la Gibson exista o diferenta clara intre Standard si Custom, si anume existenta maple top-lui la primul, insa, la Epiphone, aceasta diferenta nu exista.

Gibson Les Paul custom are maple top, cred ca doar modelul 57 nu are.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ai dreptate, acum am observat si eu ca LP Custom are maple top, insa "originalul" '57 VOS este in intregime din mahon. Pana la urma, asta este reteta originala. Ambele modele au insa tastiera de abanos.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Nu culoarea e in dezbatere :)

Fa cumva sa le incerci si alege-o pe cea care ti se pare mai buna (incercand sa faci abstractie de logo).Vezi cum e Tokai-ul lui dudu , si vezi cum e studio-ul, daca tot s-a oferit omul :) sa te lase s-o probezi. Valoarea de revanzare las-o naibii, ca o iei s-o canti, nu sa faci comert cu ele si daca iti alegi o chitara buna probabil n-ai sa vrei s-o dai prea curand.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Parerea mea stric subiectiva e ca poti sa iti cumperi linistit un Epiphone. Bine ti-a zis Mihai Tarta! Nu te intereseaza valoarea la revanzare pe urma, atat timp cat urmaresti sa-ti satisfaca urechea si sufletul, nu buzunarul si mandria. Am avut modelul Studio Alpine White de care ai fi tu interesat, de asemenea am avut un Edwards Les Paul, cu long tenon, doze SD, bla bla bla. Momentan am un Epiphone Custom si mi se pare ca suna perfect, cred ca e prima chitara la care nu imi vine sa schimb nimic. Important e sa iti placa tie. Ah, si de 1000 de euro poti sa iti cumperi si un amplificator bun pe lampi, sau poti renunta in favoarea un upgrade - niste doze bune, si hardware mai bun. Zicea baumwolle ca hardware-ul de pe Gibson e superior - iti spun sigur ca nu se justifica diferenta. Dozele in schimb isi fac toti banii. Good luck shoping and spend wisely! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu as cam vrea sa stiu ce intra in diferenta de peste 2000 de euro intre un gibson les paul custom si un epiphone fix acelasi model?da este aur de 24 de karate(suflat),este grif de abanos,sunt alte doze si parte electronica,sunt poate mai multe straturi de lac si nitro finish,este un control mai amanuntit,DAR 2000 DE EURO????2000????nu 2 sute!!!Miii!!!ca sa o scapi Doamne fereste si sa iti dai seama ca si griful dintr-o bucata,cu tot cu abanos,se rupe la fel ca si cel din mai multe,cu tastiera de trandafir,sau mai rau,sa iti dai seama ca vrei sa dormi cu ea in pat mai degraba decat sa canti pe ea.eu prefer sa imi iau 5 epiphoane,si daca le schimb o data la 10 ani,ultimul tot o sa arate mai bine,o sa sune garantat mai bine decat un gibson de 50 de ani,cu perle sarite si aur cojit si nestemate fermecate lipsa(de parca o iei sa ti-o atarni la gat)-tinand minte bine ca o chitara electrica imbatraneste urat,nu ca vinul.exista o clasa de oameni care merita sa cante pe astfel de instrumente,dar cum spunea un prieten de-al meu,tare ma tem ca nu sunt forumisti.spunea cineva mai sus ca nu o sa te linistesti pana nu iti iei un gibson,daca la asta visezi,este ca si cum ai spune ca visezi sa canti cu steve vai sa nu o sa te linistesti pana nu o sa o faci.foarte onorabil,insa nu iti este teama ca o sa pierzi toata distractia,placerea si adrenalina cantatului la chitara gandindu-te la "cum ar fi?"?

parerea mea este ca cel mai bine canti pe orice fel de chitara,numai sa te reprezinte,sa iti placa,sa te "prelungeasca" perfect,sa abia astepti sa pui mana pe ea mai repede dimineata si abia sa o lasi din mana seara,fie ea chiar si reghin!!!!sper sa ne ferim de sindromul cocalarului care se sparge in figuri cu mobilele si uita ca sunt facute NUMAI pt a comunica!

sper ca am fost putin de ajutor,imi cer pios scuze daca am suparat vreun ego mai umflat si mentin intrebarea arzatoare:unde 2000 de euro???(ca sunt mai prost si nu pricep!!!)

Link to comment
Share on other sites

pai multumesc mult dudu,dar tot nu ma pot lasa convins de argumentele tale, si asta dintr-un singur motiv, acela ca gandesc ca saracu' pentru care fiecare leut pe care il scoate din buzunar trebuie sa existe o motivatie clara si intemeiata.pai daca as castiga 6000 de euro pe luna,as lua un gibson numai pt faptul ca este mama si cu tata chitarelor les paul, si daca s-ar intampla sa se uite urat la mine intr-o dimineata l-as pune pe foc si nici nu m-as uita cum arde ca poate este ceva misto la televizor(spun asta in spirit de gluma fireste!),dar nu,sau poate nu inca!nu castig atat si poate as da pe o chitara mai mult de 1000 de euro doar in cazul in care mi-ar trai toate neamurile de pe urma ei,adik sa aduca banii pe care-i dau pe ea inapoi si in profit.nu ma pot abtine sa nu fiu pragmatic in mijloc de criza:).revenind la topic ajutorul meu s-a produs sper!daca nu este inca evident atunci condensez intr-un singur sfat:les paul-urile sunt intr-adevar niste chitare uimitoare fie ele de toate marcile posibile,copii sau nu;o chitara intr-adevar buna se vede si se simte imediat,indiferent de marca si de copiii exploatati care le fac,totul este sa o testezi si sa stii ca este ceea ce vrei de la o chitara.sunt artisti consacrati care canta pe epiphone si si-ar permite gibsoane sa-si tapeteze casa cu ele!

p.s.nu ma refeream la cele care deja valoreaza greutatea lor in aur pt ca sunt piese de muzeu sau in patrimoniu.cat inca sunt tanar ma intereseaza strict aspectul practic al chitarelor(multumesc in schimb pt reply!!!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.