www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza


Cursedone

Recommended Posts

mi-am procurat o acustica, urmeaza sper eu un ori Ibanez RG321 ori un les paul de la esp sau epi, si as vrea sa schimb doza de bridge daca semnalul nu este prea puternic. ce mi-ati recomanda?

 

ca stil vreau sa cant hard-rock, heavy, thrash(Priest, AC-DC, Iced Earth, Maiden).. de-astea.

 

as vrea ceva cu un semnal de treble si middle puternic, nu imi prea plac chestiile "calde" cu bas prea mult, ca pe albumele vechi ale lu Black Sabbath, sa se auda prea infundat si etc. vreau sa fie ton ascutit, clar si puternic.

 

m-am gandit la astea 2, dar sunt deschis la orice alt brand, DiMarzio, EMG etc.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=683

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=688

Link to comment
Share on other sites

in primu post am zis ca daca nu imi place tonu ce doza sa iau :)

 

nu vorbeai de ton ci de PUTERE !!!

 

doze electrice SDK3, SDK5 si SDK8 - Oferta ... Oferte produse si servicii - conectori rapizi pentru doze electrice SDK3, SDK5 si SDK8

 

Tonul nu are nimic cu "PUTEREA DOZEI"

 

 

 

 

"Dozele" cu semnal mare sunt de obicei cele mai proaste ca si ton deoarece nu sunt proiectate ptr. a se canta pe clean ci doar ca sa atace cuy semnal mare intrarea unei statiii , astfel neavand nevoie de un preamp in plus ( preamp ce este scump ! firmele nu construiesc preamp calitativ si sensibil ca sa le monteze in statii caci ii costa prea mult .Marea probleme este zgomotul , pentru a reduce zgomotul preamlifului ai nevoie de tuburi sau FET cu zgomot extrem de mic in preampplus circuit complex cu PSF ales ptr zgomot mic , nu se amplifica cu o singura componenta activa ci pe mai multe etaje atent proiectate si dimensionate acest lucru urca pretul considerabil )

 

Deci singuriul avantaj la o dozA "PUTERNICA" ar fi semnalul mare dar care este si prost de obicei .Din aceasta cauza se gaseasc sute de feluri de doze pe piata . una-i mai proasta decat cealalta.

 

Dupa statistici

"placebo"-ul mai scump este cel mai bun medicament !!! * fara gluma chiar ieri am auzit rezultatul unor cercetari serioase .

 

PLACEBO :

A medically inactive substance that is used in controlled studies to determine the effectiveness of a test drug. Placebos have been shown to lessen symptoms in some people, most likely because of the individual's positive attitude about treatment.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi ai facut vreodata un test cu o doza d-asta placebo ?

Se vind VISE , povesti .Cu doza lui cutare si cutare ai soundul profesionistilor ai totul , acu-i acu , lume lume sariti si cumparati .si se vede ca tine treaba.

 

Altu vinde tutoriale cum ajungi shreder intr-o luna , sau chiar in cateva ore .

Am trei DVD-urii cu Gambale ( nu-s ale mele ) circul de pe lume , ore de cantat modurile muzicale .Cel mai mult i-mi place cand canta cu doi elevi impreuna si fac si pasi de dans ca la Shadows ( hehe) .

 

am maipostat samle-uri cu diferite doze prin distors diferenta este insesizabile , tonul este dat de filtrul folosit.

 

No-sa uit niciodata cand am reparat o pedala de distors care a fost pusa la iesirea de difuzor ( intre statia de 100W si difuzor , hehehe) iar altul a lergat doua statiide 50W in serie ca a aiba putere mai mare !! Alti au pus becuri de far de masina ca sa nu se arda difurile prea slabe si in loc de putere luminau becurile in difuzoare abea ajungea ceva semnal ( compresor de dinamica au facut baietii ).

