www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pirateria Electronicã Este Legalã


Guest
 Share

Recommended Posts

The Pirate Party got 7.1% of Swedish votes in the 2009 European Parliament elections, which will result in one seat in the European parliament, two if the Lisbon Treaty goes into effect. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

cred ca trendu pe viitor va fi ca trupele sa castige numai din concerte. parca am o viziune cum ca in 50 de ani nu vom mai cumpara piese ci ele vor fi gratis iar cei ce le vor plati nu vom fi noi ci companiile mari care le vor cumpara pt a le introduce in grila lor pay per view de pe telefoanele mobile tip g5.

 

Si vom asculta toti doar bootleguri pt ca nu va mai renta sa faci inregistrari de studio sau de orice fel. Rezulta ca majoritatea firmelor care produc scule profi se vor duce gaura. Deja inregistrarile sunt facute pt mp3+ipod si suna ca dracu. Nu cred ca e intamplator faptul ca de niste ani incoace imi vine din ce in ce mai greu sa suport un album nou de la cap la coada.

 

Dispar inregistrarile = ne-am intors la evul mediu cu trubaduri trouveri n shit :)

Link to comment
Share on other sites

Am citit in ziare pe undeva

 

Guvernul va pune o taxa pe toate sculele media ,de ex. si pe telefoane cu memoria peste 64M .....

 

Iar cele dotate si cu receptor Radio si sau TV , si pana acum normal trebuiau sa fie cu abonament dupa lege..

 

Ceva in sensul abonamentului Radio , adica obligatoriu si etc,,,,,

 

Unde vor ajunge duce bani ,.......la artisti.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cand au aparut primele 'piane' cu tuburi, au zis ca muzicienii or sa moara de foame. Cand a aparut gramofonul din nou. Cand a aparut banda magnetica, industria muzicala trebuia din nou sa moara. Cand au aparut casetele video, concertele trebuiau sa moara... Acum a aparut formatul digital si industria muzicala iar trebuie sa urle ca e subminata.

 

Da, industria muzicala se va schimba, dar nu va muri. Poate era timpul sa se intample asta ca prea ne-au bagat multe pe gat ([http=http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war]Loudness War[/html]). Are cineva certitudinea ca home-recordings nu se vor imbunatati si cei ce produc scule profi nu se vor reorienta spre alt segment de consumatori? Pentru ca, nu o sa va vina sa credeti, dar technologie din ziua de astazi ne permite la fel de bun si mai ieftin...

 

Pirate Party vor sa apere drepturile dumneavoastra ca cetateni de a avea acces nerestrictionat la informatie. Este unul dintre drepturile civile, care, pana la 9/11, nu a fost tagaduit public, dar in ultimul timp acest drept este incalcat pentru a 'spori' securitatea dumneavoastra.

 

"Orice tara ce va sacrifica putina libertate pentru putin mai multa siguranta, nu va merita pe niciuna si le va pierde pe amandoua" - Benjamin Franklin

 

P.S. "Unde vor ajunge duce bani ,.......la artisti."

 

Esti visator. Si politicienii cu ce o sa se mai duca pe Coasta de Azur sau unde va fi maine moda?

Edited by Electrick Black WiZaRD
Link to comment
Share on other sites

Cand au aparut primele 'piane' cu tuburi, au zis ca muzicienii or sa moara de foame. Cand a aparut gramofonul din nou. Cand a aparut banda magnetica, industria muzicala trebuia din nou sa moara. Cand au aparut casetele video, concertele trebuiau sa moara... Acum a aparut formatul digital si industria muzicala iar trebuie sa urle ca e subminata.

adevarat... "apocalipse" din astea au fost gramada si tot nu s-a schimbat mare lucru... asta e, unora le e frica de progres.

Link to comment
Share on other sites

S-a renuntat la HADOPI.

Frantuzi dusi cu pluta.

 

Si vom asculta toti doar bootleguri pt ca nu va mai renta sa faci inregistrari de studio sau de orice fel. Rezulta ca majoritatea firmelor care produc scule profi se vor duce gaura. Deja inregistrarile sunt facute pt mp3+ipod si suna ca dracu. Nu cred ca e intamplator faptul ca de niste ani incoace imi vine din ce in ce mai greu sa suport un album nou de la cap la coada.

 

Dispar inregistrarile = ne-am intors la evul mediu cu trubaduri trouveri n shit :)

 

Nu chiar. Sculele high end nu vor disparea. Sunt sigur ca Radiohead si NIN nu au lansat albumele gratuite trase pe un Creative sau o placa onboard. Si multi oameni fara studiouri cumpara scule destul de bune si se descurca cu ce au. Home Recording :)

Link to comment
Share on other sites

pe langa faptul ca nu as fi avut bani de n albume... nu as fi avut de unde sa le cumpar... asa... cand in intri in lista de dc a unui om care are aprox aceleasi gusturi muzicale... descarci ceva ce nu ai mai auzit... de curiozitate... si poate descoperi ceva ce nu stiai :) asa am facut pana acum...

te duceai la media galaxy si ziceai sa iti aduca, sau cumparai tu de pe amazon, ebay. samd

ai de unde sa le iei ai si cu ce numai ca majoritatea dintre noi prefera sa dea banii pe ... mancare?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Joel Tenenbaum a încãlcat legile de copyright ºi a fost condamnat sã plãteascã 22.500 $ pentru fiecare dintre cele 30 de melodii pe care le-a descãrcat. Ars Tehnica a vorbit cu avocatul lui, care povesteºte cât de fericit era cã Tenebaum nu a plãtit câteva milioane de dolari.

 

Studentul este al doilea norocos din cei 18.000 de “hoți” citați de casele de discuri.

 

http://dupabloguri.realitatea.net/2009/08/...-muzica-furata/

http://arstechnica.com/tech-policy/news/20...00-per-song.ars

 

:)

 

Piata de muzica online: zeci de mii de romani copiaza piese ilegal; oficial se vand albume de 100.000 de euro

http://www.zf.ro/business-hi-tech/piata-de...e-euro-4706403/

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Daca toti ar lua amenda de 10 euro / piesa isi mai face Columbeanu o casa, Boc un avion, Natase un cazino iar restul ii tin de zile negre. Exact asa cum fac cu taxele auto. Va vine sa credeti ca un procent din taxele impuse de o perosna ii vin personei respective? :)

Tericeanu a bagat taxa pentru inmatriculare ... primeste la bani ca nu stiu unde ii mai baga

Columbeanu a pus pe nu stiu ce drum national camere de supraveghere si orice persoana care plateste amenda din cauza camerelor asta primeste un procent.

 

WE LIVE IN ROMANIA ... oameni buni, nu avem ce face, nu e corect nici ce facem noi dar nici ce fac ei :)

Consider ca verificarile astea trebuie facute in masa si anuntate inainte la tv, sa zica "oameni buni stergeti ce aveti pe compuri ca luati amenda" ... ei nuuuu vin la cate unu saraca care si-a luat calculator in rate si ii da amenda, urasc sistemul din Romania da trebuie sa ma supun :) cheers !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.