www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Diferentele dintre clasica si acustica nu sunt doar la corzi. Difera si forma si gatul. La clasica e mai lat si drept. Cutia de rezonanta este, in general, mai mica. Sunt chitare diferite, care se folosesc diferit. Daca spui ca face cu profesorul clasica, cel mai bine ii iei tot clasica. Tinand cont ca nu dispui de o suma foarte mare, probabil, peste ceva timp, daca se va tine de ea, ii vei lua ceva mai bun.

 

Este foarte greu sa-ti facem o recomandare la categoria asta de pret. De obicei, reperele sunt mai scumpe. Reperele de care spun fiind modele cunoscute si apreciate de mai multe persoane ca fiind de o calitate foarte buna in raport cu pretul. Ei bine, la categoria asta de pret, poti sa iei doua chitare identice din punct de vedere al firmei si a modelului, una sa fie in regula, iar cealalta sa aiba unele probleme.

 

Ai putea sa mai pui niste bani si sa incerci asa ceva:

http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-clasice-cid180_2505/fender-esc-80-id7565.html

 

Te poti uita si la Hora.

 

Nu merge pe ideea chitarelor cu desene. Cel mai bine lipesti tu abtibild sau ceva. Sunt prea putine ca sa ai de unde alege.

 

Vad ca esti din Bucuresti, du-te personal si cumpar-o. La categoria asta de pret ne este imposibil sa spunem ca Fender e mai buna decat Stagg sau Hora. Te uiti la detalii. Distanta dintre corzi si griff, imbinarile (sa nu fie urme aiurea de lipici), griff-ul sa nu fie stramb, etc. Poti sa ceri celor din magazin o chitara mai scumpa si una mai ieftina sa le compari head to head, iti dai seama pe unde trebuie sa te uiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa iti spun pentru ca sunt chitari foarte diferite. Imi place mai mult profilul grifului la Takamine si per global mi se pare mai reusita decat ambele chitari Fender. Daca tot vrei o chitara acustica buna cumpara una construita din lemn masiv atat fata cat si lateralele si spatele. O idee ar fi sa incerci un Fender CD-320ASCE, chitara este foarte ok pentru banii ei.

Link to comment
Share on other sites

chitara e buna raport calitate/pret./..acu depinde de gust..tinand cont pe ce site e facut anuntul..cine stie de cand e chitara..cum a fost folosita..sau aici e doar o parere..450 lei e un pret ok...chitara are raport foarte bun..bine facuta...altceva..nu stiu..e greu de spus din poze...

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

chitara e buna raport calitate/pret./..acu depinde de gust..tinand cont pe ce site e facut anuntul..cine stie de cand e chitara..cum a fost folosita..sau aici e doar o parere..450 lei e un pret ok...chitara are raport foarte bun..bine facuta...altceva..nu stiu..e greu de spus din poze...

 

Mi-a trimis mai multe poze dar habar nu am cum sa le postez:|

Link to comment
Share on other sites

Mi-a trimis mai multe poze dar habar nu am cum sa le postez:|

 

Ori le dai attach (dai "More Reply Options" cand vrei sa scrii un reply), ori uploadezi pozele pe un site (nu stiu, imageshack, chestii de genul) si apoi dai click pe "Image" in fereastra de reply si postezi pe rand linkul fiecarei poze in parte.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

O trimite prin Fan. Sta departe dupa cum vedeti, deci nu prea am cum sa o testez! A spus ca a cumparat-o iarna trecuta deci inca mai are garantie, mi-o trimite in cutia originala. Am cautat un curier cu verificare colet dar nu prea mai exista asa ceva.

Pozele (multumesc pt raspunsuri:) )

EDIT: Daca mai vreti poze.. cereti!:D

post-22426-0-67944300-1346925046_thumb.jpg

post-22426-0-82109800-1346925057_thumb.jpg

post-22426-0-48940100-1346925088_thumb.jpg

post-22426-0-78958500-1346925107_thumb.jpg

post-22426-0-40813700-1346925174_thumb.jpg

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

Diferentele dintre clasica si acustica nu sunt doar la corzi. Difera si forma si gatul. La clasica e mai lat si drept. Cutia de rezonanta este, in general, mai mica. Sunt chitare diferite, care se folosesc diferit. Daca spui ca face cu profesorul clasica, cel mai bine ii iei tot clasica. Tinand cont ca nu dispui de o suma foarte mare, probabil, peste ceva timp, daca se va tine de ea, ii vei lua ceva mai bun.

 

Este foarte greu sa-ti facem o recomandare la categoria asta de pret. De obicei, reperele sunt mai scumpe. Reperele de care spun fiind modele cunoscute si apreciate de mai multe persoane ca fiind de o calitate foarte buna in raport cu pretul. Ei bine, la categoria asta de pret, poti sa iei doua chitare identice din punct de vedere al firmei si a modelului, una sa fie in regula, iar cealalta sa aiba unele probleme.