 

Sau cum am facut cu Laci Molnar (un chitarist extraordinar pe vremuri canta numai Hendrix , acum canta jazz ) doze "puternice" ( exact asa gandeam pe atunci ca si copii de acum ) si am bobinat o doza uriasa care bineinteles suna numai joase si pe medii er amuult mai slaba decat dsoze cu cateva spire .Dupa multe desteptaciuni scoase din mintea noastra odihnita si neatinsa de stiinta ne-am pus sa invatam cate ceva fizica electronica si acustica .

 

Era inca o mitologie pe atunci scoasa de mintile noastre .,cum ca statiile de 50W sunt mai calitative , concluzie trasa din pretul sculelor .O statie de 50W nu era la jumatate de pret al unei statii de 100W si deci dupa logica directa a trei simple de gradinita am tras concluzica ca diferenta dintre calculul nostru si pretul real consta intr-o calitate mai buna.

Iaca asa se nasc mitologiile .Si mai sunt multe exemple numai din cele produse de noi la inceputuil carierei .

Link to comment
Share on other sites

karpi, apreciez ca te-a interesat si ca ai facut distinctia intre un ton grosolan si un ton bun. dar eu, sa fiu sincer, habar nu am ce spui acolo de doze cu semnal gros care suna ca dracu :) m-am gandit ca ar fi cineva care o sa imi atraga atentia asa ca o sa schimb din "semnal mai puternic" in "ton mai agresiv".. cred ca e mai la obiect :)

 

remember: fara prea mult bas, mai mult treble si middle!

 

edit: dammit, nu pot sa editez primu post? :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

karpi, apreciez ca te-a interesat si ca ai facut distinctia intre un ton grosolan si un ton bun. dar eu, sa fiu sincer, habar nu am ce spui acolo de doze cu semnal gros care suna ca dracu :) m-am gandit ca ar fi cineva care o sa imi atraga atentia asa ca o sa schimb din "semnal mai puternic" in "ton mai agresiv".. cred ca e mai la obiect :)

 

remember: fara prea mult bas, mai mult treble si middle!

 

edit: dammit, nu pot sa editez primu post? :)

 

abresiv si "crunch" cu singlecoil iar agresiv cu distors puternic humbucker , ka amandoua tipuri sunt mai multe feluri in mare suna la fel dar totusi dupa gusturi fiecarew alege ce ii place.

Din aceasta cauza sa incerci prima data cum spune si @Cosu cu doza originala cu care vine chitara , apoi sa te hotaresti ce fel de ton vrei , ce fel de statie preamp/distorsionator sau dist din etaj final .Cu etajul final e problema wattajul mare , nu prea poti sa exersezi oriunde.

Oricum toata viata o sa schimbi chitare si doze si efecte si statii cautand ceva nou sau "acel ton"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
:) e bine de stiut asta de pe acum :)

 

pana la urma am dat comanda de epiphone goth sg de pe thomann, acuma sa vad cum suna dozele(alnico classic) si daca le schimb

Alnico , sunt magneti bubi ce nu-si schimba intensitatea campului magnetic in timp ,plus la semnal mare introduc niste "distorsiuni" in semnalul captat inimitabil electronic ,respectiv sunt foarte dinamice si redau fidel ++ panatia.

 

Ce ai vrea tu sunt doze singlecoil intahe folosite la Gobdon si alte chitare , eu am pe un Reghin doze Schaller din chitara '73 cu magneti de "ferita" care vad ca sunt aprox la fel de puternice si in ziua de azi .

Axceaste doze au impedanta mare si magnet puternic-> semnal mare cu ton cu mai multa prezenta pe medii decat humbucker-ele cu un atac mult mai definit.

La distors puternic zgomotul este mai mic decat la singlecoil mai slab ( de tip Strat Vintage) deoarece ai semnal mare si itrebuie gain mai mic din preamp.

Link to comment
Share on other sites

Seymour Duncan SH5 - multe medii si inalte, fara mult bas, sunet bine definit pe distors, foarte clar la riff-uri pe corzile groase (nu se "murdareste"), ton de solo patrunzator, cu multe armonici, semnal de iesire destul de mare, iesire pe 4 fire (se poate splita sau lega in paralel/antifaza pentru o paleta mai larga de tonuri).

