www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce sa-mi cumpar?


Guest loki
 Share

Recommended Posts

cant la chitara clasica si as vrea sa incep si la electrica, da' nu stiu ce sa-mi cumpar si de unde.

problema e ca trebuie sa ma incadrez cam intre 7 si 10 milioane per total. pentru ceva mai bun as putea face rost de inca vreo 2 milioane, daca merita..

daca mi-ati putea da niste recomandari v-as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

stai departe de magazine atata timp cat gasesti aici second hand,la preturi cu in general minus40%,si calitate de multe ori superioara celor din magazin.

calitate superioara,pt. ca multi de pe aici le-au luat de afara.

am avut 2 chitare second hand, aduse de afara ,modele care se gasesc si la noi,si-ti spun sigur si sincer ca nu se comparau cu cele din magazinele de la noi,cel putin la ce am avut eu.

am vazut ca multi fug de second...,nu e bine.daca nu are defecte si dupa 2-3 ani vezi ca sta bine griff-ul,e chitara beton.

 

p.s. nu vand nici-o chitara,nici eu,si nici prieteni de-ai mei,sa nu zici cumva ca pregatesc terenu' pentru anunt :)

 

eu unul,recent, am luat magazinele la rand,si dupa ce mi s-a acrit de chitari scumpe si de firma(si cam atat),mi-am luat o chitara second hand de sparge avioane :) ,ca noua(Ibanez),bineinteles adusa de afara.

 

fi destept si vezi ce vand baietii pe aici !

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

mi-a recomandat cineva ca, fiind incepator, sa-mi iau un 'beginners pack' gen behringer sau harley-benton. ce stiti despre ele? sunt bune de ceva?

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu ti-as recomanda vreun begginers pack.Nu fac doi bani cele de la Behringer si Harley-Benton.Eu as zice sa-ti iei un Jackson pe la vreo 10 milioane.Sunt chitari ultra-bune pentru un incepator(si nu numai :) ).Banui ca in banii astia(10mil) nu vrei sa-ti iei si un amp.Asta ar insemna doua compromisuri.Si un amp slab, si o chitara prosta.

Link to comment
Share on other sites

mi-a recomandat cineva ca, fiind incepator, sa-mi iau un 'beginners pack' gen behringer sau harley-benton. ce stiti despre ele? sunt bune de ceva?

 

Eu iti recomand sa iti iei pt inceput o chitara Squier Stratocaster varianta Afinity ( 2 single coil 1 hambucking) ajunge in jur de 7 mil la http://www.proguitar.ro/ si pa langa asta ori bagi bani intrun amplificator de 15W ( cu un simplu distort) firma nu pot sa iti spun ca nu ma pricep dar ajunge la vreo 4 mil ori daca ai boxe destul de bune la calculator iti recomand un multi efect cu amplificare pe el care tot la 3.5 mil. Eu personal am DigiTech RP50 la 3.5 mil luat si sunt super multumit pentru inceput. Si toate astea le iei de noi si macar stii o treba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu unul nu ti-as recomanda vreun begginers pack.Nu fac doi bani cele de la Behringer si Harley-Benton.Eu as zice sa-ti iei un Jackson pe la vreo 10 milioane.Sunt chitari ultra-bune pentru un incepator(si nu numai :) ).Banui ca in banii astia(10mil) nu vrei sa-ti iei si un amp.Asta ar insemna doua compromisuri.Si un amp slab, si o chitara prosta.

 

 

Omule nu stii ce vorbesti.Si-a cumparat un tovaras un JS30 saptamana trecuta, HH(doze Jackson CRV2), Floyd Licensed etc...Suna mai prost decat Behringer-ul meu HSS(humbucker noname)...Si e chitara de 12 milioane.Nu-ti spun cum suna JS20...Singurul atu ar fi ca arata bine... :) .

 

Loki, in banii aia, Squier Standard cu toata increderea.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Omule nu stii ce vorbesti.Si-a cumparat un tovaras un JS30 saptamana trecuta, HH(doze Jackson CRV2), Floyd Licensed etc...Suna mai prost decat Behringer-ul meu HSS...Si e chitara de 12 milioane.Nu-ti spun cum suna JS20...Singurul atu ar fi ca arata bine... :) .

Am cantat atat pe Behringer cat si pe Jackson si pot sa-ti spun ca mie mi-a placut mult mai mult Jackson-ul decat Behringer-ul.Poate tie iti place mai mult Behringer-ul, dar dupa parerea mea nici nu se compara cu un Jackson...

