www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

{help}epiphone Les Paul Standard ...bridge Problem ..


autumnal hysteria
 Share

Recommended Posts

 

Am cumparat un Epiphone Les Paul Standard de pe Thomann (DE) acu 2 saptamani am primit-o ... si mi se rupe mi-ul prea repede (cred eu) . Si tot din acelasi loc. De pe [saddle] suportul bridge-ului tune-o-matic a corzii Mi ( cea subtire ) . :)

Nu stiti si alta solutie in afara de a schimba tune-o-matic-ul, care e o optiune cam costisitoare si nu prea la indemana chiar acum.

 

Ahm...HELP ~!

Link to comment
Share on other sites

anymore help ..anyone?

Trebuie slefuit , cel mai bine sa incerci , daca nu ai acces la o "pasla" ( polizor cu disc de pasla pe care se pune pasta abraziva ce slefuieste) sa iei glaspapier cat mai fin sa zicem de 500 care are granulatia fina ca si suprafata abraziva la cutia de chibrituri.

Cu acesta indoit intr-un unghi corepunzator poti slefui usor , chiar poti sa si-l ungi cu putin ulei fin de masina.Probabil catre laterale are "bavura" neslefuita calusul.Si controlezi cu buricul degetului sa nu mai simti muchie ce taie.

 

Cumperi o cutie de Contact Spray cu ulei !! nu uscat !! si dupa fiecare cantat cureti corzile si pui cate o picatura pe calus unde trece coarda .Coarda se si rugineste in acest loc de la frecare si dupa acea de la acizi din transpiratie , uleiul fin va proteja coarda si calusul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Trebuie slefuit , cel mai bine sa incerci , daca nu ai acces la o "pasla" ( polizor cu disc de pasla pe care se pune pasta abraziva ce slefuieste) sa iei glaspapier cat mai fin sa zicem de 500 care are granulatia fina ca si suprafata abraziva la cutia de chibrituri.

Cu acesta indoit intr-un unghi corepunzator poti slefui usor , chiar poti sa si-l ungi cu putin ulei fin de masina.Probabil catre laterale are "bavura" neslefuita calusul.Si controlezi cu buricul degetului sa nu mai simti muchie ce taie.

 

Cumperi o cutie de Contact Spray cu ulei !! nu uscat !! si dupa fiecare cantat cureti corzile si pui cate o picatura pe calus unde trece coarda .Coarda se si rugineste in acest loc de la frecare si dupa acea de la acizi din transpiratie , uleiul fin va proteja coarda si calusul .

what he said,doar ca nu glaspapier de 500,ci mai bine de 800.Eu pun contact spray si la Gibsoanele de 4 mii,mai ales la pragus,sau cum io-ti zice pe aici la nut.

daca ai fi luat chitara de la reprezentanta din Ro,acuma iti faceam reparatia asta gratis,sau iti schimbam tunomaticul in garantie. Dar daca ti-a fost mai simpatic Hans,ce pot sa fac ? ca pretul era acelasi !

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

@Karpi Mersi mult de sfat ... am glasspapier de 1000 si cred k o sa incerc cu ala si cu ulei de mecanisme fine.

 

@midnight rider Din pacate eu nu stiu de reprezentanta Epiphone in Ro ...O_O dumm me , sincer daca zici ca pretul nu difera as fi preferat sa o iau de aici, mai ales ca am pana a ajuns la mine tot felul de complicatii am avut .

Ai un site de la reprezentanta ? :) sa vad ce am pierdut in afara de o garantie.

 

si...Thank you again.

 

ahh...si unde pot gasi acest CONTACT SPRAY ...any details?

Edited by autumnal hysteria
Link to comment
Share on other sites

@Karpi Mersi mult de sfat ... am glasspapier de 1000 si cred k o sa incerc cu ala si cu ulei de mecanisme fine.

 

@midnight rider Din pacate eu nu stiu de reprezentanta Epiphone in Ro ...O_O dumm me , sincer daca zici ca pretul nu difera as fi preferat sa o iau de aici, mai ales ca am pana a ajuns la mine tot felul de complicatii am avut .

Ai un site de la reprezentanta ? :) sa vad ce am pierdut in afara de o garantie.

 

si...Thank you again.

 

ahh...si unde pot gasi acest CONTACT SPRAY ...any details?

 

la magazinele ce comercializeaza si componente electronice ca si VITACOM ..

 

DAR SA FIE CU ULEI nu "dry"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.