Eu o folosesc in bridge in combinatie cu SH1 in neck pentru clean si tonuri mai calde.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

Mi-am cumparat de curand o doza de bridge pt telecaster de la SD, single coil, si mai de curand am cumparat un stratocaster care are la bridge un SD mini humbucker, si sincer iti spun nu sunt multumit de nici una dintre ele, nici nu am incercat alte doze de la SD, dar din aceste 2 experiente nu ti-as recomanda SD.

 

Ti-am spus, sunt singurele 2 doze de la SD pe care le-am incercat, deci e f posibil ca alte modele sa fie mai ok.

 

ai spus ca ti-ai comandat chitara deja, sa ne spui cum suna cu doza de pe ea.

 

ca un plus, humbucker-ele sunt bune pe distors din cauza ca sunt 2 doze care intra in antifaza, drept urmare dispare brumul, de aici si denumirea hum(zgomot)bucker(anuleaza) , si daca nu iei brumul in considerare mie imi place mai mult cum suna un single coil pe distors. dar acum, nah, depinde si ce canti

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat de curand o doza de bridge pt telecaster de la SD, single coil, si mai de curand am cumparat un stratocaster care are la bridge un SD mini humbucker, si sincer iti spun nu sunt multumit de nici una dintre ele, nici nu am incercat alte doze de la SD, dar din aceste 2 experiente nu ti-as recomanda SD.

 

Ti-am spus, sunt singurele 2 doze de la SD pe care le-am incercat, deci e f posibil ca alte modele sa fie mai ok.

 

ai spus ca ti-ai comandat chitara deja, sa ne spui cum suna cu doza de pe ea.

 

ca un plus, humbucker-ele sunt bune pe distors din cauza ca sunt 2 doze care intra in antifaza, drept urmare dispare brumul, de aici si denumirea hum(zgomot)bucker(anuleaza) , si daca nu iei brumul in considerare mie imi place mai mult cum suna un single coil pe distors. dar acum, nah, depinde si ce canti

Adica o chitara cu forma de Telecaster , daca nu are instalatia de Tele nu este Telecaster .Exact cum sunt si zeci de chitare tip Strat facute chiar de Fender dar care in afara de forma nu au prea multe in comun cu proiectul original.

 

Un Telecaster se cumpara pentru soundul specific si nu pentru forma ( nu-i o mare scofals ergonomica forma de Tele)

 

Bineinteles sunt multi care folosesc cate o forma care le place lucru ce nu are nimic in comun cu cantatul sau cu soundul .

 

Si eu am perioade cand nu sufar form ade GLP apoi mi-se pare urata forma de Strat , si tot asa dupa ce stare am..hehe

 

Un Tele as cumpara numai ptr sound si nu vad rostul sa pui alte doze , ce rost are sa apari cu o chitare early Jazz sau Country pe o scena de Metale , in cel mai bun caz cu un vibrator Bigsby frumos argintat.

 

NU DOZA NU SUNA !!! LEMNUL !!! degeaba pui pe o chitara anumita doza nu se schimba prea multe eventual suna mai prost ( daca a avut dozele ei originale , si nu vorbesc de copy noname ci de chitarele adevarate)

 

Nu DOZA se SCHIMBA !!! ci toata chitara !! aceiasi doza pe alt lemn suna foarte foarte diferit , am incercat tot felu de combinatii.

 

PLUS

 

nu schimbatio nimic pana nu deescoperiti valentele unui instrument , toti chitaristi cand primesc o chitara adevarata vor sa reediteze soundul obisnuit al chitarei folosite anterior NU va suna la fel si nu insistati sa schimbati soundul unei chitare ,precis ve-ti strica ce-i bun.