Ar mai fi si varianta Squier!Un Standard nou si eventual in timp "tunat" :) cu niste doze calumea ar fi ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ala e modelul nou de V-Tone, care da, suna ca c*ru' si finisata din parti.Eu am modelul anterior, copia fidela de Stratocaster(mai putin headstock-ul), imbunatatit cu un humbucker in bridge.

Link to comment
Share on other sites

du-te mah si incearca chitarile GROSMANN...

 

Ala e modelul nou de V-Tone, care da, suna ca c*ru' si finisata din parti.Eu am modelul anterior, copia fidela de Stratocaster(mai putin headstock-ul), imbunatatit cu un humbucker in bridge.

CUM DREAQ TE PRICEPI ATAT DE BINE MAH BUMBAC MAH...PARCA ZICEAI CA NU CANTI DE MULT TIMP...UN AN...DOI???...DE EX. EU CANT LA CH. DE VREO 11 ANI (CANTAT ZILNIC)...DA NU IMI PERMIT SA FAC COMENTARII D-ASTEA...MAI VEZI-TI SI TU LUNGU' NASULUI...CE NAIBA???...TE CREZI EXPERT??...VEZI CA NUMA' GURA(TASTA) DE TINE...NU DE ALTA DAR DEVII IRONIC...TE RAD SI CURCILE...

Link to comment
Share on other sites

du-te mah si incearca chitarile GROSMANN...

 

dupa cum vedeatzi omul are 7 - 10 mil max max 12 mil asdar cred ca doar un Squier Afinity Fat Stratocaster isi poate lua ca sa isi ia si un efect cu amp pe el. Daca nu vrei efect iti recomand cu toata increderea Varianta Standard in loc de Afinity la modelul de mai sus. Mult succes si sa ne pui si noua o poza cu noua frumusetze cand ti-o iei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

:)Marcel, te asigur ca m-ai facut sa rad.Ce comentarii am facut?Am vorbit din experienta.Am cantat pe ambele modele de Behringer si mi-am expus opiniile.Cat despre Jackson, saptamana trecuta am mers cu Tyrael sa-si cumpere chitara, si in lipsa Ibanez-ului 321MH pe care si-l dorea am avut de ales dintre un Jackson JS30 si un JS30.Am preferat dozele stantate "Jackson" tremolo-ului standard/synchronized/vintage(spune-i cum vrei, stii la ce ma refer daca ai 11 ani de chitara), mai ales ca, testate in magazin la ProGuitar, dozele de pe 30 sunau mult mai bine decat celelalte.Ajungem acasa si bagam ambele chitari in amplificatorul meu Behringer(chitara lui si a mea) si, surpriza, a mea suna mai suparat si mai coios.Crede-ma ca nu imi explic de ce, avand in vedere diferenta de valoare dintre cele doua si ca Jackson este un nume consacrat.Nu este o chitara proasta, nici pe departe, insa eu as avea "pretentia" ca o chitara de 12 milioane sa depaseasca orice altceva (mult) mai ieftin decat ea.La urma urmei, cat dai, atata face, nu?

 

In alta ordine de idei, cu ce te-am deranjat eu pe tine?Iti beau banii?Omul a cerut sfaturi in privinta chitarii pe care doreste sa si-o cumpere.Pe parcurs i s-a sugerat un Jackson ieftin si avand in vedere "patania" descrisa mai sus, nu-i pot recomanda omului asa ceva, mai ales cand exista Squier.Dupa cum am spus si mai sus, cam singurele atu-uri pentru un Jackson ieftin sunt griful doarte comod(pentru mine) si, de ce nu, look-ul.

 

Daca mai ai vreo nemultumire la adresa, te rog sa o expui si cu drag o voi clarifica.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

vezi aici o chitara care dupa parea mea(de la distanta)merita apasa aici ibanez

 

mai negociezi un pic si tu.ai grija citeste tot topicul,vezi ca omul mai lasa din pret,negociaza.

dozele sunt PSND care sunt niste doze OK fata de multe alte Squier,Behringer(banuiesc),Jackson(sigur)

griff-ul de ibanez in general e f. bun si comod.

nu-ti face griji ca e facuta in indonezia.jackson-urile(alea ieftine) sunt facute in india.squier-urile din cate stiu in china.

p.s. nu-l cunosc pe om,nu-i fac reclama,incerc doar sa te ajut,avand in vedere ca e prima chitara electrica si cred ca ar trebui sa te bucuri de ea, nu sa apari intr-o luna la mica publicitate,cu cine stie ce lopata pe care nu ti-o ia nimeni.

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Mult succes si sa ne pui si noua o poza cu noua frumusetze cand ti-o iei.

merci, da' nu o sa-mi iau acum.. mai am putin de strans, da' am vrut sa ma documentez bine inainte ca sa nu-mi iau teapa (ca nu ma pricep prea bine).

