www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rgt6ex Sau Rg1570 ?


LumpY
 Share

Recommended Posts

salut.

am de ales intre un ibanez RGT6EX: http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page20...mp;series_id=51

neck type5pc Wizard II Maple/Walnut neck-thrubodyMahogany wing bodyfretJumbo fretsbridgeEdge III bridgeneck puEMG® 85 (H) neck pubridge puEMG® 81 (H) bridge pusi un ibanez Prestige RG1570: http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page20...mp;series_id=51

neck type5pc Wizard Maple/Walnut neckbodyBasswood bodyfretJumbo fretsbridgeEdge Pro bridgeneck puV7 (H) neck pumiddle puS1 (S) mid pubridge puV8 (H) bridge pu

in general va fi folosit pentru metale. dar vreau sa stiu ce e deosebit la "Prestige-uri" fatza de cele care nu sunt prestige. pretzul celor doua e cam lafel. RGT-ul imi place ca are doze EMG active shi e neck thru. cealalta e doar prestige, si nu stiu la ce sa ma ashtept de la cuvantul ala. daca ar fi sa alegeti una care ati lua-o, facand abstractie de bani, si de ce ?

Link to comment
Share on other sites

salut.

am de ales intre un ibanez RGT6EX: http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page20...mp;series_id=51

neck type5pc Wizard II Maple/Walnut neck-thrubodyMahogany wing bodyfretJumbo fretsbridgeEdge III bridgeneck puEMG® 85 (H) neck pubridge puEMG® 81 (H) bridge pusi un ibanez Prestige RG1570: http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page20...mp;series_id=51

neck type5pc Wizard Maple/Walnut neckbodyBasswood bodyfretJumbo fretsbridgeEdge Pro bridgeneck puV7 (H) neck pumiddle puS1 (S) mid pubridge puV8 (H) bridge pu

in general va fi folosit pentru metale. dar vreau sa stiu ce e deosebit la "Prestige-uri" fatza de cele care nu sunt prestige. pretzul celor doua e cam lafel. RGT-ul imi place ca are doze EMG active shi e neck thru. cealalta e doar prestige, si nu stiu la ce sa ma ashtept de la cuvantul ala. daca ar fi sa alegeti una care ati lua-o, facand abstractie de bani, si de ce ?

salut.fara cel mai mic dubiu,daca banii nu sunt o problema alege chitara Ibanez RG 1570.Seria Prestige asigura functionalitate si calitate superioara fara indoiala!daca vrei detalii da mi pm si iti explic detaliat diferentele.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e asa mare secret. Prestige e facut in japonia in acelasi loc in care se fac si ibanezurile signature (Team J Craft). Unde mai pui ca vine cu un vibrator excelent (Edge Pro).

Singurul lucru interesant la RGT6EX ar fi dozele insa daca vrei emg-uri poti sa iei si aftermarket pentru ca sunt usor de gasit si instalat.

Corpul ala din mahon nu e foarte mare gaselnita cunoscut fiind ca EMG-urile sunt mult mai putin sensibile la tipul de lemn decat dozele pasive.

Basswoodul (Tei) de la prestige te ajuta sa iesi "in fata" pentru ca accentueaza mediile. Chestia asta ar fi de dorit daca esti "lead"

 

 

Prin urmare facand abstractie de buget baga mare cu prestige-ul ca n-ai cum sa iei teapa.

Link to comment
Share on other sites

CATEGORIC 1570. Nu mai cere explicatii, du-te si ia-o si o sa te convingi tu ulterior ca ai facut alegerea corecta.

PS Zice bine nenea Cosu mai sus cu mica exceptie ca vibrator e ala care oxigeneaza apa la pesti in acvariu sau ala care... stiti voi ce face mai bine

Edited by finics
Link to comment
Share on other sites

deci faptu ca e seria prestige inseamna mai mult decat neck thru... cred ca asa voi face... dar a avut cineva una din chitarele astea doua? sau ceva similar ? sa-mi zica daca partea cu sustainu datorat neck thru-ului nu e cumva anulat de faptu ca are floyd. (cea neck thru e mai scumpa putin decat prestige-ul. de ce ?) daca restige sunt facute in japan...

Link to comment
Share on other sites

deci faptu ca e seria prestige inseamna mai mult decat neck thru... cred ca asa voi face... dar a avut cineva una din chitarele astea doua? sau ceva similar ? sa-mi zica daca partea cu sustainu datorat neck thru-ului nu e cumva anulat de faptu ca are floyd. (cea neck thru e mai scumpa putin decat prestige-ul. de ce ?) daca restige sunt facute in japan...

Neck Thru e o tehnica mai costisitoare decat bolt on. Pe langa asta mai conteaza si dozele, care in cazul asta sunt EMG, pe cand in cazul RG1570 sunt de provinienta Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Prestige-ul, pur si simplu ca e facut in Japonia si probabil e construit mai bine. Mahogany si neck-thru isi au avantajele sale, dar daca tot mergi pe Ibanez-Floyd Rose, macar mergi pana la capat, si mergi cu dozele stock (cel putin momentan) si pe corp din basswood (daca e suficient de bun pentru endorserii Ibanez, probabil va fi la fel de bun si pentru tine). Un neck thru poate ar imbunatati sustainul, dar la o chitara MIJ nu prea mai ai ce imbunatati, asa ca nu cred ca asta va fi o problema.

Link to comment
Share on other sites

deci faptu ca e seria prestige inseamna mai mult decat neck thru... cred ca asa voi face... dar a avut cineva una din chitarele astea doua? sau ceva similar ? sa-mi zica daca partea cu sustainu datorat neck thru-ului nu e cumva anulat de faptu ca are floyd. (cea neck thru e mai scumpa putin decat prestige-ul. de ce ?) daca restige sunt facute in japan...

 

necktrhu /plankneck insemna ca este dintr-o bucata gatul pana la calus .Deci suspensia corzilor este pe o singura bucata omogena de material selectat sa rezoneze corespunzator si sa aiba un sustain mai bun.

 

Vibratorul amortizeaza din sustain , dar exista vibratoare ce se pot bloca si debloca in functie de optiunea chitaristului .

 

Cu doze active si distors/compresor /gate i metale nu ai treaba cu nici un sustain , efectiv nu prea conteaza.

Dinpotriva trebuie sa amortizezi cumva si sa tai artificial "capatul" tonului , pentru ca riffurile rapide sa se desluseasca , sa ai ceva definitie altfel este foarte greu sa stapanesti chitara .( estompare )

Sustain-ul natural al chitarei conteaza cel mai mult la cantatul clean .( pe o statie buna)

 

Intre doua chitare cu vibrator cel cu neck thru are sustain mai mare .Vad ca amandoua au vibrator.

 

Trei doze dau o posibilitate mai mare de a modela tonul doar din chitara in timpul cantatului , dintr-o miscare ai un ton contrastant pentru anumite interventii . modulari .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.