 

cand te obisnuiesti cu noul sound incepi sa vezi partile bune rele doar atuncea sa te gandesti daca se poate inbunatati .

ceva!!

 

Ca sa te obisnuiesti cu o chitara noua ai nevoie de cateva luni!!

 

Cand mi-am luat si ei Strat , ca sa am ( hehe) 5 luni mi- atrebuit ca sa incep sa folosesc ce poate chitara , au fost momente cand ziceam "ce dracu am luat chitara asta ca nu-mi place" apoi incet incet nu-mi mai place altceva .Trebuie sa-mi impun sa cant p ealta chitara ca sa am si alt sound pe inregistrari sa nu sune tot la fel.

 

mare lucru obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat de curand o doza de bridge pt telecaster de la SD, single coil, si mai de curand am cumparat un stratocaster care are la bridge un SD mini humbucker, si sincer iti spun nu sunt multumit de nici una dintre ele, nici nu am incercat alte doze de la SD, dar din aceste 2 experiente nu ti-as recomanda SD.

 

Ti-am spus, sunt singurele 2 doze de la SD pe care le-am incercat, deci e f posibil ca alte modele sa fie mai ok.

 

ai spus ca ti-ai comandat chitara deja, sa ne spui cum suna cu doza de pe ea.

 

ca un plus, humbucker-ele sunt bune pe distors din cauza ca sunt 2 doze care intra in antifaza, drept urmare dispare brumul, de aici si denumirea hum(zgomot)bucker(anuleaza) , si daca nu iei brumul in considerare mie imi place mai mult cum suna un single coil pe distors. dar acum, nah, depinde si ce canti

adevaru e ca nu am cine stie ce experienta cu humbuckerele, da decat un sunet de-ala obez si "noroios" si care suna prea a Toni Iommi(LOL eu vorbesc care imi iau un sg negru-mat :) ) prefer de 1000x ceva mai cu inalte, un ton mai ascutit, de-aia planuiesc sa imi iau si un fender mexican HSS in urmatorii ani(sunt si fan al formei strat, chestiune de gust :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

am un squier telecaster din 92, imi place in mod deosebit ca e foarte solid, nu suna cinestie ce, dar oricum e mai tzapan decat ce face squier acum, doza de bridge am schimbat-o ca era stricata, si stratocasterul este fender yngwie malmsteen, si l-am cumparat(foarte ieftin) de la un pusti numai ca cineva deja umblase la chitara, i-a schimbat cheile si dozele, si la bridge se afla acest minihumbacker, care suna execrabil, celelalte doze imi plac cum suna, desi nu stiu exact ce sunt.

 

da, sunt deacord cu tine, lemnul face tot, nu doza, numai ca inca nu am ajuns in stadiul in care sa imi cumpar chitara pe care mi-o doresc din punct de vedere al sunetului, ci sunt la stadiu in care imi cumpar o chitara care o gasesc mai ieftina. si nu, nu i-as schimba dozele decat daca ar fi stricate, cum am facut cu telecasterul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a venit Epifonu'!! dupa cum ma asteptam dozele nu sunt destul de "hot" pentru gustul meu(fasaie la gain din guitar rig)

 

1. daca le apropii de corzi ce rezolv?

 

2. daca vreau un output ceva mai mare(nu chiar pt chestii de genu death/black metal), am vreo optiune in afara de schimbat dozele?

 

mentionez ca nu vreau output de sa se auda distors si pe clean cu volumu dat la 2 din chitara :).. m-ar interesa ori ceva pasiv cum ar fi DiMarzio PAF Joe sau Pro, am facut un test pe site-ul lor cu privire la ce ton vreau si unu din astea doua au iesit, sau as fi deschis la ceva de la SD, imi face cu ochiu' combo-ul JB+Jazz, impusc doi iepuri si ies destul de ieftin(si din sample-urile audio de pe site-ul SD suna bine)

 

sau as fi dispus sa ma bag la Blackouts, pt ca am inteles ca au f putin zgomot(cu 14 decibeli mai putin) in comparatie cu si output la fel de mare ca EMG 81

 

alte firme de doze nu stiu unde as gasi, asa ca ori imi ziceti unde se gasesc daca sugerati altceva decat SD, Dimarzio sau EMG(astea 2 din cate am vazut le gasesc la Grossman)

Link to comment
Share on other sites

a venit Epifonu'!! dupa cum ma asteptam dozele nu sunt destul de "hot" pentru gustul meu(fasaie la gain din guitar rig)

 

1. daca le apropii de corzi ce rezolv?

