www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabluri Elixir


Recommended Posts

Fiind vorba de cabluri, as dori sa intreb si eu pe cei care au incercat cablul VOX Class A Cable...Calitate, pareri , etc..Multumesc si scuze de "off-topic" :)

Link to comment
Share on other sites

Fiind vorba de cabluri, as dori sa intreb si eu pe cei care au incercat cablul VOX Class A Cable...Calitate, pareri , etc..Multumesc si scuze de "off-topic" :)

 

Sunt faine cablurile. Am unul de 4 m. Echilibrat pe joase si inalte, cu ceva mai multa definitie pe medii, potrivit pentru un ton mai spre vintage. Mufe tepene, aurite; imbracamintea e "textila", nu de cauciuc, ceea ce ii confera o rezistenta buna; si binenteles nici un pic de zgomot.

 

In testul de aici este catalogat drept un cablu foarte muzical si unul din cele mai bune din gama medie de pret.

Link to comment
Share on other sites

Sunt faine cablurile. Am unul de 4 m. Echilibrat pe joase si inalte, cu ceva mai multa definitie pe medii, potrivit pentru un ton mai spre vintage. Mufe tepene, aurite; imbracamintea e "textila", nu de cauciuc, ceea ce ii confera o rezistenta buna; si binenteles nici un pic de zgomot.

 

In testul de aici este catalogat drept un cablu foarte muzical si unul din cele mai bune din gama medie de pret.

 

Unde se gasesc cablurile Elixir si/sau Vox pomenite mai sus...eventual cu preturi?

Link to comment
Share on other sites

Fiind vorba de cabluri, as dori sa intreb si eu pe cei care au incercat cablul VOX Class A Cable...Calitate, pareri , etc..Multumesc si scuze de "off-topic" :)

sa iti raspund tot off topic... Am eu, si suna tipic vox, cald si fain si cu putin noise :) isi merita banu, am chiar 2 bucati

 

Cine a folosit cabluri Elixir il rog sa-mi impartaseasca si mie parerea lui, daca raportul calitate pretz merita, daca sunt rezistente, tonul etc.

Chestia aia cu nano crap pe el...tu ai vazut ce se intampla dak iei mana d p corzi, sau orice metalic, si dak ai shieldingu lu niezau, e noise...imagine ca ala e coated...nu mai atingi metalul...e doar o teorie, nu am avut dastea, dar nush cat e d bine pentru noise

Link to comment
Share on other sites

sa iti raspund tot off topic... Am eu, si suna tipic vox, cald si fain si cu putin noise :) isi merita banu, am chiar 2 bucati

 

 

Chestia aia cu nano crap pe el...tu ai vazut ce se intampla dak iei mana d p corzi, sau orice metalic, si dak ai shieldingu lu niezau, e noise...imagine ca ala e coated...nu mai atingi metalul...e doar o teorie, nu am avut dastea, dar nush cat e d bine pentru noise

 

teoria aia io zic ca e sustinuta de multe ori si de practica. As zice sa incerci inainte de a da verdicte diverse tipuri de cabluri asta presupunand ca: esti pus la punct cu impamantarea de amp,ecranarea si mufele chitarii; legaturile la doze; pedale mai putin galagioase sau tratate cu noisegate sau noisesupressor; ca nu esti gain'iac sa le tii la maxim...D ,etc. Iti pot arata 2 tipuri diferite de cabluri relativ la acelasi pret care, in situatii identice unul baga mai mult ca altul zrr>brr>mrr; vin cu al 3-lea sau al 4'lea evident mai calitative deci si mai scumpe si n'o sa auzi nici musca indiferent pe ce doza sau clean/drive te afli.

Link to comment
Share on other sites

Sunt faine cablurile. Am unul de 4 m. Echilibrat pe joase si inalte, cu ceva mai multa definitie pe medii, potrivit pentru un ton mai spre vintage. Mufe tepene, aurite; imbracamintea e "textila", nu de cauciuc, ceea ce ii confera o rezistenta buna; si binenteles nici un pic de zgomot.

 

In testul de aici este catalogat drept un cablu foarte muzical si unul din cele mai bune din gama medie de pret.

In ce conditii ? faci aceste evaluari ?

