www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Avariat


Guest denis
 Share

Recommended Posts

Salut

Am si eu nevoie de un sfat de la cineva care se ocupa sau a mai facut asa ceva...

Chitara mi-a cazut din stativ si s-a rupt, dupa cum se vede si in poza...

Dupa aia a mai cazut odata (de data asta lovitura a fost slaba, dar cum era deja accidentata) si s-a dezlipit in acelasi loc.

Prima data a fost lipita cu clei de oase si prinsa cu un surub chiar sub scutul care acopera tija (truss rod), mai precis chiar in locul in care respectivul scut e prins de cap.

Acum mi-am cumparat poxipol si vreau sa incerc si asa...vreun sfat? adezivi mai buni?

Ideal ar fi sa schimb griful cu totul, da nu stiu daca ii posibil, fiind set-in.

post-827-1220543129_thumb.jpg

post-827-1220543139_thumb.jpg

post-827-1220543148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce vrei tu sa faci e cam complicat ca sa il poti duce la capat singur. Cristi Grosu e o optiune buna. Din cate stiu are preturi decente.

Este set in si nu necktru deci s-ar putea sa ai o sansa cu schimbatul grifului, daca nu vezi ce fel este atasat headstock-ul de gat-ul propriuzis, adica daca are acea imbinare semiovala.

Eventual daca se poate schimba doar headstock-ul.

Pentru lipeli de genul asta se foloseste o rasina speciala... si nu numai.

 

Deci, intr-un cuvant: lutier

Edited by Soulmaster
Link to comment
Share on other sites

Cand o scapi pe jos mai conteaza din ce material e ? Toate chitarele cu neck scarf joint au sanse sa pateasca asa. Solutia "anti" este sa pui voluta sau sa faci gatul drept ca la fender dar acolo dai in string tees (draciile alea mici pe sub care trec corzile) ca altfel nu ai cum sa tensionezi coarda bine. Fiecare cu aia a ma'sii.

Daca ruptura te-a lasat doar cu doua bucati de lemn(adica nu mai trebuie sa completrezi cu ceva), baga aracet sa lipici special pt lemn si aia e. Nu e nici o mare schema. Poti sa mergi pe la un atelier de mobila sa intrebi de lipici.

Daca te duci la orice lutier si el tot asta o sa faca.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am si eu nevoie de un sfat de la cineva care se ocupa sau a mai facut asa ceva...

Chitara mi-a cazut din stativ si s-a rupt, dupa cum se vede si in poza...

Dupa aia a mai cazut odata (de data asta lovitura a fost slaba, dar cum era deja accidentata) si s-a dezlipit in acelasi loc.

Prima data a fost lipita cu clei de oase si prinsa cu un surub chiar sub scutul care acopera tija (truss rod), mai precis chiar in locul in care respectivul scut e prins de cap.

Acum mi-am cumparat poxipol si vreau sa incerc si asa...vreun sfat? adezivi mai buni?

Ideal ar fi sa schimb griful cu totul, da nu stiu daca ii posibil, fiind set-in.

pfoai ce rau imi pare jur...pt mine e chiar ceva tragic sa vad asa ceva...imi venea sa iti scriu la un sfat ,, kill urself" , joke evident..

Du chitara la lutier...cu putin noroc se rezolva...

Link to comment
Share on other sites

hai ca nu e asa o mare tragedie...se poate rezolva destul de usor.

daca esti din bv sau ai drum pe aici o rezolv eu(am mai facut din astea).

Link to comment
Share on other sites

Nu s-rupt ci s-a dezlipit , ce sa-i faci calitate proasta , chitara ieftina .

 

eu am o bucata de gat Cort , care este lipita exact la fel la headstock , gagiul de l acare am cumparat a dat cu chitara dupa nevasta si de pamant ( se credea Pete Townshand , hehe) si s-a rupt lemnul ....LANGA LIPITURA !!!

 

Acel adeziv NU-I ARACET !!!

 

eu tot scriu NU cumparati chitara cu gatul adaugat /lipit din bucati NU TINE , daca nu se dezlipeste la o cazatura atunci in momentul cand ajunge umezeala la lemn acesta se "umfla" si se dezlipeste cu orice ar fi lipit.

 

eu ii zic "EFECTUL VARZA" , iei o bucata de PAL buna cu adeziv super , si pui in apa , nu toata bucata doar 1 cm sa stea in apa, dupa un tip va absorni apa si sa vezi cum se umfla si se face VARZA.

 

 

Un altelier dotat cuscule si cu conditii de folosit adeziv adecvat poate sa repare , cel mai bine este sa cumperi un gat dintr-o bucata din mahon , sau din artar , poate are Grossmann .Si stii ca nu mai ai probleme.

