www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa devii un bun chitarist


Mr. Blues
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

nu se invata cum sa devii un bun chitarist, fiecare are ritmul lui, fiecare isi dezvolta propriul stil (daca nu cumva incearca sa copie un chitarist mai bun decat el).

Bl0nd1n@. are dreptate

Link to comment
Share on other sites

Atentie baieti cu topice din astea, sa nu se aprinda vreun fitil pe parcurs.

In rest da, e clar, fara studiu, dedicatie continua si pasiune multa nu se merge in niciun loc. Cred ca si in viata este cam la fel.

Am citit interviu lui sorin tudoran, foarte frumos, foarte politicos, cateodata cu cateva reveniri din atitutdine stil gestapo (adica: ASA ESTE pentru ca asa zic EU: SorineleTudoran!!)) , si din pacate pana la capat cam multa lauda de sine. EH, sorinele te am prins :) ....lupu batran esti!! oricum, felicitari.

Numai bine!!

Link to comment
Share on other sites

Atentie baieti cu topice din astea, sa nu se aprinda vreun fitil pe parcurs.

In rest da, e clar, fara studiu, dedicatie continua si pasiune multa nu se merge in niciun loc. Cred ca si in viata este cam la fel.

Am citit interviu lui sorin tudoran, foarte frumos, foarte politicos, cateodata cu cateva reveniri din atitutdine stil gestapo (adica: ASA ESTE pentru ca asa zic EU: SorineleTudoran!!)) , si din pacate pana la capat cam multa lauda de sine. EH, sorinele te am prins :) ....lupu batran esti!! oricum, felicitari.

Numai bine!!

dar imprimarile de pe pagina home, le-ai ascultat?

Link to comment
Share on other sites

Nu ascult eu asa ceva, eu ma multzumesc cu Vai, howe, nah, din astia mai pamanteni!! :)

Glumesc..., daca te uiti la postare mea scriu: felicitari. Da. erau felicitarile mele pentru musica lui nu pentru interview.

Trebuie sa zic ca dupa ascultare am ramas impresionat, peste asteptarile mele, sigur o mana excelenta si o frasare placuta. PAcat pentru discutile pe forum dar isi le a cautate cu lumanare 'in mana' , DACA NU, sunt sigur ca se putea face multe feluri de colaborare impreuna. Oricum Sorinele a inteles ce vreau sa zic, il respect ca musicist dar ca persoana daca merge inainte cu atitudine ' EU SUNT REGELE' nu mergem prea departe, asa ca, sorinele fai si tu un efort lasa orgolii la o parte si dai un semn de viata! Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Nu ascult eu asa ceva, eu ma multzumesc cu Vai, howe, nah, din astia mai pamanteni!! :)

Glumesc..., daca te uiti la postare mea scriu: felicitari. Da. erau felicitarile mele pentru musica lui nu pentru interview.

Trebuie sa zic ca dupa ascultare am ramas impresionat, peste asteptarile mele, sigur o mana excelenta si o frasare placuta. PAcat pentru discutile pe forum dar isi le a cautate cu lumanare 'in mana' , DACA NU, sunt sigur ca se putea face multe feluri de colaborare impreuna. Oricum Sorinele a inteles ce vreau sa zic, il respect ca musicist dar ca persoana daca merge inainte cu atitudine ' EU SUNT REGELE' nu mergem prea departe, asa ca, sorinele fai si tu un efort lasa orgolii la o parte si dai un semn de viata! Numai bine

 

 

Salut Musaro Adriano ,

 

Iti multumesc pentru aprecieri ! Propun sa uitam " derapajele " de pe forum .

Astept cu interes o discutie , intilnire cu tine (si nu numai). Sint sigur ca o sa ne punem de acord in interesul nostru al tuturor !

 

Pe curind si numai bine .

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

SAlut sorin, eu am uitat deja, nu sunt o persoana permaloasa, si, imi pare bine ca te mai plimbi pe aici. De pilda puteti propune un bt in stilu dumneavostra si bagat la jem session unde doritori impreuna cu dumneavostra, putem sa cantam pe trackul respectiv cat o bucata de fiecare. Jem session in style Sorin Tudoran. Ar fi o idee buna pentru inceput. Eu mas baga.

Numai bine va aurez! ADRY

Link to comment
Share on other sites

Eu personal cred ca un mare (sau viitor mare) chitarist nu si-ar pune intrebarea asta :) nu ar avea timp.

 

De cetva timp incoace oameni sunt pregatiti si instruit dupa o strategie ptr ca sa poata ajunge bun intr-o meserie (domeniu).

Ca sa ajungi bun in orice domniu trebuie sa studiezi , prima data ce s-a inventet inainte in istorie in acel domeniu .

Dupa ce cunoste cat mai mult si daca are talent ,inclinatie vointa , curiozitate ..avant tineresc ..si ce-o mai fi se apuca sa se specializeze ..si dupa multa munca ar putea ajunge un bun meserias .

In arta este aproximativ la fel cu mici diferente .

Deci trebuie sa ajungi sa-ti pui intrebarea la un moment dat si atunci vei hotara in ce domeniu vrei sa ajungi bun ( daca vrei).

Dupa ce s-a hotarat trebuie sa urmeze o strategie un plan de lucru sa ajunga sa aiba dupa multa munca si acumulare de experienta o conceptie . Altfel bate pasul pe loc .

Link to comment
Share on other sites

Uite o schita foarte simpla. Trebuie sati fie clar ce fel de chitarist vrei sa fii.

 

Dupa aia iti alegi exercitii ideale, si anume: orice nu poti canta din prima dar cu cateva incercari sa mearga. Cei prea greu te face sa pierzi timp si cei prea usor te face sa stagnezi.

hehe

Eu vreau sa fiu chitarist mic si gras , si nu-mi iese .Cand am fost copil am vrut sa devin chitarist ca Hendrix numai ca nu stiam ca exosta el a aparut dupa vre-o patru ani .