 

2. daca vreau un output ceva mai mare(nu chiar pt chestii de genu death/black metal), am vreo optiune in afara de schimbat dozele?

 

mentionez ca nu vreau output de sa se auda distors si pe clean cu volumu dat la 2 din chitara :).. m-ar interesa ori ceva pasiv cum ar fi DiMarzio PAF Joe sau Pro, am facut un test pe site-ul lor cu privire la ce ton vreau si unu din astea doua au iesit, sau as fi deschis la ceva de la SD, imi face cu ochiu' combo-ul JB+Jazz, impusc doi iepuri si ies destul de ieftin(si din sample-urile audio de pe site-ul SD suna bine)

 

sau as fi dispus sa ma bag la Blackouts, pt ca am inteles ca au f putin zgomot(cu 14 decibeli mai putin) in comparatie cu si output la fel de mare ca EMG 81

 

alte firme de doze nu stiu unde as gasi, asa ca ori imi ziceti unde se gasesc daca sugerati altceva decat SD, Dimarzio sau EMG(astea 2 din cate am vazut le gasesc la Grossman)

ok incearca sa nu mai canti in guitar rig...ma mir ca ai chitara ok si canti p guitar rig dude :)

Asa deci, daca apropii dozele de corzi nu e intotdeauna un lucru bun...Trebuie cam maxim la 2 milimetri sa fie de polii aceia de metal al dozelor, apasand chitara la ultima tasta, distanta intre corzi E gros si E subtire si toate sa fie de 2 mm maxim! Pentru ca o doza are un camp magnetic si s-ar putea intre coarda cand vibreaza prea inauntru in camp si sa fie atrasa de catre doza, si obtii multe neplaceri sonore.Strat-itis se numeste chestia asta, cand sunt prea aproape corzile, si cand incep sa se uzeze se accentueaza.

Are userul erami blackout in bridge si suna ft decent...dar nu stiu daca e pentru ce cauti.Incearca sa intri pe site la SD sa asculti samples, si vezi ce ti se potriveste. Alta solutie nu stiu daca e in afara de schimbat doze, desi ar fi bine sa stop playin pe guitar rig pe cat posibil pe viitor.

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

ok incearca sa nu mai canti in guitar rig...ma mir ca ai chitara ok si canti p guitar rig dude :)

Asa deci, daca apropii dozele de corzi nu e intotdeauna un lucru bun...Trebuie cam maxim la 2 milimetri sa fie de polii aceia de metal al dozelor, apasand chitara la ultima tasta, distanta intre corzi E gros si E subtire si toate sa fie de 2 mm maxim! Pentru ca o doza are un camp magnetic si s-ar putea intre coarda cand vibreaza prea inauntru in camp si sa fie atrasa de catre doza, si obtii multe neplaceri sonore.Strat-itis se numeste chestia asta, cand sunt prea aproape corzile, si cand incep sa se uzeze se accentueaza.