 

Chitara mea Reghin , copie de GLP a facut salturi mortale a cazut in toate felurile pana chiar si pe headstock de la diferite inaltimi de s-au ruopt si cateva chei si nu are nimic , gatul este dintr-o bucata din paltin alb.

Link to comment
Share on other sites

Fuck :);) .Imi pare rau pt tine.Mama si ce culoare misto are.Daca esti din bucuresti dute la Grosmann si cautal pe Cristi Grosu ca ti-o va rezolva el.Am mai vazut o chitara cu exact aceeasi problema ca a ta reparata de el si nici nu se vedea.

Din pacate sunt din Timisoara, da am vazut cum repara el si s-ar putea sa dau o tura prin Bucuresti. Depinde si de pret, binenteles.

 

http://forum.grosmann.ro/viewtopic.php?t=20

 

o sa iti gaseasca si ti e o solutie

 

ce draq ai facut? :|

 

daca vrei iti dau numarul si vorbesti personal cu el

 

Chitara am pus-o in stativ un pic prea vertical, a stat ce a stat in echilibru si apoi a cazut si s-a lovit cu headstockul de marginea patului. "Ruptura" e mai mult o dezlipire, dupa cum se vede si din poza o mare bucata e perfect neteda, acolo se imbinau cele doua bucati de lemn...

Mi-au mai cazut chitari da nu li s-a intamplat nimic, ce-i drept nu erau de tip LP si nu erau facute de Epi...

 

Chitarile astea Epiphone din ce materiale sunt facute?

 

Un caz recent: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...mp;hl=headstock

Gasesti sfaturi bune. :D

Material prost :)

Am avut probleme si cu strap holderul din spate, nu puteam sa il strang ca se strangea in gol...si asta NU e normal la o chitara aproape noua, respectiva are un an de cand am cumparat-o de noua...si dupa vreo 7-8 luni a cazut, a fost reparata si a fost perfect functionala iar acum s-a lovit din nou si s-a dezlipit...

A, am mai avut probleme si cu suruburile care strang tunerele (grover), se strang tot in gol, tunerele au joc. Cred ca sunt semne ca lemnul este de slaba calitate...

 

Cand o scapi pe jos mai conteaza din ce material e ? Toate chitarele cu neck scarf joint au sanse sa pateasca asa. Solutia "anti" este sa pui voluta sau sa faci gatul drept ca la fender dar acolo dai in string tees (draciile alea mici pe sub care trec corzile) ca altfel nu ai cum sa tensionezi coarda bine. Fiecare cu aia a ma'sii.

Daca ruptura te-a lasat doar cu doua bucati de lemn(adica nu mai trebuie sa completrezi cu ceva), baga aracet sa lipici special pt lemn si aia e. Nu e nici o mare schema. Poti sa mergi pe la un atelier de mobila sa intrebi de lipici.

Daca te duci la orice lutier si el tot asta o sa faca.

Solutia ar fi sa imi cumpar un wall mount :)

 

Nu s-rupt ci s-a dezlipit , ce sa-i faci calitate proasta , chitara ieftina .

 

eu am o bucata de gat Cort , care este lipita exact la fel la headstock , gagiul de l acare am cumparat a dat cu chitara dupa nevasta si de pamant ( se credea Pete Townshand , hehe) si s-a rupt lemnul ....LANGA LIPITURA !!!

 

Acel adeziv NU-I ARACET !!!

 

eu tot scriu NU cumparati chitara cu gatul adaugat /lipit din bucati NU TINE , daca nu se dezlipeste la o cazatura atunci in momentul cand ajunge umezeala la lemn acesta se "umfla" si se dezlipeste cu orice ar fi lipit.

 

eu ii zic "EFECTUL VARZA" , iei o bucata de PAL buna cu adeziv super , si pui in apa , nu toata bucata doar 1 cm sa stea in apa, dupa un tip va absorni apa si sa vezi cum se umfla si se face VARZA.

 

 

Un altelier dotat cuscule si cu conditii de folosit adeziv adecvat poate sa repare , cel mai bine este sa cumperi un gat dintr-o bucata din mahon , sau din artar , poate are Grossmann .Si stii ca nu mai ai probleme.

 

Chitara mea Reghin , copie de GLP a facut salturi mortale a cazut in toate felurile pana chiar si pe headstock de la diferite inaltimi de s-au ruopt si cateva chei si nu are nimic , gatul este dintr-o bucata din paltin alb.

Cred ca gaturile la LP-urile astea sunt prea bine incleiate sa se poata schimba, but then again nu ma pricep atat de bine si nu sunt lutier...Asta ar fi cea mai curata solutie, sa il schimb complet...

