www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Squier


Guest Gica Gogu
 Share

Recommended Posts

Guest Gica Gogu

Propun deschiderea unui fanclub Squier deoarece sunt destui posesori de Squier pe RGC. Aici putem sa venim cu noutati si impresii despre "Fenderele" noastre de mana a doua (sau cum o mai fi). Incep eu, sunt posesor de Squier Standard Stratocaster, are 3 doze simple si tastiera din maple (artar). Mie imi place foarte mult, este foarte comoda la mana, lucrata foarte bine si suna binisor si cu dozele ei standard (care sunt cu magneti alnico), are 22 taste, tremolo modern in 2 puncte. A mea este facuta in Indonezia, ultimele modele se fabrica in China si nu mai sunt la fel de reusite ca cele mai vechi I-am pus la un moment dat un set de doze de pe un American Standard pe care le luasem imprumut de la un prieten si nu mai recunosteam chitara. Pacat ca nu am avut atunci bani sa le cumpar, le puteam lua la un pret decent. Cat de curand cred ca o sa cumpar un set de doze Tex Mex, am vazut ca au un pret bunicel si suna bine, partea negativa ar fi ca sunt cam zgomotoase, sau poate prind vreo ocazie la niste doze mai bune pe aici pe forum. Ca parte negativa ar fi ca a venit doar cu 2 arcuri la tremolo si pana nu i-am mai pus unul se dezacorda relativ repede cand foloseam tremoloul.

 

Stie cineva ceva de seria Clasic Vibe? Sunt foarte curios sa incerc una, din ce informatii am gasit pe internet mi se par excelente.

Link to comment
Share on other sites

Squier Stratocaster Affinity proudly made in china in 2004

Neck : Dimarzio YJM l Bridge : Dimarzio HS3

Cheite blocante autotrimming Planet Waves

 

Am luat chitara noua si pana acum nu am ce sa ii reprosez, atat dpdv al sunetului cat si al fiabilitatii. Cheitele le-am schimbat pentru ca am dat peste o ocazie prea buna si nu m-am abtinut. Cele originale erau OK.

Cu dozele am trecut prin vreo 3 modele pana cand le-am nimerit pe astea. Aici e o chestie de gust.

 

Nu pot sa spun ca sunt fan (sigur nu am sa mai cumpar alt squier) dar overall sunt foarte multumit. Unde mai pui ca exista si atasamentul emotional, bla bla bla.

Link to comment
Share on other sites

prima mea electrica a fost tot un Squier Stratocaster Affinity, alba, facuta prin 97. Am dat pe ea vreo 2.000.000 sau asa ceva, adica, daca nu ma inseala memoria, undeva la 100$. Am vandut-o pe 60$ si o doza Dimarzio Superdistortion, care la vremea aia, nu trebuie sa o spun, era foarte greu de gasit... defapt orice era greu de gasit. All in all it got me thru hi-school... si inceputul de facultate, cand am reusit sa imi iau un jackson japonez...totusi o chitara buna pentru a invata si exersa.

si sincer imi pare rau ca am dat-o, mi-ar fi placut sa o pastrez, la colectie, ca amintire.

:)

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un Squier Strat Standard, luat fix pe data d 19 Dec parca in 2005, trebuie sa ma uit pe foaia de garantie...

De cand am vazut video-ul cu Adrian Smith de la Guitar.com, am vrut un strat sunburst, neavand fonduri, am zis ca si squier era ok.

Eh uite asa a trecut timpul, si am modificat chitara, nut de os, hardware wilkinson, scalloped fretboard, sd-uri sh-2 si sh-6...Bcukethead killswitch :)

Sunt multumit, pot sa spun ca sunt Fan, cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1996 Squier Stratocaster, dupa unele sapaturi pare a fi 50th Anniversary Series, un nume pompos pentru o chitara de nivelul ei, tastiera si pragus din palisandru, retastata cu taste jumbo, culoare sunburst, doze Fender USA 1983. In ciuda faptului ca nu ma da pe spate, n-as da-o...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut tuturor!! am si eu squier Stratocaster Moidify!! prima mea chitara...e f buna pt jazz/old school/blues f fiabila ,comoda.....canti superb jimi hendrix pe ea.....dar cam vreau s-o dau....vreau sa incerc si un jackson! nush daca e tocmai legal ce fac dar daca vrea careva.....dati un add http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry299686

Link to comment
Share on other sites

Subscriu, Squier '51 negru, pickguard alb, cumparata de la Steve's Music Store - Montreal/Canada.

 

ah, cat de misto e 51! :)

 

Salutari!

 

Eu am squier tele affinity :)

best god damn gui-tah in... my room :D

 

(Scuzati fatza constipata din prima poza... nu stiu de ce ma strambam asa... dar aia e cea mai recenta poza cu chitara...

notice the cream pickguard :> ? habar n-aveti cum l-am ingalbenit si cat mi-a luat :) :> )

post-5012-1232705911_thumb.jpg

post-5012-1232706001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Squier Showmaster,24 taste,2004,Indonezia.Mi-a placut mult cand am cumparat-o,dar dupa doi ani nu am rezistat sa nu o modific :) !I-am modificat forma grifului,l-am vopsit negru(era doar lacuit)i-am montat o doza EMG 81,o parte din tremolo l-am facut negru!

A fost o chitara bine facuta,atent finisata,am avut in mina chitari mai scumpe,dar mai prost lucrate!Dar in timp au inceput sa rugineasca suruburile si switch-ul.Grif comod la mana,poate putin prea ingust pentru mine,am mainile mari.Am preferat sa o modific decat sa o vand,dar alta nu as mai cumpara!

post-8140-1232717598_thumb.jpg

post-8140-1232717624_thumb.jpg

post-8140-1232717643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Sunt unele chitari Squier fabricate in Korea cu niste componente foarte bune,cu ce te incanta un strat facut in USA cu niste parti de doi lei?

 

eu sunt posesor de Squier Standard , Korea , 1997... o chitara foarte reusita , si dupa atatia ani arata ca noua ( e drept ca nici nu a fost cantata decat foarte putin ) . i-am schimbat cheile cu unele in ulei , made in korea, si i-am mai pus inca un arc la tremolo. in rest e asa cum a venit de la mama ei...

ma bate un gand sa o vand , pt ca nu prea am timp de ea...

post-8017-1234772423_thumb.jpg

post-8017-1234772438_thumb.jpg

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Torque1981

Am un Squier Bullet cumparat ieri 26 februarie - made in china - suna foarte bine avand in vedere pretul deocamdata sunt multumit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
Squier Showmaster,24 taste,2004,Indonezia.Mi-a placut mult cand am cumparat-o,dar dupa doi ani nu am rezistat sa nu o modific :) !I-am modificat forma grifului,l-am vopsit negru(era doar lacuit)i-am montat o doza EMG 81,o parte din tremolo l-am facut negru!

A fost o chitara bine facuta,atent finisata,am avut in mina chitari mai scumpe,dar mai prost lucrate!Dar in timp au inceput sa rugineasca suruburile si switch-ul.Grif comod la mana,poate putin prea ingust pentru mine,am mainile mari.Am preferat sa o modific decat sa o vand,dar alta nu as mai cumpara!

 

Superba! :) deci imi place la nebunie cum arata!

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981
Am un Squier Bullet cumparat ieri 26 februarie - made in china - suna foarte bine avand in vedere pretul deocamdata sunt multumit :)

 

post-9817-1236072121_thumb.jpg

post-9817-1236072151_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.