www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest MirceaNo1

sample...imi va trebui un amplif mai intai,nu?

din pacate nu am amplif ptk miam dat toti banii pe chitara si va mai trebui sa astept cateva luni ca sa intre bursa si sa se adune ceva bani.

din fericire pt mine,chitara are un volum ff mare chiar si unplugged...nu stiu cum dracu,nu ma asteptam la asa ceva,chiar se aude tare,asak pot studia.,macar atat:(

oricum,promit k o sa vina si un sample

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
sample...imi va trebui un amplif mai intai,nu?

din pacate nu am amplif ptk miam dat toti banii pe chitara si va mai trebui sa astept cateva luni ca sa intre bursa si sa se adune ceva bani.

din fericire pt mine,chitara are un volum ff mare chiar si unplugged...nu stiu cum dracu,nu ma asteptam la asa ceva,chiar se aude tare,asak pot studia.,macar atat:(

oricum,promit k o sa vina si un sample

 

Calculator ai? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1

am facut rost de adaptor pt jack si miam conectat chitara la comp.se aude destul de ok,dar inregistrarile ies destul de prost.oricum,stiu ca mia cerut cineva un sample cu epifonul asa k atasez ceva.

melodia mai scurta e cantata cu doza din neck,iar cea lunga cu pozitia intermediara..

PS:nu fiti rai,nu sunt cel mai bun chitarist din lume :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Am avut si eu vreo cateva saptamani un roland gk3 parca dar n-aveam sintetizator si o sa am ocazia sa cumpar una daca vreau sa-mi variez tonurile. Ce e asa de mirat? Intreb si eu daca merita.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
:) Nu le am cu dozele midi. Stiam doar ca poti sa canti si cu chitara si cu sintetizatorul in acelasi timp. Pentru exprimare proasta si ignoranta ma retrag rusinat.. pentru a treia oara.
Link to comment
Share on other sites

... sa sti ca eu la varsta inaintata pe care o am, mereu cand nu sunt sigur de ceva ma documentez inainte sa postez... nu de alta dar e vorba de informatiile pe care le dai oamenilor de pe forum. Parca vad ca maine apare un anunt la publicitate de genul "Cumpar doza midi pentru metale grele". Il las pe barbarossa sa iti explice cum functioneaza doza midi.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Barbarossa, cand te saturi de Mozart da un semn. :)

 

incearca asta... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=12015&hl=, si poti folosi softuri, da tre sa ai placa de sunet cu intrare pt cablu midi cu (probabil) 13 pini. ar mai fi gr20, care este mult mai putin tweakable si versatil decat gr 33.

 

....altfel ce sa zic... n-am inteles faza de sus cu doza midi...

doza se monteaza pe orice chitara sau instrument cu corzi de metal, se conecteaza la un sintetizator, fie sub forma roland gr, etc, cred ca si la un synth keyboard cu mufa speciala merge, sau calculator. nush exact ce altceva sa mai zic...poti scoate ORICE sunet iti trece prin cap. pe gr gasesti si sunete de coruri acapela, molten lava etc...probabil multe nu folosesc la ceva, dar sunt acolo. sunetele sintetizate pot fi folosite si separat si si impreuna cu sunetul de chitara preluat prin una din dozele chitarii. iti poti face numarul de solo chiar solo pe scena, in sensul ca dai un acord, armonie de fundal pe synth, apesi butonul de hold/ sostenuto, muti pe pozitia guitar and synth, si bagi la chitara soloul.

chestia cu doza midi pt metale grele nush cum e...nush chestile astea vg 88 etc cum sunt, pt ca daca stiu bine pe ele sunt multe tonuri de chitara, asa ca probabil ca gasesti si tonuri de metale grele...insa suna prea artificial, pt urechea mea.

oricum ideea e ca nu e deloc usor sa canti pe asa ceva. corzile trebuie sa fie mereu in top shape, trebuie sa dai intr-un anumit mod in corzi, pt ca altfel ai probleme de tracking, mai mult sau mai putin sesizabile.

bafta multa :)

oricum e o un pas mare chestia asta cu synthul. deschide atat de multe orizonturi, incat daca esti genul de persoana careia i place sa experimenteze si are timp, te intretine toata ziua o jucarie d-asta

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Multumesc mult. Am inteles despre ce este vorba. Uite un exemplu: partea de inceput la Mr Crowley poate fi cantata de chitara, iar cu doza midi controlezi un sintetizator ( cu ton de ex: church organ ) sa faca aceeasi chestie - o sg persoana sa controleze doua instrumente. Si nu numai atat.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact ce ai inteles... tu trebuie sa canti ce vrei sa se auda. adica ori canti orga ori canti chitara, sau in cel mai bun caz dai un acord de orga,, apesi hold, muti pe chitara, si canti ce ai de cantat, pe acel acord, pe care daca vrei sa-l schimbi, dai iarasi pe synt, apoi faci alt acord etc...sau cati cu chitara si synthul acelasi lucru

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Da. O perspectiva frumoasa. Nu se poate muta discutia intr-un topic de genu; ''Midi Tech''?

Sper ca in curand o sa fiu ontopic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

imi incalc promisiunea de a vorbi/posta doar la mica publicitate

ehhhh, ata ete, toti ne incalcam promisiunile, nu ? (mai devreme sau mai tarziu)

 

trei iubiri

post-201-1173991034_thumb.jpg

 

pride & joy

post-201-1173991113_thumb.jpg

 

meet paulie (my pride)

post-201-1173991220_thumb.jpg

 

meet whory/hory (my joy)

post-201-1173991298_thumb.jpg

 

PS Cearny, am ascultat indemnul ala "get your own Gibson, man!" Dar cinstit iti spun, n-as renunta la nici una din ele.... :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.