www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu

Recommended Posts

Guest Baumwolle

CD-60 (CE), desi parerea mea e ca nu merita atatia bani in plus pentru doza (utila doar pe scena) si cutaway. In niciun caz Ibanez.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma

Salutare tuturor.

Sunt incepator si vreau sa-mi iau o chitara electrica. Ma gandeam la una mai ieftina, eventual un set cu tot cu amplificator undeva pe la 500 RON, in genul asta. Am vazut la Senia dar toate seturile sunt "momentan indisponibile". Cred ca pretul e "de vina". Apoi am vazut asta. Are la prima vedere toate avantajele: efecte si amplificare pe PC plus ca ii poti pune amplificare normala. Acum nu stiu daca suporta procesor normal. Deci mi-am zis: de ce nu? Asta va intreb si pe voi: de ce nu? Va rog sa ma indrumati.

Edited by mireazma
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu, pentru cã este o porcãrie.

 

Cel mai bine consulți anunțurile pentru instumente la mâna a doua, îți iei cea mai bunã chitarã pe care ți-o permiți și folosești PC-ul pe post de amplificator/efecte cu un program în genul Amplitube sau Guitar Rig. S-a discutat despre ambele suficient de mult pe-aici.

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire.

Sa zicem ca am 750$ in paypal si vreau sa imi iau o chitara+amp+accesorii(spuneti-mi voi de ce am nevoie; vreau sa si o conectez la PC). M-am gandit la chitarile Ibanez pentru ca sunt potrivite pentru ce vreau eu sa cant(dragonforce,lamb of god,all that remains, shadows fall, metallica etc.etc.).

De unde sa imi iau chitara? Sa scot banii si sa comand dintr-un magazin din Romania sau sa dau comanda de la un magazin din afara si sa platesc cu Paypal?

Mentionez ca am o acustica Hora de ~1 an si stiu sa cant destul de bine la ea.

Multam' anticipat.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma

Multumesc de raspuns. Acum pun problema conectarii unei chitari normale la PC. Ce e mai indicat: o placa de sunet externa sau un astfel de Guitar to USB interface? Banuiesc ca interfata cel mult filtreaza zgomotul pe cand placa de sunet ofera latente mici...

Edited by mireazma
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Nu, pentru cã este o porcãrie.

 

Cel mai bine consul?i anun?urile pentru instumente la mâna a doua, î?i iei cea mai bunã chitarã pe care ?i-o permi?i ?i folose?ti PC-ul pe post de amplificator/efecte cu un program în genul Amplitube sau Guitar Rig. S-a discutat despre ambele suficient de mult pe-aici.

 

La ce preturi au acele softuri (400+ EUR), mai bine iti cumperi procesor si amplificator. Oricum prin boxele de calculator, oricat de calitative ar fi, sunetul de chitara se aude cam bizar.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest tinky

Am ajuns si eu la topicul asta.

Deci dispun de 800-900 ron (strict pentru chitara) si vreau sa imi iau chitara electrica. Am cantat un an si ceva pe acustica si acum vreau sa trec la nivelul urmator.

De cantat nu ma intereseaza metalele, dar nici chestiile foarte soft (undeva la mijloc intre blues si metal)

 

Momentan ma tenteaza:

Ibanez grg220 dex: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2230

900 ron

pro: arata bestial si cica sound-ul e ok

cons: nu imi place ca are bridge mobil dar oricumnu il voi folosi;

 

Epiphone G 310 Red: http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...hone-G-310-Red/

850 ron

nu stiu prea multe despre chitara dar gasisem o comparatie intre ea si grg220dex si nimeni nu prea recomanda ibanez-ul

 

Ibanez GAX75: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1021

900 ron

imi place d-switch ul ala, dar din ce am citit sound ul e prea de metale pentru ce vreau sa cant ( :-?? )

 

Vintage V99 Cherry Sunburst: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2405

1000 ron

de asta nu stiu exact daca voi avea bani dar totusi intra in calcul daca imi dati niste argumente pro foarte bune

 

 

Si as mai vreau sa stiu 2 chestii:

-double-coil e acelasi lucru cu humbucker?

- ce inseamna tune-o-matic bridge?

Link to comment
Share on other sites

eu as zice epiphone si vintage

tune-o-matic bridge : http://en.wikipedia.org/wiki/Tune-o-matic

si da ... double coil e humbucker !

 

vintage si-ti zic si de ce:

1. Ibanez GAX75 are corp de agathis.Sincer mi se pare putin peste placaj. Primul squier affinity era din agathis(de pe thomann) dupa care l-am vandut si mi-am luat cu o mica diferenta din alder. Vreau sa zic ca diferenta e enorma.

2. Ibanez grg220 poate ca e ok,dar are bridge mobil. nu e bun ptr incepatori;e mai complicat cu schimbatul corzilor si,avand in vedere ca e ff cheap o sa ai probleme cu dezacordarile frecvente.

3.Epiphone G 310 e mai slab echipat ca vintage-ul.(la electronice)

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Vintage. Acel model pare ideal pentru ce vrei tu sa canti.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

btw.. de Vintage VS6 ce ziceti?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2407

 

in video-urile de pe youtube suna destul de bine

 

Da probabil suna bine. hardware asemanator, lemn din mahon;n-o sa te plangi de lipsa de sustain. Are acelasi scale 24.75"/628mm cu les paul-ul de mai inainte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

Auziti ? Ibanezul acela se sparge usor ? Ca daca vine sa ii dau cu toporul in cap  :) ....jk . Pot sa cant cam orice pe el ? De la rock la heavy metal la Death/Black... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Auziti ? Ibanezul acela se sparge usor ? Ca daca vine sa ii dau cu toporul in cap :) ....jk . Pot sa cant cam orice pe el ? De la rock la heavy metal la Death/Black... :lol:

 

Omule Ibanez sunt cele mai versatile chitare deci mpoti canta orice pe ele dar iti trebuie si un amp bunicel(ex VOX pathfinder 15R) . In plus sunt foarte rezistente,

am un prieten care are Ibanez si a busit headstockul de usa de cateva ori si nu are nimic:). Asa ca Ibanez rulez!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Omule Ibanez sunt cele mai versatile chitare deci mpoti canta orice pe ele dar iti trebuie si un amp bunicel(ex VOX pathfinder 15R) . In plus sunt foarte rezistente,

am un prieten care are Ibanez si a busit headstockul de usa de cateva ori si nu are nimic:). Asa ca Ibanez rulez!

 

 

Fail.

Link to comment
Share on other sites

Guest BreatheME

Salut! Chiar ca sunt incepator :) si vreau sa incep sa cant la chitara, si nu stiu cu ce tip de chitara e bine sa incep sau pot sa incep cu oricare? (eu as vrea sa incep cu cea electrica:D ) si inca ceva. La ce trebuie sa ma uit la o chitara cand o aleg? (inafara de pret :lol:) )

 

Ms anticipat!

Edited by BreatheME
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.