 

Ai putea sa mai pui niste bani si sa incerci asa ceva:

http://www.soundcrea...-80-id7565.html

 

Te poti uita si la Hora.

 

Nu merge pe ideea chitarelor cu desene. Cel mai bine lipesti tu abtibild sau ceva. Sunt prea putine ca sa ai de unde alege.

 

Vad ca esti din Bucuresti, du-te personal si cumpar-o. La categoria asta de pret ne este imposibil sa spunem ca Fender e mai buna decat Stagg sau Hora. Te uiti la detalii. Distanta dintre corzi si griff, imbinarile (sa nu fie urme aiurea de lipici), griff-ul sa nu fie stramb, etc. Poti sa ceri celor din magazin o chitara mai scumpa si una mai ieftina sa le compari head to head, iti dai seama pe unde trebuie sa te uiti.

 

Multumesc mult pentru un raspuns complet!

 

V arog sa imi recomandati un magazin mai bine aprovizionat in Bucuresti, vreau sa merg maine poimaine sa testez cateva 3/4-uri. Cred ca o sa ii iau acustica, are la profesor si acustica si clasica (chiar si electrica) pentru marimea lui.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de pachetul asta de la Squire ?http://www.guitarsho...us.php?pid=2157

 

Parerea mea, ia-ti affinity separat si un amp in genul Fender Mustang. Si Yamaha sunt foarte ok, dar tot asa, chitara separat, amplificatorul separat. Nu de alta, dar amplificatoarele astea din pack-uri nu sunt prea grozave.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de chitara - > http://www.guitarsho...dus.php?pid=489 , este buna ? Sau sa mai adaug bani pentru una mai scumpa ?

Mai pune bani pentru ceva mai ok.Mai sus se vorbeste despre affinity tot de la squier.Cauta la mica publicitate, poate gasesti vreo una...ai iesi mult mai ieftin.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de chitara - > http://www.guitarsho...dus.php?pid=489 , este buna ? Sau sa mai adaug bani pentru una mai scumpa ?

 

E foarte ok Bullet. Ca si diferente fata de affinity, are neck-ul oleaca mai lat si difera materialul din care e facut body-ul si grosimea acestuia. Cheitele mi se pare ca sunt mai stralucite la Affinity. Nu stiu insa cum sunt dozele stock. Probabil sunt aceleasi si pe una si pe cealalta. Daca esti cu buzunarul mai stramt, nu faci o alegere proasta cu Bullet. Eu am unul de vreo 6 luni si nici ca l-as schimba vreodata. Nu reusesc sa-i gasesc nici un defect.

 

 

Intr-adevar pare foarte buna oferta.Stii ceva de chitarele Aria(ma intereseaza comparativ cu Squire)?.Am vazut ca ei au marca asta si poate as putea negocia cu ei un pret daca le iau pe amandoua de acolo.

 

Nu stiu sa fac comparatia, n-am avut niciodata Aria. Am auzit ca sunt in regula. Ca si negociere, slaba sansa sa-ti faca reducere. Poate ceva de genul transport gratuit daca iei peste o anumita suma.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Stie cineva daca am vreo sansa sa gasesc o Takamine G340S in Romania? Am inteles ca are top solid :D si in strainatate, lasand la o parte faptul ca sunt mult mai scumpe decat in Romania, diferenta de pret nu chiar asa de mare intre G340 si G320. Mai degraba as plati extra pentru un top solid.

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de chitara - > http://www.guitarsho...dus.php?pid=489 , este buna ? Sau sa mai adaug bani pentru una mai scumpa ?

 

Eu as lua asa ceva: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=833, are o doza humbucker in bridge, ceea ce o face mai versatila, poti sa o dai si in metale cu asa ceva ;).

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa le iei in curand, profita de oferta de la MCMusic.

 

Doar 450 de lei pe asta, mi se pare o oferta greu de refuzat. Si Vox DA10 este ieftin, 350, dar difuzoarele mai mari de pe DA20 chiar merita diferenta de 100 de lei. Ai si power squeezer-ul pe care il au Vox pe seria asta si pe VT si poti canta la volume joase. Are tot felul de efecte, EQ, Chiar suna bine si legat la computer, daca vrei sa inregistrezi asa.

 

Fender Mustang, pe de alta parte, e gandit mai modern. Ai un port USB, poti modifica parametri cu ajutorul computerului, poti inregistra la calitate mai buna direct in computer.

 

La reducerea aia, gandeste-te ca ai 2x8 inchi, pe cand Fender Mustang 1 e 550 la Guitarshop si e 1x8. Numarul difuzoarelor face o diferenta foarte mare in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.