www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Stratocaster


marsuleu
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Squier Stratocaster , made in Koreea , cam prin 1990 ... ( cred ca e modelul Standard, dar nu sunt sigur . din cate am obs, modelele Standard, Affinity etc. facute acum in China au headstockul putin diferit de cele '50s , '60s ,in sensul ca e mai bombat putin unde e imprimata sigla, iar al meu este identic cu cel de pe '50s, '60s etc - va rog sa ma luminati ! ) . seria o sa o pun ulterior, si poate ma ajuta cineva sa aflu detalii despre chitara , avand serial numberul.

 

- Pret - unul de bun simt, tinand cont ca este impecabila ( a fost folosita cateva luni , dupa care a stat efectiv degeaba ).

 

- Caracteristici -

- grif compact ( 1 piece ) , maple - asta m-a fascinat la ea ( nu-mi plac cele cu fretboard-ul din alt lemn ,de alta culoare , aplicat peste neck ).

- body - lemn de jugastru ( o esenta de anin (alder) ,care am inteles ca nu este folosita la orice chitara ieftina)

- 3 single coils , stock ( nu stiu mai mult despre ele, cum de altfel nu stiu nici daca e modelul Standard )

- restul componentelor sunt cele "obisnuite" ( nu ma pricep atat de bine incat sa dau detalii amanuntite)

 

- Cum suna / Cum se comporta - suna bine, dar tinand cont ca o folosesc home pe un Squier de 10W ,nu prea pot sa o apreciez la adevarata valoare. nu falseaza deloc si este foarte comoda.

 

- Parti bune / Parti rele -

 

Avantaje : griful dintr-o bucata mi se pare superb, foarte comod , si cred ca asta e punctul ei forte. finisajele sunt ireprosabile,iar electronica dupa aprox 20 de ani este ca noua ( e drept ca nu a fost nici folosita prea mult). fret-urile sunt de asemenea intacte , fara nici un pic de uzura. soundul este curat , zgomot mic .

Parti rele :cheitele destul de slabute, si am reusit sa ii rup una( am inlocuit-o ulterior).urmeaza sa le inlocuiesc pe toate cu un set in ulei. alte defecte inca nu i-am descoperit...

 

Nota 9/10 pt calitate, finisaje, sound..si feeling... ( tinand cont ca e prima mea electrica )

 

PS: pozele sunt de la fostul proprietar, eu nu am apucat inca sa ii fac unele ...

post-8017-1221730661_thumb.jpg

post-8017-1221730667_thumb.jpg

post-8017-1221730672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar am impresia ca erau facute mai bine sau, cel putin, mai ingrijit, in anii aia. Totodata, parca suna ceva mai bine decat cele de acum. Sunt subiectiv, evident, dar am probat cateva, generatie 2000-2005, si parca sunt mai "reci". Eu am una din '93, dar Made in Mexico. Seamana foarte mult cu a ta, exceptand culoarea. Intr-adevar cheile sunt o problema, pe ale mele le-am schimbat deja. S-o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat te ajuta, dar asta am gasit:

 

Korean Squiers

CN/VN: C = Cor-Tek (Cort), V = Saehan(Sunghan), S was already taken by Samick so Saehan(Sunghan) used V instead (Saehan(Sunghan) made the Vester guitars), N = Nineties (1990s), the first number following the serial number prefix is the year.

 

For example

 

  • "CN5" = made by Cor-Tek (Cort) in 1995.
  • "VN5" = made by Saehan(Sunghan) in 1995.

KC/KV: KC (Korean Cor-Tek (Cort)) and KV (Korean Saehan(Sunghan)), the serial number prefix is followed by a 2 number year.

 

For example

 

  • "KC97" = made by Cor-Tek (Cort) in 1997.
  • "KV97" = made by Saehan(Sunghan) in 1997.

KC and KV serial number prefixes are usually used on Crafted in Korea Squiers.

 

S/E: The S and E serial number prefix Korean Squiers are from the late 1980s/early 1990s. S = Samick, E = Young Chang, E letter serial numbers were used on Young Chang's Fenix brand guitars [1]. The first number following the serial number prefix is the year.

 

For example

 

  • "S9" = made by Samick in 1989.
  • "E0" = made by Sung-Eum in 1990.
  • "E1" = made by Sung-Eum in 1991.

There were also Korean Squier serials with no serial number prefix and 6 or 7 numbers and the first number is the year.

