www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Switch-uri


CernoBill
 Share

Recommended Posts

vreau sa-mi iau un 3-way switch pentru doze, si as vrea sa stiu care e diferenta dintre un toggle switch, folosit in general pe chitare Les Paul sau SG, si un 3-way switch blade-style, intalnit pe chitare Stratocaster sau Telecaster...m-ar interesa sa stiu daca se deosebesc din punct de vedere al sunetului sau al fiabilitatii, sau doar in privinta designului...? :)

as dori ceva pareri de la oameni avizati, daca se poate :)

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi iau un 3-way switch pentru doze, si as vrea sa stiu care e diferenta dintre un toggle switch, folosit in general pe chitare Les Paul sau SG, si un 3-way switch blade-style, intalnit pe chitare Stratocaster sau Telecaster...m-ar interesa sa stiu daca se deosebesc din punct de vedere al sunetului sau al fiabilitatii, sau doar in privinta designului...? :)

as dori ceva pareri de la oameni avizati, daca se poate :)

 

Eu as merge pe toggle switch si motivatia e destul de clara: pe un Les paul custom din '80 al colegului de trupa inca mai functioneaza perfect dupa 28 de ani, pe les paul-ul meu din 2001 functioneaza perfect, pe un strat din 2000 si pe un ibanez din 96 (care ambele au blade) funcioneaza, dar paraie cand il misti, si ar trebui sa-l dai cu spray contact saptamanal.

Link to comment
Share on other sites

depinde de brand. alege-ti singur varianta in functie de cerinte (spatiu, comoditate, etc) si apoi achizitioneaza-ti obiectul dupa brandul cel mai bun=fiabil=scump. oricum, chiar daca se va strica vreodata, timpul de folosire va fi suficient de lung, asa ca inlocuirea nu va mai constitui o problema. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe toggle switch si motivatia e destul de clara: pe un Les paul custom din '80 al colegului de trupa inca mai functioneaza perfect dupa 28 de ani, pe les paul-ul meu din 2001 functioneaza perfect, pe un strat din 2000 si pe un ibanez din 96 (care ambele au blade) funcioneaza, dar paraie cand il misti, si ar trebui sa-l dai cu spray contact saptamanal.

 

pai nu asa se face comparatia. sunt branduri diferite, de-aia se comporta diferit. iti recomand Switchcraft, indiferent de care, calitatea e aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

pai nu asa se face comparatia. sunt branduri diferite, de-aia se comporta diferit. iti recomand Switchcraft, indiferent de care, calitatea e aceeasi.

 

Eu oricum n-am ce face cu blade ca nu is foarte mare prieten cu strat-urile, iar pe LP nu cred ca-mi voi monta blade :) :)

 

Chiar daca sunt brand-uri diferite, mi se pare cel putin ciudat ca pana acuma n-am vazut (pe chitare serioase) toggle busit, in schimb blade-uri garla

Link to comment
Share on other sites

Eu oricum n-am ce face cu blade ca nu is foarte mare prieten cu strat-urile, iar pe LP nu cred ca-mi voi monta blade :):)

 

Chiar daca sunt brand-uri diferite, mi se pare cel putin ciudat ca pana acuma n-am vazut (pe chitare serioase) toggle busit, in schimb blade-uri garla

 

sa fiu sincer nici eu nu am intalnit niciodata pe fender-uri americane vreun switchblade defect iar daca ai lp stau si ma intreb ce rost mai are discutia.

Link to comment
Share on other sites

Eu oricum n-am ce face cu blade ca nu is foarte mare prieten cu strat-urile, iar pe LP nu cred ca-mi voi monta blade :) :)

 

Chiar daca sunt brand-uri diferite, mi se pare cel putin ciudat ca pana acuma n-am vazut (pe chitare serioase) toggle busit, in schimb blade-uri garla

 

Probabil am fost un pic ambiguu, a doua propozitie i se adresa lui CernoBill. Nu am experienta lui StratMan, dar nici eu nu am vazut niciodata pe fender-uri americane un switchblade defect. In ceea ce ma priveste am Switchcraft si pe Les Paul si pe Strat si sunt la fel de multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
sa fiu sincer nici eu nu am intalnit niciodata pe fender-uri americane vreun switchblade defect iar daca ai lp stau si ma intreb ce rost mai are discutia.

Corect , numai la noile tipuri de comutatoare facute pe placa imprimata apar probleme.

 

Fiabile sunt cele urate cu lamele din alama ce arata ca din 1900 , nu am vazut inca nici una stricata .

Daca "pacane" la comutare trebuie dat cu un pic de motorina sau petrol ca sa se curete si se protejeze contactul , sau cu spray de contact care contine ulei de oase .

 

Cel "mini" de GLP cu lamele de "otel inox" este foarte fiabil tine o viata .( daca este cu lamele de "otel ".

La unele basuri Fender am vazut comutator asemanator dar mai mare , am pe chitara Reghin asemenea comutator din '73 functioneaza perfect (comutator Schaller) .Ptr un Hohner GLP am luat un mini-switch tip Gibson ...pare foarte bun .( cel original era o cutiuta cu minicontacte si piedica/ghidaj din teflon si a tinut cateva luni dupa care statea numa in mijloc ...heheh)

Cele din linkuri par bune amndoua , acu depinde de spatiul unde se monteaza .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.