www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu

Recommended Posts

Dilema diferenței dintre cele douã chitare Epiphone Les Paul rãmâne. Ba chiar se adânceºte, de vreme ce este mai ieftinã cea cu trei doze.

Pe web-site-ul producãtorului ambele par a avea corpul din mahon solid:

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...;CollectionID=6

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...;CollectionID=6

 

...Una are 3 doze, alta 2...
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ceva imi spune ca nu au corpul din mahon solid. Pana nu demult, site-ul Epiphone mentiona maple top in componenta LP-urilor Custom. In momentul asta sunt sceptic si cred ca Black Beauty-ul este mai ieftin din motive de marketing, fiind mai putin popular - sa fim seriosi, nu multa lume vrea LP cu 3 doze.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ar ieftini chitara aia din motive de marketing,inainte era cam 619 euro acum 475,au acelasi corp sunt custom poate sunetul difera.americanii nu lau ieftinit pe magazinele din ebay costa 699 dolari .Nu stie careva cand a fost lansat black beauty?

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

Mai ieftin decat cele 2 si nu neaparat mai prost este Epiphone Les Paul Standard. De fapt este cam aceeasi chitara cu cu alte finisaje. Les Paul Custom este mai scump din motive de marketing, nu are nimic in plus sau in minus care sa influenteze cumva calitatea sunetului.

Link to comment
Share on other sites

sincer mie nu imi prea place modelul Epiphone Les Paul Standard,eu caut o chitara care suna bine si din motive de fite sa arate bine,ambele chitari arata bine acu vreau sa stiu ce e cu anomalia asta care sa intamplat cu Black Beauty ca inainte era mai scumpa si acu nu stiu pe care sa le aleg.

 

Daca reusesti sa ajungi pana la magazin si poti sa incerci chitara pe care o cumperi eu ti-as recomanda Black Beauty, daca tot e mai ieftina. E posbil ca cei de la Thomann sa fi ramas cu cateva modele cu mici imperfectiuni (defecte) si de aici sa incerce sa le vanda la un pret mai bun.

Link to comment
Share on other sites

sunt incepator si as vrea sa imi iau o chitara electrica, as alege un pack dintre http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1524 si http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233 . As vrea pac sa nu ma compllic cu cumparatul separat de ce am nevoie. Vreau sa cant in principal heavy metal.

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

arat fain  :) nu stiu cat de buna este, dar cam are nevoie de amplificator, nu neaparat, dar daca nu ai amplificator mai bine merigi pe o electroacustica "normala", jumbo sau dreadnought.

Link to comment
Share on other sites

Guest addy17
arat fain :) nu stiu cat de buna este, dar cam are nevoie de amplificator, nu neaparat, dar daca nu ai amplificator mai bine merigi pe o electroacustica "normala", jumbo sau dreadnought.

 

Hmmm, sunt un pic nelamurit, cat de incet sau de rau poate sa sune fara un amplificator?? nu am un amplificator, pentru ca sunt in cautarea primei chitare!!

Link to comment
Share on other sites

Oricum poate sa ma ajute cineva cu dilema asta a epiphoneului si cu ieftinirea lui black beauty?Pe thomann.de scrie ca Black Beauty are corp din arin si mahon,iar Custom e numai din mahon,am vazut ca Black Beauty e pe locul 11 in topul vanzarilor modelelor Les Paul,se poate ca de la lemn sa se ieftineasca cu 200 de euro?

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie
Hmmm, sunt un pic nelamurit, cat de incet sau de rau poate sa sune fara un amplificator?? nu am un amplificator, pentru ca sunt in cautarea primei chitare!!

 

 

 

 

nu merita chitara aia, arata interesant dar neamplificata nu cred ca o sa sune prea grozav(are cutia de rezonanta mica).

 

oricum daca esti determinat sa te tii de chitara si sa iti iei o chitara care sa te satisfaca mult timp, poti incerca http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1664  sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1225

 

Oricum mai intreaba pe forum, cu acusticele nu prea le am  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Salut .Sunt Georgel.

Am 1 an si 4 luni de chitara electrica . Bugetul meu este de 15-20 mil . Doresc sa-mi achizitionez o scula mai performanta pentru metale.

Vreau sa-mi cumpar o chitara si un amplificator decent din bani acestia.

Sugesti?

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei2dark

Salutare! Numele meu este Andrei si sunt nou venit pe forumul rgc:D...so...de mult timp vreau sa ma apuc de chitara doar ca deh nu am facut-o , numai conteaza de ce:)). Cert e ca acum sunt mai hotarat ca niciodata sa-mi cumpar o chitara ( prima ) si nu prea stiu ce ...ma ajuta si pe mine cineva?:)

 

ps: sunt metalist:X dar ash vrea sa incep cu o acustica...nush...mi se pare cam ciudat sa trec din prima pe o electrica:( si in + nu am un buget prea mare , de fapt e chiar redus rau O_O :)

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai.
Salutare! Numele meu este Andrei si sunt nou venit pe forumul rgc:D...so...de mult timp vreau sa ma apuc de chitara doar ca deh nu am facut-o , numai conteaza de ce:)). Cert e ca acum sunt mai hotarat ca niciodata sa-mi cumpar o chitara ( prima ) si nu prea stiu ce ...ma ajuta si pe mine cineva? :)

 

ps: sunt metalist:X dar ash vrea sa incep cu o acustica...nush...mi se pare cam ciudat sa trec din prima pe o electrica:( si in + nu am un buget prea mare , de fapt e chiar redus rau O_O :)

 

multumesc!