Link to comment
Share on other sites

pai ma ajuta... daca informatiile de aici sunt corecte...atunci chitara mea e facuta in 97 ... desi fostul proprietar mi-a zis ca e de prin 90... nu l-am intrebat prea multe detalii... dar parca asa imi aduc aminte :)

o sa ma informez mai bine, poate am inteles eu gresit ... 10x anyway...

Link to comment
Share on other sites

Din cate bucati este corpul , in ce directie este "taiat " lemnul de gat ,ce fel de artar este materialul.

 

Dai jos pickboardul si vezi daca nu-i piscina in loc de trei locasuri ptr doze.

 

Ce fel de doze are ? cu ce magneti? acestea contribuie la timbrul clean si la atac (twang) .

 

Altfel daca ai noroc este OK doar si sa canti ceva acesta este lucrul cel mai importatnt .

 

Chitara (absolut nici o chitara ) nu are valoare mai mare de un scaun de birou ( unul normal nu prea scump)

 

Valoarea este data de instrumentist !

 

Daca tu canti bine la aceasta chitara atunci este cea mai buna din lume .

S-o canti sanatos .

Link to comment
Share on other sites

@adore : nu am zis ca o vand, desi ma bate un gand...dar daca ma hotarasc, o vei gasi la rubrica "vanzari chitare". tastele sunt ca noi , nu exista nici o urma de uzura pe ele , nici pe fret-uri, chitara dupa cum am zis a fost cantata foarte putin , dupa care a stat degeaba in husa. e din '97 , made in Korea. daca esti interesat , fa-mi o oferta .. ca sunt deschis la negocieri :)

 

@karpi : merci de urare , dar nu prea stiu sa iti raspund la toate intrebarile alea, pt ca nu prea cunosc detalii amanuntite. griful e din maple dintr-o bucata, cu freturile batute direct in el , fara tastiera din alt lemn ( nu stiu de care maple,ca n-am studii in silvicultura, cum de altgel nu stiu la ce te referi cand zici "in ce directie este "taiat" lemnul de gat" ) , iar corpul am inteles ca e din jugastru ( un lemn mai rar intalnit la chitare ). nu am desfacut pickguardul sa vad ce e sub el si nici nu am de gand prea curand. nu stiu nimic nici despre doze...dar ca sound imi place . e exact ce asteptam de la o electrica. eu am luat-o mai mult pt muzica usoara ( pop, reggae , si alte balarii de astea mai digerabile :) )

e prima mea electrica ,pana acum am cantat doar pe acustica, dar chitara e al 2lea instrument , primul fiind clapele...de asta nici nu sunt un virtuos, si nici nu ma prea pricep la "detalii".

 

in concluzie: inca vreau sa stiu ce model este... dar daca asta presupune s-o desfac in bucati, mai bine renunt... ca oricum nu o sa cant mai bine daca aflu.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Dai jos pickboardul si vezi daca nu-i piscina in loc de trei locasuri ptr doze.

 

am schimbat corzile, si cu ocazia asta am dat si pickguardu jos , si nu este "piscina" sub el , ci 3 locasuri pt fiecare doza.

am trecut pe la guitarshop sa o compar cu classic vibe '50s , '60s si la finisaje a mea castiga detasat. de celalalte modele mai ieftine nici nu mai vorbesc...

si suna parca din ce in ce mai bine :) ( folosesc corzi ErnieBall de 0.9 ) ...

Link to comment
Share on other sites

azi ,jucaria mea a suferit un upgrade : cheitele in ulei de care ziceam in primul post (noname ,pret 90RON, made in Korea, considerabil mai bune decat cele orginale ale ei, care-s execrabil de proaste comparativ cu restul materialelor si finisajelor )... si inca un arc la tremolo . avea doar 2 arcuri si parca nu tinea prea bine in acordaj .

asa ca , nu-mi ramane decat sa ma bucur de ea in continuare.. :):)

post-8017-1228333323_thumb.jpg

post-8017-1228333450_thumb.jpg

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest madalin93
10x guys...

de schimbat nu am de gand sa o schimb asa curand , ca momentan nu am bani de americanca . nici nu sunt un mare chitarist sa arunc cu banii in scule prea profi...

 

 

baga id meu te rog sa vb plz : mada_bossu_93 plz si imi zici ca te-am lasat id meu pe RGC anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.