 

Am incercat ieri sa o lipesc cu Poxipol si am esuat, lipiciul e prea vâscos si nu l-am putut intinde ca sa faca un strat foarte subtire, si cum stratul de lipici era un pic gros, cele doua bucati nu s-au petrecut corect, si am renuntat...problema e ca poxipolu se ia foarte greu, de pe o bucata am reusit sa il iau aproape complet dar cealalta bucata a trebuit slefuita si s-a pierdut si un pic din lemn, si imi este frica sa nu faca lipirea mult mai complicata pentru cel care o va face (nu eu :D )...

Voi posta poze din nou...

Multumesc de replies :P

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Materialul chitarii este foarte bun, am scapat-o din portbagajul unui taxi, pe scena in headstock si tot asa si nu are nimic. Mare greseala cu poxipolul.

Link to comment
Share on other sites

Materialul chitarii este foarte bun, am scapat-o din portbagajul unui taxi, pe scena in headstock si tot asa si nu are nimic. Mare greseala cu poxipolul.

Poate ai o chitara mai veche, fabricata altundeva sau cu alt lemn, sau poate ai avut noroc...a mea a picat din stativ, cum am mai zis si sus

Link to comment
Share on other sites

Nu-i aracet adezivul respectiv , in tamplarie la mobila se lucra in trecut cu "urelit" un adeziv foarte puternic .

 

Problema este ca baiatul nu se pricepe la tamplarie .Orice tamplar adevarat i-ti lipeste gatul deslipit.Problema este sa aiba adeziv.

In primul rand trebuie curatat lemnul de vechiul adeziv , nu se poate lipi adezivul de adeziv mai ales dupa ce este solidificat si mai este si de diferite tipuri .Se curata cu hartie abraziva, pusa pe o bucata de lemn perferct plan si se slefuieste .Dar!.Nu-i voie sa strici planul suprafetelor care urmeaza sa fie lipite,trebuie sa se culce una peste alta perfect fara rosturi!

Deci se curata pana cand ramane lemnul , si asa acesta ar putea fi imbibat in profunzime de vechiul adeziv.

Doar dupa aceasta se poate lipi ,se poate incerca cu aracet DAR >???????

 

Exista un tip de aracet rezistent la umezeala se vinde in flacoane de plastic de aprox 1/2 sau 1 Kg.

Eu n-as incerca cu aracet la headstock. Aracetul cat si cleiul de tamplarie se inmoaie la umezeala.

 

Dezlipirea se poate face , in numite portiuni cu aburi , dar la portiunea gat lipit de corp e mai nasoala treaba ,un tamplar lutier stie ce sa faca.

Nu stiu daca mai exista ,langa Casa Studentilor a fost odata un lutier si repara si alte instrumente muzicale si acum trebuie sa existe lutier care repara viori , contrabas,acordeoane.Acestia se pricep la lemn.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Lipiturile la instrumentele muzicale sunt de 2 feluri:

- reversibile

- permanente

 

Cele reversibile sunt cu adezivi care reactioneaza la caldura si/sau umiditate. DE obicei lipitura neck-ului la set-in neck (ca si la acustice) este reversibila, de asemenea lipiturile cutiilor de rezonanta la acustice.

Un asemenea clei este asa-numitul "clei de oase". O varianta sintetica este rasina alifatica.

 

Lipitura de la head-stock trebuie sa fie de celalt tip si anume permanenta. Este clar un defect de fabricatie. O lipitura corecta nu are voie sa se mai desfaca niciodata, eventual ruptura se va face pe linga suprafetele lipite (zona respectiva avand o rezistenta mai mare decat lemnul propriuzis neimpregnat).

Aracetul este un adeziv bun pentru lipituri permanente. Probabil ca exista si alti adezivi, dar acestia trebuie sa fie destinati lipirii lemnului adica sa aiba proprietatea de a se integra in fibra ...

 

Daca cureti bine suprafetele, faci rost de 2-3 prese de tamplar, si de un adeziv bun, nu este nici o filozofie sa o lipesti singur.

"Cleiul de oase" a fost o gresala, la fel si Poxipol-ul.

 

Oricum nu te alarma... nu trebuie in nici un caz schimbat griful. Trebuie numai lipit cum trebuie, iar operatiunea este banala. Iar lemnul este mahon care are o rezistenta mecanica mai slaba decat maple, dar asa se fac LP-urile, cred ca lemnul este foarte bun nu aici este problema... Lipitura a fost facuta prost.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mai exista ,langa Casa Studentilor a fost odata un lutier si repara si alte instrumente muzicale si acum trebuie sa existe lutier care repara viori , contrabas,acordeoane.Acestia se pricep la lemn.

 

Nu stiam de lutier, unde sa merg sa caut?

