www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Floyd


necu'
 Share

Recommended Posts

exista un sistem floyd guitar friendly da nu stiu unde ai putea gasi...oricum daca merita chitara, ok..daca e o epava nu cred ca si-ar avea rostu' o astfel de investitie

Link to comment
Share on other sites

si arcurile unde le pui? ca la les paul nu ai strings thru body... ai tune o matic

erau niste poze pe site-u kramer...nu mai stiu exact care e..tot erau link-uri pe forum

Link to comment
Share on other sites

Deci se poate pune floyd pe aproape orice. Trebuie sa ai unitatea si un aparat de taiat lemnul. Rabdare si pricepere not included :)

Adica sa scobesti in chitara pentru a face loc puntii si ghearei + arcuri.

Americanii ii zic "routing" si e cam riscant sa o faci pe cont propriu cand nu te pricepi

 

Daca dai pe afara de banii poti sa incerci sa pui un tremolo flat mounted (Adica ce nu necesita macelarirea corpului). Singura firma de care stiu eu este Kahler si un aparat d-asta costa vreo 300$. Nu e recomandat bugetarilor.

 

Les paul cu floyd e o combinatie cam rara pentru modelele de serie. La AGILE (http://www.rondomusic.com ) vazusem niste clone de Les Paul cu floyd pe la 300$ (in USA). Modele celebre poti sa veni la Kirk Hammet (KH3 daca nu gresesc).

Oricum pierzi din celebrul sustain al les paulului pentru ca orice punte tip vibrato e sustain sucker . Sa nu mai punem la socoteala faptul ca pierzi material lemnos ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

si asta conteaza??? ca la o adik grifful tot la fel de tensionat este si cu floyd si fara... si la ibanez este griful si mai subtzier dekt la gibson

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

dar vindea cineva pe forum o copie de lp cu floyd...:) e o idee. 400 de euro parca

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar mi-ul gros risca sa "cada" de pe grif. Nu mi se pare insa tragic. Am loc sa fac un vibrato cat de cat decent(recunosc nu amplu) si bendul oricum il fac spre interiorul grifului.

 

+1 la sugestia lui mircea 19. Parca era un fernandes sau ceva de genul . Revin cu link

 

later edit : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2606&hl=fernandes

Cearny are dreptate , priviti cu atentie mi subtire . E cam la limita grifului(sau cel putin asa il vad eu)

 

uite si agile-ul de care vorbeam mai sus : http://www.rondomusic.net/al2500blkfloydrose.html

Link to comment
Share on other sites

sa nu tai gibsonu ala,nuuuuuuuuu

mai bine vinde-l de vrei Floyd

l-am sunat sambata trecuta pe Adi Barar de la Cargo (sa-i urez la multi ani,ca era ziua lui)si era pe net,cauta maneta(adica un vibrator)pentru Les Paul

dac afla ceva iti scriu

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Dap, si eu as fi de parere sa nu tai gibsonu :). Daca tot vrei neaparat Floyd incearca sa gasesti unul din alea despre care s-a vb mai sus, pentru care nu e nevoie sa scobesti chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.