Are userul erami blackout in bridge si suna ft decent...dar nu stiu daca e pentru ce cauti.Incearca sa intri pe site la SD sa asculti samples, si vezi ce ti se potriveste. Alta solutie nu stiu daca e in afara de schimbat doze, desi ar fi bine sa stop playin pe guitar rig pe cat posibil pe viitor.

ce sa ii faci cand nu ai bani de altceva decat GR.. si deocamdata chiar sunt satisfacut de tonurile pe care le obtin de acolo.. o sa vina si pedalele(mizez pe un Line 6 Uber Metal pe primu plan, numa chestii bune am auzit de ea, da mai pe viitor, dupa aia un chorus si un delay, da deja vorbesc ca peste 1-2 ani :D )

 

da cre'ca intai bag doza, pt bridge intai, dupa aia ma orientez ce ar merge pt neck(desi cred ca bag un Distortion sau Full Shred, astea mi-au placut mai mult decat Jazz). pt bridge ori JB ori Custom SH5 de la SD. am ascultat aproape toate samplesurile de vreo 2-3 ori fiecare si tot astea 2 suna cel mai bine pt mine, si sunt si la preturi decente in comparatie cu DiMarzio sau EMG(cel putin preturile la Grosmann) :)

 

nu cred ca o sa iau niste active(ma refer la Blackouts in special, da' si la EMG 81 de ex.), nu imi place sunetu lor pe clean, pare cam fortat, ceva de genu "ma mananca potentiometrul sa bag riffuri de Pantera" si pe samplesurile de pe site-ul SD pe dirty blackoutsurile suna un pic prea "hot" pt gustu' meu.

 

ceva nu inteleg totusi: de ce toata lumea(mai ales in sua am vazut multi pe net) se inghesuie la EMG 81-85? deci TOATA LUMEA are alea 2 doze, e o moda sau ceva? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda o combinatie de 59 in neck cu un Custom la bridge, asta ca tot ai o chitara buna si ar fi pacat sa te indepartezi prea mult de tonul clasic de Gibson. JB e doza cea mai versatila de la SD pe distors in schimb pe clean mi se pare ca suna fad si fara personalitate. Conteaza mult si cum se balanseaza dozele intre ele, daca doza de la neck are mai multa putere decat cea de la bridge nu e bine pentru ca rifful iti va suna mai putin distorsionat si mai fara putere decat ce canti pe doza de fata. Mai este inca un aspect de care ar trebui sa tii cont: doza de fata de la Les Paul este in general folosita pentru tonurile de clean, dozele mai hot de obicei nu suna foarte bine clean, sunt optimizate sa sune bine pe distors.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e cu Guitar Rig , dar paremi-se ca au contract cu fabricile de doze , haha.Cum cumperi chitara te bagi in GR si nu are semna; destul de mare asa ca ar putea sa vanda si doza la GR inca 300Eu si afacerea este super.

NU AI CUM SA AI CALITATE , GAIN si TONUL in intrae de LINE_IN

 

Acesta intrare Line-In are nevoie de semnal mare din Line-Out al unui mixer sau macar un preamp bun .

Chitara are nevoie macar de un buffer cu impedanta de intrare de 1Mohm , line in in cel mai bun caz are 100Kohm.

 

"....A line input has a high impedance of around 10,000 ohms, as is often labeled as "Hi-Z" input"

 

The importance of buffering your guitar output before a soundcard ... - [ Tradu aceastã paginã ]Interfacing a soundcard with guitars - The Line-In and Mic-In inputs of a soundcard or home stereo gear are typically low impedance, which loads the guitar ...

 

http://www.amptone.com/buffering.htm

 

aio placa de sunet ptr inregistrare ? sau una de jocuri si filme cu 100 de iesiri .

 

"....Stick with a PCI soundcard and see what companies like M-Audio, Echo, MOTU, Aardvark, Egosys, etc., have to offer. Look to companies that specialize in recording cards. Read lots of reviews and ask lots of questions before making your purchase. Know the specs of your PC (like Motherboard chipset, amount and speed of RAM, processor type, etc.) as some cards have known issues withe certain chipsets/processor types.

 

http://www.guitarists.net/forum/view_bb.ph...mp;thread=32268

 

"....Stay away from consumer-oriented cards like the SoundBlaster series that advertise gaming or playback functionality. What you want is to record, right? From an electrical engineering standpoint, a chipset designed for recording is fundamentally different that a chipset designed for playback. .."

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.