 

Asa ca ce se face omul daca cu vastele sale cunostinte nu stie despre ce este vorba?

 

Tu vorbesti de faza de initiere si de invatare incipienta , dupa ce trece cineva de faza aceasta si mai invata si aduna ecperienta vre-o 10 ani o sa stie aproximativ ce fel de chitarist ar vrea sa fie.

 

Cine intreaba "ce chitara sa-mi cumpar " inca este departe de a fi chitarist , este doar un incepator care daca are vointa si rabdare poate odata va ajunge chitarist .Daca ajunge bun chitarist asta ramane de vazut .Trebuie ani buni pana se formeaza un chitarist iar unul bun inca cativa ani de munca si cantat.

Link to comment
Share on other sites

really? io miam dat seama cam dupa 5 luni ce fel de chitarist vreau sa fiu : shredder.

 

Da , este o treaba si asta , dar poti fi shredder de la Pagannini panala Vai , de muzica spaniola Flamenco , de folclor , muzica classica, country , pop , rock, experimentala, etc etc ...care shredder vrei sa fi? Care din acestea genuri cunosti sau studiezi .

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Dar e ca-n orice profesie .. Cu cat te adancesti mai mult in studiu, cu atat sansele tale de a fi mai bun in acel domeniu cresc ...

Link to comment
Share on other sites

...nu neaparat. :)

Asa este .

 

In momentul cand este "meserie" s-a dus arta , nu mai ai timp de arta !Faci compromisuri peste compromisuri ptr bani .

Arta nu mai intra in calcule cand faci aceste compromisuri.

 

In asa numita meserie devi un instrumentist ce canta de toate si nimic daca se canta in birt /bar , sau numai o arie ingusta daca canta intr-o trupa de club sau concerte.

 

Sa fii milionar si sa canti numai ce vrei si sa faci muzica sa studezi sa ai timp de arta ta acest lucru ar fi ideal.

Link to comment
Share on other sites

Da , este o treaba si asta , dar poti fi shredder de la Pagannini panala Vai , de muzica spaniola Flamenco , de folclor , muzica classica, country , pop , rock, experimentala, etc etc ...care shredder vrei sa fi? Care din acestea genuri cunosti sau studiezi .

 

Pai o combinatie destul de interesanta este intre rock si classica... shredul neoclassic. Ceva gen Dean Cascione (e unul dintre preferatii mei din genul neoclassic). Iar mai sus era un post k exista o diferenta intre a ajunge un chitarist si a ajunge un chitarist bun... fac de vre-o 3 ani chitara (am incercat sa ma formez cate un pic pe fiecare gen... am studiat la inceput mult clasica desi recunosc k nu ma mai pot "lauda" k de cand am luat pana in mana n-am mai prea ciupit cu degetele asa k mi-au cam ruginit degetele... apoi am incercat cate un pic si din folk, blues iar cu trecerea timpului tot mai mult am inaintat spre rock). Ideea e k la inceput cand m-am apucat de chitara voiam sa ajung chitarist... acum am ajunst chitarist si vreau sa ajung un chitarist bun... acum in principal m-am axat mai mult pe chitara solo... crezi k ai putea sa imi dai ceva sfaturi despre shred-ul neoclasic ? ... sau daca cunosti chiar si ceva site-uri in domeniu... am cautat si am gasit www.shredacademy.com Mi se pare destul de bun... dar mai mai interesa si altele. De pe forum am vazut k ai ceva ani de experienta in domeniu si ma gandeam k poate oferi o mana de ajutor unui "biban" ce doreste sa se initieze in marea si complexa industrie a muzicii :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde cum definim termenul de "bun chitarist"..

 

Chitarist care poate canta orice, cat timp se uita pe taburi sau chitarist care mai si compune piese superbe ?

 

Pentru prima categorie, e simplu. Exercitii si dedicatie, pentru ca taburile de pe net sunt foarte precise, si cu mult exercitiu nu e greu sa reproduci piesele...

 

Dar pentru a fi un chitarist care mai si compune, si nu orice mizerie ci, piese adevarate, iti trebuie, pe langa cele de mai sus, si un talent pentru muzica si o ureche muzicala, lucruri cu care nu ne nastem toti... Deci ca orice in viata, ca sa fii bun trebuie sa muncesti, dar ca sa fii excelent trebuie sa te nasti pentru asa ceva.

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
Guest CristiZgarieNori

am eu o planta, si daca iti faci ceai din ea in fiecare zi la ora 4, devii un chitarist bun

 

vand la 5 lei sacul :)

 

 

Cred ca e cel mai important sa iti placa chitara extrem de mult, si sa canti foarte mult timp, mult exercitiu.

 

Nu e prea important daca ai profesor sau nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa parerea mea ca sa devii un chitarist bun...trebuie sa iti doresti asta...dar sa nu ramai doar la dorinta ci sa si lucrezi foarte mult...si mereu sa ai un chitarist mai bun decat tine pe care vrei sa-l depasesti...asta nu inseamna sa vrei sa-l depasesti pe Jimi Hendrix de exemplu...alegi pe cineva nu foarte bun..dupa ce il intreci (daca reusesti) te reorientezi spre altcineva si tot asa...gandindu-te la cei pe care i-ai depasit iti dai seama de unde ai plecat si cat de mult progresezi iar asa iti crest mereu dorinta de a ajunge si mai departe...deci pe scurt: dorinta, devotare si putina concurenta cu tine nu cu altcineva(doarece pe tine te provoci sa depasesti pe altul)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.