 

Eu am incercat tot felu de cabluri si nu se simte diferenta la lungime mica .

in banda de 100-5000KHz unde suna chitara si diful de chitara .

 

Si acasa dar si la cantat folosesc cabluri lungi de 5 - 6 m si am inalte prea multe si medii la fel .A, schimbat si eu la cabluri de toate felurile si lunguimile , nu se prea aude diferenta.

 

Vorbesc de

 

chitara ---> cablu --->statie ,

 

restul nu intereseaza caci intra in discutie alte probleme .de pefale si efecte neadaptate corect.

Link to comment
Share on other sites

teoria aia io zic ca e sustinuta de multe ori si de practica. As zice sa incerci inainte de a da verdicte diverse tipuri de cabluri asta presupunand ca: esti pus la punct cu impamantarea de amp,ecranarea si mufele chitarii; legaturile la doze; pedale mai putin galagioase sau tratate cu noisegate sau noisesupressor; ca nu esti gain'iac sa le tii la maxim...D ,etc. Iti pot arata 2 tipuri diferite de cabluri relativ la acelasi pret care, in situatii identice unul baga mai mult ca altul zrr>brr>mrr; vin cu al 3-lea sau al 4'lea evident mai calitative deci si mai scumpe si n'o sa auzi nici musca indiferent pe ce doza sau clean/drive te afli.

era vorba de corzi dude....si la ORICE chitara...kestia cu luat mana de pe corzi e valabila,dar knd ma gandesc la cum sunt blocurile astea ceausiste , nici nu ma mir, ca nu e normal...am cantat si eu pe cabluri Evidence, Laboga...sunt diferente,evident fata de cele VOX ;dar si pretul e pe masura... :)

Link to comment
Share on other sites

era vorba de corzi dude....si la ORICE chitara...kestia cu luat mana de pe corzi e valabila,dar knd ma gandesc la cum sunt blocurile astea ceausiste , nici nu ma mir, ca nu e normal...am cantat si eu pe cabluri Evidence, Laboga...sunt diferente,evident fata de cele VOX ;dar si pretul e pe masura... :)

 

a..probabil ca n'am inyeles io bine ce vroiai sa zici; sa'nteleg ca "pacanitul" ala cand iei/pui mana pe corzi sustin ei ca'l neutralizeaza? atunci nu's ce sa zic...nu stiu daca e un lucru bun; aia cred ca e o chestie naturala, de dinamica pe care o are orice chitara cu doze/gain si la volum ceva mai mare; lucru ce trebuie controlat din palm-muting sau volum Daca ei se lauda ca scot chestia aia nu prea cred ca'i de bine :)

Link to comment
Share on other sites

a..probabil ca n'am inyeles io bine ce vroiai sa zici; sa'nteleg ca "pacanitul" ala cand iei/pui mana pe corzi sustin ei ca'l neutralizeaza? atunci nu's ce sa zic...nu stiu daca e un lucru bun; aia cred ca e o chestie naturala, de dinamica pe care o are orice chitara cu doze/gain si la volum ceva mai mare; lucru ce trebuie controlat din palm-muting sau volum Daca ei se lauda ca scot chestia aia nu prea cred ca'i de bine :D

ah stai...aia d la Elixir chiar sustin asta? Mai stii...pacanitul ala da p langa ca e normal...nush think ca dak e ceva coated...sa fie si 0.01 mm coated coarda...tot timpu pacanitu(de fapt se transforma in zgomot tampit permanent ) :) pentru ca nu atingi efectiv metalul de la coarda :) aia mi se pare stupid...sau materialul ala are ceva proprietati conductoare?

 

Dar imi cer scuze...topicul este clar despre Cabluri Elixir nu corzi, dar in orice caz...interesant, trebuie sa incerc :D

 

le-o fi tinand tonu... dar mie nu-mi place tonu... e :)

Daca am incepe iar sa ne certam totzi cu faza cu tonu...eu aku am D'addario, data viit poate iau Ernie sau GHS,pana la urma sa nu fie made on a chinese vessel, sadly some are :P.Chiar prefer sa dau banii pe altceva, gen multe pene de care am nevoie decat sa iau un set dinala doar sa try si sa constat ca si tine ca nu-mi place, mda...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.