 

Lipiturile la instrumentele muzicale sunt de 2 feluri:

- reversibile

- permanente

 

Cele reversibile sunt cu adezivi care reactioneaza la caldura si/sau umiditate. DE obicei lipitura neck-ului la set-in neck (ca si la acustice) este reversibila, de asemenea lipiturile cutiilor de rezonanta la acustice.

Un asemenea clei este asa-numitul "clei de oase". O varianta sintetica este rasina alifatica.

 

Lipitura de la head-stock trebuie sa fie de celalt tip si anume permanenta. Este clar un defect de fabricatie. O lipitura corecta nu are voie sa se mai desfaca niciodata, eventual ruptura se va face pe linga suprafetele lipite (zona respectiva avand o rezistenta mai mare decat lemnul propriuzis neimpregnat).

Aracetul este un adeziv bun pentru lipituri permanente. Probabil ca exista si alti adezivi, dar acestia trebuie sa fie destinati lipirii lemnului adica sa aiba proprietatea de a se integra in fibra ...

 

Daca cureti bine suprafetele, faci rost de 2-3 prese de tamplar, si de un adeziv bun, nu este nici o filozofie sa o lipesti singur.

"Cleiul de oase" a fost o gresala, la fel si Poxipol-ul.

 

Oricum nu te alarma... nu trebuie in nici un caz schimbat griful. Trebuie numai lipit cum trebuie, iar operatiunea este banala. Iar lemnul este mahon care are o rezistenta mecanica mai slaba decat maple, dar asa se fac LP-urile, cred ca lemnul este foarte bun nu aici este problema... Lipitura a fost facuta prost.

 

As prefera totusi sa o duc la cineva care se pricepe sa nu o lipesc prost sa trebuiasca iar dezlipita si slefuita suprafata, ca s-ar subtia prea mult si nu s-ar mai petrece perfect...defapt nu sunt sigur ca nu s-a intamplat asta deja... :-s

 

Poti sa-mi spui cum se numeste modelul chitarii :) ...pentru ca arata foarte bine ... :) .

Epiphone Les Paul Standard Plus - culoarea Translucent Amber. Ii versiunea cu chei metalice Grover. Altceva nu stiu ce-i in plus...

Culoarea ii un pic mai inchisa decat pe thomann, dupa cum se vede si in pozele care le-am pus

http://www.thomann.de/gb/epiphone_lp_standard_plus_ta_02.htm

Link to comment
Share on other sites

Chitarile Epiphone sunt chitari foarte bune ca si pretz /calitate, eu am avut una Standard si am fost exagerat de multzumit de ea, deshi ave-am atunci si alta chitara de alta firma mult, mult peste acel Epi, acum fiecare cum are norocul. Exista in Timosoara un baiat care se ocupa cu reparat, modificat, reglat si chiar construit chitari, super de treaba si care lucreaza foarte bine si foarte ingrijit, a mai reparat 2 chitari de acest tip constructiv ca si Les Paul-ul asta, doar ca mult mai avariate, pe baiat il cheama Rici, daca ai nevoie de nr lui ma contactezi pe pm si tzi-l dau.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Exact la fel am patit si eu cu un Epi LP Standard HCS. A cazut din stand si s-a rupt gatul. Cazatura a fost foarte foarte usoara. Inseamna ca trebuie sa avem grija mare. Eu am vandut-o asa cum e cu gatul rupt la un pret destul de bun si o sa imi iau una noua.

 

In rest - foarte foarte multumit de Epihone.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Uite raspunsul pe care l-am primit de la cei de la Gibson:

 

Dear Ovidiu,

 

Thank you for your interest in Gibson guitars.

 

The neck joint of an electric guitar is one of the most vulnerable parts of the instrument. If the guitar is dropped or the case falls over, the kinetic energy of the shock can travel through the length of the neck and make the neck joint crack even if that part did not receive a blow at all. What happens when the guitar falls inside the case is that the sudden stop of the movement in connection with the weight of the object puts the fabric of the wood under extreme force. This is called the whiplash effect.

 

In some cases the damage can be glued with a very good result, making the guitar playable again. This depends on the nature of the break.

 

If you have any further queries, please do not hesitate to contact us again or refer to our webpage at www.gibson.com

 

Kind regards,

 

Boris Franz

Customer Service

Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume

karpi are dreptate, se poate lipi cu urelit, cu aracet se pot face unele lipiri, dar in anumite limite, cu urelit se face "priza" cea mai buna, numai ca trebuie prins gatul in ceva suruburi de strans pentru lemn, si bineinteles curatat locul. eventual daca este posibil , daca permite zona, nu ar fi rau de montat si un cep din lemn, avand in vedere ca tensiunea in zona mecanismelor este mare, trebuie facuta o imbinare cat mai buna. apropo, la cat se ridica o asemenea reparatie? un gat lipit sau pana la urma inlocuit? ce credeti ca este mai bine pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.