 

Bine ai venit pe rgc. :)

 

Ar fi indicat sa citesti ultimele cateva pagini ale topicului ca sa iti faci o idee, pentru ca intrebarea asta a fost pusa de multe ori si o sa gasesti o gramada de raspunsuri utile.

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Guest tzika_87

sugestii pentru chitara electrica, sa sune bine pe post-hardcore, pana in 1000 ron cu tot cu amplificator(poate sa fie si mai mult). astept sfaturi.

Edited by tzika_87
Link to comment
Share on other sites

Guest tzika_87
nu cred ca o sa gasesti ceva asa de ieftin pentru ce vrei tu...chiar chitara ar costa pe putin 1000 RON :)

da te rog niste exemple

dar ceva pt punk?

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei2dark
Salutare! Numele meu este Andrei si sunt nou venit pe forumul rgc:D...so...de mult timp vreau sa ma apuc de chitara doar ca deh nu am facut-o , numai conteaza de ce:)). Cert e ca acum sunt mai hotarat ca niciodata sa-mi cumpar o chitara ( prima ) si nu prea stiu ce ...ma ajuta si pe mine cineva? :)

 

ps: sunt metalist:X dar ash vrea sa incep cu o acustica...nush...mi se pare cam ciudat sa trec din prima pe o electrica:( si in + nu am un buget prea mare , de fapt e chiar redus rau O_O :)

 

multumesc!

 

 

Bine ai venit pe rgc. :)

 

Ar fi indicat sa citesti ultimele cateva pagini ale topicului ca sa iti faci o idee, pentru ca intrebarea asta a fost pusa de multe ori si o sa gasesti o gramada de raspunsuri utile.

 

 

da deci am citit cam ultimele 20 de pagini ( ma doare si capu de la cat m-am holbat O_O ) si nu am gasit nimic strict despre o acustica....vad ca toti vorbesc despre chitari electrice...in concluzie , imi recomanda si mie cineva o chitarica acustica buna la un pret nu foarte mare? ( pret nu foarte mare adik ceva intre 300-500 ron sa zic :-? desi pt un elev de clasa a11a e destul de mult ) :D multumesc !

Edited by andrei2dark
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat o chitara Tenson electro-acustica adica asta: http://www.koncert.ro/det_m.php?pds=8151 si daca nu te intereseaza partea electro poti sa-ti iei una de genul asta: http://www.koncert.ro/det_m.php?pds=16308 tot tenson. Sincer eu sunt multumit de ea, suna bine zic eu, nu falseaza si nici nu e foarte expensive. Eu zic ca e parfum sa inveti pe o chitara ca asta sa canti. Vezi ce mai zice si lumea acu.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

A comparat cineva un western Hora avand fata din molid masiv cu un Cort Earth 70? Ma gandesc la un mic upgrade in cazul in care intre cele doua sunt diferente notabile...

Link to comment
Share on other sites

A comparat cineva un western Hora avand fata din molid masiv cu un Cort Earth 70? Ma gandesc la un mic upgrade in cazul in care intre cele doua sunt diferente notabile...

 

Diferentele sunt destul de mari atat ca ton, cat mai ales ca si calitate a materialelor si a constructiei. Griful de la Cort mi se pare mult mai comoddecat cel Hora, sunetul este mai curat. Daca tot ai de gand sa faci upgrade incearca si varianta electroacustica de Cort Earth 70.

Link to comment
Share on other sites

CHITARÃ PENTRU DENIS :)

 

Povestea (nu trebuie neaparat cititã):

 

Denis e un bãiat clasa a VI-a care m-a tot vãzut cântând la chitarã în bisericã... pânã când a intrat "virusul" ºi în el. Are acasã o chitarã mai puțin bunã (ceva Hora Reghin veche), a exersat timp de vreo 2 luni (ajutat de tatãl lui), a reuºit deja sã cânte câteva cântece în gama Re. Are ureche muzicalã, reuºeºte sã cânte bine ºi vocal. ªi pare foarte dornic de a învãța.

 

Acum vrea chitarã mai bunã. (ªtiu ce chitarã are ºi mi se pare un lucru normal sã îºi cumpere una bunã.) Pãrinții s-au hotãrât sã-i cumpere ºi au apelat la mine pentru ajutor. Iar eu am ales sã întreb aici.

 

Datele problemei:

 

Tipul de chitarã: acusticã (eventual electroacusticã...), cu corzi de metal (nu clasicã)...

Banii disponibili: maxim 500 RON

Obervație: Vrea sã-ºi cumpere chitara din țarã, preferabil din Oradea.

 

Cerințã / rugãminte:

 

Mã intereseazã care e, în opinia voastrã, chitara cea mai potrivitã pentru Denis.

(Nu trebuie neaparat sã țineți cont de "Observație". Dacã spuneți modelul, eventual dați un link... e ok.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.