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca sunt on-topic dar tot vad idei de genul pentru inceput un affinity.

Cand stiu ca squier standard e facut in china,atunci affinity care e sub pret,o situez,la mai prost ca china :) .

si numele(affinity) parca-mi spune "las' ca esti copil fara pretentii,merge si cu jucarii(de 7 milioane)"

ce-i aia "merge pentru inceput".ce-i ala inceput,cum stabilim tranzitia de la incepator la, nu stiu,mediu,ca sa putem spune, hai sa luam alta c-am trecut de stadiu de incepator?

un instrument e un instrument si-n pielea goala.

asta cu scule pentru incepatori cred(sigur) ca a fost inventata din motive strict comerciale.

pana la urma n-am vazut vreun "NUME" in instrumente muzicale,sa fabrice scule pentru incepatori.

chitara e chitara, sau nu.

 

una peste alta cu 7 mil.i-ti iei scula scula daca sti unde sa cauti.

 

cand te duci sa-nveti sa inoti,profesorul nu te baga intr-o cadita mica din plastic, pentru incepatori, sa te balacesti.

te arunca direct intr-un bazin de 2,5M fara colac,si nu esti decat tu si apa.(ma rog si instructorul,ca sa nu sari direct la "Requiem" :) )

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest juvina

offtopic: Juvina, vorbesti din experienta sau din auzite? :)

Ca sa vezi am un prieten care are Squier si stiu cum se aude. Isi merita toti banii. Daca nu cant de o viata la chitara nu inseamna ca nu stiu cum suna o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa incerci un Grosmann V. Arata calumea.. si cred ca suna ok. Te-ai putea limita si la un Squire Affinity, dar iti zic ca nu suna la fel de bine pe cum probabil te astepti.

O sa il cam deruteze un V (sau RR V) ca incepator. Chitara aia nu sta pe genunchi orice i-ai face si o sa fie cam frustrant :) .

Link to comment
Share on other sites

Cum s'a spus si mai sus, in banii aia nu ai decat 2 variante acceptabile : Squier sau Grosmann

Parerea mea este ca amandoua isi merita banii. Restul depinde de gusturile si de pretentiile tale. Daca nu te deranjaza ca nu scrie "Squier by Fender" pe grif sau "Made in Romania", eu ti'as recomanda chtarele lui Cristi ... mertita macar vazute/incercate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am inteles ca nu place lumii cum suna DOZELE, dar corpul cum e ?

sunt JUMBO acele freturi? adica pot misca mana cu 216 km/ h pe grifu ala? si ce face floydu ala ?

sau imi prind mana in taste ca la squier ?

Link to comment
Share on other sites

ultima mea achizitie este un V grosmann si-s f multumit de ea. suna mai bine ca un jackson js30 si e destul de comod grifful. cristi l-a reglat exact cum am vrut. floydul se tine bine si nu dezacordeaza. io cred ca-i cea mai buna solutie un grosmann fata de alte variante la aceeasi bani. asta daca excludem cine stie ce sanse second hand

Link to comment
Share on other sites

Guest MastaBlasta

ultima mea achizitie este un V grosmann si-s f multumit de ea. suna mai bine ca un jackson js30 si e destul de comod grifful. cristi l-a reglat exact cum am vrut. floydul se tine bine si nu dezacordeaza. io cred ca-i cea mai buna solutie un grosmann fata de alte variante la aceeasi bani. asta daca excludem cine stie ce sanse second hand

deci asta ti-ai luat pana la urma...sa o stapanesti sanatos... :)

on-topic:si eu mi-am luat in urma sfaturilor celor de pe forum un squier affinity strat...si pana acum sunt mai mult decat incantat...suna mult mai bine decat un hora iris,asta e clar... :) oricum,aceeasi dilema grosmann-squier am avut-o si eu cand mi-am cumparat-o...fiecare alegere are avantajele ei...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Cristi_mihalcea
mi-a recomandat cineva ca, fiind incepator, sa-mi iau un 'beginners pack' gen behringer sau harley-benton. ce stiti despre ele? sunt bune de ceva?

 

 

uite am un amp Fender G-dec 15w si o chitara Squier Strat Affinity... Itzi dau pachetu asta pentru 10 mil negociabil ....sau separat: amp-ul - 750 ron

Chitara - 450 ron

0740874912 sau cristi_mihalceas (id Yahoo mess)

despre amp: http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=43

crede-ma combinatia asta suna f bine si canti cu ele pana t faci malmsteen :):)

Edited by Cristi_mihalcea
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.